Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Izolare mansarda

- - - - -
  • Please log in to reply
309 replies to this topic

#127
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012
LA 2 randuri de placi creste momentul de ardere al lor si al asterelei implicit. Nu-i rau deloc sa faci treaba asta. Insa, eu am pus tot 2 randuri cu un strat de vata intre ele si o alta structura, bineinteles. Eu asa as recomanda.

Edited by ZorbaGrecu, 04 October 2013 - 13:47.


#128
elia8

elia8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 18.07.2013
Care este cea mai buna solutie pentru izolarea mansardei la casa?

Intrucat podul meu locuibil este mare, mansarda va avea in lateral 1 m perete oblic, iar restul va fi orizontal, creat cu ajutorul tijelor metalice suspendate pe capriorii de lemn. Sistemul acesta s-ar folosi in cazul izolarii termice cu vata minerala.

Alta varianta ar fi folosirea panourilor sandwich sub capriori. Casa este acoperita cu tigla ceramica.

Care varianta este mai buna din punct de vedere al costurilor, rezistentei la foc si al confortului termic?

#129
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
Vata ,care sa fie facuta pentru pozare orizontala, altfel se poate lasa in timp.

restul sunt ori mai scumpe ori izoleaza mai prost.

exclus polistiren pe interior.

#130
bogdan185

bogdan185

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.10.2013
Buna seara. Am nevoie de un sfat....
1 locuiesc la mansarda (4/4 din constructie -anl) si doresc sa  refac/ mai bine spus sa fac izolatia ei.
2 am auzit de varianta vata minerala si varianta polistiren(exclus din punctual meu de vedere)

cum ar fi cel mai indicat/adecvat sa fac aceasta izolatie( am multa mobila, nu doresc multa mizerie, vreau sa fie o solutie rapida si eficientă etc, nu doresc o solutie dupa care trebuie sa zugravesc din nou tot.....daca sa poate...)
eu ma gandesc la o combinatie de gen vata bazaltica (100mm)+ vata minerala cu folie alu(100mm)

ce alte variante ar fi? sau cum ar trebui sa procedez?
stie cineva daca folosirea spumei poliuretanice este posibila in situatia descrisa? care ar fi costurile ?
multumesc

#131
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
20 cm de vata sunt ok ca izolatie tavan, dar nu e nevoie neaparat de bazaltica, mai bine cumpara o vata minerala de calitate cu lambda de 0,036-38, care sa fie prevazuta ca se monteaza si vertical sa nu se lase.

si fara folie de al prinsa de vata, ia un sul separat

#132
bogdan185

bogdan185

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.10.2013

View Postmsn2, on 23 decembrie 2013 - 11:45, said:

20 cm de vata sunt ok ca izolatie tavan, dar nu e nevoie neaparat de bazaltica, mai bine cumpara o vata minerala de calitate cu lambda de 0,036-38, care sa fie prevazuta ca se monteaza si vertical sa nu se lase.

si fara folie de al prinsa de vata, ia un sul separat
multumesc.
ce parere aveti despre produsele URSA? care dintre cele prezentate pe pag lor http://www.ursa.ro/r...ni/Produse.aspx sunt mai potrivite pt mine? (m-am gandit la cele de la Ursa pt ca sumt cele din baumax -e ok pt transport) va rog daca se poate si ceva recomandari de la alti producatori... ex isover?
multumesc

Edited by bogdan185, 23 December 2013 - 13:30.


#133
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
eu am folosit isover akusto si domo. au 0.039 w/m2k si sunt certificate pentru utilizare verticala, adica sunt garantate ca nu se lasa in timp.

de la ursa iti recomand sa te uiti tot la indicele de conductivitate termica, cu cat e mai mic cu atat e mai bine, in general o vata minerala buna are sub 0,040,adica ursa sf 38 sau 35.

si knauf are vata ok.

insa nu prea vad cum o sa izolezi fara sa trebuiasca sa varuiesti tavanul dupa.

#134
bogdan185

bogdan185

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.10.2013

View Postmsn2, on 23 decembrie 2013 - 16:25, said:


insa nu prea vad cum o sa izolezi fara sa trebuiasca sa varuiesti tavanul dupa.

:) nici nu ma gandeam ca se poate asta :) ma refeream ca nu m-as apuca de zugravit tot apartamentul.... ma tenta sa ma interesez si de spuma poliuretanica prin pulverizare dar implica multa munca de curatare......am vazut ca aceasta se aplica la constructii noi in stadiul „la rosu”- bineinteles ca trebuie zugravit tavanul :)

multumesc probabil ca voi ramane la Ursa / isover cu specificatiile respective

Craciun Fericit tuturor!

#135
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
pai asa e simlu: dai placile de rigips jos, pui vata c grija, fara sa lasi spatii intre pamant si rigips, pe cd-uri pui o folie bariera de vapori, de aluminiu sau polietilena de 0,1 si peste montezi placile de rigips vechi.

#136
03dan03

03dan03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.12.2013
Buna Dan sant am o intrebare daca se poate in legatura cu izolarea unei masarde 4 x 4 m2 cu tavan inclinat pe laterale inaltime 2,2o max.          Sa incep cu acoperisu tigla ceramica pe lemn 5x5 batute direct in capriori fara  folie.         Intre capriori de sus pana jos podit cu scandura de un tol cum zic meseriasi apoi vata bazaltica de 10 ursa apoi inca un rand de scandura de un tol o folie cu bule de 0,8 apoi ghips cartonul de 12,5 e acceptabil sau nu?            Multumesc anticipat. Dan

#137
florinEE

florinEE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 10.06.2008
LA MULTI ANI!
Iata ca postez si la acest subiect, printre altele. Vreau sa ma apuc de izolarea mansardei la un P+M, acoperis din tigla beton Bramac, sipci,contrasipci, folie anticondens Delta Vent, astereala si capriori de 10x12cm. Dupa ce am citit aici, dar si pe alte forumuri, pare-se ca cel mai bine ar fi sa izolez cu un strat de 10 cm vata minerala, dispusa intre capriorii de 12 cm inaltime (rezultand astfel 2 cm de spatiu liber), apoi inca un strat aditional de 10cm, dispus transversal pe capriori. Ce nelamuriri am:
  • am discutat cu 3 constructori,(inclusiv cu cei ce au construit casa), si toti imi recomanda sa pun intre capriori ,sub asterealala, POLISTIREN EPS si apoi vata, argumentand aceasta solutie prin faptul ca vata nu va sta pe suprafata rece (astereala), ci pe EPS, si astfel nu s-ar umezi!! Dar din ceea ce am citit pe forum, nu e recomandat deloc EPS-ul. De ce? Ce contraargumente sa le aduc?
  • avand deja folia anticondens deasupra asterealei, mai are rost sa pun un anume tip de folie intreastereala si primul strat de vata?
  • am 2 camere la care acoperisul este inclinat (de la 2.25 la 4m). Vreau ca inaltimea finala a camerelor sa fie demaxim 2.65m, de aceea cum ar fi mai bine sa izolez cu cei 20cm de vata: totul sub astereala, sau 10 sub astereala si 10 deasupra tavanului de rigips, acolo unde va veni in plan orizontal?
  • care  varianta e mai ieftina ptr cel de-al doilea strat de vata: vata cu folie de aluminiu sau vata ca la primul strat, + folie bariera de vapori separata?
  • ce tip/marca de vata imi recomandati?

Edited by florinEE, 01 January 2014 - 18:50.


#138
loorentzoo

loorentzoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.09.2013
Buna ziua, Dc  va luati dupa constructori care habar nu au cum se pun straturile pt izolarea unei mansarde. Serios dc nu apelati la servicile unui arhitect ei cu asta se ocupa asta au invatat 6 ani in facultate. Va rezolv eu problema pt 50 de euro va fac detaliul de care aveti nevoie si il desenez ca sa zic pe roamneste mura in gura sa priceapa orice muncitor cu 4 clase.
Cu stima . arh. Laurentiu Diaconu

P.S folia anti condens desi nu se numeste asa ci folie permisibila la vapori si impermeabila la apa nu se pune niciodata peste astereala, asta este cea mai mare prostie, peste astereala se pune carton bituminat intotdeauna sau orice alt material hidroizolant. Din start aveti un defect care nu va face deacat probleme.

#139
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012

View Postloorentzoo, on 04 ianuarie 2014 - 22:34, said:

Buna ziua, Dc  va luati dupa constructori care habar nu au cum se pun straturile pt izolarea unei mansarde. Serios dc nu apelati la servicile unui arhitect ei cu asta se ocupa asta au invatat 6 ani in facultate. Va rezolv eu problema pt 50 de euro va fac detaliul de care aveti nevoie si il desenez ca sa zic pe roamneste mura in gura sa priceapa orice muncitor cu 4 clase.
Cu stima . arh. Laurentiu Diaconu

P.S folia anti condens desi nu se numeste asa ci folie permisibila la vapori si impermeabila la apa nu se pune niciodata peste astereala, asta este cea mai mare prostie, peste astereala se pune carton bituminat intotdeauna sau orice alt material hidroizolant. Din start aveti un defect care nu va face deacat probleme.

mister, tu daca taceai, filosof ramaneai !!! explica tu de ce " folia permisibila la vapori si impermeabila la apa nu se pune niciodata peste astereala", si de ce ai opta tu pentru carton bituminat ,ca tare as fi si eu curios sa aflu parea unui arhitect care cere 50 euro pentru a desena un detaliu .

#140
loorentzoo

loorentzoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.09.2013

View Postrazvan_voicu, on 04 ianuarie 2014 - 23:04, said:


mister, tu daca taceai, filosof ramaneai !!! explica tu de ce " folia permisibila la vapori si impermeabila la apa nu se pune niciodata peste astereala", si de ce ai opta tu pentru carton bituminat ,ca tare as fi si eu curios sa aflu parea unui arhitect care cere 50 euro pentru a desena un detaliu .

Se vede ca esti un ignorant am sa raspund doar de data aceasta. Folia ,, anti condes'' este ff subtire si in timp se poate rupe perfora si ideea este sa pui folie anti condes sub astereala pt ca acolo o sa ai si termoizolatia tot sub astereala si ea trebuie sa stea uscata ca sa fie eficienta termoizolatia si pt ca asa scrie in toate cartile de detaliere tehnica
http://www.bauder.ro...-de-vapori.html
o zi buna in continuare

#141
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012
salut si LA MULTI ANI si tie florinEE,
1) intre astereala si primul rand de vata nu se mai pune nici un fel de folie ( nu ai face decat sa impiedici migrarea vaporilor de apa in exterior, caz in care ti-ar condensa mai repede in termoizolatie si ar deteriora-o ) .
2) acum vreo trei ani facusem in calcul si iesea mai ieftin achizitionand separat vata minerala si bariera de vapori. ce vreau insa sa te asigur este faptul ca aceasta varianta iese intodeauna mai bine . sfatul meu este sa optezi pentru aceasta si sa fi foarte atent la detalii ( suprapunerea randurilor de folie, intersectia foliilor cu peretii, strapungeri etc.

Edited by razvan_voicu, 04 January 2014 - 23:14.


#142
loorentzoo

loorentzoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.09.2013

View Postrazvan_voicu, on 04 ianuarie 2014 - 23:13, said:

salut si LA MULTI ANI si tie florinEE,
1) intre astereala si primul rand de vata nu se mai pune nici un fel de folie ( nu ai face decat sa impiedici migrarea vaporilor de apa in exterior, caz in care ti-ar condensa mai repede in termoizolatie si ar deteriora-o ) .
2) acum vreo trei ani facusem in calcul si iesea mai ieftin achizitionand separat vata minerala si bariera de vapori. ce vreau insa sa te asigur este faptul ca aceasta varianta iese intodeauna mai bine . sfatul meu este sa optezi pentru aceasta si sa fi foarte atent la detalii ( suprapunerea randurilor de folie, intersectia foliilor cu peretii, strapungeri etc.

Repet folia este permisibila la vapori si impermeabila la apa cum sa opreasca migrarea lor daca este permisibila la acestia ?

#143
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012

View Postloorentzoo, on 04 ianuarie 2014 - 23:12, said:

Se vede ca esti un ignorant am sa raspund doar de data aceasta. Folia ,, anti condes'' este ff subtire si in timp se poate rupe perfora si ideea este sa pui folie anti condes sub astereala pt ca acolo o sa ai si termoizolatia tot sub astereala si ea trebuie sa stea uscata ca sa fie eficienta termoizolatia si pt ca asa scrie in toate cartile de detaliere tehnica
http://www.bauder.ro...-de-vapori.html
o zi buna in continuare

amice, esti PRAF !!!
1) nu stiu ce folii anticondens ai vazut tu dar eu te las sa tragi de cateva si daca le poti rupe inseamna ca esti sportiv de performanta, nu arhitect .
2) daca pui carton pe astereala si ai scapari de vapori de apa, ce se intampla cu acestia cad ajung ( din interior spre exterior ), la acest carton ? iti spun eu : condenseaza acolo si deterioreaza izolatia !
3) te-ai intrebat ce se intampla cu un astfel de carton dupa 10 ani de stat sub un acoperis de tabla ??? e franjuri facut, deci nu mai are nici o treaba cu stoparea condensului .
4) daca tot te pricepi tu la detalii, cum se monteaza "cartonul bitumat" in zona de streasina la un acoperis din tigla metalica ? iti spun eu ca nu ai cum pentru ca se rupe .

amice, ai face bine sa nu mai raspunzi decat acolo unde chiar esti " bazat ", si sa argumentezi solid ceea ce spui nu aratandu-ne un text din care nici tu nu pricepi mare lucru .

View Postloorentzoo, on 04 ianuarie 2014 - 23:17, said:

Repet folia este permisibila la vapori si impermeabila la apa cum sa opreasca migrarea lor daca este permisibila la acestia ?

hai sa te lamuresc ( imi place de tine ca ai vointa sa inveti ), cum sta treaba cu vaporii de apa si punctul de roua .
in casa, unde este caldura, sunt vapori de apa care migreaza catre acoperis. pe masura ce acesti vapori migreaza catre exteriorul structurii de lemn a acoperisului ( evident prin termoizolatie ), datorita temperaturii care scade, incep sa devina saturati, sa se transforme in picaturi si de aceea este foarte posibil ( in functie de diferentele de temperatura si umiditatea din casa ), ca folia anticondens sa actioneze ca un opritor al acestor vapori saturati si astfel sa condenseze in termoizolatie . Folia anticondens este permisibila la vapori in anumite conditii de umiditate si temperatura . de aceea este foarte important ca bariera de vapori sa fie montata corect si casa intretinuta corespunzator ( aerisita, evitata umezeala excesiva, etc. ) .

Edited by razvan_voicu, 04 January 2014 - 23:43.


#144
loorentzoo

loorentzoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.09.2013
Dupa cum se vede folia este sub astereala cum am zis mai devreme. Poate ca e greseala mea ca nu am stat sa precizez corect ordinea straturilor a termoizolatie si a foliei dar asta este.
dupa cum se vede este un detaliu luat de pe un site aleatoriu care produce materiale. SI ca sa nu se ,, Mance"  cartonul bituminat peste el se pune o folie de aluminiu.
DOar cu limbajul tau ( sa imi zici praf) imi dau seama ca esti doar un muncitor pe santier maxim sef de echipa dar iti rept alti au studiat ani de zile o seara placuta sper ca am lamurit problema
P.s detaliul nu imi partine si nu am stat sa verific daca este corect 100 la 100 arata doar faptul ca folia se monteaza sub astereala cum am zis in linii mari mai devereme

http://ghid.tondach....sindrila-sibiu/

nu am putut sa atasez poza poftim linkul si uita te la detalii cate vrei


Uita te in josul paginii de tot la detaliu coama sau si la altele oricum folia este sub astereala la toate clar


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate