Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Accesorii pentru motosape/motocultoare

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
7250 replies to this topic

#4555
Vox13

Vox13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2011
Eu vroiam initial sa pun o lama de zapada   pe.partea  cu cutia de viteze unde am adaptorul cu bolt   si sa lucrez in marsarier cu ghidonul invers .  Adaptorul pare solid dar e prins de cutia de viteza din aluminiu /antimoniu care e  un material  fara rezistenta la socuri mecanice .Am sa fac o  intaritura la sasiu si am sa ma leg de ea  pe partea motorului .In cartea tehnica  se interzic greutatile   pe motosapa .Am inteles.din asta ca nici sasiul nici sistemele de prindere actuale nu rezista.E  cinstit  chinezul :)

#4556
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,699
  • Înscris: 30.07.2003
El isi face probleme in privinta rezistentei prinderii pe cutie. Poti sa stai relativ linistit.
Am carat cu BSR-ul meu incarcaturi de peste 500 kg cu remorca ce apasa destul de mult pe protap, unde mai pui si 65kg ale mele. Dar apasarea nu-i nimic, sa vezi eforturi in cuiul de tractare atunci cand smucesti si mai e si-o denivelare. Pana acum n-am avut probleme.
Am mai dat si cu prasitoarea odata intr-o radacina de am indoit-o (prasitoarea). .

Banuiesc ca avem acelasi "fier" . Eu am BSR 500 (pe curele)

Intr-adevar, a pomenit cineva de carcasa rupta la plug de un vecin de-al lui, dar acela tragea cu un pui de motosapa mai mic decat a noastra, din cate inteleg. Un Bronto, parca.

Edit:

View PostVox13, on 25 octombrie 2016 - 16:01, said:

In cartea tehnica  se interzic greutatile   pe motosapa .Am inteles.din asta ca nici sasiul nici sistemele de prindere actuale nu rezista.E  cinstit  chinezul Posted Image
Greutatile pe motosapa nu solicita cutia de viteze sau cuiul de tractiune.
Greutatile solicita transmisia finala, piciorul ala pe care sta motosapa. Rulmentii din el , mai exact.
De-aia se recomanda ca greutatile aditionale sa fie puse pe roti. Castigi si stabilitate.

#4557
Vox13

Vox13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2011
Situatia este asta la adaptorul din spate cu bolt  .O prindere in 4 puncte pe o suprafata de asezare mica ,doar in dreptul suruburilor de o carcasa   de aluminiu/antimoniu  ciuruita de gauri pentru rulmenti ,filetate si  de o tabla de 2 mm de la o aparatoare.Chinezul  era  scotian Posted Image

Prin greutatile puse in roti se coboara centrul de greutate al utilajului si se mareste forta de frecare cu solul .Acestea maresc stabilitatea .

Motosapa este cu curele ,principiu  universal din cate imi dau seama dar detaliile fac diferenta ,cred.

Attached Files



#4558
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,699
  • Înscris: 30.07.2003
sunt destul de sigur ca-i identic la toate curelatele, fie ele omac bsr rotakt ruris gardelina loncin etcetcetc
deci si la a mea

DAR, daca vrei sa dai cu spatele cand impingi zapada, se muta efortul de smulgere de la perechea de suruburi de jos la cele de sus. Unde, poate treaba nu-i la fel de rezistenta. Eu am dat cu spatele cu remorca plina cu varv cu nisip si pietris, pana cand s-a proptit remorca, dar am incercat sa nu smucesc prea tare ca-mi smucea coarnele din mana si apoi destul de probabil ar fi rupt prinderea pe cutie.

#4559
remus112

remus112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 14.12.2014
am sudat de sasiu platband 50/5 de supor tsi am scos suruburile , am o distanta fata de cutie de cca 5 mm

#4560
ardeleanumihai

ardeleanumihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 05.06.2013
buna ziua
stie cineva daca la motosapa pro series 750 se poate atasa coasa
multumesc

#4561
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Citeste postarile lui ciprian vladis de pe acest forum ....partea a treia .

#4562
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,699
  • Înscris: 30.07.2003
Da, cum megaproseries (ce inseamna marketing-ul...) asta  e totuna cu orice curelata, merge cositoarea cu tamburi pentru motosape cu curele.

#4563
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Desigur . Se potriveste la toate tipul de cositoare pentru curelate . Mai face fiecare cate o mica modificare ,stanga -dreapta , sus-jos , mai intareste pe ici pe colo si o face chiar mai buna ca noua . Ciprian si colegu sandel au facut'o .

#4564
ardeleanumihai

ardeleanumihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 05.06.2013

View Postnelucroitoru, on 26 octombrie 2016 - 21:03, said:

Desigur . Se potriveste la toate tipul de cositoare pentru curelate . Mai face fiecare cate o mica modificare ,stanga -dreapta , sus-jos , mai intareste pe ici pe colo si o face chiar mai buna ca noua . Ciprian si colegu sandel au facut'o .


Va multumesc ! O sa cumpar unul cand voi avea bani, se cupleaza la fulia de pe motor . Nu ramane iarba netaiata intre tamburi (interior) ?

Va multumesc ! O sa cumpar unul cand voi avea bani, se cupleaza la fulia de pe motor . Nu ramane iarba netaiata intre tamburi (interior) ?

Attached Files



#4565
podar_ioan

podar_ioan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 21.11.2014
mai ramane pe unde o culca talpa de la sanie .

#4566
Vox13

Vox13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2011
Jantele de Tico au gaurile ca la jantele de 3,5*6?

#4567
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
Jantele de tico/matiz au găurile fix pe manicoate

#4568
Vox13

Vox13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2011
https://m.youtube.co...h?v=OASQJKYmKhk

Are spor rusul?

#4569
pabulos

pabulos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.09.2016
Am gasit un tip de cutite de la alt model de cositoare(cu masa orizontala)doar ca au gaura de prindere mult prea mare.
Este ok daca pun saibe(intre bolt si cutit precum si intre cutit si tambur)?Care este principiul de functionare?In mod normal,cutitele trebuie sa se roteasca liber(si cam ...cat de liber?)sau trebuie sa fie fixe pe ax?
Multumesc!

#4570
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,065
  • Înscris: 24.02.2011
Cel mai bine merge fara nici o saiba. Daca pui saiba intre bolt si cutit obosesti motorul, iar daca pui intre cutit si disc, se aduna iarba si pamant acolo si trebuie sa o tot scoti periodic. Eu am eliminat saibele si am facut alte gauri in bolturi ca sa nu aiba joc. Cu cat stau mai stranse cutitele cu atat mai bine, ca se lasa oricum dupa o vreme.Parerea mea e sa cauti altele...

#4571
pabulos

pabulos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.09.2016
Multumesc pentru raspuns Sandel 1!Tu folosesti cutitele originale?Daca ai rimp fa te rog niste poze!

#4572
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,065
  • Înscris: 24.02.2011
Nu folosesc cele originale pentru ca-s cam groase si nu taie bine si din ce-am citit se rup cand lovesc o piatra, ceea ce nu-i acceptabil.Ale mele is cumparate gata prelucrate, dar au fost cam scumpe si intr-un an trbuie sa le schimb din nou.Am vazut ca sunt de vanzare mai ieftine (5-6 lei), dar nu au gaura facuta.Poze am pus cu ceva pagini in urma.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate