Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Accesorii pentru motosape/motocultoare

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
7250 replies to this topic

#4303
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Azi am fost la pescuit cu motosapa cu 3 roți. Se uita lumea la mine ca la necuratul. M-a dus și m-a adus de la locul faptei. Am mers numai cu a 4-a și la vale și la deal. Am schimbat roțile cu altele auto înguste folosite ca roți de rezerva.

#4304
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Da de ce se uita ? ,aveai mult peste ?!!:)))

#4305
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Lasa'i sa se uite Cipriane . Sa fii sanatos si sa poti munci . Si la mine se uita lung cand trec cu remorcuta da ...asta e . Eu ma bucur de dizelachii mei si i'mi fac treaba . Chiar asta uitase'm sa te intreb , ca si Sile....prinse'i ceva peste ?....daca e prea mult ti'l car eu cu un diesel .Posted Image

Edited by nelucroitoru, 24 July 2016 - 21:10.


#4306
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Eh. Numai ca să moi coada în baltă. Cam 1 kil și ceva. Scutere au văzut, atv la fel dar motosapa cu 3 roți nu.

#4307
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Inseamna ca se uitau la bordura

#4308
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Azi am carat lucerna din gradina cu motosapa cu 3 roti si remorcuta. Toate bune si frumoase pana la un lemn pe care nu l-am putut muta si a ramas mai mult decat trebuia iesit din gramada. Exact acolo s-a proptit roata remorcutei... S-a rupt din sudura roata de scuter. Dar maine pun altele de motostivuitor directionale care vin montate pe o punte lunga fara suduri... Lasa ca ii arat eu cine e sefu. Chiar cu o  roata tot a dus motosapa remorca pana unde am vrut... Am si clip dar mai dureaza pana se incarca !!! Il postez ca sa radeti si voi de patania mea... Si inca ceva... In cauciucul 4x8 de la prorun se afla o camera de 5.00x8

Attached Files


Edited by ciprian_vladis, 25 July 2016 - 22:32.


#4309
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016

 ciprian_vladis, on 25 iulie 2016 - 22:25, said:

Si inca ceva... In cauciucul 4x8 de la prorun se afla o camera de 5.00x8

N-am putut sa ma abtin! Ce o fi atunci in cauciucurile 5.0x8 ??

#4310
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Si clipul cu peripetiile...  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gmITltH9Rco?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  Acum arata asa remorcuta.

Attached Files


Edited by ciprian_vladis, 26 July 2016 - 22:46.


#4311
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Cipriane,...chiar am ras si mi-am amintit,cand,...mergand cu ARO,dimineata la ora 4 pe Giurgiu-Bucuresti,ceva m-a lovit pe genunchiul drept.Singur fiind in masina,am privit in dreapta si...nu era nimeni;decat maneta de viteza cazuta peste piciorul meu si care se mai tinea in burduful de cauciuc.Am incercat atunci sa folosesc o surubelnita pe post de maneta insa ma stropea cu ulei.Am lasat cutia in treapta a 4-a si folosind maneta de reductor puteam sa plec de pe loc.Era cursa in care trebuia sa aduc mesterii la casa in constructie deja...Atunci am facut 18k km in ~50 zile...
Numai cine nu munceste nu pateste astfel de lucruri...asa suntem pregatiti sa rezolvam diverse probleme din viata de zi cu zi...

ps. scuze de off

Edited by gcom61, 27 July 2016 - 07:59.


#4312
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
La adus de paie! Prima dată am pus 6 baloți și a doua oară patru dar la cum se descurcă mergeau toți zece doar o dată. Nu am vrut să risc...

Attached Files



#4313
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Bine ca ai activitate si mai castigi/scoti din cheltuiala cu motosapa . Mare grija la pietroiul ala...accesoriu indispensabil si cel mai robust din ansamblu .Posted Image  ....glumesc Cipriane ,,,chiar i'mipare bine ca ai de treaba .

#4314
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Mie îmi pare bine că nu mai sunt nevoit să apelez în stânga și în dreapta.

#4315
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Asta zice'am si eu . Mai scutesti niste banuti achitati altora care i'ti asigurau transportul . Intre timp si eu mai car una , alta cu remorcuta . I'am facut inaltatoare la ''cosciugul'' meu si merge sa bag pina la 1,5 tone balastru ,,,dar peste o tona nu pun . La mine incarcatura standard nu va depasi  des 500 kg . Am facut totusi o verificare la remorcuta si deasemenea sa vad cum merge kiporu 910 cu peste 1 tona balastru printro gradina partial sapata . Motoru e un monstru la propriu ,nici nu trebuie turat peate relanti decat foarte putin ,,,transmisia la fel ,bijuterie, ai de unde alege viteze din cele 8 . Da nu toate sunt roze.. Pe unde sapasem de am scos cartofii patinau rotile si sapau transee daca insistam .trebuia sa bag marsarier ,sa ies din santul facut si sa caut sa merg pe pamant nesapat . Per total ,bine. Estimez ca kiporu 910 trage pe drum normal , fara panta peste 2 tone cu conditia sa ai si remorca care sa tina tonele alea . Nu dati cu pietre ...motoarele de pe kipor lucreaza la alte turatii ...injumatatite,,,fata de dizelachii frati , de aici si altfel de cuplu si transmisia la fel de serioasa . Per total il' recomand . Cum e pamantul de tare acum la noi ,doar cu ghearele ,frezele de adancime il mai poti sparge si nu chiar usor . Azi m cumparat si un redresor auto ca sa am de incarcat bateria cand o fi nevoie ...deocamdata bateria nu da rateuri ,ceia ce ma mira avand in vedere ca ceilalti colegi se plangeau ca i'au lasat bateriile destul de repede . Pun si o poza. Azi e sarbatoare,,,sa aveti parte de odihna .

Attached Files



#4316
adyturcu

adyturcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.03.2016
Kipor .......si iar Kipor ..:))))))))))))

#4317
sniper1986

sniper1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.08.2007
Va salut, domnilor,
Revin si eu cu, ceva neclaritati. Un coleg de serviciu mi-a facut "cadou" o trupita de leut. Trupita provine de la un plug pentru vie, cum am mai spus de Leut si are o greutate de 13.5 kg. Dimensiunile sper sa se poata vedea in poze.
Neclaritatile mele sunt:
- Este acest plug complet?
- Brazdarul (cutitul) este unul nou, nefolosit si este foarte gros in comparatie cu cormana. Imi va afecta acest aspect randamentul la arat?
- In poze se va vedea locasul pentru plaz, va fi utilizabil in starea in care se afla acum sau va trebui sa-i confectionez/cumpar unul care sa se potriveasca acestuia?
- Poze sau schite cu sisteme de prindere si de reglaj pe care le folositi, mai detaliate, daca se poate.
- Oare motocultorul meu (Goldoni Special, motor Lombardini 12 cp, benzina) va fi capabil sa urneasca monstruletul mic, rosu si ruginit in pamant?
- Orice alta sugestie/recomandare/sfat va fi binevenit, chiar si criticile/pietrele/injuraturile la fel.

Multumesc pentru intelegere!
O zi buna!

Attached Files



#4318
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu este bun pentru ce motocultor ai tu...nu cred ca il urneste.

#4319
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
salutare,

se apropie vremea de scos cartofi!

are sau a folosit cineva astfel de unealta  la motocultor?

Cum se comporta?

[ http://img4.annuncicdn.it/a0/42/a042d8d51d6b2fa27d33286ad8ddddf0_orig.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4320
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
@sniper1986 iti mai trebuie plazul la el. Acum este prea uscat sa poti ara, dar cand se inmoaie de la ploi poti incerca sa vezi cat il duce. fiind viticol merge pana in jur de 18 cm adancime

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate