Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Accesorii pentru motosape/motocultoare

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
7250 replies to this topic

#4195
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Continuare la mesajul de aicihttp://forum.softped...8#entry19420127

Stie cineva un link spre caracteristicile si modul de calcul/proiectare a pinioanelor pentru lant 428?

#4196
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
http://webbut.unitbv...M/Capitol_2.pdf

Attached Files

  • Attached File  Lant.jpg   131.04K   54 downloads

Edited by gcom61, 22 June 2016 - 07:57.


#4197
claudeb

claudeb

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 12.06.2016
o idee pentru plug de bilonat :http://www.subito.it/veicoli-commerciali/assolcatore-aratro-scava-patate-udine-168740798.htm

#4198
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003

View Postcrash899, on 20 iunie 2016 - 21:51, said:

Cu ce sunt gresite aceste produse propuse de mine? Nu pot indeplini muncile de arare sau frezare?
Au mai putine trepte de viteza, iar la arat ai nevoie de viteza mica.
Au turatie maxima la freza undeva la 130rpm. E ... sa zicem ok, dar nu se compara cu lucrarea facuta de freza tractata. Care pp ca are macar 500 rpm (nu vad specificatii si n-am timp sa caut acu).
Rotile nu se pot misca independent.
Au cam jumate din greutatea unui motocultor. La plug iti trebuie greutate, nu conteaza puterea (atat timp cat ai transmisie potrivita - adica cutie de viteze si reductoare - pe care motocultorul le are)
Au centrul de greutate mult mai sus decat motocultorul.

Au un plus: in pret sunt incluse frezele (ca doar de-aia ii ziceam motosapa cu viteze). La motocultor trebuie sa le cumperi separat, ca de-aia ii zice tractoras monoax. Ca e tractoras si restul atasamentelor tb sa le iei separat.


Daca vrei sa faci o comparatie, uite. Sau cauta specificatii kipor (sau alt motocultor) Eu n-am timp acum, desi sunt curios cume kiporul pe hartie.
http://www.o-mac.ro/...CFQso0wodCzsLTg
http://tractoras.ro/.../motocultor-8cp

#4199
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007

View Postgcom61, on 22 iunie 2016 - 07:56, said:


Multumesc.
Fisierul pdf l-am gasit si citit mai inainte. Trebuie sa-l recitesc cu mai multa atentie.
Dar al doilea fisier (imaginea) mi-a adus mai multa lumina in calcule. Dar trebuie sa gasesc mai multe detalii despre acei parametri.

#4200
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Numai incercand,poti rezolva...
Cauta [ Gear.Template.Generator.v3.0.3. ]
este un programel de proiectare pinioane ,le poti printa si lipi pe lemn/metal si apoi debita ...

Edited by gcom61, 24 June 2016 - 07:33.


#4201
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Mulţumesc.
N-am vorbit cu tipul care efectiv taie cu plasma, n-am aflat dacă-i este îndeajuns o simplă imagine .bmp sau .jpg ori îi trebuie formule şi alte alea precum în Autocad.

M-am hotărât să cumpăr aceste pinioane de 22 de dinţi. Am găsit la vreo două firme de prin Bucureşti.
Dar abia luni pot da comandă pentru ele.

#4202
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009
Pentru a prelucra rotile de lant ai nevoie de o freza.

#4203
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si o pui in bormasina?

#4204
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009
O poti invarti cu o manivela.

#4205
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Eu am confectionat pinion de lant,din tabla de 5mm grosime,folosind programelul de mai sus.Initial am taiat un disc mai mare in diametru si folosind hartia imprimata am semnat centrele gaurilor.Am folosit o bormasina verticala(din cele industriale comuniste).Dupa gaurire,discul a fost taiat pe strung.A iesit un pinion aproape perfect,insa tabla folosita a fost f moale si a aparut uzura destul de repede.

#4206
razvan_mereu

razvan_mereu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 21.10.2015
ceva de sezon :D

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HuxQU2Z01qs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4207
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Frumos Razvane , ,,,munca fizica cinstita impletita cu bucuria sufleteasca de a lucra cu utilajul tau . Spor la treaba . Si eu am ceva de lucru da acu dau cu var in casa ....da ma mananca palmele sa mai tin moto de coarne Posted Image

#4208
sent123

sent123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 24.05.2010
Buna ziua. Am si eu nevoie de ajutor si am vazut ca sunt destui oameni experimentati aici si cu cunostinte mult peste ale mele .Un utilaj de bilonat pt capsuni, nu pt pus folie, costa foarte scump, dar am mare nevoie de unul. Cum pot sa fac si eu un utilaj pt tractor numai pentru facut biloane de pamant pt capsuni? bilonul trebuie sa fie undeva la 80 cm latime si un 30 inaltime sau ceva pe acolo ca sa incapa 2 randuri de capsuni si sa fie putin ridicat. Sau cum pot sa fac aceste biloane? are cineva o solutie va rog?am nevoie de ajutor pt ca sunt undeva in situatia de a avea bani numai pt o parte din puiet si teava etc dar nu am si pt utilaje care costa intre 50-100 mil si chiar mai mult.. Va multumesc.

Edited by sent123, 27 June 2016 - 18:46.


#4209
razvan_mereu

razvan_mereu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 21.10.2015
salut sent 123, posteaza macar cateva poze cu utilajul pe care il vrei sa vedem daca e complex

#4210
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Cauta[ freza sapat santuri kipor ];cred ca asa ceva ar trebuii.Sunt colegi care au facut ceva de genul...

Edited by gcom61, 27 June 2016 - 19:26.


#4211
sent123

sent123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 24.05.2010
deci sa moara sandi bell daca stiu sa uploadez o poza aici:P

asta este filmul la secunda 0:40
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/P5v-mei24rw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ceva de genul, nu exact si complicat ca aici, ideea este sa compacteze solul macar dupa doua trei treceri, si putin mai lat decat cel din film, ceva la 90-100cm ca sa iasa bilonul de minim 80 cm
Pusul foliei nu ma intereseaza, ma intereseaza numai biloanele, pt ca nu voi face cu folie, din varii motive.

Cu ce altceva as putea sa fac eu biloane ca astea? nu ca astea din film, ci cam 25-35 cm inaltime si vreo 80-90 latime, sau pacolo.

Edited by sent123, 27 June 2016 - 20:25.


#4212
nicu_gh

nicu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.12.2013
pentru inspiratie te poti uita aici
asa imi fac eu straturile inaltate

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate