Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Accesorii pentru motosape/motocultoare

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
7250 replies to this topic

#4105
Alydor

Alydor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.10.2004
am finalizat suportul pentru rarita si pentru prasitoare

Attached File  2016-05-19 08.35.20.jpg   512.56K   156 downloadsAttached File  2016-05-19 08.40.49.jpg   322.42K   152 downloadsAttached File  2016-05-19 08.41.17.jpg   459.16K   141 downloads

Astazi sper sa termin si suportul pentru plug si greutatile pentru roti.



Suma respectelor, Alydor

#4106
nicu_gh

nicu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.12.2013
Pentru ca viteza 1 de la Rotaktul meu  imi permite un diametru mare la roti, am ales solutia asta pentru roti metalice
Attached File  bilonat1 (1).jpg   457.2K   115 downloads

Attached File  bilonat1 (3).jpg   405.77K   143 downloads

si a iesit un mic monstru

Attached File  bilonat1 (5).jpg   746.8K   148 downloads

care poate incaleca randurile de cartofi

Attached File  bilonat1 (7).jpg   673.22K   147 downloads

si un clip pe fuga

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/u4c9cnkeHHQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


p.s. oare cati litri de saramura intra in cauciucurile alea?

#4107
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Da, Rotakt ROG100A are avantajul celor 3 viteze pentru înainte, din care la viteza 1 te deplasezi foarte încet.
Şi cu acele roţi ai încălecat bine rândurile de cartofi.

#4108
Alydor

Alydor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.10.2004
Frumos. Ale mele sunt mai mici da' tot imi permite sa incalec randurile de cartofi. Poate pe viitor o sa fac unele mai mari. Maine revin cu pozele de la rotile mele


Suma respectelor, Alydor

#4109
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
buna colegi.Acum vin si eu cu pozele facute inainte
1)bilonat cu rarita luata de pe o sectie de la prasitoarea dupa tractor



si motosapa

2) prasit cu sectia de la prasitoarea de la tractor

si lucrarea care a iesit

ce am lucrat ieri am bilonat din nou revin cu poze mai diseara,nu am facut poze la moto ca am mai avut treaba in gospodarie.

Attached Files



#4110
benzyma

benzyma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 08.04.2011
Sa faci mai multe poze ca si eu am o rarita de la tractor si o prasitoare tot de la tractor...

#4111
vali123456

vali123456

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 14.12.2014

View Postnicu_gh, on 19 mai 2016 - 20:24, said:

Pentru ca viteza 1 de la Rotaktul meu  imi permite un diametru mare la roti, am ales solutia asta pentru roti metalice
Attachment bilonat1 (1).jpg

Attachment bilonat1 (3).jpg

si a iesit un mic monstru

Attachment bilonat1 (5).jpg

care poate incaleca randurile de cartofi

Attachment bilonat1 (7).jpg

si un clip pe fuga

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/u4c9cnkeHHQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


p.s. oare cati litri de saramura intra in cauciucurile alea?

da chiar arata bine felicitari
de cat sunt rotile?

#4112
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
rarita de la tractor am pus-o la locul ei ,am cumparat plug de bilonat reglabil,sa vad ca o sa fac prima data un suport pt greutate in fata,apoi roti de fier,as dori sa va intreb la o circumferinta a tevii de 61,2 cm cate bucati de plagbanda sa pun(peste10 buc) sa pun 13,14,sau 15 pt V la tractiune.Problema e ca teava ce am gasit-o are diametru de 19,5 cm si cu V cutot ar fi la aproximativ 30cm,sa nu dau grupul pe jos.Va rog o parere sau un sfat ,care ati facut de cat ati pus teava la roti
multumesc!!!!

Attached Files



#4113
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Si munca mea de ieri, nu radeti de sudura ma rog macar sa tina, axi le am dat in graba si o mana de grund in graba nu am mai apucat sa le pozez finalizate, arata bine vopsite.

Attached Files



#4114
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Sudura ta arata precum sudura facută de mine când am tensiunea de alimentare la casă, foarte proastă + în jur de 200 V :)

#4115
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Aparatu i bun, e invertor  de 200a, electeozi lincoln, tensiunea stabila,  meseriasu......praf.. si asta i ok inca, mai am niste aberatii la activ.... nici nu am cand exersa, ajung acasa la o luna doua si cu aparatul lucrez de doua trei ori pe an. Macar cu flexu m am imprietenit mai bine. Fav de hobby, candva xumva am speranta ca voi fi capabil sa trag un cordon, eheee la inceput nici nu reuseam sa aprind electrodul, tot e un progres

#4116
iuliandumitrescu

iuliandumitrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 24.02.2010
Nici eu nu prea le am bine cu sudura dar din practica inveti, cate nopti nedormite am avut si eu din cauza sudurii. Incearca sa misti usor electrodul stanga-dreapta iar prin geamul mastii vezi metalul topit cum se  aseaza, cred ca m-am exprimat corect.

Edited by iuliandumitrescu, 30 May 2016 - 06:05.


#4117
crash899

crash899

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.06.2015
Pun si eu o poza cu cartofii pusi cu motocultorul Posted Image

Poza cu cultura este acum o luna, zilele trecute am scos o ladita de cartofi.

Attached Files



#4118
amazonianul

amazonianul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 22.01.2010

View Postunic635, on 29 mai 2016 - 22:16, said:

Si munca mea de ieri, nu radeti de sudura ma rog macar sa tina, axi le am dat in graba si o mana de grund in graba nu am mai apucat sa le pozez finalizate, arata bine vopsite.
Pentru o sudura buna ai nevoie de experienta. Trebuie sa exersezi mai mult. Si reglarea amperajului e in functie de grosimea materialului de sudat si electrozii folositi. E bun si asa pentru inceput. Imi place masca de sudura, e foarte utila ca iti suplineste a treia mana de care simti nevoia la o masca obisnuita uneori.

#4119
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Marirea ecartamentului la motosapa. In prima foto este cu manicoturile originale, apoi celelate trei prima etapa.  Prea lat. Apoi modificat mai mic si adaugat 2 discuri de frana de BMW ca si greutati pe roti.

Attached Files



#4120
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Povestea prasitorii fier mort
de la BSR, asemanatoare cu prasitoarea premium omac

Am lucrat si eu putin la prasitoare, ca nu era absolut deloc ascutita. Am incins cutitele si le-am batut cum am stiut si eu. N-au iesit rau. Dupa bataie le-am mai incins o data si le-am aruncat intr-o galeata cu apa, sa se caleasca nitel.
Poze de la faza asta nu am, ca telefonul a mimat fotografierea.
Am mai dat apoi putin cu flexul acolo unde n-am mai avut rabdare sa intind fierul pana se face cutit.

Pentru ca forma cutitelor spate nu a fost data corect a trebuit sa ajung la formatul din poza: cutitul din fata, cel central, coborat maxim. Lateralele din spate, sus, aproape de cadru.

Si pentru ca in felul asta fata cadrului ajungea prea sus ca sa-l mai pot prinde de motosapa, a trebuit sa intorc cadrul cu susul in jos, prinderea lui abordand acum motosapa pe deasupra, nu pe dedesubt.
Am facut si o proba, descoperind ca platbandul de agatare al ei pe motosapa e sudat stramb, asa ca a trebuit sa umblu la reglaje. Cutitul din stanga ridicat maxim, cel din dreapta coborat aproape de tot. Pana am dat cu unul din cutite intr-o cioata mica de salcam si am strambat bratul suport al cutitului. Trebuie sa-l iau iar la ciocan sa-l indrept. O sa stramb si prindere cadrului la motosapa, ca sa corectez sudura stramba.

Se simte eficienta, cu prasitoarea as fi terminat de deci de ori mai repede aceeasi suprafata pe care am lucrat-o cu frezele.
Merge chiar si cu rotile de cauciuc, avand cutitele bine ascutite. Dar cu rotile de cauciuc fuge prea repede chiar si in tr I.

Attached Files



#4121
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Salutare.

Am cumparat săptămâna aceasta , din piață din Focșani, două roți de roabă 4.00X8 , cauciuc cu profil agricol.
Inițial am văzut un model care avea căte un rulment pe fiecare parte/taler a roții (dacă demontam acele table ca să scot cauciucul , pe fiecare rămânea un rulment), semăna un pic cu roțile cu diferențial din Dede..., dar cât mi-am cupărat de-ale gurii, s-a facut ora 17.00 și au închis taraba acolo unde erau roțile.
A doua zi când m-am dus să cumpăr, nu mai aveau acel model, așa că am luat ce am mai găsit.  Am mai cumpărat și un ax de roabă, pentru ele.
Cum mai spunea cineva pe aici, rulmenții sunt varză. Axul - la fel, are cotele mai mici decât ale rulmenților, și astfel se poate învârti în rulment.
Am scos un rulment de pe o roată, ca să-l duc ca model la un strungar care să-mi facă alte axuri, și cum am bătut eu în el, a ieșit cămașa interioară din rulment, rămânând pe roată cămașa exterioară și cochilia cu bilele de rulment. Până acum, nicioadată nu mi s-a întâmplat așa ceva la scoaterea unui rulment.

Deci, confirm ceea ce a mai scris cineva pe aici -- roțile de roabă din piață, de la ruși, chinezi, moldoveni, sunt panaramă, pocnitori etc.
Dar sper să-mi fac treaba cu ele.

#4122
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Si la alte roti asemanatoare ,rulmentii sunt pe jumatate din plastic . Tu ai iesit binisor . Eu nici degeaba  nu as lua roti de bazar . Spor la treaba .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate