Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Accesorii pentru motosape/motocultoare

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
7250 replies to this topic

#2359
crash899

crash899

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.06.2015

View Postvasile59, on 19 iunie 2015 - 06:51, said:

Pai daca le-ai pus pe "alea" de ce ne faci sa avem emotii?


Le-am pus de curand si nu eram sigur ca ar rezista transmisia. Voi cauta nijte roti de Tico pe R13 si le voi pune pe alea, sa nu am probleme pe viitor.

#2360
nyku

nyku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 13.02.2006
De Tico sunt  pe 12 "
Pune de Matiz pe 13" Posted Image  si se gasesc cauciucuri mai usor.

Edited by nyku, 22 June 2015 - 10:06.


#2361
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014

View Postmettre, on 20 iunie 2015 - 20:43, said:

Ce dimensiuni ai la cutia remorcutei?
2x1x0,33 ca sa folosesc 2 foi de tabla

Edited by tatuc, 22 June 2015 - 10:21.


#2362
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LqTsSmG9hmM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2363
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
tot ce se vede acolo este munca multa si foarte multa.....mai este si indemanare.......si experienta........
partea cu reductorul mi se pare mie cea mai complexa si foarte ajutatoare.
dar ce ma mira este faptul ca nu isi face teava hexagonala ci foloseste bucati din manicoate.......asta ma face sa inteleg ca este foarte complicat de facut si sa fie si de aceeasi calitate cu cele cumparate(ma refer la manicoate)
practic si-a facut o scula profi
e meserias ukraineanul sau rus ce naiba o fi

#2364
nyku

nyku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 13.02.2006
Cam de jucarie piesele confectionate de rus !



Uite ce "jucarii" i-am pregatit motorasului meu, pentru la toamna sa nu se mai chinuie (patineze) la arat si ... greutati pentru rotile de cauciuc.
E multa munca dar, merita.Posted Image

Attached Files



#2365
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
Foarte misto bravo esti meserias dar de unde ai gasit teava asa groasa sau butoi pt roti???? Ma gandesc ca ai taiat de undeva......
Eu pt lc si omac mi'am gasit la 40 cm diam....am doua variante o fosta butelie de co2 sau un fost cazan de boiler cu carne groasa insa vreau sa mi le fac cu spatiu intre ele sa intre in pamant si sa il arunce....altfel faceam din jante auto dar am inteles ca rezultatele nu sunt prea bune se incarca si patineaza....

#2366
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,421
  • Înscris: 05.02.2009

View Postmettre, on 02 iulie 2015 - 22:51, said:

altfel faceam din jante auto dar am inteles ca rezultatele nu sunt prea bune se incarca si patineaza....
Ai răbdare să le fac eu și-ți povestesc după aceea. Incă nu m-am hotărât. Platbanda să o las dreaptă sau să o pun în "V". La cealaltă o aveam în "V" și se încărca cu pământ , intr-adevar. (Dar doar atunci cînd solul era ud. Vezi clipul cu scos cartofii și cu cultivatorul).

#2367
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
Daca sunt bune si asa....imi fac si eu ca niku ca am materialele......timp mai imi trebe

#2368
nyku

nyku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 13.02.2006

View Postmettre, on 02 iulie 2015 - 22:51, said:

Foarte misto bravo esti meserias dar de unde ai gasit teava asa groasa sau butoi pt roti???? Ma gandesc ca ai taiat de undeva......
Eu pt lc si omac mi'am gasit la 40 cm diam....am doua variante o fosta butelie de co2 sau un fost cazan de boiler cu carne groasa insa vreau sa mi le fac cu spatiu intre ele sa intre in pamant si sa il arunce....altfel faceam din jante auto dar am inteles ca rezultatele nu sunt prea bune se incarca si patineaza....

  Multumesc pentru aprecieri.
Teava extragroasa am taiat-o de undeva ..., dar cred ca poti sa gasesti la centrele de colectare a fierului vechi sau la un magazin genul celui din Pitesti (clemans srl )
Pentru motorul meu de 147 kg am ales diametrul tevii de 400 mm, plus cornier de 3mm debitat la 50 mm si iese roata cat cea de cauciuc 500 mm. Am optat pentru teava extragroasa ca sa aiba aderenta mai buna pe sol, oricum pana la toamna stau frumos vopsite.

O chestiune importanta este aceea de a respecta diametrul rotii originale, pentru a nu supune la efort suplimenter cutia de viteze (in cazul in care faci roata cu un diametru mai mare). Acum nu stiu ce sa spun, dar cauta sa fie cat mai grea teava, dar nu exagerat, depinde mult si puterea motoruluiPosted Image

Cred ca "V"-ul se incarca numai la mersul cu spatele.

Edited by nyku, 03 July 2015 - 09:47.


#2369
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Buna treaba Nycu . Ca ucrainianul ala , pe care il stiu pe de rost si de la care am invatat multe , nu prea sunt multi . E meserias , mult peste noi toti . Nu mi'e rusine sa o spun . Spor la treaba .

#2370
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
@sandel1 Ai ramas dator cu niste poze/video despre coasa adaptata la motosapa :D
Se poate?Sau imbatranesc eu?

#2371
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Ai imbatranit oleaca da n-are nimic! postul 2356 in urma cu o pagina

#2372
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Jesus,m-am ramolit de tat.Bravo mie!
Multam si scuze Posted Image

L.E. Oare nu sterge vreun admin ultimele 2 posturi,ca mi o jena de numa".Pls!!!!

Edited by alexbjorg, 06 July 2015 - 17:05.


#2373
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,065
  • Înscris: 24.02.2011
Au avansat putin lucrurile cu cositoarea si sapatoarea in sensul ca le-am testat la extrem cam un ha de balarii de 2 metri si au aparut cateva mici probleme unele rezolvate,altele in curs de
Daca iarba ii prea inalta si-i amestecata cu volbura se strange toata in fata si mai mult o culca decat o taie. I-am facut niste apendice ca la combine si-i ok acum
De asemenea nu prea poate duce motorasul prin balarii-banuiesc ca-i din cauza cutitelor ca-s cam groase. Am gasit cu alt profil-urmeaza sa testez
Alta problema este ca se strange iarba pe manicoate ca ata pe mosor = pana la o roata-carata cositoarea in spatePosted Image
Dar in schimb intr-o iarba normala sau in lucerna-zboaraPosted Image

Edited by sandel1, 06 July 2015 - 23:13.


#2374
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
https://m.youtube.co...h?v=JMO_qMfnB-Q
Misto scula! E meserias rau baiatul!

#2375
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Interesanta scula insa trebuie neaparat aparatori.Nu vreau sa ma gandesc ce se poata intampla daca te agata cardanul...

#2376
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014
Nu inteleg ce actioneaza prin cardan, e cumva compresor? si care ar fi rolul lui? franare pneumatica?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate