Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Accesorii pentru motosape/motocultoare

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
7245 replies to this topic

#19
SAurelian009

SAurelian009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.05.2010
sunt ff tentat si eu sa achizitionez un asemenea accesoriu, dar ma retine experienta lui "alexbjorg" de anu trecut desi am numai teren drept nimic panta dar parca tot as vrea sa incerc unu si apoi sa imi iau eu unu

Edited by SAurelian009, 17 March 2013 - 13:09.


#20
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Panta nu este asa o problema,ci pietrele(nu pietris) de la dimensiuni cit nuca pana la cartof (si adesea bolovani).
Practic,stringi barabulele si mai treci odata sa stringi pietrele de o fundatie.
Daca nu uit am sa fac o poza,2 cindva.Efectiv ai senzatia ca cineva le seamana.
Si sa vezi distractie la semanat morcovi,cu semanatoare din aia cu rotite de 8-10cm diametruPosted Image

#21
SAurelian009

SAurelian009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.05.2010
pai dumneata ce ai facut cu accesoriul ala...ca vroiai sa il vinzi sau ai renuntat si il folosesti?

#22
crystachy

crystachy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 12.01.2010
alekbjorg spune sincer recomanzi plantatorul de cartofi?dar te rog sincer  este bun de ceva !la pretul asta cred ca se merita dar sa+si faca treaba nu sa puna cartofii ,,la uscat,,la 5 cm in pamant

#23
laurentiudragos35

laurentiudragos35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 23.02.2013

View Postcosminusn, on 17 martie 2013 - 18:54, said:

De arat nu am arat cu el, oricum rotile cu care vine el (3.5*6.0) nu sunt decat pentru transportul lui, in rest nu poti face nimic cu ele eu am luat roti cu profil agricol din piata de la rusi, 4.0*8.0 si chiar se vede diferenta, mi-am facut o remorca cu axa de dacie din care am taiat aprox 25 cm, cu frane si se descurca foarte bine daca ii pui si niste greutati de minim 20kg. Am folosit frezele si intr-adevar ramane o portiune maricica nelucrata sub transmisie dar la doua treceri se rezolva.

ma intereseaza si pe mine remorca ta ,si pe mine ma bate gandul sa -mi construiesc una dar pe punte de tico ,dar nu stiu sa-i fac sistem de franare ,poti sa-mi trimiti si mie poze cu remorca ta ? tu cum franezi cu ea /nu e grea cu axa de dacie?

#24
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Sincer,daca ai pamint ca al meu nu..Daca ai pamint de gradina,frezat clasa 1 atunci mari sanse sa functioneze normal.Din lipsa de timp,spatiu experimental si de nervii facuti de 2 muieri nu am trecut la probe.
Bilonul il face cam 10 cm (la mine),nu stiu in pamint bun
Si,sincer,daca vrei sa ingroape cartofi,e ok,dar daca vrei sa ingroape ca si cu calul (20-25cm),ia-ti gandul.
Am vandut-o in pierdere.
Daca cumparatorul va posta,nu stiu.

View Postcrystachy, on 17 martie 2013 - 21:33, said:

dar sa+si faca treaba nu sa puna cartofii ,,la uscat,,la 5 cm in pamant
Dragule,ii semanatoare nu plug de bilonat.Posted Image

Edited by alexbjorg, 18 March 2013 - 16:55.


#25
a-zA-Zo-9_iulian

a-zA-Zo-9_iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 10.01.2012
Buna seara am reusit pana la urma sa fac suportul pentru doua randuri de semanatori.Se poate ceva idei daca aveti si considerati ca am gresit cu ceva

Attached Files



#26
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Dupa ce era semanat cu plantatorul de cartofi nu se putea rebilona cu motosapa cu bilonul? Ca sa acopere mai mult si mai bine.

#27
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Ba da,dar nu mai era rabdarePosted Image

#28
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

View Posta-zA-Zo-9_iulian, on 18 martie 2013 - 20:59, said:

Buna seara am reusit pana la urma sa fac suportul pentru doua randuri de semanatori.Se poate ceva idei daca aveti si considerati ca am gresit cu ceva

Cred ca ar fi o "mica" problema, semanatorile nu sint independente pe verticala, ideal ar fi ca suportul sa stea fix la o inaltime stabilita iar ele, semanatorile, sa oscileze fiecare independent pe o balama in functie de teren, asa ar fi ideal insa nu stiu totusi daca sint concepute pentru asa ceva, posibil sa fie prea usurici, sper sa intelegi ce spun, daca ar fi numai una "no problem" suportul ei impreuna cu ea apasa cum trebuie in pamint si tot odata e capabila sa copieze si terenul, micile denivelari, asa cu doua e posibil ca tot ansamblul sa se sprijine numai intruna iar cealalta o sa stea in aer.

Si o rugaminte, eu m-am apucat sa-mi fac semanatoare tot cu disc, pina la urma am nimerit-o, sper, insa deabia la al treilea model si tot nu e gata definitiv asa ca te rog pune ceva poze cu discul inclusiv cum ia boabele si cum le da drumul pe "topogan" si o alta intrebare, ce distanta e intre fiecare bob pe rind, mie mi-a "iesit" 19Cm, si deasemenea ce distanta ai intre rinduri, la mine zic eu ca or sa fie 70Cm.

#29
gubi_dutu

gubi_dutu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.05.2009
Ce idei să-ţi mai dăm, frate, că ne-ai pus în c.r! Am văzut că ai pus postul şi pe Accesorii. Cei care sunteţi pricepuţi şi faceţi tot felul de accesorii şi utilaje pentru moto, pe cât posibil, daţi fazele de execuţie, cu tot cu fotografii şi cu tot felul de detalii! Suntem mulţi interesaţi să nu mai dăm banii pe hiarele moarte din magazine şi să ne facem cu mânuţele noastre ceva serios.

#30
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Pentru Gubi_Dutu :
Te poti orienta si pe Youtube...http://www.youtube.com/watch?v=bWVoWQRq20c
Sau ceva foto preluate de la un coleg(Zdup):
Attached File  DSCF0504.JPG   605.21K   470 downloadsAttached File  DSCF0499.JPG   630.29K   494 downloadsAttached File  DSCF0500.JPG   597.46K   487 downloadsAttached File  DSCF0501.JPG   614.87K   465 downloadsAttached File  DSCF0503.JPG   630.27K   424 downloads

Edited by cristian68n, 18 March 2013 - 21:42.


#31
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Astazi am bagat "mititelul" la arat si tinand cont ca este prima oara cand ar cu el ce ziceti a iesit bine? Adancimea este buna sau trebuia mai adanc?

Attached Files



#32
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Un  model de prasitoare (facut dupa un model de magazin) dar mai trainic!
Attached File  Prasitoare-home.JPG   77.91K   429 downloadsAttached File  Prasitoare-home made.JPG   78.4K   417 downloads

Edited by cristian68n, 18 March 2013 - 21:46.


#33
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

View PostNickRvl, on 18 martie 2013 - 21:20, said:


Cred ca ar fi o "mica" problema, semanatorile nu sint independente pe verticala, ideal ar fi ca suportul sa stea fix la o inaltime stabilita iar ele, semanatorile, sa oscileze fiecare independent pe o balama in functie de teren, asa ar fi ideal insa nu stiu totusi daca sint concepute pentru asa ceva, posibil sa fie prea usurici, sper sa intelegi ce spun, daca ar fi numai una "no problem" suportul ei impreuna cu ea apasa cum trebuie in pamint si tot odata e capabila sa copieze si terenul, micile denivelari, asa cu doua e posibil ca tot ansamblul sa se sprijine numai intruna iar cealalta o sa stea in aer.
................................

Ma completez, exact ca in poza DSCF0500 postata de  cristian68n, fiecare semanatoare este independenta in miscarea pe verticala.....

#34
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
O idee de adaptare a unei motosape/motocultor (preluate de pe alte site-uri)Attached File  Tractor-1.jpg   46.5K   615 downloadsAttached File  Tractor-2.jpg   244.24K   661 downloadsAttached File  Tractor-6.jpg   69.6K   642 downloads

Edited by cristian68n, 18 March 2013 - 22:32.


#35
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,440
  • Înscris: 31.01.2010

View Postpufarin, on 18 martie 2013 - 21:45, said:

Astazi am bagat "mititelul" la arat si tinand cont ca este prima oara cand ar cu el ce ziceti a iesit bine? Adancimea este buna sau trebuia mai adanc?

Asta da aratura! Posted Image
Se simte diferenta de la 400Kg+ la 200Kg+ cit are a meu.
Eu zic ca un pic mai adinc n`ar fi rau, poate dai de petrol!Posted Image

Grig

#36
turbo_trabi

turbo_trabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 01.07.2010
Greutatea nu era mai bine de pus pe fata? Te oboseste si la manevrat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate