Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Accesorii pentru motosape/motocultoare

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
7245 replies to this topic

#1783
danchi

danchi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 17.03.2007
O sa folosesc platbanda care va fi sudata de cele doua cercuri in "V" cu varful spre manicot Posted Image .
Pamantul o sa fie evacuat in interiorul rotii asa ca nu am prevazut inclinare pentru "zbaturi".

#1784
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Eu nu am observat ceva in neregula la rotile construite de mine, desi am pus cornierul paralel cu axul motosapei. Dar rotile mele sunt incomparabil mai bune decat originalul vandut odata cu motosapa.

#1785
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 05.02.2009

View Postdanchi, on 23 februarie 2015 - 18:26, said:

Azi am inceput construirea unei serii noi de roti metalice
Eu aș fi pus cornierul mai des cam la 10-12cm unul de altul. La un unghi cam de 30' față de ax. N-ar fi stricat să fie și ceva mai lat (un 4-5 cm).
Da, mă rog, fiecare face din ce are .
Succes !

#1786
relu-d

relu-d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 26.03.2013
cine are un ,,utilaj'' pentru bilonat cartofii daca binevoieste sa ma ajute cu ceva schite sau poze
am facut rost de doua discuri de 350 mm si cred ca sar preta pentru asa ceva

Edited by relu-d, 26 February 2015 - 08:11.


#1787
sepe40

sepe40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.11.2013

View Postrelu-d, on 26 februarie 2015 - 08:09, said:

cine are un ,,utilaj'' pentru bilonat cartofii daca binevoieste sa ma ajute cu ceva schite sau poze
am facut rost de doua discuri de 350 mm si cred ca sar preta pentru asa ceva
Posted Image  Am eu iti trimit.

#1788
relu-d

relu-d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 26.03.2013
multumesc mult sepe40 astept ca inca este timp

Edited by relu-d, 27 February 2015 - 12:01.


#1789
nicu93c

nicu93c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 11.03.2014
se merita cumva investitia pentru lc 90??

Attached Files



#1790
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Rotile, poate, desi daca ai ceva materiale pe acasa si aparat de sudura le faci destul de usor . Plugul am inteles de pe forum ca nu e prea stralucit, materialul ar trebui calit si apoi nu ai sistem de reglaj, te cam chinul de la a doua brazda incolo.

#1791
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014
Asa ceva am la ROG 90, numai ca eu le-am ingreunat cam cu 15-20 kg fiecare prin adaugare de discuri metalice. Plugul cred ca e acelasi, partea proasta e ca nu ai niciun fel de reglaj

#1792
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
Eu zic ca e mai de calitate ce faci acasă si la pret mult mai mic, dar decizia va apartine

#1793
nicu93c

nicu93c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 11.03.2014
stiu ca ar fi mai usor de facut de facut acasa, dar nu ma pricep la astfel de lucrari, pretul total ar fi de 370 lei,...

#1794
danchi

danchi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 17.03.2007
Ieri am terminat ( oare Posted Image  ) rotile metalice Posted Image
Attached File  RoataFinal.jpeg   132.43K   89 downloads

Binenteles ca am degresat , in lipsa de altceva ,cu benzina Posted Image care era amestecata cu ulei asa ca vopsirea mai asteapta  Posted Image

Pot fi montate in doua pozitii pentru ecartament diferit Posted Image In pozitia interioara ecartamentul e minim Posted Image

Attached File  RoataCuManicotInvers.jpg   142.19K   95 downloads

Latimea celor doua este de 25cm deci sistemul nu va avea o amprenta mai mare de  40cm la minim  Posted Image

Attached File  RotiSuprapuse.jpeg   126.94K   92 downloads

OFF : Pentru toate florile din viata noastra Posted Image   un buchet din coltul ascuns al gradinii inflorit in ciuda vremii  Posted Image

Attached File  Primavara.jpg   166.61K   86 downloads

#1795
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013

View Postnicu93c, on 01 martie 2015 - 12:27, said:

stiu ca ar fi mai usor de facut de facut acasa, dar nu ma pricep la astfel de lucrari, pretul total ar fi de 370 lei,...

Nici eu nu ma consider expert dar cu putina munca si cu ajutorul colegilor nostrii de aici am reusit sa fac cea ce am acum , asa ca sa nu zici niciodata nu , orice se rezolva .Danchi parerea mea este ca era mai bine sa dai putina inclinatie pintenilor in rest super lucrare, felicitari.

Edited by UnyKat, 01 March 2015 - 18:53.


#1796
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Pt ca tot este discutie de contructii ,nu pot sa ma abtin in a pune o poza cu un model de plug.
Ma refer strict la modelul trupitei si mai ales la inclinarea cutitului

Attached Files



#1797
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Am vazut plugul asta rosu in Bricostore la vre 180 lei. Ei ii zic plug Ruris dar sunt sigur ca l-am vazut in alte parti cu alta denumire.

Mi se pare mult peste pluguletul cu care a venit pachetul motosapa Bsr. Mai bine nu luam pachet si-mi luam accesorii mai zdravene si la preturi mai bune din alte parti, asa cum e plugul asta. Singura posibila problema ar fi sa fie prea mare asta rosu si sa nu-l duca motosapa; dar ma indoiesc.

Nu prea inteleg de ce vorbim de reglaje la un amarat de plug de motosapa, unde si cutitul schimbabil e optional. La mine cutitu-i sudat. Iar plazul e pus de-a-mboulea in interior, nu pe linia pe care taie brazda. Eu ma mir a am reusit sa intorc brazda asa frumos cu el. Cat despre reglaje, ti le faci din prinderea de motosapa, ca poti acolo sa reglezi  inaltimea prinderii, de aici rezultand unghiul orizontal sub care ataca  plugul pamantul . E echivalent cu reglarea tirantului central la tractor. Si poti sa faci un reglaj pentru prima brazda si un reglaj pentru ultima brazda, foarte simplu. Asta e singurul reglaj care ar trebui sa fie necesar la un plug cu o brazda, daca nu merge asa inseamna ca-i plugul stramb din nastere. Vrei echivalentul ancorelor la tractor? Exista si la motosapa suruburile de reglat jocul accesoriilor agatate de cui, dar nu le-as folosi la plug pe motosapa, ca risc sa desfac motosapa in doua.

Edited by til, 01 March 2015 - 20:22.


#1798
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 05.02.2009

View Postdanchi, on 01 martie 2015 - 15:27, said:

Ieri am terminat ( oare) rotile metalice ]
.

Zgîrcit mai ești !
Doar 8 pintenii la roata aceea. O avea diametru de 30 sau de 40 !?
Privește la roata de mai sus are 10 .
Doar s-a mai discutat pe aici la ce distanță ar fi bine să fie pintenii (unul de altu. 10-12 cm. Iar tu cred că ai 20 cm acolo.)
Una e să calce , (să fie în) pămînt un cornier și alta e să fie 2-3. Ca să mergi de colo-colo e OK. Da dacă pui o sarcină în spate (plug, răriță, cultivator), cercurile nu opun rezistență la înaintare !
Oricum, felicitări ptr ambiție. Și dacă nu va merge, ce mare lucru să mai sudezi încă 8 printre ele. Sau tai sudura de la 4 și pui în loc 6 sau 8 corniere.

#1799
danchi

danchi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 17.03.2007

View Postmcjohn, on 02 martie 2015 - 11:50, said:

.

Zgîrcit mai ești !
Doar 8 pintenii la roata aceea. O avea diametru de 30 sau de 40 !?
Privește la roata de mai sus are 10 .
Doar s-a mai discutat pe aici la ce distanță ar fi bine să fie pintenii (unul de altu. 10-12 cm. Iar tu cred că ai 20 cm acolo.)
Una e să calce , (să fie în) pămînt un cornier și alta e să fie 2-3. Ca să mergi de colo-colo e OK. Da dacă pui o sarcină în spate (plug, răriță, cultivator), cercurile nu opun rezistență la înaintare !
Oricum, felicitări ptr ambiție. Și dacă nu va merge, ce mare lucru să mai sudezi încă 8 printre ele. Sau tai sudura de la 4 și pui în loc 6 sau 8 corniere.

Recunosc Posted Image dar o sa mai fac Posted Image
Initial am vrut noua Posted Image dar am considerat ca-i mai usor mai usor sa impart la multiplu de doi Posted Image
Diametrul este de 36 Posted Image  iar distanta intre zbaturi rezonabila Posted Image  

Attached File  RotiPas.jpeg   56.95K   55 downloads
O avea roata aceea zece Posted Image dar a mea este de firma Posted Image uite ce frumos calca pe sol Posted Image

Attached File  Roti asezate.jpeg   129.52K   56 downloads
Distanta-i taman cat trebuie sa lucreze partial ingropat Posted Image
Pentru lucrul pe teren tare am facut roti mai mici , lestate si cu crampoane Posted Image
O sa pun diferite accesorii dar nu am nevoie de rezistenta grozava  la inaintare Posted Image ca la mine astea  se lasa tractate si nu au obiceiul sa impinga in micutul moto ( numai 120kg plus lestul adaugat ) Posted Image
Multumesc pentru felicitari Posted Image si astept concurenta dar si criticii ca sa vina pofta si ideile de lucruPosted Image

Edited by danchi, 02 March 2015 - 15:09.


#1800
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 05.02.2009
Tu să fii mulțumit ! Era părerea mea . Sper că nu te-ai supărat că am găsit defecte.
Distanța e de 15 . Dacă le puneai mai dese mai încăpeau 2 corniere, poate 4 !?
Da , nu-i bai . Poate viitoare va ieși mai faină !
La revedere !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate