Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Accesorii pentru motosape/motocultoare

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
7245 replies to this topic

#1459
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Aia care arunca zapada se numeste freza de zapada , care seamana ca un burghiu de pamant dar nu e si poti directiona tunul de zapada spre ce directie vrei tu.  Cu burghiul de pamant presupun ca va impnge zapada lateral.

#1460
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,440
  • Înscris: 31.01.2010
Si cu lama , unde o impingi?
In fata?
Daca da, cam citi metri crezi ca merge sa o impingi , ca nu`i buldozer.

Grig

#1461
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
O pui oblic si tot lateral ajunge. Cred ca e mai practic sa pui o balama decat angrenaj cu burghiu si curele si role, suporti, intinzatori, etc, = bani, manopera, greutate .

Si apoi acel burghiu nu poti doar sa-l atarni acolo. Trebuie confectionata o aparatoare  din tabla in asa fel incat zapada sa fie fortata sa iasa in lateral, altfel doar o macina pe loc. ca idee nu e rea, dar realizarea  e mai complexa decat pare la prima vedere.

#1462
costinium6

costinium6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 22.01.2012
Eu la asta m-am gandit, e simplu de realizat, am vrut sa o fac dar nu am unde sa o utilizez, burghiul din poza este de 120mm, unul de 200 dus la jumatate din turatia motorului cred ca va arunca zapada la viteza 2 de avans a motosapei.
Cu stima.

Attached Files


Edited by costinium6, 14 December 2014 - 20:07.


#1463
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
burghiuuri lopeti puse pe benzi de cauciuc lame peste lame ....mai baieti da ori ati luat vreun aeroport mai mic in grija???vedeti voi daca iarna nu este treaba mintea lucreaza nene.....

#1464
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Ti roade pizma, ai ?
Ia bagă și tu ceva fain pe topic că două mâini stângi n-ai...

#1465
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postcostinium6, on 14 decembrie 2014 - 20:06, said:

Eu la asta m-am gandit, e simplu de realizat, am vrut sa o fac dar nu am unde sa o utilizez, burghiul din poza este de 120mm, unul de 200 dus la jumatate din turatia motorului cred ca va arunca zapada la viteza 2 de avans a motosapei.
Cu stima.
Dar daca tot ai intentia sa faci asa ceva, iti recomand sa faci un fel de fresa de zapada...si sa nu arunci 160 de lei pe o porcarie de teava cu bucata de tabla in jur numit burghiu de la supermarketurile astea pentru materiale de constructii tip dedeman. Te ajunge mai ieftin si iese treaba mai bine daca faci lamele de frezat zapada de la 0. Poti sa incepi cu o teava cu doi rulmenti pe care poti face lamele de frezat cum vrei tu. Sunt multe modele de freze pentru a face zapada sa zboare in sus, ca daca faci sa o mute doar in lateral....atunci nu prea rezolvi nimic daca nametii sunt multi.

Edited by Benderbut, 14 December 2014 - 23:37.


#1466
costinium6

costinium6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 22.01.2012
am vrut sa o fac dar nu am unde sa o utilizez.
Si zapada unde trebuie dislocata? in sus nu prea merge decat temporar, 2-3 secunde, in jos nici atat, pe o parte e agreabil. Scuze de post acid dar eu am dat o idee.
Numai bine.

Edited by costinium6, 15 December 2014 - 00:44.


#1467
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Strict ca si accesoriu,ca si idee,nu ca si altceva
L-am cautat vreo 2 saptamini,si m-am gandit sa-l pun sa vedeti si voi,repet,strict ca si idee,mai ales vis-a-vis de acel sfredel de pamint Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/42nsScelYXA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ideea in sine este axul de freza cu cutitele de freza inlocuite cu palete/semi-elice/table cum vreti voi sa le numiti.

Edited by alexbjorg, 15 December 2014 - 12:08.


#1468
nicu_gh

nicu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.12.2013
intrebare pentru cei cu expierienta in cultura cartofului, cat de util este un cultivator tip arici ? Attached File  Ежик Юрі2704.jpg   132.47K   66 downloads

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hbDhrCfSLuE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1469
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Eu nu am vazut pe nimeni sa foloseasca asa ceva in zona noastra. Se foloseste in general banalul cultivator cu cormane de rebilonat si mai rar freza de rebilonare(in general cei care au suprafete foarte mari).

#1470
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Exact aceeasi intrebare despre inventia asta, care se cheama laba ciorii, desi mai corect era gasca sau rata.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vZgtAlWZahM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Rusii astia sunt foarte inventivi

Edited by e_miron, 15 December 2014 - 22:36.


#1471
Marianmbw

Marianmbw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 11.02.2013
Așa ceva am văzut, imediat după revoluție, la motosapele aduse de ruși, cu motoare în doi timpi, ca alea de motorete.

#1472
Adigo

Adigo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.11.2012
Uitați măi ce fac rușii cu un motor de 9 CP . Nu ară prea adânc dar la 3 brazde ...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DPCzQxOTAWs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1473
nicu_gh

nicu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.12.2013
Craciun fericit si multa sanatate!!!

+ o reclama de sezon, tot din est venita [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/13OBHtS4m0s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1474
Marianmbw

Marianmbw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 11.02.2013
Crăciun fericit!  la toți de pe forum.

#1475
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Sa ploua incet deasupra voastra cu fulgi de fericire, sa fie vesnic visul vostru, un zbor de implinire. Povara vietii voastre,sa fie car cu sanatate, sa aveti alaturi chipuri dragi si un soare zambitor, sa aveti mereu in drumul vostru un inger pazitor. Craciun fericit!  La multi ani!

#1476
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Oare ara destul de adanc ?
:)


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tnwgqONdZtg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate