Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Accesorii pentru motosape/motocultoare

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
7250 replies to this topic

#1369
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

View Postmcjohn, on 22 noiembrie 2014 - 23:30, said:

Eu nu am reuşit cu butelia,...........

"Lumea" de pe aici ti-a explicat cum, un cuptor de caramida ca un fel de "furnal", se fac confectii metalice gen "fier forjat" cu butelie si arzator iara tu nu poti......

#1370
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007

View Postmcjohn, on 22 noiembrie 2014 - 23:30, said:

Eu nu am reuşit cu butelia, in schimb ,în jar de cărbuni a mers  .
Merge si in jar dar cu foale si preferabil cu 3 pereti si acoperis,adica tot ceva de gen furnal,ca sa nu scape caldura.
Deci,se poate :D

#1371
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009

View PostNickRvl, on 23 noiembrie 2014 - 09:37, said:


"Lumea" de pe aici ti-a explicat cum, un cuptor de caramida ca un fel de "furnal", se fac confectii metalice gen "fier forjat" cu butelie si arzator iara tu nu poti......
Nu mai țin minte , dar am explicat la vremea respectivă . Am postat și cîteva poze cu cuptorul.
Dacă ești curios mergi în urmă 2-3 luni.
Am schimbat 2 butelii, am luat cărămidă de șamotă, dar fierul tot nu și-a schimbat culoarea. Atunci am renunțat.
Am luat sacul de mangal (ptr mici) și i-am dar roșu ! Cînd am adus fierul la culoarea jarului l-am scufundat in apă și gata !!!
  O grămadă de timp pierdut ! Dar am mai învățat o lecție !

#1372
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Atat timp cit ai de invatat ceva,niciodata nu inseamna timp pierdut.
Ca este reusita sau esec,asta depinde si de alti factori,nu numai de "invatacel".Este ca si cu medicamentele,la unii isi fac efectul,la altii ba.
Si eu am incercat ce au reusit altii,cu rezultate foarte variate.Insa o consider ca si experienta pozitiva,proces de invatare.

Dar pana la urma ai reusit sa obtii acea teava hexagon,nu?

#1373
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 31.01.2010
Asa arata ceva ce merge.

Nu trebuie tot ce e acolo , un "pirlitor" clasic e mai mult decit suficient ,
poate chiar mai bun decit am eu , conditia este sa stii sa`l folosesti si sa nu fie infundat.


Grig

P.S. @ mcjohn , acuma am citit atent ce ai scris in utimul post , cu tot respectul dar nu ai invatat nimic!

Edited by Ion_Bumbu, 23 November 2014 - 11:17.


#1374
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Si parlitorul pe direct,fara diuza :D

#1375
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
...fara regulator presiune breee.... ca diuza ii trebuie...Posted Image

Edited by gcom61, 23 November 2014 - 11:27.


#1376
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

View Postmcjohn, on 23 noiembrie 2014 - 10:42, said:

Nu mai ţin minte , dar am explicat la vremea respectivă . Am postat şi cîteva poze cu cuptorul.
Dacă eşti curios mergi în urmă 2-3 luni.
...................................

Curios ar trebuii sa fi tu, atunci cu 2-3luni in urma cum spui am mai despicat firul in patru o data, uitat-e si pe aici, nici acum nu intelegi?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ClULe1DfsRM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wQV6fuaRFtk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ta6cy7bMc6s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1377
pana_valentin

pana_valentin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.08.2014
Va salut, am la motocultor doar roti metalice si vreau sa va intreb daca merg folosite roti auto pentru deplasat de colo colo.Motocultorul este pasquali iar diametrul rotilor de metal este de 600 mm.Va multumesc anticipat!

#1378
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Pe scurt,da,se poate.

Vezi sistemul de prindere al rotilor metalice si daca se poate potrivi in loc,chiar si prin gaurire,janta de dacie sau alt auto.

#1379
vremus

vremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 27.10.2011
@pana_valentin

La motocultorul meu, tot Pasquali, am roti de Fiat (4 prezoane).
Incearca la un centru de dezmembrari.



Remus

#1380
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009

View Postalexbjorg, on 23 noiembrie 2014 - 11:14, said:

Dar pana la urma ai reusit sa obtii acea teava hexagon,nu?
Cam așa arăta hexagonul meu !
Attached File  uploadfromtaptalk1416774951795.jpg   68.37K   85 downloads

#1381
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009
Un cui îl înroșeasc și la aragaz.
Un șpiral cu siguranță că se va înroși în cutia aceea de conservă. Dar eu mă îndoiesc că poți aduce la roșu o bară de metal lungă de 1/2m 12X50 mm.
Oi fi eu prost, așa cum crezi tu, dar așa cum am afirmat și data trecută, am adus bara la roșu in CĂRBUNI .
Ce nu se vede în poză ... sub cărbuni se află o țeavă de vreo 40 mm (diametru) turtită într-un capăt și găurită din 5 in 5 cm  (sau la 10 cm) . Tirajul focului a fost realizat cu fionul. Mai trebuia o gaură, să am tiraj pe toată lungimea. Unde a lipsit gaura, fierul nu s-a înroșit. Nu m-a deranjat prea mult deoarece capătul acela l-am debitat !
Attached File  uploadfromtaptalk1416778993874.jpg   183.26K   76 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1416779011106.jpg   106.43K   75 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1416779020105.jpg   101.98K   74 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1416779029003.jpg   93.16K   73 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1416779050643.jpg   92.83K   73 downloads

Acum, vrei să inroșești țeava la butelie, încercă. Dacă nu merge, învelește-o în cărbuni. Va merge garantat !
  La revedere !

#1382
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 01.12.2007
Nu zice nimeni ca esti prost doar ca nu esti atent si consideri ca le stii pe toate cand tu nu stii nimi despre forjare.
Nu se inroseste tot fierul, daca este de dimensiuni mari, pentru ca nu il poti prelucra si se raceste. Trebuie sa iti faci un plan de unde pleci si unde vrei sa ajungi, iar fierul se incalzeste local si il prelucrezi in etape, mai ales cel de dimensiuni mai mari.

Daca pricepi un pic de engleza si vrei sa te mai destupi un pic:
Attached File  BLACKSMITHS MANUAL ILLUSTRATED_tcm2-18917.pdf   2.95MB   41 downloads

http://www.muchhadhamforge.co.uk/links

P.S.

Scuzati off-ul. Promit sa deschid un topic despre forjare, forje, nicovale, ciocane ( de mana, mecanice, pneumatice ) pentru ca am schimbat multe ideii tangential  si prin alte topicuri din aceasta arie despre forjare si se pare ca este nevoie sa le strangem undeva.

#1383
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
"mcjohn" daca pricepi romaneste atunci trebuie sa intelegi ca se "uzineaza" piese metalice de dimensiuni pe care nu ti le imaginezi prin cuptoare incalzite cu gaz, de ce nu folosesc carbuni?Posted Image
Raspunsurile de mai sus sint urmare la afirmatiile tale ca nu ai reusit sa inrosesti "fierul" cu butelia, nu ai reusit pentru cu nu ai procedat corect si nu pentru ca NU MEGE..., ca ai reusit cu carbuni si ieftin este alta poveste si asta nu duce automat la concluzia ca acel fier nu merge inrosit cu butelia, prin extrapolare daca faci/constuiesti cit decit cit corect un cuptor pe gaz de 10 m lungime atunci poti inrosi un fier de 10 metrii in acesta, chiar toata motosapa....

#1384
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014

View PostIdI1, on 24 noiembrie 2014 - 07:12, said:

Promit sa deschid un topic despre forjare, forje, nicovale, ciocane ( de mana, mecanice, pneumatice ) pentru ca am schimbat multe ideii tangential  si prin alte topicuri din aceasta arie despre forjare si se pare ca este nevoie sa le strangem undeva.
Posted Image O idee foarte buna. Ma intereseaza si pe mine sa construiesc ceva care sa ma ajute sa ascut la cald cutitele de la prasitoare si plug. Cel putin asa am inteles ca ascutitul la cald e mai durabil.

#1385
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009

View Posttatuc, on 24 noiembrie 2014 - 09:15, said:

Cel putin asa am inteles ca ascutitul la cald e mai durabil.
Șezi calm! Mai rău le strici !
Ascute-le la rece (cu flexul). Și o găleată de apă rece alături . Funcționează garantat !


#1386
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 01.12.2007
- ascutit cu flexul = uzura prematura, pierdere inutila de material.
- batute la cald si calite = durabilitate a taisului mai mare + eficienta mai mare ca durata de timp.

Chiar și un cuțit la plugul de motosapă ( fierul ăla mort și subțire) nu poate reține suficienta caldura de la flex pentru a reușii călirea in găleata de ăpa. Pe scurt si la marea majoritate a tăișurilor din fier călirea se face doar la partea tăietoare  ( 1-1,5 cm la un cuțit de plug )  când respectivul taiși este de culoare rosu spre închis se racește brusc până la o culoare de vișină putreda-albastruie. Nu se lasă să se răcească de tot cum s-a albastrit se scoate rapid din lichidul de racire și se lasă să se răcească lent. Dacă vă grăbițti după aproximativ 5 minute de pauză de la călire îl puteti raci in lichid până la temperatura la care il puteți monta. De revenire nu mai discutam aici. Cuprul se călește dacă se lasă să se răcească lent si este moale dacă se răcește rapid (aviz pentru cei cu șaibe de cupru care nu mai etanșează).invers decât fierul, oțelul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate