Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Accesorii pentru motosape/motocultoare

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
7250 replies to this topic

#1045
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

View Postbogdanhbc, on 18 august 2014 - 11:42, said:

iete ce am gasit pe youtube:

model de cositoare, doar multiplicatorul de turatie e mai greu de gasit Posted Image

Utilajul nu este cositoare ci defrisator cu lanturi, model care se foloseste in general(cum este si in film) la defrisarea loturilor de cartofi inainte de recoltare. Nu poate fi folosit pentru cosit pentru ca lanturile nu taie la fel ca o cositoare...ci mai mult toaca si nu ar rezulta o iarba de calitate.

#1046
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013

View Postnicoretro, on 21 august 2014 - 09:06, said:

Utilajul nu este cositoare ci defrisator cu lanturi, model care se foloseste in general(cum este si in film) la defrisarea loturilor de cartofi inainte de recoltare. Nu poate fi folosit pentru cosit pentru ca lanturile nu taie la fel ca o cositoare...ci mai mult toaca si nu ar rezulta o iarba de calitate.


clar toaca lanturile, si e fain la cartofi ca nu mai dai la coasa, insa in loc de lanturi cutite de cositoare, doar ca amplasamentu trebuie sa fie altul, insa un astfel de device la motocultor , cu inversor ar fi numa bun!


In alta ordine de idei, la capitolul PLUG DE SCOS CARTOFI - anul trecut l-am facut da era prea ingust si nu scotea tot de pe rand ceea ce necesita sa trec si a doua oara, am zis ca anul asta il fac mai lat, zis si facut - am sudat inca o bucata de tabla groasa de 4 mm, pe deasupra doar ca nu se mai afunda saracia cum trebuie in randul de cartofi si mai mult mi-i taie...

am facut o proba azi cu el si m-am speriat :(

care ar fi unghiul de atac la un astfel de plug, adica daca varful e asezat pe sol, partea din spate cat sa fie de ridicata?

#1047
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
slaba activitate pe acest topic !!!

Rog ajutor intr-o problema blocanta:

- in urma cu ceva vreme am facut o grebla tractata, si m-am convins de performantele slabe ale acesteia, dupa cum ati spus si voi, asa ca intr-o zi trecand pe langa centru de fier vechi am vazut doua roti de motoreta, si mi-a cazut fisa sa fac o grebla actionata de priza de putere a motocultorului, cu care sa pot sparge brazda, sa pot aduna si sa pot grebla fanul.

modelul dupa care m-am luat este acesta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ggQIUz8RP9o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ce am reusit sa fac pana acum este asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Yt5K3i2bKM0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

la priza de putere este foaia motoretei care actioneaza prin lant pinionul de pe roata. Pe jante au intrat la fix ( cu putin efort) doua curele una langa alta de combina, pe care l-am luat din talcioc ( 10 lei/buc) trapezoidale de 22 mm late si 3050 lungi.

Foie mare la priza de putere si pinion mic pe janta imi asigura o turatie suficienta sa greblez fara sa mai actionez priza de putere, ci doar din viteza rotilor ( la mine cand merge motocultorul se invarte si axul prizei de putere in sensul acelor de ceasornic)

unde m-am blocat:

coltii greblei, vin prinsi pe curele, insa cum sa-i prind?

- am incercat cu un fel de cleme din tabla, pus dedesubt si deasupra curelelor, prins prin mijloc cu surub, insa imi sar curelele, pentru ca clemele actioneaza ca un levier si nu mai merg lin pe santul jantei.

ma gandeam sa gauresc curelele( ambele si sa pun si sus si jos cate o clema) ca sa fac cureaua mai stabila, insa imi e frica sa nu-i afectez rezistenta daca ii dau o gaura pentru un surub de 6?

latimea santului - interior janta 3,5 cm

[ https://farm4.staticflickr.com/3868/14939446959_845635a360_b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Untitled

orice sfat e binevenit.


P.S. mai am o coasa de lucerna si as vrea sa testez si grebla anu asta Posted Image

Edited by bogdanhbc, 03 September 2014 - 10:42.


#1048
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Uite aici la acelasi autor al clipului. Toata treaba la banda cu dinti este ca trebuie sa fie mai lata cu dinti. http://utilajjeagros....arden.ro/   aici  arata cum sint prinse de curea. Parerea mea este ca ar trebui prinse cu platband si suruburi cu cap rotund mare si sub ciuperca sa fie un patrat pentru strangere.       http://www.bizoo.ro/...upa-4-8     http://olx.ro/oferta...  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iDiUY-yxyYE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ciprian_vladis, 03 September 2014 - 23:14.


#1049
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Vis-a-vis de scula care scoate cartofi din clipul lui bogdan,a se vedea ce latime are acel varf,estimativ un minim 20 cm.Aviz amatorilor.

#1050
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Bravo Bogdane , si tie Ciprian pentru ce va straduiti sa faceti . Nu multi se apuca de asa migaleala caci nu e usor de loc si nu stii nici rezultatele finale . Spor la treaba .

#1051
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
@bogdanhbc...am mazgalit putin desenul tau...Mentiunea ar fi ca tabla dintre curele si jante sa fie cam de 4mm grosime si 6-10cm lungime(in lungul curelelor),gaurile sa fie date intre curele,si tabla pe care o profilezi dupa curele sa aiba curbura jantelor.
Practic calibrezi curbura acelor table direct pe janta,astfel incat socul rezultat de trecerea peste janta sa fie cat mai mic.Cred ca pot fi folosite suruburile recomandate de ciprian sau suruburi cu cap ingropat(in tabla de 4mm grosime)cu cap conic.

Attached Files



#1052
Marianmbw

Marianmbw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 11.02.2013
Aș avea și eu o sugestie pentru bogdanhbc. Încearcă ca prin platbandele de pe curele să depărtezi curelele în așa fel încât să calce pe lângă bordurile jenților. În acest fel vei avea și o mai mare stabilitate a furcilor de întors lucerna, ca și o rulare lentă pe jeantă. Viteza de deplasare a furcilor trebuie să fie mică pentru a nu arunca fânul prea departe. Succes!

#1053
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Salutare. I-am atasat la motosapa un cos in fata ei pentru trusa de scule, benzina, cric etc. Si in spate 2 roti mici de transpalet pentru deplasare pe drum ca sa nu mai fiu nevoit sa o tin in balans. Tot pe coarne am fixat o teava in care bag butucii rotilor metalice pentru transport de acasa pina la locul muncii. Nu mai sunt nevoit sa car cu roaba. Pana il fac iar cu 4 roti mai dureaza . Nu am timp acum. O sa pun si niste fotografii. Sanatate si spor in toate.

#1054
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009

View Postbogdanhbc, on 23 august 2014 - 17:38, said:


In alta ordine de idei, la capitolul PLUG DE SCOS CARTOFI - anul trecut l-am facut da era prea ingust si nu scotea tot de pe rand ceea ce necesita sa trec si a doua oara, am zis ca anul asta il fac mai lat, zis si facut - am sudat inca o bucata de tabla groasa de 4 mm, pe deasupra doar ca nu se mai afunda saracia cum trebuie in randul de cartofi si mai mult mi-i taie.
Cam care ar fi dimensiunile plugului tău ?  Căci vreau să fac și eu unul duminică. Și care ar fi adîncimea la care îl bagi ?
Eu mă ghidez după plugul pe care-l am în față la cultivator . Voi face unul identic , dar cu acele fiare în prelungire pe dedesubt .
Attached File  uploadfromtaptalk1409919318737.jpg   174.28K   96 downloads
Pozele cu plugul nu le mai am. Sînt în PC... probabil ... !

#1055
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
Mc'Ioane, sper sa nu vina prea tarziu raspunsul meu, insa pentru inceput pot sa iti spun ca ghidajul dupa care te iei e unu bun!

Eu astazi am finalizat al 3-lea plug de scos cartofi de cand am motocultorul, pentru ca asa cum zicea si @NeluCroitoru mai sus, la bricolajele astea nu sti ce rezultat o sa iti iasa, si chiar eu spuneam pe undeva ca totul e "trial and error! : - adica încercare și eroare.

totusi sper sa invete si altii din greselile mele, si eu dintr-ale altora !

primul plug de scos cartofi a fost asta, facut anul trecut - am scos cartofii, totul ok, nu taia decat f putini, insa impedimentul era latimea si astfel ramaneau cartofi nescosi, ceea ce a inseamnat rascolirea de aproape doua ori a orogrului => timp pierdut....

[ https://farm4.staticflickr.com/3913/14968188520_c701b1d5ce.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

anul asta devreme, am zis sa rezolv problema si sa il fac mai lat, sudandu-i o bucata de tabla peste si ceva bucati de fier pe lateral si a iesit asta:

[ https://farm4.staticflickr.com/3877/14968170030_8e41925663_b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://farm6.staticflickr.com/5554/14968116629_09811f42f8_b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

de scos scotea mai bine, insa fiind asa de lat, opunea multa rezistenta la inaintare si motocultorul trebuia ajutat, ceea ce insemna un efort mult mai mare din partea mea, plus ca a taiat o gramada de cartofi.

mai mult rezistenta la inaintare il facea sa joace stanga dreapta si nemergand cursiv pe rand iar ramaneau cartofi nescosi! - deci clar nu-i bun,

am analizat greselile, si am studiat din nou modelele inaintasilor mei, prezentate de Alex in subtopicul motosapa, si ieri si azi am facut al treilea plug care inital era asa:

[ https://farm6.staticflickr.com/5593/14968222877_ea6504bb67_b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

dar i-am intarit coada si a ajuns asa:

[ https://farm4.staticflickr.com/3921/15154792175_c14f6e8852_b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


ca si dimensiuni si constructie pot spune asa:

- tabla (varful) - luat triunghid e tabla si sectionat la juamtatea acesteia, cam jumatate din grosime ( 2mm din 4 ca sa o pot indoi egal si usor) si asa a iesit varful - cu o latime a varfului in partea din spate de 27 cm
- barele -10 bucati de  fier de 10 mm, lungime bucati de fier 50 cm, initial erau de 25 si apoi le-am dublat ca cern mai bine pamantul si apoi le-am unit pentru a le oferi rezistenta
*** barele le-am refolosit, fiind dintii de la grebla tractata care nu a dat randamentul asteptat asa ca refolosesc materialele.

Foarte important de retinut!

utilitatea unui astfel de accesoriu , tine foarte mult de utilaj care implicit tine de tipul de sol pe care il aveti in gradina!!!

daca ai solul nisipos, sau cernoziom, aerisit, mergi brici cu plugul de scos cartofi si cu o motosapa usoara, insa daca ai sol galben argilos cum am eu in gradina, cel mai probabil pentru scos cartofi mi-ar fi trebuit un motocultor de 400 kg si vre-o 16-18 cai, ca sa nu mai fie nevoie sa il ajut sa inainteze !!

in perioada in care mi-am luat motocultorul, am discutat cu un coemrciant de motocultoare sh din zona Bucurestiului care imi zicea ca a vandut moto vre-o doua la Bacau, si feedbackul la contactul cu solul nu a fost pozitivi, unul dintre clienti chiar a cerut schimabrea cu ceva mai puternic, iar acu ii dau dreptate.

Edited by bogdanhbc, 06 September 2014 - 12:27.


#1056
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Cine  este comerciantul de scule SH din Bucuresti . Doresc sa cumpar un plug pentru scula mea de 14 cp.

#1057
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013

View Postvasilemet, on 06 septembrie 2014 - 17:39, said:

Cine  este comerciantul de scule SH din Bucuresti . Doresc sa cumpar un plug pentru scula mea de 14 cp.

Liviu parca-i zice, dar sa caut nr de telefon ca-l aveam notat pe undeva si ti-l dau pe pm.

Offtopic: Mc'Ioane: esti pocait de sambata? - intreb ca tot zici ca faci ba una ba alta, numai duminica ( fie dai cu prasitoarea, fie bricolezi nu stiu ce, fie faci plugu..) , si le mai dadeai pe nu's ce topic si cu citate din biblie. iar astea puse cap la cap, seamana cu vecinii mei din copilarie- sambatasi, care cam asa procedau?  ( a nu se interpreta ca o ofensa)

#1058
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009
Din experiența mea anterioară , dacă-ți răspund iar sînt barat vreo 3 zile.
Vino pe Forum Craiova Center și ne întindem la vorbă !
Mulțumesc ptr dimensiuni. Mîine mă apuc de el.
Nu mi-ai spus la ce adîncime îl bagi ... dar o să fac eu cîteva teste.
La revedere ! Și ... mulțumesc mult !

#1059
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010

View Postmcjohn, on 06 septembrie 2014 - 22:39, said:

Vino pe Forum Craiova Center şi ne întindem la vorbă !

S`ar putea sa fii "premiat" pentru mesajul asta, contravine cu ceva din regulament, cred.
Fiind un mesaj direct unui user, altii nefiind interesati, in mare parte, cel mai corect e sa folosesti MP.

Grig

#1060
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009

View PostIon_Bumbu, on 07 septembrie 2014 - 10:04, said:


cel mai corect e sa folosesti MP.

Grig

Ok !

Păi ce-am mai făcut de data asta ?
Am primit o intrebare "offtopic"!
In mod normal, politicos, ar fi să răspunzi, atunci cînd ți se pune o intrebare !!!!
Eu am refuzat să răspund, AICI ! Dar am lăsat o portiță deschisă ... din politețe .
La revedere !

#1061
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Era vorba de trimitere la alt forum,asa ceva se cam da in PM,ca nu se stie niciodata.
Pe cit posibil,sa nu se mai intimple :D

#1062
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009
Muțam.
Eu mă gîndeam că nu fac reclamă niciunui produs . Dacă am călcat regulamentul ... Asta e !
Vorba spusă și piatra aruncată nu le mai întorci înapoi.
Dacă se poate trece cu vederea bine, dacă nu ... cum am luat pauză pînă acum ... mai încape una!
Pe viitor voi folosi doar PM.
La revedere !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate