Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Accesorii pentru motosape/motocultoare

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
7250 replies to this topic

#1
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Pentru a nu sufoca topicul de motosape , toate accesoriile ataşabile/detaşabile le vom discuta/prezenta aici.

#2
turbo_trabi

turbo_trabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 01.07.2010
Ar fi bine dac-ati stii rapoartele, si la motocultor si la punte, in functie de ele mai mariti rotile sau le mariti. Spor la treaba! Si eu sunt in cautare de un motocultor cu plug, freza si poate si cositoare la un pret de ~1500 euro maxim. Mi-ar fi tare utila o masinarie d-asta.

#3
vicris

vicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 01.09.2008
Felicitari !
Am o intrebare : cum merge  la arat ? E un plug special ? Are ceva reglaje sofisticate ? Eu am un motocultor MatMagrit, cu plugul lui original si nu reusesc sa ar. Prima brazda e OK, dar a doua si celelalte nu mentin linia primei. Un vecin mi-a zis sa-i pun o roata, ceva similar cum este plugul tras de cal. Am planificat sa incep aratura peste 2 saptamani si daca nu reusesc sa fac ceva cu plugul, o sa folosesc frezele ( la fel ca anul trecut). Multumesc.

#4
andrei_ci

andrei_ci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 18.07.2009
Ce ziceţi? Aşa ceva se poate adapta la o motosapă (motocultor)?
http://www.gazetadea...ne-animala.html

#5
gubi_dutu

gubi_dutu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.05.2009
Am descoperit târziu, în toamnă, că mai are o pârghie care schimbă regimul de rotaţie al prizei de putere:
1. Priza de putere are turaţie foarte mare, doar într-un singur sens, independentă de cutia de viteze, în concordanţă cu motorul (3000 rpm)
2. Priza de putere se roteşte mult mai încet, în concordanţă cu roţile şi cutia de viteze, în ambele sensuri, în funcţie de raportul de viteze ales de mine.

 vicris, on 10 martie 2013 - 02:03, said:



Felicitari !
Am o intrebare : cum merge  la arat ? E un plug special ? Are ceva reglaje sofisticate ? Eu am un motocultor MatMagrit, cu plugul lui original si nu reusesc sa ar. Prima brazda e OK, dar a doua si celelalte nu mentin linia primei. Un vecin mi-a zis sa-i pun o roata, ceva similar cum este plugul tras de cal. Am planificat sa incep aratura peste 2 saptamani si daca nu reusesc sa fac ceva cu plugul, o sa folosesc frezele ( la fel ca anul trecut). Multumesc.


Eu am un plug reversibil, destul de mărişor, care are toate reglajele posibile. Îl trage foarte-foarte bine. Este o plăcere să mergi după el!.
Refritor la plugul tău, e normal să meargă uşor la prima brazdă, pentru că abia zgârie pământul. Abia la a treia poţi spune că ari. Chinul tău se va sfârşi atunci când vei învăţa să-l reglezi. Asta dacă are reglaje.

#6
turbo_trabi

turbo_trabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 01.07.2010
Fain! Cauta rapoartele de la motocultor, la diferential si cauta si rapoartele la puntea de dacie, sa vezi daca se potriveste sa fii sigur ca nu te chinui degeaba.

#7
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,597
  • Înscris: 01.12.2007
@vicris incearca aici poate te ajuta materialele de acolo.
http://forum.softped...7-reglare-plug/

#8
gubi_dutu

gubi_dutu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.05.2009
Sunt conştient că nu se pupă una cu alta, din prima. Însă cred că le pot jongla din diametrul roţilor. Sau pot merge cu tracţiunea numai pe faţă sau numai pe spate (decuplez roţile motocultorului), în funcţie de situaţie, la momentul acela.

#9
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Cat iei la arat ?

#10
gubi_dutu

gubi_dutu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.05.2009
În funcţie de grădină, pentru că dacă ari în scurt, te întorci de mai multe ori. La o grădină de 60m / 10m iau 100 de lei. La frezat mai scad preţul pe la 60 de lei.

#11
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Si cand te duci la client pui carutu` si plugul legat de el ? Banuiesc ca nu mergi pe drum cu plugul agatat.

#12
gubi_dutu

gubi_dutu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.05.2009
Attached File  P3100193.JPG   653.09K   977 downloadsAttached File  P3100180.JPG   493.37K   1055 downloadsAttached File  P3100181.JPG   492.75K   1057 downloadsAttached File  P3100182.JPG   485.9K   973 downloadsAttached File  P3100183.JPG   664.84K   978 downloadsAttached File  P3100184.JPG   493.94K   933 downloads Făcute acum! Plouă afară.

Edited by gubi_dutu, 10 March 2013 - 12:11.


#13
turbo_trabi

turbo_trabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 01.07.2010
Caruciorul ala nu-mi inspira deloc incredere si comfort. Parerea mea, cauta-i niste roti cu camera, de preferat late si fa-l mai rigid oleaca.

#14
gubi_dutu

gubi_dutu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.05.2009
Lasă-mă, că mi-a zguduit zărelele de numa-numa!
Oricum, după ce-mi cumpăr puntea de Papuc, va deveni, în cel mai scurt timp, istorie.

Edited by gubi_dutu, 10 March 2013 - 13:54.


#15
turbo_trabi

turbo_trabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 01.07.2010
@ andrei_ci, de adaptat, se poate adapta cu usrinta. Banuiesc ca si cositoarele alea ce pot fi tractate de cai, ce au mecanism propriu ar fi bune pentru un motocultor doar ca nu-s asa convenabile ca poti gasii un mecanism de cositoare de atasat in jurul a 200-300 de euro si nu te complici sa-i mai faci o adaptare de tractare, doar o pui la priza de putere si poti incepe harlem shake-ul linistit:)).

#16
costellilicamy

costellilicamy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 14.12.2010
fain plug mai ai gubicand ai timp,fa te rog cateva poze din mai multe unghiuri

#17
crystachy

crystachy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 12.01.2010
http://www.tocmai.ro...or-9174884.html
oare merge pt un loncin 75?sau e mai ieftin sa facem singuri bineinteles impreuna cu un strungar

http://www.tocmai.ro...fi-9174206.html
dar asta?e cumva modelul cumparat de alexbjorg anul trecut?

Edited by crystachy, 17 March 2013 - 09:10.


#18
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007

 crystachy, on 17 martie 2013 - 09:09, said:

http://www.tocmai.ro...fi-9174206.html
dar asta?e cumva modelul cumparat de alexbjorg anul trecut?
Da,este identic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate