Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

ce faceti cu copiii ?

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#19
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008

 ghirafu, on 07 martie 2013 - 08:51, said:


atunci cand  casa ta e in popesti leordeni, de exemplu, devine o problema. de aici si intrebarea mea: cum rezolvati voi aceasta problema? cei care stati in afara orasului si aveti copii?

In Popesti-Leordeni nu este gradinita?

#20
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

 ghirafu, on 07 martie 2013 - 08:51, said:

Eu cand am inceput sa merg la scoala, mergeam la scoala din cartier. era 2 strazi mai incolo. nu am avut nevoie de bunici sau bone sa ma plimbe.. ci doar de cheia la gat.. Posted Image


erau alte vremuri, si eu eram la 1 bloc distanta de scoala si nu statea nimeni dupa cu... meu. apoi la liceu luam cursa speciala, iar daca o pierdeam luam 303, nu m-a carat nimeni cu limuzina.
acum, parintii vin cu limuzinele sa-si care odraselele "sleite de puteri" pentru un drum de 300-500m.

PS: in ziua de azi cam asta este fenomenul general legat de educatia copiilor.

Attached Files

  • Attached File  12.jpg   122.27K   182 downloads

Edited by AlinE, 07 March 2013 - 12:55.


#21
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008

 AlinE, on 07 martie 2013 - 12:48, said:

erau alte vremuri, si eu eram la 1 bloc distanta de scoala si nu statea nimeni dupa cu... meu. apoi la liceu luam cursa speciala, iar daca o pierdeam luam 303, nu m-a carat nimeni cu limuzina.
acum, parintii vin cu limuzinele sa-si care odraselele "sleite de puteri" pentru un drum de 300-500m.

PS: in ziua de azi cam asta este fenomenul general legat de educatia copiilor.

Cam ai mare dreptate. Si mai sunt unii care nu vor sa-si dea odraslele la orice gradinita/scoala. Nici eu nu am fost la scoala din cartier, pentru ca, stand mai la periferie, era ponderea foarte mare de colorati. Insa, la gradinita am fost in cartier. Si cu copii mai saraci si mai bogati si nu m-a afectat cu nimic.

Iar poza face cat 1000 de cuvinte. Foarte adevarata... Sunt proaspat iesit din sistem si am intalnit sute astfel de momente. Sunt si profesori care exagereaza dar, de cele mai multe ori, copilul este vinovat..

#22
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

 andreyfitza, on 07 martie 2013 - 02:49, said:

Tine-l acasa si la scoala tine-l tot acasa. Cunosc un tip, caruia statutul parintilor si dobitocia acestora i-au permis sa stea acasa pana in clasa a5a. Acum, trag roadele prostiei lor. Copilu are mari dereglari comportamentale, incapabil de a se integra in societate.
Atat timp cat nu se integreaza in gasca LSD, gasca de imbecili cu harlem shake, hipsteri, microbisti, giboni de orice alta natura eu ma declar multumita. Ca la scoala nu-l mai trimiti sa invete. Oricat s-ar stradui, daca nimereste intr-o clasa de maimute cercopitece cronice alcooliste si drogate n-are nici o sansa sa stea impotriva tututror.

Edited by ParapantaFlavia, 07 March 2013 - 15:17.


#23
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008

 ParapantaFlavia, on 07 martie 2013 - 15:17, said:

Atat timp cat nu se integreaza in gasca LSD, gasca de imbecili cu harlem shake, hipsteri, microbisti, giboni de orice alta natura eu ma declar multumita. Ca la scoala nu-l mai trimiti sa invete. Oricat s-ar stradui, daca nimereste intr-o clasa de maimute cercopitece cronice alcooliste si drogate n-are nici o sansa sa stea impotriva tututror.

Mai sunt si copii normali. Trebuie ca si el sa gandeasca normal. De fapt, ajutat sa gandeasca normal...

#24
Bazilide

Bazilide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 16.03.2009
Ce draq sa faca man. Cat sunt mici merg la gradi cu program prelungit si afterschool (ii duci dimineata cu masina, ii iei la 5-6-7) cand mai cresc ii duci cu masina pana la mall si vii dupa 2 ore sa ii iei, sau pana la gura de metrou etc. In unele cazuri, se mai aduna 2-3 vecini si ii duc pe rand la scoala etc. Mai greu este daca ramai o vreme fara permis, sau ai o delegatie etc. Fara masina esti fucked-up, gandeste-te ca in zona noua a Popestiului jumatate din strazi nu au asfalt si dupa ploaie practic nu poti merge pe strada. O sa vezi multi ca ajung la metrou, isi scot cizmele de cauciuc si isi pun pantofi. Exista scoli si in Popesti si in Berceni si in Bragadiru, dar probabil putina lume isi duce acolo copii si prin urmare vin la scolile din Bucuresti. Fi-miu are colegi inclusiv din Frumusani.

#25
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
Eu il am pe cel mic la gradinita,platesc pe cineva sa il ia la pranz si il tin la ei pina seara cand vin eu sau sotia dar asta trebuia sa o fac si daca stateam la Romana,gradinita este aproape iar pe o raza de 5km am 4gradinite si 3 scoli,cel mare este la liceu si se duce singur cu transportul in comun,face 40minute iar cateodata seara se intoarce cu mine.
Pentru cel mare acum este mai complicat ca vrea sa mai iasa seara cu amici in Bucuresti,nu poate sa se intoarca decat cu taxiul care costa 30lei sau ma duc eu sa il iau,dar mai tot timpul ramane pe la cate un prieten pina a2a zi cand vine cu transportul in comun.Inca 2-3 ani si daca este in stare sa se intretina va locuii in garsoniera din bucuresti.
Si eu am fost crescut cu cheia de gat dar acum sunt alte vremuri,pe mine cel mai mult ma sperie traficul de masini si toti gaozari cu cate o scursura de bemveu car face pe Titi Aur pe strazi,aceasta este cauza pt care nu imi las copilul singur pe starda,ma refer la cel mic,de pe la 8 ani as vrea doar sa fie acompaniat de la scoala pina acasa si acasa sa stea singur sa manince sa isi faca temele si sa se joace in casa,asa cum facem si eu de copil.

Edited by mardraaxi, 08 March 2013 - 10:06.


#26
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Am inteles ca exista niste cladiri speciale unde se duc copii. Parca lumea le zice gradinite sau cam asa ceva.

#27
ghirafu

ghirafu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.02.2013

 mardraaxi, on 08 martie 2013 - 09:57, said:

Eu il am pe cel mic la gradinita,platesc pe cineva sa il ia la pranz si il tin la ei pina seara cand vin eu sau sotia dar asta trebuia sa o fac si daca stateam la Romana,gradinita este aproape iar pe o raza de 5km am 4gradinite si 3 scoli,cel mare este la liceu si se duce singur cu transportul in comun,face 40minute iar cateodata seara se intoarce cu mine.
Pentru cel mare acum este mai complicat ca vrea sa mai iasa seara cu amici in Bucuresti,nu poate sa se intoarca decat cu taxiul care costa 30lei sau ma duc eu sa il iau,dar mai tot timpul ramane pe la cate un prieten pina a2a zi cand vine cu transportul in comun.Inca 2-3 ani si daca este in stare sa se intretina va locuii in garsoniera din bucuresti.
Si eu am fost crescut cu cheia de gat dar acum sunt alte vremuri,pe mine cel mai mult ma sperie traficul de masini si toti gaozari cu cate o scursura de bemveu car face pe Titi Aur pe strazi,aceasta este cauza pt care nu imi las copilul singur pe starda,ma refer la cel mic,de pe la 8 ani as vrea doar sa fie acompaniat de la scoala pina acasa si acasa sa stea singur sa manince sa isi faca temele si sa se joace in casa,asa cum facem si eu de copil.

mersi pt raspuns. exact asta cautam. momentan stam in chirie iar decizia apartament vs casa e destul de grea.

#28
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

 ghirafu, on 09 martie 2013 - 20:44, said:


mersi pt raspuns. exact asta cautam. momentan stam in chirie iar decizia apartament vs casa e destul de grea.
daca ai copilul mic pina in 5 ani iti reomand casa,daca se apropiede majorat nu prea are importanta,se descurca ca e mare.

#29
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007

 rumegus, on 07 martie 2013 - 00:04, said:

MDA, tipic.... facem copii pe banda rulanta, apoi ne-ntrebam ce facem cu ei. Ii aruncam la tomberon, sau ii dam la casa copilului? Pai inainte sa faci copii, calculezi daca esti instare sa-i cresti, sa-i educi. Daca nu esti capabil, iti cumperi prezervative.


Daca taceai era mult mai bine. Nu ai ajutat cu nimic omul, dar stii sa fii destept. Sunt satul de astia ca tine.

Si eu mi-am pus aceeasi intrebare gandindu-ma sa fac mutarea la casa. Din ce mi-am inchipuit eu, timingul e totul, presupunand ca lucrati amandoi in oras, dusul de dimineata odata cu plecatul la serviciu si adusul dupamiaza odata cu venirea de la serviciu cred ca rezolva partial aceasta problema. Problemele aparute pe parcurs se rezolva de la caz la caz tratand cu gradinita/afterschoolul. La adolescenta lucrurile se complica, inca nu vreau sa ma gandesc Posted Image

Ideea e ca locuitul la casa iti confera mult confort si independenta, dar in acelasi timp iti pune probleme si de mobilitate. Una peste alta cred ca in curand voi face si eu miscarea, dar fara sa vand apartamentul macar in prima instanta.

Edited by accelerator, 16 March 2013 - 00:02.


#30
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003

 JayBird, on 07 martie 2013 - 00:52, said:

Angajezi bona din filipine, cu ocazia asta invata si copilul o limba straina moca.

Bona din Filipine este una din marile greseli romaneti legate de copii.
Cei care au bani trebuie sa caute bone in vest, nu in tarile sarace.
Oamenii fini aveau bone scolite din Anglia si Germania, nicidecum maimute semianalfabete.

#31
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Eh, wtf, fiecare cu gusturile lui, I dig asian!

Edited by JayBird, 16 March 2013 - 02:32.


#32
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 ghirafu, on 06 martie 2013 - 23:13, said:

Banuiesc ca trebuie sa ii luati cu masina, sa ii duceti la gradinita/scoala.. apoi la amiaza sa ii aduceti inapoi (si eventual si pe cineva care sa stea cu ei).

nu e obositor acest drum ?

Evident ca ii ducem cu masina.
Cum sa fie obositor un drum de cativa kilometri?

 accelerator, on 16 martie 2013 - 00:02, said:

timingul e totul, presupunand ca lucrati amandoi in oras, dusul de dimineata odata cu plecatul la serviciu si adusul dupamiaza odata cu venirea de la serviciu cred ca rezolva partial aceasta problema. Problemele aparute pe parcurs se rezolva de la caz la caz tratand cu gradinita/afterschoolul.

Ideea e ca locuitul la casa iti confera mult confort si independenta, dar in acelasi timp iti pune probleme si de mobilitate.
Un raspuns de bun-simt...

#33
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
vreau si eu o bona filipineaza, da' sa nu afle nevasta-mea...

#34
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003

 KR_MAN, on 20 martie 2013 - 17:07, said:

vreau si eu o bona filipineaza, da' sa nu afle nevasta-mea...

Cred ca tu vrei tailandeza. Filipinezele sunt maimute urate.

#35
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013

 terratec, on 20 martie 2013 - 19:39, said:


Cred ca tu vrei tailandeza. Filipinezele sunt maimute urate.

de la o varsta, nu mai conteaza...

#36
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004

 terratec, on 16 martie 2013 - 01:34, said:


Bona din Filipine este una din marile greseli romaneti legate de copii.
Cei care au bani trebuie sa caute bone in vest, nu in tarile sarace.
Oamenii fini aveau bone scolite din Anglia si Germania, nicidecum maimute semianalfabete.

Mie mi s-ar rupe de culoarea pielii, atât timp cât şi-ar face datoria cum trebuie!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate