Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

TP-link TL WDR3600

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
240 replies to this topic

#1
sugarcos

sugarcos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 17.02.2006
TP-link TL WDR3600

- Simultaneous 2.4GHz 300Mbps and 5GHz 300Mbps connections for 600Mbps of total available bandwidth
- 2 porturi USB 2.0
- NAT Hardware DOAR in firmware oficial!
- suport OpenWRT, Gargoyle si DD-WRT.



======= END Adm edit ====

Am achizitionat de curand acest router, si am deschis acest subiect pentru a impartasi parerile, problemele, sfaturile referitoare la acest model. O sa incep eu cu o problemele:
1. nu am reusit sa am o viteza de conexiune mai mare de 72Mbps la o distanta de 1m de el.
2. pe 5Ghz nu are o putere foarte mare. Deja la o camera distanta nu am mai mult de 1-2 liniute semnal pe tableta/telefon (in 2.4 ghz semnaul este cam 4 linute).

Pentru punctul 1 exista vreo configuratie speciala pe care trebuie sa o fac pe laptop sau pe router pt a obtine o viteza de conectare mai mare?

#2
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Uite aici viteza pe WiFi 5 Ghz:

[ http://www.speedtest.net/result/2549576770.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Trebuie sa setezi din router sa foloseasca doua canale de 20 Mhz (adica 40 de Mhz) pe partea de wireless si vezi sa ai activat si pe laptop facilitatea asta.

#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Pai nu stiu de ce te asteptai la mai mult. Placa de retea wireless din laptop nu este capabila probabil de mai mult de 56Mbps asa ca aia 72 obtinuti de tine sunt probabil iluzie optica.
    La fel si in 5Ghz. Nu conteaza numai routerul ci si placa de retea. Degeaba routerul bate la o distanta de 2 kilometri( sa zicem) daca placa de retea din laptop nu bate decat la 2-3 metri.

#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Si cica pentru receptie buna pe acelasi nivel ar fi bine daca ai monta/pozitia ruterul la inaltime. Practic aproape de tavan ar fi suficient si evident undeva unde semnalul sa nu treaca prin multi pereti pana la receptor, adicatelea cat mai central.

#5
sugarcos

sugarcos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 17.02.2006
placa de retea este aceasta: http://www.intel.com...1000-brief.html
din ce vad eu in descriere ar trebui sa poata mai mult de 72Mbps? Sau ma insel?

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Fa un update de drivere placii wi-fi.
Seteza pe router WPA2-PSK AES, 40 Mhz, N only, canal 13.

#7
sugarcos

sugarcos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 17.02.2006

 gumball3000, on 04 martie 2013 - 15:35, said:

Fa un update de drivere placii wi-fi.
Seteza pe router WPA2-PSK AES, 40 Mhz, N only, canal 13.

am facut setarile si update-ul, situatia s-a imbunatatit, am ajuns la 130Mbps la 1m de router. cred ca atat poate placa de retea a laptopului deoarece am incercat si cu adaptorul TP-LINK TL-WN822N conectat la laptop si pe acesta am avut viteza conexiuni 300Mbps. Nu am facut test de download in retea inca, doar am urmarit in status-ul retelei vitezele afisate.

#8
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
pai avand in vedere ca acel adaptor e o prastie 1T2R viteza obtinuta e normala. mai mult nu vei obtine. ca si viteza undeva la 4-5MB/s

#9
sugarcos

sugarcos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 17.02.2006

 carmenclara1, on 05 martie 2013 - 10:30, said:

pai avand in vedere ca acel adaptor e o prastie 1T2R viteza obtinuta e normala. mai mult nu vei obtine. ca si viteza undeva la 4-5MB/s

te referi la placa wifi a laptopului, sau la adaptorul extern TP-LINK TL-WN822N? ca sa stiu ca macar pe asta extern pot sa il returnez, sa iau altceva :)

#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
la placa din laptop se refera

#11
marius070490

marius070490

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.09.2012
Salut. Intentionez sa-mi achizitionez acest router si as dori sa stiu ce viteze ati obtinut voi pe wireless in conditii asemanatoare cu ale mele:
- fiberlink 2 (RDS) 100 Mbps - direct pe cablu merge cu 12-12.5 MB/s
- placa retea asus dual band 300 Mbps (cu 2 antene schimbate de 5 dB fiecare)
- routerul o sa fie la 9 metri distanta si trebuie sa treca prin 2 pereti normail - routerul actual seria G imi ofera 4 liniute de semnal si o viteza de 2.2.-2.4 MB/s
O sa ajunga semnalul de 5Ghz unde am nevoie?

#12
maul

maul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 10.11.2005
semnalul in 5GHz sta cam prost la penetrarea prin obstacole...
de ajuns ajunge la cei 9m unde ai clientul wifi dar vei avea download/upload mai bun in 2.4 GHz
uite aici un review pt wdr3500 (similar cu 3600)
http://www.smallnetb...router-reviewed
relevante sunt pg 3 si pg4 - comparatie 2.4 cu 5 Ghz

#13
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Salut , care stiti care sunt diferentele dintre vers. hardware 1.0 si vers. hardware 1.4 ?
Adica dintre modelele cu led-uri albastre si cele cu led-uri verzi , mai ales ca dupa cum se paote citi aici - http://wiki.openwrt....link/tl-wdr3600 - in Decembrie 2013 a aparut si vers. 1.5 , cred ca tot cu led-uri verzi

#14
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
nu ledurile fac diferenta intre revizii. eu am 1.4 si cu leduri verzi si cu leduri albastre.
legat de diferente daca imi amintesc bine difera flash chipul folosit plus mici modificari la pcb layout.

Edited by carmenclara1, 10 January 2014 - 05:18.


#15
mase1

mase1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 03.03.2007
De vreo doua zile am inceput sa am probleme cu acest model de router. Accesez foarte greu sau chiar deloc paginile de internet si wired si wireless.
Am facut  mai multe teste de viteza.
Am internet de 120 Mbps, viteza initiala in timpul testului este de aproximativ 100 Mbps urmand ca apoi sa scada rapid pana la 10-20 Mbps.
Mentionez ca pe direct (doar cu modemul oferit de furnizorul de net-UPC) totul functioneaza in parametri.
Wi-fi deasemenea functioneaza cu probleme.

Ce s-a stricat?
Ii mai pot face ceva?

#16
mase1

mase1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 03.03.2007
Ca sa fac un update al situatiei:
l-am trimis la garantie si a fost inlocuit cu unul nou-nout.

#17
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
un restart la router ai dat? o revenire la setarile de fabrica ai incercat?

#18
AlexMB

AlexMB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 28.11.2013
https://www.dropbox....27 16.35.10.png

Salut, de curand mi-am instalat cel mai nou serviciu RDS si la copierea de pe trackere, ambele uTorrent cat si Qbitorrent mi se blocheaza in momentul in care depasesc 60/80MB/sec.

Am i7, 16GB RAM dar fara ssd. Ce anume setari sa fac ca sa nu mai am probleme? N-am avut timp sa ma documentez prea mult. Multumesc.

https://www.dropbox....27 16.45.07.png

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate