Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[UNDE] pot sa mai gasesc un pache...

Cautam instrumentisti si instrume...

Ce lege se aplica in vederea "...

The interview
 Full cash jocuri

Ura fata de americani

Problema Partitie

parere anunt auto
 SRI poate verifica orice calculat...

SSD for cashing

[TEMA] lucru cu numere foarte mari

Evolio X10 Fusion
 Videoclipurile de pe YouTube saca...

Inherent Vice (2014)

PC Gaming

Putere dulie bec

Forumul Softpedia folosește "cookies" pentru a oferi utilizatorilor o experiență completă. Vezi detalii sau închide mesaj (x)

Academia de croitorie - Cursuri de croitorie

• Please log in to reply
8 replies to this topic

Mimisor_Mimi

Mimisor_Mimi

Junior

• Grup: Members
  • ID membru: 801,069

Buna !

Vad ca acum se muta in cladirea UCECOM, unde si asa se tinea un curs ca vai de el, dar hai sa va zic ce am facut eu la vestita ,, academie,,.
Eu am inceput cursurile cu dna Rodica Cismaru, NU VA RECOMAND pe langa faptul ca este rea, nu va explica nimic.
Este tot timpul deranjata de cineva. Vine suparata si in prima ora se reface, mananca si aranjeaza diverse lucruri prin sala de curs. Apoi este chemata de angajatii firmei pentru diverse lucruri, timp in care cursantii stau si asteapta sa inceapa dna cursul. Va pot spune in cunostinta de cauza,ca in general, cursul dnei se desfasoara intr-o deosebita si neterminabila lene( da, lene). tiparele pe care le veti face sunt facute pe muteste, adica nu va spune nimic, pur si simplu trage linii si atat, fara absolut nici o explicatie. daca intrebi, o deranjeaza si te cearta. Spune ca dansa a invatat singura tot ce inseamna croitorie si noi venim sa-i furam meseria - a doua parte este ceea ce eu am dedus. 10 cursanti sunt foarte multi la ritmul si la cheful pe care-l are dna Cismaru, oricum la cusurile dansei nu se incheie niciodata cu un efectiv complet. Din 10 cursanti spre final raman mai putin de jumatate. Explicatia ar fi ca nu sunt in stare, nicidecum ca dna nu doreste sa explice asa sa inteleaga toata lumea. Eu sunt una care a rezistat pana la sfarsit. am invatat sa fac fusta si pantalon, nu stiu insa sa fac tipar, pentru ca , repet, NU EXPLICA, NU VORBESTE CAND FACE TIPARUL SI CAND CINEVA A INTREBAT CEVA A FOST REPEZIT !!!!!!!!!
O avea experienta, nu contest, dar NU ESTE DISPUSA SA TRANSMITA MAI DEPARTE DIN CE STIE.
Masinile de cusut sunt foarte greu de folosit. La acest curs minunat veti invata sa bagati ata in acul masinii, intrucat se rupe foaaarte des ata. Eu la primele 3 sedinte am invatat sa fac un amarat de tiv deci mi-a mancat o saptamana din 8 cat am achitat .Masinile cred ca au fost cele mai ieftine de pe piata. Nu stiu unde le-au gasit , dar sunt imposibil de folosit, eu am avut masina mea de acasa.
Asta e ce-am facut eu acolo si sincer NU RECOMAND NIMANUI , probabil ca acum dna Cismaru a ramas la atelier si se muta asa zisa scoala la o alta scoala vestita cea de la UCECOM, unde va recomand sa cititi ce se face pe forumuri.
Asta este parerea mea si imi pare foarte rau ca nu am folosit banii se imi cumpar un triploc sau sa fac altceva cu ei.

Sper sa va ajute!

adisz

adisz

Active Member

• ID membru: 107,581
  • Locație: Tg.Mures
Absolventii se vor numi academicieni?

Mimisor_Mimi

Mimisor_Mimi

Junior

ACEASTA ,, ACADEMIE,, NU EXISTA E O TEAPA !!!!!!!!!!!!!!!
NU VETI INVATA NIMIC !!!!!!!!!!! Vazand ca ramane fara prosti care sa se inscrie domnu Gabi si-a luat jucariile( ca numai masini de cusut nu sunt ) si s-a dus la un liceu care avea un curs falimentar de croitorie pe care la ,, upgradat ,, prin academia lui oricum, daca mergi la liceul UCECOM cred ca te poti inscrie la acel curs mai ieftin decat prin academia lu'peste prajit,toate fetele ce am trecut pe la cursul asta am fost revolatate de maniera mizerabila de predare, de ex ca si suport de curs am primit o carte xeroxata din anii '60 si de ceea ce am invatat....mai bine zis ce NU AM INVATAT , in concluzie daca nu ai ce face cu 900 de lei n-ai decat sa ii dai la cursul asta si dupa 3 lectii sa te cari ofticat ca nu inveti mai nimik.

Mimisor_Mimi

Mimisor_Mimi

Junior

: ))))))))))))))))) iata ca aveam dreptate uite ce zice tipa asta citez : ,,am fost acolo sa ma interesez . marele gabriel bespoke....pffff... un pusti la vreo 25-28 ani cu capul in nori care nu a fost capabil sa- mi raspunda clar la nicio intrebare cu exceptia numarului de ore si evident costul cursului- ce gaseam si pe net. faaass.
am incercat si singura si pare ca ma descurc la chestii simple . insa vreau sa invat sa btodez. sa cos zz....asta presupune si o investitie in masina de cusut performanta .,,

Link-ul commentului aici: http://www.eva.ro/fo...rt=0&nrpages=1
DECI : VETI LUA TEAPAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

karl_lagerfeld

karl_lagerfeld

Junior

• ID membru: 761,949
Poate va intereseaza si un curs de design vestimentar, ca vorba aia inainte de a fii designer esti un bun croitor , asa ca pe Facebook circula o invitatie gratis pentru ianuarie 2014:

,, SAMBATA 11 IANUARIE 2014 FII ,, DESIGNER PENTRU O ZI ,, FARA CONCURS, FARA INSCRIERE , FARA LIKE SI SHARE, PARTICIPA CINE VREA CU ADEVARAT SA INVETE CEVA PRACTIC !!!
Institutul de Moda ,, Salomeia Truta ,, impreuna cu Brother Bucuresti organizeaza in luna ianuarie 2014 atelierul ,, Designer pentru o zi ,,.
** Ce punem la bataie ? 3 sali complet echipate impreuna cu trainerii pe design vestimentar si materialele necesare.
** Intre ce ore se va desfasura ? Intre 9 - 12 si va continua de la ora 13 - 16 intre ora 12 -13 partenerii de la Brother Bucuresti vor face un scurta prezentare vis a vis de echipamentele cu care vor veni.
** Cine participa ? Poate participa absolut oricine , fara limita de varsta bineanteles limitat de capacitatea salilor institutului ( max 60 cursanti )
** Ce veti invata in aceste 6 ore? Programa atelierului ,,Designer pentru o zi ,, va fi publicata in curand pe pagina de FB a institutul cat si pe site-ul oficial pe care il gasiti cautand pe net Institutul de Moda .
Aceasta este o sansa sa vedeti si sa ascultati cu ochii si urechile voastre ce trebuie sa faceti concret ca sa puteti ajunge designeri , informatii transmise de catre echipa IDM-ST si partenerul Brother Bucuresti ,,

Asa ca mergeti ca intrarea vad ca-i libera !

Attached Files

Mimisor_Mimi

Mimisor_Mimi

Junior

:))))) si sa ziciceti ca nu v-am avertizat despre cursurile acestui ,, maestru,, academician Bespoke care pe unde se duce , jap da si o teapa , na de cititi ce scrie una de el :

,, Cat de bine zici, ela.g ,, Marele Gabriel Bespoke ,, sau academicianul nadragilor :))) . Ce curs are ? Iti zic eu un mareeee fassss , o sala inchiriata, cu o doamna care ar vrea sa ne ajute , dar nu poate ca are vro 60 ore de predat, si care ne vorbeste de relizarile ei in epoca de aur a lu Ceasca, pfffff......am incercat sa fac dupa tiparele ei cate ceva si sincer sunt varza ,si alea de la Burda sunt mai misto facute, una peste alta ce sa zic asta nu e curs e o bataie de joc, bani aruncati pe geam, mergeti oriunde da nu la acest curs ! ,,
http://www.eva.ro/cl...w/115250/page/1

:)))))) mooooor de rassss !!!!!!!!!!!!!

fulgutza_new

fulgutza_new

Junior

• ID membru: 836,556
Auzi aici ,,Academie de croitorie,, cred ca este o gluma proasta si din ce citesc pe aici chiar asa si este. Ma mir cum de exista tampitii care dau bani buni pe 20 de sedinte = 60 ore de curs, de unde poti sa iesi cel mult INCEPATOR .
Scoala respectiva isi zice pompos,, academie,,nume ce te poate insela si care este ridicol la ce vad ca este de fapt acest curs.
Infiintarea unei scoli postliceale de confectii - croitorie, marochinerie, etc - care sa ofere o CALIFICARE si experienta necesara demararii unei afaceri acest lucru trebuia facut.
Chiar si cursuri de recalificare in aceste meserii sunt binevenite, dar nu intr-o ,,academie,, de 60 de ore !
NOU ! UNIVERSITATE DE FRIZERI, MANICIURISTE, OSPATARI SI MAI STIU EU CE........ ASTEPTAM CURSANTI.
Va facem ce vreti voi in in 3 sedinte. Succes garantat!

fulgutza_new

fulgutza_new

Junior

• ID membru: 836,556
Cata ,,scoala ,, se face in Romania :))) Academia de Croit bulendre ......ce TARE !!!!!

Citeste aici ce scrie fata asta : Raluca Cladoveanu-recenzie despre Academia de Croitorie direct de pe pagina lor de Facebook: https://www.facebook...emiadecroitorie
,, Am urmat acest curs in februarie-aprilie 2014. Cursul se tine in incinta liceului privat UCECOM, intr-o sala ingramadita si prinsa parca in timp, in anii '80. Sunt cateva masini profesionale, pe care - ca incepatori - le veti gasi greu de folosit. Nu sunt suficiente pentru toti cursantii, se bazeaza pe faptul ca aveti masinile voastre si le veti aduce sau, daca nu, veti astepta sa se elibereze cele existente. Materialele trebuie sa vi le achizitionati, la fel ca toate celelalte ustensile (foarfece, ace, florare etc.). Investitia este destul de ridicata, cel putin 200-300 ron in plus fata de cei 999 ron (fara masina de cusut). Implicarea celor de la Bespoke este minima, adica va iau banii si va intalniti cu reprezentantul lor in prima zi, ATAT. Diplomele nu se dau decat la cerere, nu au nicio valoare, iar domnii de la Bespoke considera ca nici macar simbolica, din moment ce din prima zi nu am mai stiut de existenta lor. Desi in reclama afirmau ca ne vor da suport de curs, apoi s-au facut ca ploua, cu toate insistentele noastre.
Doamna profesioara este inimoasa, dar sunt multi cursanti (9-10 per serie si da, veti vedea ca acesta este un numai mare) care inteleg in ritmul lor si nu va apuca sa explice asa cum veti simti nevoia. Daca sunteti incepatori-incepatori va va fi destul de greu sa tineti pasul, deoarece dansa merge in ritmul celor mai "destoinici". Nu va faceti iluzii. La acest curs veti invata cel mult ABC-ul croitoriei, va veti face vise si veti pleca destul de frustrati. Multa bafta!,,

CONCLUZIE : Ma intreb si eu de ce nu mergem fiecare dintre noi sa vedem inainte de a plati daca EXISTA ce promit unii si altii ?????!!!!! Raspuns : Suntem PROASTE !!!!!!

Mimisor_Mimi

Mimisor_Mimi

Junior

Doamna profesioara este inimoasa, dar sunt multi cursanti (9-10 per serie si da, veti vedea ca acesta este un numai mare) care inteleg in ritmul lor si nu va apuca sa explice asa cum veti simti nevoia. Daca sunteti incepatori-incepatori va va fi destul de greu sa tineti pasul, deoarece dansa merge in ritmul celor mai "destoinici". Nu va faceti iluzii. La acest curs veti invata cel mult ABC-ul croitoriei, va veti face vise si veti pleca destul de frustrati. Multa bafta!,,
CONCLUZIE : Ma intreb si eu de ce nu mergem fiecare dintre noi sa vedem inainte de a plati daca EXISTA ce promit unii si altii ?????!!!!! Raspuns : Suntem PROASTE !!!!!!

Ce fauna , ce flora ce podoabe......:)))) vai de noi !
Care curs, care curs da' halatu' unde e halatu' la furat Bespoke :)))) de la Academie sa se duca la dilii cu el :)))).......
Profa, profa unde este profa ? Bantuie in noapte pe la UCECOM, sa taie bilete la proastele care stau la coada dupa ce au dat bani sa traga la masina de cusut din anii '80 !!!!!
Cat de tare, ce am trait eu la dom Gabita zis si Bespoke e nimic fata de SF-ul asta cu babe croitorese de lux si oameni invizibili care vad ca promit cursuri care nu exista si suporturi de curs volante ( eu am avut sac ! ) chiar daca era plagiat :))))
Zici ca e doamna profa inimoasa si la sfarsit zici ca plecam frustrati ????!!!!! Pai pe ce am dat banutii pe ....inimosenia ei.....?????
Tara de KKT !!!!!!! Oameni de nimic !!!!!! Atata timp cat exista proaste ca mine si ca cele de sus sa creada in vise vandute in ambalaj frumos colorat vor exista si oameni ca acest Gabita zis si Bespoke !!!!
Bine ca exista forumuri unde putem sa ne exprimam durerea si indignarea, pentru ca altele ca noi sa stie ce le asteapta.....

Reclamă

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users