Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Nokia Lumia 520

- - - - -
  • Please log in to reply
9398 replies to this topic

#9289
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014
Si eu am vrut sa postez chestia asta dar pe urma ma amenintau fanaticii Lumia 520 cum ca vorbesc prostii si ca e o blasfemie sa zic asa ceva despre mult iubitul si mult laudatul Lumia 520.
Acum ca tot ati deschis subiectul voi spune si eu ce aveam pe suflet.
In primul rand Lumia 520 e un telefon pentru parlitii care aveau telefon cu butoane si nu se indurau sa-si ia un telefon cu touch screen adevarat. Si eu ma incadrez aici, nici o problema.
In al doilea rand eram fan Windows Phone si ma batea un gand sa-mi iau Lumia 1520, telefon de top si high-end al seriei Lumia dar m-am gandit mai bine si nu merita. Nu am avut niciodata un telefon cu Android si credeam ca e laggy by default dar nu-i adevarat, daca iti iei un Samsung Galaxy ai tot ce vrei pe el si poti sa faci tot ce vrea muschiu' tau. Inca nu am, am vazut la un prieten. Plus de asta, o gramada de aplicatie pentru ce ai visat si ce n-ai visat, plus de asta call recorder (de asta chiar am nevoie) care sa inregistreze in mod spion, plus de asta o mie de setari la orice aplicatie cat si la sistem, faci ce vrei tu cu el.
Pe windows phone iti faci nervi, putine aplicatii, alea de care ai nevoie ori nu exista, ori sunt pe bani, ori, ca 99% dintre aplicatii, un fel de trial plin de reclame de-ti vine sa injuri de toti dumnezeii. Pur si simplu nu merita, dai un ban pe ceva cu android dar stii ca isi face treaba si merita banii dati.
O alta chestie, cu un telefon cu android pot conecta un cablu usb odt si conectezi un stick usb la telefon, pe windows phone nu poti asta.
Si ce era cel mai important, incercarea asta nereusita de sistem de operare numita windows phone NU are un browser calumea in pulea mea.
IE merge doar pe youtube in rest pe alte situri trebuie sa descarci videoul mai intai ca sa te poti uita la el. Plus, nu mai zic, de cateva luni crapa browserul ceva de speriat, cum da de un site mai laggy, mai cu ceva scripturi (sau nu ! ), cum crapa si te trezesti in mecla cu meniul strat si trebuie sa o iei de la capat. Asta chiar ca iti face nervi !
Am incercat toate browserele disponibile in magazin pentru windows phone (versiunea 8.x o am momentan) si pot sa spun ca doar un singur lucru il aduc in plus, si anume ca te poti uita la filme si pe alte situri fara sa fii nevoit sa le mai descarci inainte, in rest crapa si astea tot la fel de mult ca si IE.
Sa-ti bagi **** in el OS si in el de Lumia, urmatorul telefon, cand va trebui sa-mi iau unul, va fi un Samsung Galaxy.

#9290
sir_irwin

sir_irwin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 04.09.2014
Una peste alta wp oferă cat poate, adică STABILITATE si FLUIDITATE acolo unde android se încurcă destul de des...
PS: Ti-as da nr. de telefon al unei cunostințe care a avut numai S-uri,  nu a mai investit in sgs S6 fiindcă toate au oferit aceeasi "chestie"... La maxim 10-14 zile ori demonta bateria, ori restarturi...Nu există telefon perfect.

#9291
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 08.01.2007
Spun eu, posesor de S1, S2plus si acum de S5 neo ca, Lumia 520 mai putin, dar Lumia 640 da "dictare"  la multe Galaxy (mai putin la camera foto)
Nu am renuntat de tot la android doar pentru aplicatia "Fotografii" caci, in rest, androidul este mult sub win la stabilitate.

#9292
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

View Postparintily, on 28 noiembrie 2015 - 23:35, said:

Spun eu, posesor de S1, S2plus si acum de S5 neo ca, Lumia 520 mai putin, dar Lumia 640 da "dictare"  la multe Galaxy (mai putin la camera foto)
Nu am renuntat de tot la android doar pentru aplicatia "Fotografii" caci, in rest, androidul este mult sub win la stabilitate.
Daca iti crapă browserul asta înseamnă stabilitate ?

#9293
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 08.01.2007
Incearca UC Browser. La mine merge fara probleme. Sau Opera.

Edited by parintily, 29 November 2015 - 11:24.


#9294
tudorrr92

tudorrr92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 24.11.2014
E si mai rau cu UC pe 520,da crash si mai des.eu am trecut pe alt wp care pana acum merge impecabil si pe IE si pe UC,si la altele unde 520 mai gafaia,ca e el mai slabut asta e treaba aici e topic legat de acest telefon nu generaliza OS-ul.

#9295
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

View Posttudorrr92, on 29 noiembrie 2015 - 11:59, said:

E si mai rau cu UC pe 520,da crash si mai des.eu am trecut pe alt wp care pana acum merge impecabil si pe IE si pe UC,si la altele unde 520 mai gafaia,ca e el mai slabut asta e treaba aici e topic legat de acest telefon nu generaliza OS-ul.
Asa e cu UC browser iti crapa browserul si mai des decat pe IE, de fapt cum am zis si mai sus, am incercat toate browserele gratis din store si toate crapa.
Nu fac nici o generalizare dar asta e singurul smartphone pe care l-am avut pana acum si am crezut ca asa crapa browserul pe windows phone in genereal.
Oricum, fie ca e 520 sau 1520 windows phone ca OS mi se pare ca duce cam lipsa de multe chestii care pe android sunt la greu. Chestia e ca android iti consuma nateria de te sperii sa mai folosesti telefonul pentru altceva decat pentru sunat ca sa nu ramai fara baterie. Cat despre lag, asta s-ar rezolva daca iti iei un telefon bun, gen Samsung Galaxy S5, S6 si chiar si S4 am vazut la cineva si se misca excelent.

#9296
alex230ro

alex230ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 29.01.2008
tu compari 520 cu S5/6??compara 520 cu Samsung young de exemplu si o sa iti schimbi parerea.S5/6 se compara cu 830/930 in mod normal.

#9297
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,012
  • Înscris: 29.06.2011
Al meu 520 mergea foarte bine, nu crapa nimic. Poate mai este si dupa om.....

#9298
tudorrr92

tudorrr92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 24.11.2014
Da domnule..hai sa fim obiectivi asa pot zice si eu ca 520-ul era racheta fata rahatul de Samsung duos al prietenei mele care a costat cu 50% mai mult decât 520-ul meu...aluia ii trebuiau 20 sec sa-ti deschida contactele.In fine sa nu comparam mere cu pere,de la banii dati pe un S4,S5 pana la 520 e cale lunga,hai sa ne referim la telefoane in aceeasi gama de pret.Ca wp are lipsuri,mai ales de aplicații stim cu totii,dar magazinele le poti studia si pe net înaintea achiziției ca sa poti alege ce e mai convenabil pt tine,oricum si androidul de la 4.4 in sus,mai ales ca si la bani putini tot dai de 1 gb de ram se misca ok,când era iubit si apreciat 520-ul la vremea lui era ales tocmai pt ca oferea performanta pe când android 4.2 cu 512 ram pe vremea aia si la acei bani era durere de cap.Acum nu prea se mai pune problema asta,de asta si începe wp-ul sa piarda mai mult cota de piata..adica lipsa aplicațiilor,in fine eu am mers tot pe wp din alte considerente

#9299
darktyroll

darktyroll

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 02.08.2010
Pe 520 a aparut win 10?

#9300
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014
Cica pe anumite modele de Lumia win 10 ofera acum posibilitatea de a inregistra convorbirea. Stie cineva daca va fi posibil si pe 520 ca cica numai pe doua modele, 630 parca, si mai e unul ?
Si inca ceva, daca inrregistrezi, celalalt de la capatul celalalt este anuntat ca va fi inregistrata convorbirea si ca daca e de acord cu asta ?

#9301
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Bad news. Lumia meu se pare ca ma lasa. Am observat la serviciu ca am pus la incarcat si nu a incarcat tare mult intr-o ora, si in drum spre casa am stat pe date si a folosit de la 50% pana la 12, ajuns acasa m-am pus la somn si l-am pus la incarcat, pana la ora 15 era doar 15% incarcat. Cred ca bateria ma lasa, ce e drept de multe ori era incarcat de vreo  2 ori pe zi din cauza ca il folosesc mult pentru net. :(

#9302
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,908
  • Înscris: 24.06.2002
Cred ca noul Lumia 550 este cel mai bun upgrade pentru posesorii de Lumia 520. Urmeaza acelasi raport pret-calitate ca si 520-ul la vremea lui.

#9303
margelatu05

margelatu05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 16.02.2010
Eu am 520 de 2 ani da nu am ce sa ii reproșez. IE merge perfect video nu tre sa il descarci ai opțiunea de descărcare sau vizualizare. Cat despre Samsung părerea mea ca sunt cele mai praf telefoane

Edited by margelatu05, 23 December 2015 - 21:23.


#9304
Hidralazina

Hidralazina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 14.06.2006
Am trecut si eu pe 550 dar sincer, mai e mult de lucru la W10. Experienta e dezamagitoare, si tineti cont de faptul ca 520-ul meu a venit cu primul build de 8.0. Cu toate chestiile care ii lipseau, parea mai terminat decat beta-ul asta de W10. Noroc ca la mine e telefon secundar ca altfel eram cam deprimat...

#9305
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,012
  • Înscris: 29.06.2011
Poate din acest motiv ai asa parere despre 550, ca este telefon secundar. Care este telefonul principal sa stim si noi cu ce il compari.

#9306
sir_irwin

sir_irwin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 04.09.2014

View PostCGDBZ, on 04 ianuarie 2016 - 21:24, said:

Poate din acest motiv ai asa parere despre 550, ca este telefon secundar. Care este telefonul principal sa stim si noi cu ce il compari.

tati, este treaba lui ce telefon principal are... Te incalzeste cu ceva dacă afli exact ce nexus, moto, ori altceva roomuit foloseste ca tel principal? Ce naiba o să începem să ne mușcam intre noi pe aici din orice!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate