Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Nokia Lumia 520

- - - - -
  • Please log in to reply
9398 replies to this topic

#2449
Hidralazina

Hidralazina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 14.06.2006
Vezi ca la 8X nu ai slot pentru card, nu ai aplicatiile Nokia iar bateria e slabuta ( http://blog.gsmarena...lts-are-inside/ ). In plus, mi se pare ca e foarte mare pentru un ecran de 4.3 inch.

#2450
Nightwishh

Nightwishh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 13.01.2009
Probabil cel mai bun raport calitate - pret îl are HTC 8X. Calitativ, parerea mea e ca Lumia 925 câștigă detașat.

#2451
darian93

darian93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 04.03.2012
Salut, in urma cu 2 luni am cumparat un Lumia 520 de la vodafone. Eram foarte multumit pana saptamana asta cand am observat ca, acumulatorul tine mai putin de o zi, asta cu GPS dezactivat, convorbiri de aprox. 2h, foarte putin utilizat pentru navigat pe net si nu mai mult de 15 min de jucat pe el. Ieri cand am vrut sa pun alta cartela in telefon am vazut acumulatorul bombat***, nu pot sa cred asa ceva, la un smartphone sa se intample una ca asta, tin minte la telefoanele mai vechi am mai patit in urma cu cativa ani asa ceva mai exact la un k750i...Sunt foarte dezamagit de calitatea lui. A mai patit cineva asa ceva cu Lumia 520? Posted Image

#2452
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
Eu nu, dar dacă îl ai doar de 2 luni, acumulatorul se schimbă pe loc. Garanția la acumulatoare e de 6 luni. S-a întâmplat si la case mai mari gen Samsung si iPhone.

#2453
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Acumulatorul bombat poate sa fie vina userului. In mod special daca il lasi mereu sa se descarce pana se inchide singur.

Asa ca poti sa crezi linistit sa si smartfonurile, device-uri tehnologice se pot strica, mai mult sau mai putin din vina userilor, ca orice alt lucru de pe planeta asta.

Ca regula de baza pentru protectia acumulatorilor lithiu si prelungirea vietii acestora:

1. Feriti-i de caldura
2. Evitati descarcarea sub 20%. Sub 10% e destul de rau pentru acumulator, 1% este deja criminal.
3. Evitati pe cat posibil incarcarea pana la 100%. Acumulatorii lithiu se incarca foarte rapid pana la 80% dupa care se incarca prin trickle current intre 80 si 100%. Incarcarea prin trickle current reduce viata acumulatorului. Nu dramatic dar cu un procent acolo de vreo 10-20% tot o reduce. Pana si laptopurile moderne au implementata functia asta cu incarcare pana la 80% in bios, fix din motivul asta. Deci daca nu e incarcare overnight, si vedeti ca a sarit de 80% puteti sa il scoateti de la incarcat. Eu asa fac.
4. Oricat de tare abuzati de acumulatorul lithiu, in principiu trece de primul an fara probleme. Diferenta e ca dupa aia in loc sa va tina 5-6 ani va tine jumatate.

Edited by Arkouda, 19 January 2014 - 12:43.


#2454
Raduku96

Raduku96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 17.08.2008
@Ouroboros eu stiam ca garantia la baterii e de 1 an :/, posibil sa ma insel eu, dar asa stiam.

#2455
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
@Arkouda: bine de ținut minte. Partea faină e că bateria e accesibilă față de noile modele Lumia. Se cumpără fără probleme.
@Raduku: nu știu exact, oricum minim 6 luni. Și e floare la ureche în cazul celui de sus care are problema.

Am facut si eu update la App Folder. Nu am mai avut probleme. Aștept destul de nerabdator Black-ul original pentru auto-rotate-ul ăla. :)

#2456
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Am un prieten căruia i s-a bombat acumulatorul la Samsung S4, luat tot așa nou, de la Orange. Muuuuuult mai grav și mai complicat decât la Lumia 520 :)

#2457
darian93

darian93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 04.03.2012
Deci daca ma prezint cu telefonul + garantia la vodafone, teoretic ar trebui sa o schimbe? Peste noapte foarte rar il las la incarcat, de obicei ziua mai mult de 2,5 - 3h nu sta la incarcat. Sper sa nu zica ca e din vina mea...

Edited by darian93, 19 January 2014 - 13:13.


#2458
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
In mod normal nu au ce comenta, cei de la Orange au trimis S4 in service fără să cracnească, si era cam tot așa de vreo jumătate de an luat.

#2459
darian93

darian93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 04.03.2012
Ok, sper sa nu comenteze ceva. Am inca o intrebare, stiti ceva aplicatie pentru wp8 gen task manager ??

#2460
Nightwishh

Nightwishh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 13.01.2009
Cea mai apropiată chestie de un task manager ar fi ecranul de multitasking. Apasă lung butonul back. Dacă ai avea GDR3 ai avea si un x la fiecare program deschis pentru a îl putea deschide.

#2461
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

 Nightwishh, on 19 ianuarie 2014 - 13:33, said:

Cea mai apropiată chestie de un task manager ar fi ecranul de multitasking. Apasă lung butonul back. Dacă ai avea GDR3 ai avea si un x la fiecare program deschis pentru a îl putea deschide.
inchide

#2462
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

 darian93, on 19 ianuarie 2014 - 13:10, said:

Deci daca ma prezint cu telefonul + garantia la vodafone, teoretic ar trebui sa o schimbe? Peste noapte foarte rar il las la incarcat, de obicei ziua mai mult de 2,5 - 3h nu sta la incarcat. Sper sa nu zica ca e din vina mea...

Nu au ce comenta. Eu îl las aproape tot timpul peste noapte la încărcat și n-are nimic. Nu încărcarea prelungită e problema de obicei. Poate că te-ai jucat mult cu el sau l-ai pus pe calorifer și l-ai uitat. Al meu când se încarcă nu se încălzește aproape deloc.

Apropo: Nokia Lumia 1520v mini (ecran de 4,3 inch)va fi lansat din aprilie o dată cu Win 8.1. Hmmm, faină veste.

#2463
tech_fun

tech_fun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.08.2006

 Ouroboros, on 19 ianuarie 2014 - 01:43, said:


1) vine la WP 8.1
2) nu
3) da


Ms! Am sa continui putin seria de întrebări:

4) Implementat file manager, ceva de bun simț: file Explorer, delete, file properties...?
5) Imbunatatiri la aplicatia de radio fm? Al meu e cam dezamăgitor... Radio static, daca mă misc pierde deranjant semnalul:(
6)Prin "imbunatatiri la camera" se numără si imbunatstirea culorilor in caz de lumina artificiala?-eliminarea tentei de sepia...
7) Multi utilizatori au cerut optiune de Pauza in timpul filmărilor... Pot sa pariez ca Nokia n-a dat 2 bani nici pe asta...

Multumesc!

#2464
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

 tech_fun, on 19 ianuarie 2014 - 14:19, said:

Ms! Am sa continui putin seria de întrebări:

4) Implementat file manager, ceva de bun simţ: file Explorer, delete, file properties...?
5) Imbunatatiri la aplicatia de radio fm? Al meu e cam dezamăgitor... Radio static, daca mă misc pierde deranjant semnalul:(
6)Prin "imbunatatiri la camera" se numără si imbunatstirea culorilor in caz de lumina artificiala?-eliminarea tentei de sepia...
7) Multi utilizatori au cerut optiune de Pauza in timpul filmărilor... Pot sa pariez ca Nokia n-a dat 2 bani nici pe asta...

Multumesc!

4. nu, tot de la 8,1 o să-l ai (din aprilie)
5. merge foarte OK pe amber și când stau și când merg, și în mijloacele de transport în comun. Unde stau eu am de obicei semnal prost GSM cu toate astea, RADIO-ul e ok...ROCK FM toată ziua. Posted Image
6. nu-s mare fotograf, da nu mai par atât de sepia. Sunt mai reci ceva la lumina artificială. Dar nu asta mi s-a părut important ci faptul că pt un aparat de 5 MPx, soate cele mai ok poze de 5 MPx.
7. Așa e, nu poți face pauză.

Schimbând subiectul, am fost deținător multă vreme de modele Motorola. Recunosc că m-a tentat un Moto G o vreme. Popular și destul de ieftin printre cunoscători. Dacă intrii pe subiectul dedicat apar frecvent cuvinte gen: update la 4,4 => lag mai mult, root, greenify...etc. Mă bucur c-am renunțat la Android...Ptiu drace...

Edited by Ouroboros, 19 January 2014 - 14:30.


#2465
piciu31

piciu31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 25.10.2013
am si eu o problema incerc sa descarc un joc din store(200mb) ,iar eu pe card am liber 450 mb , iar pe telefon 640mb . cand incerc sa-i dau instalati imi zice:ati atins limita de stocare pe telefon.eliberati spatiu,apoi incercati...

Edited by piciu31, 19 January 2014 - 15:05.


#2466
teroristul

teroristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 13.01.2008
Aplicatiile si jocurile merg instalate pe card ? Daca da , cum ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate