Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Nokia Lumia 520

- - - - -
  • Please log in to reply
9398 replies to this topic

#1
Centurion

Centurion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 10.02.2013
Nokia Lumia 520 apare in martie 2013 si este cel mai accesibil model Lumia.




  [ http://mobile.cdn.softpedia.com/phone-pics/Nokia-Lumia-520-4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://mobile.cdn.softpedia.com/phone-pics/Nokia-Lumia-520-3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View PostCenturion, on 25 februarie 2013 - 13:35, said:

Apare in martie 2013 si este cel mai accesibil model Lumia.

Mai precis: cel mai accesibil cu WP 8

#3
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,830
  • Înscris: 14.08.2007
E fain si destul de performant pentru un low-cost ... nu prea mai inteleg care e rostul lui 620 acum.

#4
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,397
  • Înscris: 16.03.2011
E k ca pret pana la urma e dual core,oricum ma indoiesc ca la noi va fi ieftn numai tva e 24%

#5
kreion

kreion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 16.02.2011
O ce face noikia.wp8 la 139 de euro bine fara tva si alte alea nu cred ca trece de 1000 de lei cand ajunge la noi.De fapt mai mult sper.Am si eu o intrebare:
Conform acestui articol scrie ca ercranul este ips lcd cu super sensitive touch.Ce reprezinta chestia asta?

#6
tassadar

tassadar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 17.02.2004
Astia de la Nokia ziceau la fraieri ca nu merge WP8 pe Lumia 800 si 900 ca nu au suficient RAM si uite minune Dumnezeiasca cu Lumia 520, 620 si 720 SE POATE!!!!!....ce mizerie........:(

#7
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,830
  • Înscris: 14.08.2007
Adica raspunde si la atingere cu manusa, cu unghia, etc. IPS e una din tehnologiile de constructie a ecranului, unele sunt TFT, altele AMOLED, altele IPS, etc. Multe modele de varf au IPS astazi, Nokia 920, iPhone 5, etc. Eu personal prefer AMOLED-ul, e mai economic si are contrast mai bun de obicei, dar teoretic nu e la fel de rezistent in timp si e mai scump de construit. Eu zic ca ar trebui sa fie sub 800 de lei cand intra in Romania. Daca fac niste intelegeri bune cu Vodafone/Orange/Cosmote ar trebui sa fie destul de ieftin si sa aiba succes si in Romania.

View Posttassadar, on 25 februarie 2013 - 21:24, said:

Astia de la Nokia ziceau la fraieri ca nu merge WP8 pe Lumia 800 si 900 ca nu au suficient RAM si uite minune Dumnezeiasca cu Lumia 520, 620 si 720 SE POATE!!!!!....ce mizerie........Posted Image
Nu stiu daca ai comparat specificatiile, dar 520 e mai tare ca un Nokia 900 ca performanta. 520 e un dual core de 1 Ghz, iar 900 e un single core de 1.4 Ghz, dar 900 e pe tehnologie 45 nm (Snapdragon de generatie a doua), iar 520 e pe 28 nm, cu memorie cache de 4 ori mai multa pe chip si cu 2 ani mai nou (Snapdragon de generatie a 4-a). Cel putin teoretic, daca ne luam dupa frecvente, 2 "procesoare" de 1 Ghz sunt mai tari ca unul de 1.4 Ghz. Plus placa grafica a lui 520 e un adreno 305, iar 900 are un adreno 205 (se pare ca 305 e de 2.5-3 ori mai rapid ca 205).

Ca sa nu mai zic ca 720-ul aproape ca bate 900 la toate capitolele, are aceiasi diagonala a ecranului, rezolutie si RAM, dar procesor si placa grafica mai tari, baterie mai mare, e mai ingust si usor, camera are diafragma mai mare (intra mai multa lumina la camera lui 720). 900-le are 16 GB de RAM fata de cei 8 a lui 720, dar 720-ul are card care ii permite pana la urma sa aiba mult mai mult spatiu de stocare. Si apoi mai e si diferenta de soft, 720-ul are WP8, iar 900-le WP 7.8. Deci 900-le e deja depasit de un mid level actual.

Edited by utopium, 25 February 2013 - 22:25.


#8
bogdan_39

bogdan_39

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 03.11.2012
S-ar fi putut foarte bine sa se instaleze WP8 pe "vechiturile" 800\900 dar n-a vrut muschiul lor - altfel cum si cu ce si-ar fi sustinut noua gama?

Cifrele astea diferite (andreno 205 vs 305 etc) sunt bagate de ei, ca sa-si sustina afirmatiile de incompabilitate hardware. Astea sunt povesti nemuritoare de adormit copiii.

La Apple se poate pune foarte bine soft de iPhone 4 pe iPhone 3. De Android nu mai zic.

Cine le-ar mai fi cumparat gama noua daca s-ar fi putut pune WP8 pe gama veche?
Clientilor cu "vechiturile" le-au dat WP7.8 - cu posibilitatea senzationala de modificare a dimensiuni tile-urilor (ce-ti poti dori mai mult? lol) ca sa nu chițăie si aia e. Clientul nostru, stăp... manipulatul nostru.

#9
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,830
  • Înscris: 14.08.2007
Cauta niste benchmarkuri intre Snapdragon 2 si 4 si o sa vezi diferenta, e semnificativa. Sigur ca se putea pune WP8 pe vechea platforma, dar poate nu au considerat ca merita investit pentru a optimiza un SO pentru o platforma veche raportat la ce rezultate ar fi putut obtine ... sau poate ar fi fost fragmentarea prea mare (vezi Android). Sigur, si-au asumat pierderea unor clienti din cauza asta si problemele de imagine pe care le genereaza o decizie de asta ... pentru viitorul platformei insa probabil au luat decizia cea mai buna. Eu in locul lor as fi dat un voucher de 100 de euro pentru un telefon cu WP8 tuturor celor care si-au luat WP7 inainte sa se stie ca nu va fi upgradabil la WP8.

#10
tassadar

tassadar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 17.02.2004
Cand a aparut Lumia 920 nu prea am avut ce comenta pentru ca imbunatatirile  hardware  erau consistente comparabil cu Lumia 800 si 900, chiar si la 820 erau.  Asa am "halit" galushca oferita de MS si Nokia pana zilele trecute (weekend) cand am avut ocazia sa butonez Lumia 620 si sa constat ca nu este decat o "pocnitoare" comparativ cu Lumia 800. Concluzia a fost trasa relativ repede fara sa consult in prealabil, comparativ specificatia tehnica. Feeling-ul este de telefn din gama Asha dar cu pretentii peste defunctele 800 si 900.

#11
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,830
  • Înscris: 14.08.2007
Pai e un telefon low-cost, dar ca performante e peste 800 sau 900. Doar nu vrei acum si calitatea constructiei/designul la un low-cost sa fie peste un flagship, nu?

#12
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Superb smartphone. Sper ca in Romania sa nu i se adauge mult la pret.

#13
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011
Dupa parerea mea Nokia a inceput sa scoata capul usor, usor, din tarana cu noile modele;  720, 520, 301, si 105!

#14
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
Nu e bateria cam mica? Are clear black?
Ma gandeam sa iau Lumia 720 dar e prea mare, in afara de 520 doar HTC 8S ar mai fi dar memoria interna de doar 4 GB e un minus prea mare pentru ca aplicatiile nu se pot instala pe card.

#15
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

View PostPapillon_, on 07 martie 2013 - 09:40, said:

Nu e bateria cam mica? Are clear black?
Ma gandeam sa iau Lumia 720 dar e prea mare, in afara de 520 doar HTC 8S ar mai fi dar memoria interna de doar 4 GB e un minus prea mare pentru ca aplicatiile nu se pot instala pe card.
Nu cred ca Nokia cu ale sale telefoane cu Windows 8 tinteste genul de consumatori care petrec ore pe zi cu ochii in telefon, "flashuiesc" tot felul de rom-uri si instaleaza prea multe aplicatii fata de cele care vin preinstalate. De exemplu eu folosesc doar functia foto/video, browserul, dropbox, yahoo mail, un dictionar, harti si din joi in paste sunt nevoit sa mai deschid cate un document word sau excel.

#16
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
O sa merg pana la urma pe HTC 8S, dotarile sunt bune iar aspectul si constructia sunt de top, nici un model de la Nokia nu e atat de reusit. Lumia 720 ce se mai apropie.

#17
avlad

avlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 20.06.2006
Atunci roaga-te de Microsoft sa rezolve cat mai repede bugul cu memoria Other, 8S are cam 1,8G liber out of the box. Daca pui vreo 2,3 harti ai cam umplut toata memoria si nu mai poti instala nicio aplicatie. Oricum Other ala se mareste foarte repede pana haleste toata memoria libera, macar Nokia a pus 8G memorie interna in toate telefoanele lor chiar si in low-end. Nu mai zic de jocuri un pic mai complexe care cer cate 2G liberi minim ca sa poata fi instalate. 8S este in opinia mea DOA in conditiile in care wp8 are aceasta problema cu memoria si nu pot fi instalate aplicatii pe card.

Edited by avlad, 09 March 2013 - 21:09.


#18
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
Ma descurc fara navigatie pe el si nu o sa instalez decat cateva aplicatii, nu imi trebuiesc foarte multe. Nu o sa fie singurul telefon mai am un HTC Desire X.

Edited by Papillon_, 10 March 2013 - 14:54.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate