Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Neplata credit imobiliar

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
nagyramo

nagyramo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.04.2009
In 2008 am luat un credit imobiliar cu ipoteca pe un apartament, de la banca Volksbank in moneda CHF. Datorita cresterii pretului valutei si scaderii venitului pe familie am ajuns in imposibilitatea platirii ratelor. Am fost amenintati ca daca nu vom plati ei pot sa recurga sa recupereze datoriile noastre intai sa ne ia tot ce e pe numele nostru (masini si altele) si ne pot retine din salarii, respectiv din indemnizatie pentru crestere copil.
Intrebarea mea este , daca eu in contract este specificat clar ca ipoteca o constituie doar apartamentul, au voie sa faca retineri pe salar sau sa se atinga de altceva ce detinem noi, in afara apartamentului girat?
Sunt foarte nedumerita, daca eu am girat doar cu apartamentul cum pot sa faca acest lucru?
Acum stresata mai ales ca avem 2 copii mici si as vrea sa stiu tot ce pot face ei.
Va multumesc pentru ajutor.

#2
sirtius

sirtius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 30.11.2008
Ipoteca inseamna ca nu poti sa-l vinzi (donezi, instrainezi) fara sa-i intrebi.
Daca ajung sa-l vanda si nu recupereaza integral datoria ramasa, atunci au posibilitatea sa faca ce au zis. Exista o limita pana la care se pot atinge de venituri (parca 1/3 din total) si, daca nu a insel, doar de la unul din soti.
Din nefericire si eu sunt in situatie asemanatoare (credit ipotecar in CHF) si te inteleg

Nu mai publica aceeasi intrebare pe mai multe arii ale forumului. Contravine regulamentului forumului

Edited by sirtius, 23 February 2013 - 19:17.


#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Parerea mea e ca paza buna trece primejdia rea, adica sa iti treci toate bunurile neipotecate pe numele altcuiva de incredere sau o firma. Pierzi apartamentul si o treime din salariu, dar macar nu pierzi tot.

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Actele de genul asta, din cate stiu se pot anula in instanta daca banca se dovedeste ca sunt facute intentionat.


#5
Eivissul

Eivissul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 12.11.2008

 nagyramo, on 23 februarie 2013 - 19:04, said:

In 2008 am luat un credit imobiliar cu ipoteca pe un apartament, de la banca Volksbank in moneda CHF. Datorita cresterii pretului valutei si scaderii venitului pe familie am ajuns in imposibilitatea platirii ratelor. Am fost amenintati ca daca nu vom plati ei pot sa recurga sa recupereze datoriile noastre intai sa ne ia tot ce e pe numele nostru (masini si altele) si ne pot retine din salarii, respectiv din indemnizatie pentru crestere copil.
Intrebarea mea este , daca eu in contract este specificat clar ca ipoteca o constituie doar apartamentul, au voie sa faca retineri pe salar sau sa se atinga de altceva ce detinem noi, in afara apartamentului girat?
Sunt foarte nedumerita, daca eu am girat doar cu apartamentul cum pot sa faca acest lucru?


Corect, ipoteca este doar pe apartament.Dar  probabil ca exista o clauza prin care banca poate dispune executarea tuturor bunurilor mobile si imobile pana la recuperarea prejudiciului.

Adica daca tu ai luat  de la banca 40.000 CHF pt un apt de  50.000 CHF  si acum el valoreaza pe piata doar 35.000 CHF, banca poate recupera diferenta din alte surse - adica alte bunuri proprietate personala.

In plus, lor le este mult mai usor sa execute initial bunurile mobile - conturi, depozite, salarii, autoturisme etc


La fel, daca ai avea un credit de nevoi personale fara ipoteca,banca poate executa bunurile mobile si imobile - adica se poate ajunge pana la vanzarea apartamentului chiar daca tu nu ai ipoteca pe el !

#6
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 nagyramo, on 23 februarie 2013 - 19:04, said:

tot ce e pe numele nostru (masini si altele)
Vinde masinile (si acele "altele") si plateste-ti datoria.

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor. Ordonanta de urgenta 111/2010
Art. 20
(1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta nu pot fi urmarite silit decat in vederea recuperarii, conform legii, a sumelor incasate necuvenit cu acest titlu.

De indemnizatie deci nu se pot atinge. Nici de alocatia copiilor. De salar, da, dar doar 1/3 din salariu.
In rest pot lua tot, pana se completeaza suma datorata, plus cheltuieli de judecata, etc. Din casa trebuie sa lase parca bunurile strict necesare traiului, 1 frigider, un pat, o masa... Amuzant e ca iti iau casa, dar iti lasa lucrurile astea... Posted Image
Evident, masina va pleca printre primele.

Edited by slai, 23 February 2013 - 23:19.


#8
nagyramo

nagyramo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.04.2009

 sirtius, on 23 februarie 2013 - 19:13, said:

Ipoteca inseamna ca nu poti sa-l vinzi (donezi, instrainezi) fara sa-i intrebi.
Daca ajung sa-l vanda si nu recupereaza integral datoria ramasa, atunci au posibilitatea sa faca ce au zis. Exista o limita pana la care se pot atinge de venituri (parca 1/3 din total) si, daca nu a insel, doar de la unul din soti.
Din nefericire si eu sunt in situatie asemanatoare (credit ipotecar in CHF) si te inteleg

Nu mai publica aceeasi intrebare pe mai multe arii ale forumului. Contravine regulamentului forumului

Ok imi cer scuze, dar asa sunt de stresata. Nu o sa mai public.  Multumesc de raspuns.

 Eivissul, on 23 februarie 2013 - 22:40, said:


Corect, ipoteca este doar pe apartament.Dar  probabil ca exista o clauza prin care banca poate dispune executarea tuturor bunurilor mobile si imobile pana la recuperarea prejudiciului.

Adica daca tu ai luat  de la banca 40.000 CHF pt un apt de  50.000 CHF  si acum el valoreaza pe piata doar 35.000 CHF, banca poate recupera diferenta din alte surse - adica alte bunuri proprietate personala.

In plus, lor le este mult mai usor sa execute initial bunurile mobile - conturi, depozite, salarii, autoturisme etc


La fel, daca ai avea un credit de nevoi personale fara ipoteca,banca poate executa bunurile mobile si imobile - adica se poate ajunge pana la vanzarea apartamentului chiar daca tu nu ai ipoteca pe el !

Multumesc pentru raspuns. Daca nu crestea CHF cat trebuia sa dau inapoi reuseam sa vand apartamentul. Dar cum a crescut nu pot sa vad apartamentul cu cat trebuie sa restitui la banca. Din pacate. Dar cred ca pot sa il vand si sa platesc eu diferenta, oare asa pot?

 Friskey, on 23 februarie 2013 - 19:23, said:

Parerea mea e ca paza buna trece primejdia rea, adica sa iti treci toate bunurile neipotecate pe numele altcuiva de incredere sau o firma. Pierzi apartamentul si o treime din salariu, dar macar nu pierzi tot.

Oricum in afara de un televizor si o masina nu are nimic pe numele lui sau al meu.

 Seb, on 23 februarie 2013 - 22:50, said:

Vinde masinile (si acele "altele") si plateste-ti datoria.

Din pacate masina care o am a scazut foarte mult pretul si nu pot sa scot mai mult de 1000 de euro, asta daca o pot vinde. Si masina de spalat , frigiderul si televizorul nu cred ca reusesc sa platesc o rata.

#9
Eivissul

Eivissul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 12.11.2008

 nagyramo, on 24 februarie 2013 - 12:31, said:



Multumesc pentru raspuns. Daca nu crestea CHF cat trebuia sa dau inapoi reuseam sa vand apartamentul. Dar cum a crescut nu pot sa vad apartamentul cu cat trebuie sa restitui la banca. Din pacate. Dar cred ca pot sa il vand si sa platesc eu diferenta, oare asa pot?


Oricum in afara de un televizor si o masina nu are nimic pe numele lui sau al meu.



Stai linistita televizoru nu ti-l ia nimeni din casa :)

Asta este, multi s-au fript cu CHF. N-ati incercat o conversie, o refinantare?

#10
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
Ce bună ar fi fost acum legea falimentului personal. Dar na, cum să accepte hoții de bancheri așa ceva?

#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
cu legea asta, tot iti lua banca casa, masina, tot, si te lasa in pielea goala.
daca s-ar fi aprobat, de unde crezi ca-si scoteau bancile parleala pentru banii nerecuperati?
ai ghicit, de la restul clientilor. injumatateau dobanzile la depozite, le dublau la credite, dublau si inventau alte comisioane...
cu ce e vinovata restul polulatiei ca un nea gheorge n'a gandit cand a luat credit si s'a aruncat cu capul inainte?

#12
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

 slai, on 23 februarie 2013 - 23:18, said:

OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor. Ordonanta de urgenta 111/2010
Art. 20
(1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta nu pot fi urmarite silit decat in vederea recuperarii, conform legii, a sumelor incasate necuvenit cu acest titlu.

De indemnizatie deci nu se pot atinge. Nici de alocatia copiilor. De salar, da, dar doar 1/3 din salariu.
In rest pot lua tot, pana se completeaza suma datorata, plus cheltuieli de judecata, etc. Din casa trebuie sa lase parca bunurile strict necesare traiului, 1 frigider, un pat, o masa... Amuzant e ca iti iau casa, dar iti lasa lucrurile astea... Posted Image
Evident, masina va pleca printre primele.


Divortati, cel cu salariul mai mare plateste pensie alimentara, 1/3 din salariu, si asa mai ramane sa se refere banca la 1/3 din 2/3 .

#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
ma indoiesc, banca ia din salariul de pe hartie, degeaba le explici ca ai datorii, ai de dat pensia alimentara, ai fost pe datorie la curve, etc...

#14
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Păi nu e chiar așa, banca nu poate să ia din „salariul de pe hârtie”, că doar nu sunt zapcii să facă după bunul lor plac. Reținerile din salariu se fac numai prin hotărâre judecătorească, iar judecătorul, când fixează suma respectivă, ia în calcul salariul integral al pârâtului, din care scade eventualele alte rețineri sau sume de care legea nu îi dă voie băncii să se atingă, apoi calculează procentual cât i se reține respectivului lunar din salariu.

Dar sigur că nu mi se pare o idee bună să se apuce cei doi să divorțeze doar pentru a scăpa de 1/3 din suma din care se recuperează.

La fel, nu banca decide cum își recuperează banii, ci judecătorul (banca putea vinde ea direct apartamentul doar dacă e depus ca garanție a creditului, atât). Pentru recuperarea restului de bani e nevoie de o hotărâre în instanță. Aceasta poate decide să pună în vânzare bunurile mobile ale soților sau, cel mai adesea, dacă suma nu este foarte mare, să o acopere eșalonat, prin poprire pe salariu.

@slai: nu te supăra, dar să știi că „vina” nerambursării creditului nu aparține în totalitate creditaților, ci în egală măsură și băncilor, care, din incompetență profesională sau prea multă lăcomie (oricare din astea două), au tendința de a aproba o grămadă de credite „fără acoperire”. Era mai simplu să fi refuzat să acorde acel împrumut, dacă aveau îndoieli că creditații l-ar fi putut returna la timp, dar au ales să riște (nu atât pe pielea lor cât a altora), iar acum oamenii ar putea să piardă chiar mai mult decâr casa pentru care au luat împrumutul.
Dacă mă întrebi pe mine, eu cred că mai degrabă un bancher decât un cuplu cu doi copii ar fi trebuit să fie capabil să estimeze corect că evoluția cursului de schimb la o valută atât de imbecilă ca francul elvețian e foarte instabilă și că existe riscul să „explodeze”, punându-i pe cei doi în imposibilitatea de a-și plăti creditul.

Acum, din ce înțeleg eu, situația e de așa natură încât banca nu va putea, cel mai probabil să-și recupereze prea curând întreaga sumă și, în schimb, a reușit să le fută și viețile celor doi oameni cu copii mici și încă asta pe termen lung.

Edited by KoShiMin, 24 February 2013 - 17:35.


#15
nagyramo

nagyramo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.04.2009

 slai, on 24 februarie 2013 - 16:05, said:

cu legea asta, tot iti lua banca casa, masina, tot, si te lasa in pielea goala.
daca s-ar fi aprobat, de unde crezi ca-si scoteau bancile parleala pentru banii nerecuperati?
ai ghicit, de la restul clientilor. injumatateau dobanzile la depozite, le dublau la credite, dublau si inventau alte comisioane...
cu ce e vinovata restul polulatiei ca un nea gheorge n'a gandit cand a luat credit si s'a aruncat cu capul inainte?

Da poate ca e vina noastra ca am luat u credit ipotecar, mai bine stateam de la inceput in chirie. Dar am vrut sa avem ceva al nostru si nu aveam de unde sa stim ca evolutia francului va fi asa. De unde sa stiu eu ca de la 1,8 lei se face 3,7 lei, si mai mult de atat. Daca ne permiteam sa platim, mergeam cu plata inainte , dar pana acum numai cu datorii de la o luna la alta am trait. Am 2 copii la care trebuie sa ma gandesc ca au nevoie de mancare, curent, apa si gaz.

#16
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 nagyramo, on 24 februarie 2013 - 18:38, said:

De unde sa stiu eu ca de la 1,8 lei se face 3,7 lei, si mai mult de atat.
Poate ai auzit, din negura istoriei, de povesti de la strabuni despre taierea a patru zerouri, la trecerea de la ROL la RON? Oricarei persoane rationale, o asemena devalorizare i-ar da de gandit.

#17
nagyramo

nagyramo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.04.2009

 Seb, on 24 februarie 2013 - 18:56, said:

Poate ai auzit, din negura istoriei, de povesti de la strabuni despre taierea a patru zerouri, la trecerea de la ROL la RON? Oricarei persoane rationale, o asemena devalorizare i-ar da de gandit.

Da, acum imi da de gandit si atunci de unde sa stiu ca se devalorizeaza atat?
Si inseamna ca sunt si eu bunica, am trait si eu vremea taierii zerourilor.

#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Sincer, nu cred ca e o problema, musai, luarea unui credit, dar tot timpul am fost uimit de preferinta asta pentru o moneda totusi exotica. deci riscanta. banuiesc ca si pe tine te-au vrajit aia de la banca, ca in franci veti lua o suma mai mare decat in cazul unui credit intr-o moneda clasica. sincer, io's convins ca asta a fost teapa organizata in sistemul bancar, desi si ei au fost pana la urma surprinsi de amploarea pe care a luat-o, si acum le aduce alte belele...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate