Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

capsuni

- - - - -
  • Please log in to reply
782 replies to this topic

#1
danjkl

danjkl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 18.04.2010
As avea si eu o intrebare: a cultivat cineva capsuni din seminte? eu am incercat in urma cu vreo doi ani si nu am reusit nimik

#2
iulyusfagaras69

iulyusfagaras69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.07.2011
Pai citeste atent pe punga ce scrie , cauta exact cum se face , cand se planteaza , toate detaliile si dupaia apuca-te sa plantezi

#3
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
pai nu..
alea sunt modificate genetic sa nu mai dea rod.....daca sunt luate din capsuni...
Asa au patit romani care au cumparat seminte din Olanda, in primul an au facut recolta de nu mai reuseau sa adune rosiile, si in al 2-lea an romanu a zis ca nu mai cumpara seminte ca ia de la rosiile din cultura precedenta....SI SURPRIZA, al 2-lea nu a iesit nimic....
Nu sunt prosti Olandezi!

Edited by BodCasa, 23 February 2013 - 15:08.


#4
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
BodCasa,

1. Pe piata nu exista seminte de legume sau fructe modificate genetic.

2. Semintele de tomate de care vorbesti se numesc "hibrizi" si nu se pastreaza samanta de la ele; nici de la hibrizii romanesti nu se pastreaza.


dane, daca vrei sa faci treaba, cumperi stoloni de capsuni.

Edited by jumborom, 23 February 2013 - 15:25.


#5
danjkl

danjkl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 18.04.2010
da asa ar trebui dar nu prea am incredere in vanzatorii de pe net.am zis ca e mai sigur asa .si totusi daca se vand la Ag....L ar trebui sa iasa ceva.

#6
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Capsunii din samanta...nu au virusi!

#7
danjkl

danjkl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 18.04.2010
Nu vreau sa se considere reclama dar aici am gasit http://www.agrosel.r...sult/?q=capsuni si nu cred sa aiba virusi

Edited by danjkl, 23 February 2013 - 19:02.


#8
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Cred ca nu m-ai inteles, riscul de transmitere de boli virale e maxim la inmultirea vegetativa (stoloni), la seminte, practic nul...

#9
danjkl

danjkl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 18.04.2010
daca ati mai cultivat as dori niste inf daca se poate
1 la ce temp germineaza
2 la ce adancime le-as putea semana
3 ar fii indeajuns tavite de 104 celule

#10
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Nu mi-am batut capul cu inmultirea capsunilor din samanta (e destul de 'pretentioasa'...) pt ca am pus in gradina acum vre-o zece ani stoloni de la Baneasa si intre timp s-au inmultit 'nebuneste', au evadat si in afara curtii, si-a luat toata comuna de acolo si tot nu i-a 'dovedit', asa ca nu am simtit nevoia sa mai pun si alte plante in plus...
dar pot sa te indrum catre un site specializat:
http://strawberrypla...rawberry-seeds/

#11
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postdanjkl, on 23 februarie 2013 - 19:29, said:

daca ati mai cultivat as dori niste inf daca se poate
1 la ce temp germineaza
2 la ce adancime le-as putea semana
3 ar fii indeajuns tavite de 104 celule

cand am incercat eu sa germinez fragi am studiat si...semintele de fragi si capsuni NU se acopera cu pamant, indicat pt.a se mentine umezeala e sa pui o folie deasupra ghiveciului, temp.trebuie sa fie in jur de 20-22 grade. se prea poate sa existe alte smecherii, eu nu mi-am mai batut capul, am preferat stoloni.

eu nu am reusit sa germinez nimic, tie iti urez succes!

#12
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Semintele de fragi/capsuni trebuie 'vernalizate', adica tinute la temperaturi negative si umezeala un timp suficient de lung ca sa le 'scoata' din somnolenta...

#13
JustWhite

JustWhite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 10.03.2013
Buna seara! Am mai multe rasaduri de capsuni in gradina si trebuie sa le separ si sa mut unele in alt loc din cauza ca,s-au inmultit foarte mult in ultimii 2 ani.In ce perioada imi recomandati sa fac acest lucru, ca sa nu afecteze anul viitor recolta?

#14
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Plantele care au facut fructe nu prea se pot muta eficient, dar stoloni pe care ii fac acum ii ingropi pe loc acum iar prin august, septembrie ii muti unde vrei.

#15
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
si plantele care au fructificat se pot muta, dar cu balot de pamant. trebuie mutate cand se mai duce caldura (sf. de sept.cam asa) si daca nu ploua sa ai grija sa uzi ca sa isi formeze radacini bune pana da frigul.

capsunile care fructifica o data pe an se muta doar toamna, daca le muti primavara nu vor fructifica anul respectiv (eu am 2 soiuri de acest fel si ambele se comporta asa), cele care fructifica tot anul se pot muta si primavara, dar vor fructifica mai tarziu (incepand din vara)

#16
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006

View Postanknic, on 23 februarie 2013 - 23:29, said:


cand am incercat eu sa germinez fragi am studiat si...semintele de fragi si capsuni NU se acopera cu pamant, indicat pt.a se mentine umezeala e sa pui o folie deasupra ghiveciului, temp.trebuie sa fie in jur de 20-22 grade. se prea poate sa existe alte smecherii, eu nu mi-am mai batut capul, am preferat stoloni.

eu nu am reusit sa germinez nimic, tie iti urez succes!
anknic, cam cat e de asteptat pana sa rasara capsunile tinute la 20-22 grd? Acum ~2 saptamani, inainte sa citesc acest topic, le-am semanat acoperite de un strat foarte mic de turba de rasaduri. Dintr-o tavita de 70 de alveole a incoltit una pana acum (am dubii ca ar fi capsuna .. poate a adiat vantu'si mi-a adus alta balarie, la ce rata de rasarire am)

Dupa ce-am citit ce-ai scris, am insamantat o alta tavita de 70, de data asta la suprafata, acoperite cu folie alimentara. Luni 20 ian. Nimic ""n-a miscat in front"" pana acum, cat sa mai astept? Semintele sunt proaspete, de la Agro*l (un soi remontant care incepe cu ""r", nu-mi aduc aminte exact). Am incercat sa le induc incoltirea tinandu-le 24 ore in congelator, apoi 48 de ore in frigider pana sa le seman. Undeva pe amazon UK un user spunea ca ar tb sa se tina la frigider 2 saptamani

Multumesc de sfat,
dec

#17
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
mie nu mi-au rasarit fragii deloc...am asteptat vreo 6 luni :)

cand am semanat am pus seminte si la suprafata si unele acoperite cu un strat subtire de pamant si nada...

#18
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Acum realizez ca nici in mod natural n`am vazut sa rasara capsuni la mine in curte... desi e plin de fructe care se usuca ca raman neculese si ajung pe pamant semintele in mod cert. Par f pretentioase.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate