Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Iluminatul cu LED

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2610 replies to this topic

#1999
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Stiti cumva unde gasesc niste corpuri de iluminat LED, in gelul celor pentru scari, care sa proiecteze lumina la un unghi orientat spre podea?

Ceva in genul asta: https://www.amazon.d...+treppenleuchte

Insa in care sa pot inlocui becul. Imi trebuie pentru iluminat "de garda" noaptea, in holul de langa camerele copiilor. Am vazut ceva la Hornbach care pe langa faptul ca arata nasol (plastic gri metalizat) mai sunt si "de unica folosinta". Au garantie 5 ani dupa care le arunci cu totul si speri sa gasesti altele fix la aceeasi dimensiune.

#2000
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Osram, Eglo, Massive, etc.

#2001
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Multumesc. Daca ai cumva si un link, ar fi super. Eu n-am vãzut, dar Osram are o gama imensa de produse. Poate si ceilalti.

#2002
unQ07

unQ07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 18.11.2010

View Postswtm, on 26 noiembrie 2016 - 15:22, said:

Soluția cea mai simpla neon cu leduri.
Cea mai scumpa, corp fãcut la comandã.
Fa o poza.

Mulțumesc, am rezolvat problema. Am cumpãrat un neon cu leduri, de 7W, luminã calda și se vede perfect!

#2003
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Ati folosit poate asa ceva?sunt din metro luate la 15 lei  si la un prim test chiar dau lumina buna...

Pacat ca am intrerupatoare cu led si pe inchis emite lumina dar redusa sau chiar palpaie(mai rar)

Attached Files



#2004
raresvintea

raresvintea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 13.06.2006
CRI slab, pt a nu mai palpai trebuie anulat beculetul sau alt intrerupator.

#2005
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Pentru o camera de 5/6 cate leduri si cati w ar trebui sa aiba cele doua becuri pentru a oferi o lumina corespunzatoare?

#2006
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
ce firme au CRI peste 80? la mine la Energizer scrie "decat" >80. in plus mai scrie: daylight 6500K, A+, >240 grade, aprox 40 mii on/off, 15k ore viata, 1560 lumen la 12,5W, fara Hg.

ps: nu inteleg de ce nu se interzice vanzarea celorlalte tipuri de becuri, sunt suficient de ieftine si mult mai trainice ledurile.

Edited by 41ex, 04 December 2016 - 13:57.


#2007
raresvintea

raresvintea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 13.06.2006
Exista anumite firme care produc cu CRI 80 http://www.elma-led....led-lec-bulb-7w si prin asta sustineti si o economie romanesca Posted Image
Multe dintre becurile cu led nu trec de probe de securitate electrica, nici sa nu mai zic de EMC(compatibilitate electromagnetica), sau o fisa de fotometrie corecta...

1560 lumen la 12,5W adica 124lm/w? E foarte mult, chiar dubios, dar fiind cu lumina rece se mai poate.

Edited by raresvintea, 04 December 2016 - 14:20.


#2008
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
doar becul ala are peste 80 sau egal. si cam slabuti lumenii. ce se observa e ca mai cresc lumenii cu cat e mai rece lumina.

nu inteleg de ce cumpara lumea atat de mult becuri care au sub 100w echivalent. n-are sens decat daca iti pui cateva in fiecare camera, 1-2 e prea putin. sau s-a obisnuit lumea sa fie chioara in casa?Posted Image pe sistemul facem curatenie doar de pasti si craciun, hai sa punem chioreli in loc de becuri adevarate.

Edited by 41ex, 04 December 2016 - 14:28.


#2009
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005

View Post41ex, on 04 decembrie 2016 - 13:55, said:

ce firme au CRI peste 80? la mine la Energizer scrie "decat" >80. in plus mai scrie: daylight 6500K, A+, >240 grade, aprox 40 mii on/off, 15k ore viata, 1560 lumen la 12,5W, fara Hg.

ps: nu inteleg de ce nu se interzice vanzarea celorlalte tipuri de becuri, sunt suficient de ieftine si mult mai trainice ledurile.
Eu tocmai am vazut niste MasterLED de la Philips, spot GU10 cu CRI>90.

#2010
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Toate firmele mari au atat CRI-uri de 70, cat si de 80 si 90. Pretul este corespunzator calitatii. Peste 90 sunt cam scumpitele.
La temperaturi de culoare mari (6500K) imi vine greu sa cred ca cifra data la CRI este adevarata. Posibil, dar nu as fi chiar sigur.

Daca vrei sa folosesti becuri atat de albe (>6500K) incat par albastrui, un prim sfat ar fi sa mergi pe o putere considerabila, binisor peste 3000 lumeni pentru o camera mica, 3,5x4 metri. Lumina albastruie e foarte obositoare; daca nu e puternica pare chioampa si neplacuta.
La culori calde, gen 2700-3000K, ochiul se simte bine si la intensitati de cca 1000-1500 lumeni intr-o astfel de camera.

#2011
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
In ordinea numerelor de pe tricou:
1 - corpul ala de iluminat cu 8 brate de cate 6 LED-uri este splendid. Atat doar ca cel cumparat printre primele comenzi a tinut un an si vreo luna, iar celelalte cu care am incercat sa il inlocuiesc, luate recent de pe acelasi site, dar probabil e cu totul alt produs... asadar... celelalte trei au rezistat cate maxim 2-3 zile fiecare. Asa ca m-am intors la beculetele mele G4 - (am pastrat in corpul de bucatarie suportul cu cele 6 dulii G4, montant corpul stea in paralel cu becurile G4 pe care nu le-am mai pus in dulii)

2->6 - pentru ca aveam prin casa niste becuri e14 cu led-uri care intre timp s-au defectat, azi m-am apucat de bricolat: asadar l-am golit de continut, am bagat pe firele de contact tub contractibil, am lipit un bec pe soclu G4 acolo si am izolat lipiturile cu tubul contractibil... si apoi am fixat becul G4 in interiorul becului E14 cu tub siliconic pe care-l aveam prin casa, facand doua infasurari. E numai bun, fixarea s-a facut ferm si totodata elastic. Si functioneaza!

Attached Files

  • Attached File  0.jpg   152.12K   29 downloads
  • Attached File  1.jpg   74.21K   25 downloads
  • Attached File  2.jpg   86.57K   29 downloads
  • Attached File  3.jpg   47.86K   32 downloads
  • Attached File  4.jpg   136.27K   35 downloads
  • Attached File  5.jpg   159.34K   35 downloads


#2012
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Is prea ieftine becurile cu led in ziua de azi sa mai bricolezi la ele.. Asa de plictiseala,inteleg..da altfel nu.

#2013
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,396
  • Înscris: 13.02.2006
Se pare ca becurile cu LED au ajuns mai ieftine decat cele CFL.
A se vedea in Dedeman produsele Hoff, eu le-am testat si sunt super Ok- mai ramane testul de fiabiitate.
Am mai testat si becurile ODO Sun, la fel de bune din punct de vedere CRI si temperatura pe radiator.
Maine pun poze cu becuri si surse "super" de la V-Tac.
S-a ajuns  ca 10W Led sa coste vreo 15 lei.Made in Poland.Facute cu simt de raspundere, radiator mare, surse cu protectii, s.a.m.d.

Edited by rinaldoparaipan, 11 December 2016 - 21:38.


#2014
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Timpul ne-o va spune....

#2015
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

View Postrinaldoparaipan, on 11 decembrie 2016 - 21:37, said:

Se pare ca becurile cu LED au ajuns mai ieftine decat cele CFL.
A se vedea in Dedeman produsele Hoff, eu le-am testat si sunt super Ok- mai ramane testul de fiabiitate.
Am mai testat si becurile ODO Sun, la fel de bune din punct de vedere CRI si temperatura pe radiator.
Maine pun poze cu becuri si surse "super" de la V-Tac.
S-a ajuns  ca 10W Led sa coste vreo 15 lei.Made in Poland.Facute cu simt de raspundere, radiator mare, surse cu protectii, s.a.m.d.
N-am vazut Hoff la 10W decat la 28 lei.
Cel mai ieftin Hoff de 12W are 900lm si costa 17RON. Nu scrie cat e CRI, nici RA.
Nu le-am vazut direct, asa ca nu contest ca ti se par ok.
Pana acum sunt multumit de Lohuis 12W/1200lm (chiar e luminos in comparatie cu altele noname) luat la 17,5RON. Din cand in cand insa are un flicker ca stroboscopul, noroc ca are 2 ani garantie.
CFL-urile de firma tot sunt mai ieftine dar slabe sanse sa dureze mai mult de 1 an, imi tot pica in casa. Un Osram s-a afumat urat, a inegrit peretele/vopseaua de deasupra, nu credeam ca o sa vad asa ceva. Iar comerciantii nu mai dau garantie la CFL, asa ca singura solutie sunt LED.

#2016
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Buna ziua,

Doresc sa imi achizionez becuri LED pt. o lustra.
Lustra este pusa in living(L 5m, l 3.5m, h2.5 m), are 6 brate, sunt legate 3 si 3 pe un intrerupator dublu.

Sunt potrivite LED-urile de mai jos?
http://www.emag.ro/s...0/pd/DXV8QYBBM/
Gasesc ceva mai bun in banii astia, lumina este suficienta in cazul in care stau aprinse 3 becuri?

Multumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate