Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Iluminatul cu LED

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2610 replies to this topic

#1927
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
E o glumă consumul de 10% la sursele de becuri. Uzual o sursă foarte buna e aproape de 92% la încărcare maxima, dar una medie nu trece de 80%. Cele low cost sunt cam la maxim 75% eficienta. Asa ca la becuri poți estima liniștit o eficienta de cel mult 70%.

Dar din cele măsurate de mine, dacă sunt de 3w, atâta consuma. E chiar posibil sa crească consumul dacă becul e plasat într-un corp prost ventilat.

#1928
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,607
  • Înscris: 07.02.2003
Asta daca nu are sursa capacitiva care se folosesc la puteri mici (8w sau mai putuin) si au eficienta mare atat ca nu au un factor de putere bun.

ps - unul din elementele ineficiente la un led driver cu mosfet este o rezistenta esentiala in citirea curentului... ea poate fi eliminata:

http://www.ledsmagaz...r-magazine.html
"Increase LED driver efficiency without a sense resistor"

Edited by andreic, 04 September 2016 - 14:50.


#1929
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Salut, proiectorul meu cu led 50w (care a implinit 5 ani de functionare) din curte a luat-o razna. Cand crepuscularul da aprindere incepe sa ilumineze ca stroboscopul. Dupa cateva minute ramane aprins continuu pana dimineata. In afara de contact imperfect ce suspectati? Dioda sau driver-ul? Sa stiu ce aprovizionez.

#1930
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Poate fi orice. Trebuie sa ne descrii mai exact "stroboscopul": frecventa, factor de umplere, neregulat....etc.
Poate fi chiar si LED-ul (contact imperfect intern), desi asta e foarte putin probabil.

#1931
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Glumesti nu?
Mai am unul de schimb ca asa iau eu lucrurile, cate doua sa fie de rezerva.
Ma gandeam ca dioda nu poate fi de vina si schimbam doar balastul.
Cel mai greu e cu urcatul pe stalp.

#1932
mariusblk

mariusblk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 26.04.2007
Salutare forum, sunt in cautare de spoturi led care sa intruneasca 2 conditii: sa aiba o putere considerabila pentru a fi amplasate la o inaltime a tavanului de 7m si focalizarea punctului de lumina cand intalneste podeaua sa nu aiba un diametru mai mare de 70 cm. Unde ma sfatuiti sa caut sau ce specificatii tehnice ar trebui sa aiba un astfel de spot? Multumesc.

#1933
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Iti trebuie un spot de 11 grade. Greu de crezut să găsești

#1934
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005

View Postswtm, on 04 octombrie 2016 - 18:44, said:

Iti trebuie un spot de 11 grade. Greu de crezut să găsești
Daca nu am calculat gresit, vrea diametru de 0.7 m la 7 m inaltime, adica raza de 0.35. Arctangenta de 0.05 mie imi iese 2.86, deci unghiul e si mai mic, de 5.72 grade. Nu?

#1935
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Da, calculasem ca si raza. La unghiul asta si mai mici sanse

#1936
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postcamsonat, on 29 septembrie 2016 - 18:53, said:

Salut, proiectorul meu cu led 50w (care a implinit 5 ani de functionare) din curte a luat-o razna. Cand crepuscularul da aprindere incepe sa ilumineze ca stroboscopul. Dupa cateva minute ramane aprins continuu pana dimineata. In afara de contact imperfect ce suspectati? Dioda sau driver-ul? Sa stiu ce aprovizionez.
De regula,asa se manifesta senzorii crepusculari,cand senzorul "vefe" si lumina propriului bec,care,in conditii de lumina crepusculara la pragul de comutare,se insumeaza cu aceasta,iar senzorul stinge becul.Dupa o temporizare,ciclul se repeta.Asta pana cand lumina naturala scade suficient de mult,astfel incat sa nu mai determine aprinderea becului...Exact ca la tine.
@addysftware nu a glumit cand te-a intrebat (cu alte cuvinte) cat timp sta aprins si cat timp stins.
Senzorii crepusculari mai buni,au incorporat un circuit triger cu histerezis,ca sa elimine o astfel de posibilitate,dar si o temporizare mai mare pentru comutare (zeci de secunde sau chiar minute).Poate ca la al tau s-a defectat unul din aceste circuite.

#1937
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Crepuscularul meu stie sa compenseze atunci cand comanda o sursa ce il poate ilumina pe el. In plus, l-am ascultat si nu cupleaza releul. Temporizarea e de 15 secunde pana la cuplare.
Am intrebat daca glumeste ca imi cere detalii greu de estimat. Frecventa este de 1/4-1/2 secunde, se aprinde total si pare regulat.

#1938
mariusblk

mariusblk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 26.04.2007

View Postxml, on 04 octombrie 2016 - 19:28, said:


Daca nu am calculat gresit, vrea diametru de 0.7 m la 7 m inaltime, adica raza de 0.35. Arctangenta de 0.05 mie imi iese 2.86, deci unghiul e si mai mic, de 5.72 grade. Nu?

Daca folosesc o lupa optica, pe mecanismul lanternelor? Am facut proba cu o lanterna pescareasca si rezultatul este mai mult decat satisfacator. Asta presupune sa ma joc putin cu alimentarea pe care vreau sa o folosesc de la niste pari 36 pe care ii am in depozit. Ar merita efortul daca nu se gasesc de-a gata pe specificatiile astea?

#1939
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postcamsonat, on 05 octombrie 2016 - 09:34, said:

... l-am ascultat si nu cupleaza releul. .....Frecventa este de 1/4-1/2 secunde, se aprinde total si pare regulat.
Aha. Regulat. Deci poate fi o autooscilatie a sursei de alimentare (cu alte cuvinte excludem un contact imperfect in led, sursa, fire). As putea spune in acest caz ca e probabilitate de 90% sa fie un cond electrolitic "uscat", sau poate "umflat" sau "scurs" (in al doilea si treilea caz defectul e vizibil).

#1940
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Driver-ul e etans. Daca-l desfac sa verific strict IP-ul. Daca nu se potoleste ma urc si schimb driver-ul de la cel de rezerva si vad ce rezultat obtin.
Multumesc pentru raspunsuri.

#1941
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Din moment ce ai o rezerva, il schimbi desigur, apoi il pui pe masa de lucru si-l demontezi... IP-ul il poti reface, cat de cat, dupa ce reperi ce e defect.... Pui o streasina peste el..o punga de plastic mai larga, ceva. Sa poata sa disipe si caldura, sa nu-l sufoci. Sau torni silicon in el.

#1942
omulbunlatoate

omulbunlatoate

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 01.10.2016
Benzile led 12v sunt ok si pentru montat in apartamente? Am un magazin si le folosesc si arata foarte bine si as vrea sa le folosesc si prin casa

#1943
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
De ce nu? În afară de faptul că sursele nu sunt prea eficiente si cedează lipiturile în timp sunt ok.

#1944
omulbunlatoate

omulbunlatoate

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 01.10.2016
Aaa mersi. Imi asum riscul, cred ca se va merita
Am un prieten care ma va ajuta daca va fi nevoie

E ok sa-mi cumpar benzile led de aici sau sa iau de la un magazin de prin oras?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate