Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Iluminatul cu LED

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2610 replies to this topic

#1261
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Acum în apartament am numai alb cald cu excepția unei lămpi cu alb natural. La casa noua, pe cât posibil, voi merge doar pe alb natural. Din păcate la becurile pe soclu nu ai de ales decât între rece și cald.

#1262
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 29.05.2004
Salut, pentru cei ce vor sa-si manufactureze corpurile de iluminat folosind LED-uri alimentate la tensiuni mici (12 -48V) - preturile din China au mai scazut odata cu devalorizarea Yuanului : puteti lua 100 bucati LED 10W alb cu 120 ron de aici :

http://www.aliexpres...2270401817.html

bafta!

Edited by pexic, 26 August 2015 - 17:45.


#1263
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Nasol ca ale mele vin din Japonia via Bulgaria, așa că îs la același preț.

#1264
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View PostClovis, on 18 august 2015 - 20:19, said:

Sunt de acord ca e 2 lei / luna  ...probabil ca folosind CFT ar fi sa zicem 10 lei maxim ....totusi diferenta de pret intre led si cft se justifica? Asta tot incerc sa aflu....in cat timp se amortizeaza un led fata de un cft.?....
Hai sa-ti explic de ce e mai rentabil un LED (de calitate) decat CFL-uri, desi aparent nu e mare castigul, iar investitia initiala e descurajanta.
1. Exista intr-adevar o economie de energie, sa zicem 5 lei pe luna deci 50 lei pe an la cca 2 becuri a cca 20w folosite simultan in mod continuu prin casa, dar nu asta e cea mai importanta chestiune.
2. Un bec LED de calitate poate fi aprins/stins de sute de mii de ori, practic  il fatzai toata ziua timp de 40 de ani si n-are nici pe dracu'. La un CFL te gandesti de 2 ori daca se merita sa-l stingi sau nu, si implicit consumi mai multa energie; daca il stingi/aprinzi de 5-10 ori pe zi (caz obisnuit in camerele unor oameni normali, activi, si mai ales in incaperile de serviciu (baie, bucatarie, holuri)), dupa cca un an si jumatate trebuie sa-l schimbi ca s-a ars; in 40 de ani schimbi 20-30 bucati. AICI e economia.

#1265
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Tu compari un cfl de uz casnic cu o lampa unicat. Becurile cu led de uz casnic au număr limitat de aprinderi, iar multe dintre ele cam cedează la o rețea electrica fluctuanta. O lampa cu o sursă de calitate va face ce zici tu, dar asta crește investiția inițială și nu îs mulți sa accepte asta.

#1266
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Cam sunt de acord cu asta, totusi exista si lampi LED facute bine, as da ca exemplu o serie Philips numita "remote phospor" deoarece in lampa se afla LED-uri albastre si fosforul convertor este in balonul de plastic, mai precis in cele 3 sectiuni ale acestuia. Costau cca 70 de lei la vreo 20w. din cate--mi aduc aminte. ia sa caut si un link..
well,
imagini aici
un film cu desfacerea unui astfel de bec
ceva date aici http://www.ledsmagaz...-lamps-mag.html
si aici  http://www.ledsmagaz...-led-lamps.html
Nu sunt singurele modele pe care le-as mentiona, si principalul lucru pe care l-as cere de la un bec LED ar fi temperatura scazuta a LED-urilor dar si a sursei de alimentare; din pacate chestiunea este ignorata de majoritatea oamenilor si, mai mult sau mai putin, si de producatori, care nu au in general interes sa produca becuri care sa tina o viata... cu exceptia poate a celor mai mari, gen Cree sau Nichia, care datorita reputatiei au piata de desfacere asigurata pentru tot secolul asta pe tot globul..

Edited by addysoftware, 29 August 2015 - 14:28.


#1267
ovidheo

ovidheo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.03.2015
Si daca nu te tine un bec cu LED 40 de ani sau cat promite producatorul, cativa ani buni tot te tine, ori un CFL nu are o astfel de performanta. Cum spunea si addysoftware mai sus, mai ales daca folosesti becurile in incaperi unde lumina se aprinde si se stinge frecvent, CFL-urile se ard foarte repede. Nu trebuie neaparat sa cumperi cele mai scumpe becuri de pe piata, dar exista destui producatori destul de buni: Osram, Sylvania, chiar si becurile Electromagnetica facute la noi sunt foarte ok. Am avut de la Electromagnetica doua, acum mi-am pus un bec Toledo dimabil, asa cum e asta http://lightsmart.ro...l-lumina-calda- Imi place ca e mat, fiindca uneori becurile cu led parca sunt prea "stralucitoare".

#1268
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Identice si la fel (!) cu cele de la wentronic pe care scrie alt brand. Probabil produse in aceeasi zona a orientului indepartat.
https://www.wentroni...bulb-10-W-30284
Doar ca nemtii is mai increzatori si dau 5 ani garantie.

Brandul nu mai e demult real in zona becurilor cu led. Gasesti becuri identice sub branduri diferite, unele de renume, altele necunoscute.

#1269
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,002
  • Înscris: 20.06.2005
Sa iau 10w warm white:

http://www.aliexpres...1444_6,201409_5

sau  :

http://www.aliexpres...1444_6,201409_5


Primele sunt mai ieftine dar mai putin eficiente. Pe care ati merge? Alternative ?

#1270
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Despre  EPISTAR am citit pareri destul de amestecate si multe negative. Principala  problema pare a fi scaderea rapida a  numarului de lumeni in timp.
Parca publicase AddySoftware niste linkuri cu magazine de LED-uri ( Cree) . Fa o comparatie cu cele de acolo , parca erau la acelasi pret.

Edited by ggelu, 02 September 2015 - 11:23.


#1271
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Cree gasiti la Comet; va faceti cont pe site folosind numele unei firme a unei cunostinte, deoarece nu vand decat la firme. suma minima e rezonabila, cca 200 ron parca; si puteti gasi multe chestii interesante la ei, in afara de componente electronice, de exemplu coolere, dar si multe altele.
Alte LED-uri care mie mi-au placut sunt cele Edison Opto - tot de acolo - par bunicele si am deja multe ansambluri prin casa, si cateva facute pe la prieteni; nu par sa scada in timp ca luminozitate,cel putin nu de 2 ani de cand le am.....

Edited by addysoftware, 02 September 2015 - 12:48.


#1272
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,002
  • Înscris: 20.06.2005
Am cerut un pret de la Comet, ca acum mai nou nu mai arata preturile. Daca nu imi raspund in timp util o sa dau comanda din China.

#1273
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
cum naiba nu arata preturile? mie imi arata; si nu e de la login sau ceva de genu' ca nu sunt logat in cont...Attached File  White Lighting LEDs _ Optoelectronics _ Magazin online.zip   683.67K   30 downloads

#1274
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,002
  • Înscris: 20.06.2005
Acum imi arata si mie preturile, porobabil au avut o problema ieri.

#1275
auleu

auleu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 23.07.2014
caut un corp de iluminat pentru bucatarie pentru a fi instalat deasupra chiuvetei dar sa fie pe baterie. foloseste cineva asa ceva? ce imi recomandati? de la care firme?

#1276
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
De ce trebuie sa fie pe baterie? Iti e frica de 220V in zona chiuvetei?
Ai optiunea de a folosi 24VAC

#1277
auleu

auleu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 23.07.2014
de la chiuveta la priza e drum lung, e mai complicat de mascat cablul si se vede urat

#1278
RETEX

RETEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 03.02.2007
Vorbeam cu cineva care-mi spunea ca a renuntat la becurile cu led pentru ca a avut probleme cu supratensiunea si ca la noi in Romania nu merita sa folosesti becuri led pentru ca se ard repede. Acum nu stiu daca e o problema generala supratensiunea sau a avut el vreo problema cu instalatia si e cam pesimist de fel :D . Exista vreo posibilitate de protectie a becurilor la supratensiune?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate