Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Iluminatul cu LED

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2610 replies to this topic

#1135
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,003
  • Înscris: 20.06.2005
Mersi pentru poturi. "Proiectul" va decurge incet pentru ca dureaza pana vin produsele din China. Plus ca o sa fiu in CO. Asa ca o sa ma apuc prin august - septembrie. Suportul din aluminiu cred o sa il iau de la noi. Restul din afara. Imi este ca fiind lung sa nu se strice la transport.

#1136
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Suport de aluminiu poți improviza dintr-un profil de aluminiu eloxat. Îl gãsești la firme de publicitate sau cele ce fac balustrade.

#1137
VictorPastrama

VictorPastrama

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.06.2015

View Postaddysoftware, on 29 iunie 2015 - 09:59, said:

personal nu-mi place solutia "benzilor" de led la 12V. Au pierderi mari. Atat banda cat si sursa.


Deacord insa solutia la 220V implica taiere din m in m ceea ce nu este tocmai ok pentru oricine in pls discutam de o baie unde se fac aburi  si este umiditate, iar 220V in combinatie cu umezeala = pericol nu?

#1138
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Nu sunt la 220 ci la 12 sau 24VDC. Segmentele au 5 cm nu 1 m.
Addy facea referire la eficienta luminoasa scazuta si cu cat tensiunea debitata de sursa de cc e mai mica cu atat eficienta e mai mica.

#1139
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Corect. Sursele de 12V au rareori peste 80%.  Iar benzile LED la 12V au tot cam 80% deoarece au grupuri de 3 LED-uri in serie (3x3.2V=9.6V)si restul de 2,4V "cad" adica se pierd pe o rezistenta de balast, sub forma de caldura. 80% x 80% = 64%, deci 35% pierderi. Din frumoasa eficienta a LED-urilor de 100 lumeni pe watt mai raman 65 lumeni pe watt efectiv consumat. E pacat.

Referitor la aburii din baie: Sa zicem ca ar putea fi o problema. Dar, dupa cum stie toata lumea, atat LED-urile cat si sursa se incalzesc. Au peste 35-40 de grade. Deci nu prea sunt sanse ca aburul sa condenseze pe ele. Aburul condenseaza doar pe suprafete aflate sub "dew point", care in baie poate atinge intr-adevar 30-33 grade, dar niciodata 38.
O sursa AC/DC cu specificatie IP 66-67 care livreaza 50-70Vcc nu prezinta pericol de electrocutare. Nici instalatia LED la 60-70Vdc nu prezinta pericol de electrocutare.

#1140
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 25.04.2007
Unul din spoturile de la baie au cedat. Dupa o jumatate de an.
Ciudat insa ca s-a dus LED-ul, si nu sursa. Si pentru ca sunt demontabile si aveam si unul de rezerva, am purces  de le-am lipit cu pasta de procesor chipul led de radiator (au chipuri de 3w), si, ca o nota peronala, le-am matuit sticlele, sa lumineze putin mai difuz.

Saptamana viitoare vin becurile pentru bucatarie. M-am cam saturat, ce-i drept, sa bajbai prin bucatarie cu doar 1 bec montatPosted Image .

#1141
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
la pretul ala, 2,5-3 dolari becul COB, nici nu-i de mirare... putin dai....

iar chip-urile COB nu sunt Cree, cum scrie acolo, sunt falsuri. COB-urile Cree la dimensiunile alea au 40W.

http://www.cree.com/...nding-pages/CXA

#1142
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 10.03.2005
Am masurat curentul la proiectoru led cumparat recent si aparatul mi-a aratat 62v. Pe bornele ledului. Din ce am vazut pe net un led aseamnator merge la 34-38 tensiunea de lucru dar triplu la lumeni 2200 vs 800.
E posibil ca ledul din proiector sa lucreze la 62v? Sau driverul influenteaza si nu arata voltajul corect?
Daca totusi iau un led care lucreaza la 34v si il montez in proiector, o sa se arda la 62v?

#1143
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Este posibil. Dar daca driverul este de calitate (adica cu generator de curent constant) si LED-ul pe care il bagi este la acelasi curent (sau mai mare decat) cu cel initial, tensiunea nu conteaza: driverul  va livra cat ii este necesar LED-ului.

#1144
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 10.03.2005
Driverul e o simpla placuta lipita langa led, are pe ea 2 condensatoare si 2 integrate (sau ceva aseamanator, nu prea ma pricep). Probabil e o chinezarie. Totusi sunt leduri COB de 10w la tensiunea de 62v? Ati intalnit asa ceva? Sau toate is pe la 34v?

#1145
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Daca unul din condensatoare este de tip cu polimeri, de 0,33....2,2uF la 250 sau 400V, driverul este de tip capacitiv, o chestie ieftina si "chinezeasca"

exista led-uri cob la 60-70v. sunt facute special pentru drivere capacitive; cu cat un chip led cob e la tensiune mai mare, va avea curent mai mic pentru aceeasi putere; deci se poate folosi un condensator serie mai mic si mai ieftin in driver.

apropo: in fraza ta : "Am masurat curentul la proiectoru led cumparat recent si aparatul mi-a aratat 62v."; e o greseala, ghici care?

#1146
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 10.03.2005
Probabil ca e vorba de 62dc :) curentul continuu

#1147
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,296
  • Înscris: 07.02.2003
Probabil ca e vorba de tensiune in gol :) Pune un consumator asemanator ledului ca sa poti masura intensitatea si tensiunea in sarcina.

#1148
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 10.03.2005
Nu prea am ce sa pun la 30-60Vdc.

#1149
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
pi naiba; zici ca ai masurat curentu' dar indici tensiunea. Curentu se masoara in amperi, nu in volti.

#1150
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 10.03.2005
Pff, nu le am cu astea, ti-am zis. Am masurat tensiunea atunci, lol. Amperajul nu l-am masurat desi puteam ca doar aveam aparatu.
Deci e vorba de tensiune :) Scuze de confuzie.

#1151
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Asa arata curtea mea iluminata cu led 100%

Attached Files



#1152
jaxwins

jaxwins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 07.08.2012
Daca poza e facuta cu ISO100 este foarte bine luminata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate