Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Iluminatul cu LED

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2610 replies to this topic

#739
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Bravo ggelu. Si mie mi-a sunat a reclama, era prea pe fatza... formularea...

#740
claudiuid

claudiuid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.03.2006
Buna

As dori o recomandare pentru inlocuire becuri vechi cu unele cu led.
Folosesc in living (aprox 16 mp) la lustra 3 becuri Philips Small Economy, forma 3U, E27, 8W, 8000 ore, lumina calda iar in bucatarie lustra cu 3 spoturi Philips halogen GU10 50 w.
As dori sa le schimb pe cele din living cu acest model : http://www.emag.ro/b...8/pd/DGDLWBBBM/ iar pe cele din bucatarie cu acest model :  http://www.ebay.com/...=STRK:MEBIDX:IT . As vrea sa va intreb daca sunt ok cele pe care le-am ales (calitate/pret) sau aveti alte recomandari .

Multumesc anticipat !

#741
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008
Salutare mesterilor!  Ma bate gandul sa imi montez (cel putin pe holul de intrare) benzi cu leduri. In imagini par faine dar nu stiu nimic despre ele... sunt eficiente, consum, media de viata, cum se monteaza, ce trebuie avut in vedere etc. Daca ma poate ajuta cineva cu ceva info raman dator :D

#742
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,414
  • Înscris: 13.02.2006
Iti recomand benzi cu led 5630, alb cald.Au  o banda adeziva care se lipeste de tavan/perete.Daca ai zugraveala cu lavabila mai slaba, s-ar putea sa se deprinda.
Daca vrei ceva mai estetic, benzile se pot baga intr-un profil de aluminiu cu dispesor mat.
Dar vezi ca iti trebuie si sursa de alimentare-depinde de puterea ledurilor.Sursa trebuie sa o maschezi undeva, sa nu se vada aiurea.

#743
auleu

auleu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 23.07.2014
http://www.amazon.co...x/dp/B002LARP9Q

Are cineva asa ceva? sunt curios cat de puternica este lumina, daca e ok pentru a fi montat deasupra chiuvetei in bucatarie

#744
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Eu am deasupra chiuvetei (mai precis rasfirate pe o distanta de cca 1,3 metri!) 5 (cinci!) LED-uri individuale Nichia Raijin, alimentate cu 40mA fiecare. Deci 3V x 40mA = 120mW, adica in total 0,6W pentru cele 5 LEDuri. E drept ca au o eficienta buna, fiind practic printre cele mai eficiente de pe piata (erau cele mai eficiente led-uri comerciale acum 2 ani cand le-am cumparat), 160 lumeni pe watt.
Nivelul de iluminare este absolut optim.

Deoarece LED-urile pe care le vei cumpara in mod sigur nu depasesc 100lm/watt, vei avea probabil nevoie de o putere dubla, cam 1W pe metru. Consider ca e suficient. Daca totusi vrei sa bagi ata in ac, poti pune 2W.

#745
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Poze aici. In tavan mai este un LED cu o putere de vreo 8W, cca 600 lumeni.

#746
auleu

auleu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 23.07.2014

View Postaddysoftware, on 04 martie 2015 - 02:09, said:

Poze aici. In tavan mai este un LED cu o putere de vreo 8W, cca 600 lumeni.

mi-ar trebui ceva fara cabluri, cu banda adeziva daca se poate si nu prea am gasit altceva in afara de ce am zis mai sus.

#747
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
deci pe baterii... Well, din cate am vazut, au doar 23mW(?) fiecare, deci foarte-foarte putin. Par mai degraba niste jucarii, nu surse de iluminat.

#748
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Are careva experiente pozitive cu becurile led luate din China, de pe ebay sau alte site-uri similare?
Eu am cred ca mai bine de 5 becuri led luate de pe ebay, aliexpress si inca un site si niciunul nu lumineaza atat de bine pe cat sustinea vanzatorul (de ex, un bec de 15W si cica 1200 lm, in cel mai fericit caz lumineaza cat un bec de 60W, in timp ce un alt bec led de calitate, de 12W, lumineaza cat unul de 100W sa zic.)

#749
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Am luat mai multe tipuri de becuri cu led de la fratii 'chineji':
- asta - pentru spoturi oglinda baie - foarte multumit de ele ca si lumina - doar adjuvant pentru operatiuni speciale: barbieritul meu, machiatul nevestei - ca si observatie consuma 4,3 w - asadar cei 6w sunt vrajeala - per total ok
- asta - pentru spoturile incastrate din tavan pe holuri - nu am apucat sa masor puterea consumata a lor, insa vizual lumineaza aproape la fel cu echivalentul becului cu halogen de 50w - per total ok
- asta  - le-am luat de proba - cu 5 bucati nu am reusit sa fac lumina rezonabila intr-o camera de maxim 15mp - doua au crapat repede (s-au jucat juniorii inchis/deschis)... ca si utilizare, acu, le folosesc in hota, in locul becului de 40w de colo. - per total ok pt bec de hota
- asta  - luat de la ikea, din romania, 2 buc cu 30 de lei - unul l-am pus intr-o veioza, unul e pus intr-o lustra - cred ca, spre deosebire de cele de mai sus de 7w, cu 5 buc din astea as lumina camera de care zicem de 15mp, puterea consumata e pe la 6,8w - deci sunt pe-aproape cu specificatiile - per total ok la pretul platit de mine la momentul achizitionarii

Edited by Batranelul, 04 March 2015 - 12:42.


#750
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Si ca sa pun la proba noua jucarie (tot chinezeasca, evident) de masurat puterea consumata, am purces de am mai masurat

- becul de 9w (pt spot) care consuma de fapt 4,3w
- becul de 4w (tot pt spot) care consuma de fapt 2,2w
- becul de 7w dulie e14 care consuma de fapt.... 1,4w -  de aia nu reusesc 5 becuri sa ilumineze camera

Asa ca, puterile de pe siteurile chinezesti sunt cel putin la jumatate.
Scuze pentru rezultatele tarzii, insa powermeterul l-am cumparat acu cateva zile.

Edit: jucaria am testat-o cu becuri cu incandescenta, dar si cu becuri economice, rezultatele indicate fiind foarte apropiate de cele specificate (39w la bec cu incandescenta de 40w, sau 14,9w la bec economic de 15w)

Edited by Batranelul, 04 March 2015 - 21:34.


#751
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
E cu dus si-ntors powermetrul. Adica putine powermetre indica puterea reala consumata de un circuit electronic care contine redresor si filtru. Majoritatea fac diverse aproximari, deoarece puterea aceea este absorbita sub forma de pulsuri.

Pentru a fi sigur de puterea consumata de un bec cu circuit de alimentare in comutatie (NU din cele cu capacitor !!!) se poate construi un montaj simplu: un stecker, o punte redresoare si un condensator de 10uF/400V vor alimenta , printr-un ampermetru de curent continuu, o dulie in care insurubati becul buclucas. Curentul masurat (de asteptat sa fie zeci de mA...pana la 100-200mA), se va inmulti cu tensiunea, care e de cca 300-310V. Aceea va fi puterea real consumata de bec, sau putin mai mare (cu 10%), deoarece ii "livram" o filtrare mai buna decat are becul indeobste.

View Postaddysoftware, on 04 martie 2015 - 11:36, said:

deci pe baterii... Well, din cate am vazut, au doar 23mW(?) fiecare, deci foarte-foarte putin. Par mai degraba niste jucarii, nu surse de iluminat.
My bad, am vazut 23mW, era de fapt 230mW. Sorry..
Insa tot par niste jucarii. Si, la un sfert de watt 4 led-uri, inseamna ca sunt LED-uri din cele de 60mW, ca cele de bricheta...

#752
CostyOK

CostyOK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.03.2009

View PostBatranelul, on 04 martie 2015 - 21:33, said:

Si ca sa pun la proba noua jucarie (tot chinezeasca, evident) de masurat puterea consumata, am purces de am mai masurat

- becul de 9w (pt spot) care consuma de fapt 4,3w
- becul de 4w (tot pt spot) care consuma de fapt 2,2w
- becul de 7w dulie e14 care consuma de fapt.... 1,4w -  de aia nu reusesc 5 becuri sa ilumineze camera

Asa ca, puterile de pe siteurile chinezesti sunt cel putin la jumatate.
Scuze pentru rezultatele tarzii, insa powermeterul l-am cumparat acu cateva zile.

Edit: jucaria am testat-o cu becuri cu incandescenta, dar si cu becuri economice, rezultatele indicate fiind foarte apropiate de cele specificate (39w la bec cu incandescenta de 40w, sau 14,9w la bec economic de 15w)

Pune o fotografie cu power metrul sa vedem ce este, apoi pot sa iti spun daca este bun.
Am folosit si eu cateva modele in ultimii ani.

#753
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
http://www.mivarom.r...e-hg01em-p-5320

#754
CostyOK

CostyOK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.03.2009

View PostBatranelul, on 05 martie 2015 - 07:19, said:


Credeam ca folosesti in DC contoare ca sa vezi cat consuma doar led-urile.

#755
florin01bz

florin01bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 15.02.2014
salut. m-ar interesa si pe mine un proiector care sa se roteasca stanga-dreapta  .nu neaparat cu panou solar.imi trebuie la plantatia mea de pepeni la camp ( am generator cu care folosesc si pompa submersibila pentru udat si as dori ca in timp ce merge pompa sa mearga si proiectoru) si unul pentru acasa.multumesc Posted Image

Edited by ggelu, 10 March 2015 - 22:25.


#756
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,414
  • Înscris: 13.02.2006
Ce inseamna sa se roteasca "stanga-dreapta?"Proiectorul vrei sa fie la 220V presupun.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate