Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Iluminatul cu LED

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2610 replies to this topic

#721
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Sincer, referitor la nemurirea LED-urilor, eu am incredere doar in Cree..
Referitor la racire: cu cat mai reci, cu atat mai bine. Deci ventilatoarele ar trebui sa fie mandatory. Eu am folosit un led de 12W pe un radiator destul de serios (5*8 cm si 2 cm inaltime aripioare, cu 13 aripioare) fara ventilator si frige (60-70 grd). Pentru o componenta situata pe un radiator serios, trebuie luata in considerare diferenta de temperatura intre cristalul semiconductor si corpul metalic al radiatorului, care poate fi destul de mare. Componenta are un parametru numit Rthj-c, rezistenta termica jonctiune-capsula. Aceasta indica cate grade celsius va avea jonctiunea fata de capsula la o anumita putere disipata. De exemplu, o componenta ca acel LED, disipand cca 9W (12w electrici - 3 wati lumina deci vreo 9) si avand o Rthj-c de 2.5 grdC/W, va avea temperatura interna a jonctiunii cu 9 x 2.5 = aprox 22 grd mai ridicata decat a capsulei, si probabil cu cca 40 grd mai sus decat radiatorul..caci mai apar rezistente termice la interfata capsula LED/substrat, apoi la interfata substrat/vaselina siliconica, apoi  vaselina siliconica/radiator, apoi in primul milimetru de radiator, apoi in urmatorul...

Sursele vor trai mult si bine doar daca sunt racite. Condensatorii au durata de viata de cca 2-3000 de ore la 105 grade celsius, si la fiecare 10 grade in jos durata de viata se dubleaza. In principiu, la 25 grd traiesc cam 20-30 de ani.
Sursa cu TNY facuta de mine lucreaza destul de rece fara ventilatie: integratul sta la cca 65 grd la puterea maxima, condensatorul de iesire atinge 10 grade peste ambient iar cel de intrare sta la 5 grd peste temperatura ambientala. Dioda are cca 55 grd iar trafo cca 65 grd.

Pentru semiconductori in general 60-65 e rezonabil. Pentru un circuit integrat care se raceste doar prin putinul cupru de pe placa PCB si ce radiaza corpul lui insusi, 65 e o temperatura ok. Au oricum protectie termica pe la 105 grd daca-mi aduc aminte bine. Dpdv al duratei de viata, semiconductorii tip tranzistor si CI e bine sa stea la sub 70, cei tip dioda sub cca 80. Condensatoarele sunt insa mult mai afectate, ele ar fi bine sa stea sub 30 daca ar fi posibil.

Edited by addysoftware, 13 January 2015 - 15:35.


#722
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Si pentru ca  multa vorba, mai punem si cate o poza.
Montajul meu de studiu din 3 module e prima poza. Ca idee, cele 3 module alimentate la sursa potrivita, in corpul potrivit de iluminat ar face o lumina similara cu cele 3 becuri cfl de 15w plus 2 de 11w, cate am acum in sufragerie. Partea proasta e ca nu prea pot aborda din motive estetice sufrageria, asa ca voi aborda bucataria si baia.

Apoi este solutia pe care o s-o adopt, probabil, pentru a raci sursa pentru montajele de genul asta. In principiu, voi pune sursa in admisia de aer a ventilatorului. Cam ca in poza a doua, zona rosie. Asta insemna ca corpurile de iluminat / montajele vor avea o forma cilindrica si destul de inalta, pe la 10- 15 cm.

Attached Files



#723
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Veery nice. Da' am impresia ca LED-urile sunt cu lumina rece.
Unde ai gasit corp de iluminat care sa se pupe cu radiatorul ala? Ca si eu as vrea. Lung si opal. Ca un cilindru. Da te rog un link, ceva, daca ai.

#724
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
LEDurile sunt cu lumina rece, corect.

Inca nu am corpurile respective de iluminat, insa posibil sa-mi dea prin cap vreo refolosire/reutilizare/demontare  cine stie ce, care sa faca treaba si sa arate rezonabil.

#725
comozoi

comozoi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.11.2007
Salutare,
Ma gandesc sa schimb tuburi neon cu tuburi LED. Merita?
Am citit ca pot exista probleme cu durabilitatea si interferente em.

Edited by comozoi, 26 January 2015 - 11:56.


#726
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Probleme cu durabilitatea si interferentele em sunt si la ( lampile cu )  tuburile fluorescente .
Cauta unele care sa aiba filtre corespunzatoare ; despre durabilitate e discutabila informatia. La 20000 sau 50000  ore nu cred ca se pune problema asta.
Dar daca pui problema daca merita iti raspunc ca NU . Deocamdata diferenta de pret intre tuburi CFL si imitatii cu LEd-uri e  mult prea mare pentru economia de energie.
Comparativ din  magazinele de bricolaj - un tub de 18 W costa  10 lei  iar un tub ( nu  chiar grozav ) LED de 9 W / 600 mm e  cca. 50 .

#727
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postggelu, on 26 ianuarie 2015 - 18:50, said:

Comparativ din  magazinele de bricolaj - un tub de 18 W costa  10 lei  iar un tub ( nu  chiar grozav ) LED de 9 W / 600 mm e  cca. 50 .
Subscriu. La un pret de genul asta mai bine iti faci singurel... Sau apelezi la un prieten...
Attached File  2015-01-27 12.29.56.jpg   47.64K   141 downloadsAttached File  2015-01-27 12.30.12.jpg   47.61K   150 downloadsAttached File  2015-01-27 12.30.50.jpg   42.2K   155 downloadsAttached File  2015-01-19 17.32.07.jpg   51.07K   151 downloads
Cel putin ai siguranta ca le lasi mostenire nepotilor.

Edited by addysoftware, 27 January 2015 - 12:52.


#728
comozoi

comozoi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.11.2007
Am vazut tuburi led  cu 50 RON, 18W / 1800 lm, SMD 2835
Neoanele la 36W costa 6-7 RON. Diferenta e certa, pe de alta parte neoanele mi se ard  la 1-2 ani si dau lumina nashpa.
De aia ma tot gandesc.

#729
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcomozoi, on 28 ianuarie 2015 - 13:06, said:

pe de alta parte neoanele mi se ard  la 1-2 ani si dau lumina nashpa.
Startere proaste... am neoane in exploatare de 9 ani. Sunt mai longevive decat cfl-urile si lumina e decenta (modele 830-840, 3000/4000k).

Edited by andreic, 28 January 2015 - 13:11.


#730
comozoi

comozoi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.11.2007

View Postandreic, on 28 ianuarie 2015 - 13:10, said:

Startere proaste... am neoane in exploatare de 9 ani. Sunt mai longevive decat cfl-urile si lumina e decenta (modele 830-840, 3000/4000k).

Da de acord, problema e la startere. In combinatie cu startere electronice meseriase, neonul e probabil ceva mai ieftin.
Starterele electronice bune au si alea un cost.
Asa ca oricum diferenta de cost poate scadea.

#731
7zeci

7zeci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 26.02.2014
eu am cumparat acest model de la Leroy Merlin din Italia si sunt foarte multumit de cum si cat lumineaza

#732
Golem

Golem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 17.01.2004
Lexman/Total Green nu reprezinta cea mai fericita alegere...stau foarte slab cu racirea.

#733
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

View Post7zeci, on 29 ianuarie 2015 - 14:06, said:

eu am cumparat acest model de la Leroy Merlin din Italia si sunt foarte multumit de cum si cat lumineaza
Il gasesti si la Ikea sub brand, acelasi model, il da de 16w.

#734
7zeci

7zeci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 26.02.2014
Am mai cumparat azi un alt bec cu Led marca Philips de la OBI,  tot de 15W si 1521 lm dar este cu lumina calda si nu-mi place cum se vede.

#735
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008
Daca, la bancul de acumulatori atasez o sursa de curent si tensiune constanta (de ex. de la 24v cu 800Ah la 12 cu 10A ) apoi aceasta tensiune o folesesc la iluminat mai trebui pentru fiecare led sau grup de leduri sa pun drivere individuale ?

Edited by st3fan19, 01 February 2015 - 10:59.


#736
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Depinde. Sunt benzile acelea cu LED-uri pentru 12V sau 24V care au incorporate la fiecare 3 LED-uri cate un rezistor sau doua, pe post de balast. Ele se alimenteaza direct la 12V sau 24V dar eficienta utilizarii energiei este de aprox 80%, deoarece se pierde putere pe acele rezistoare.
Mai sunt si alte LED-uri facute direct pentru 12V care incorporeaza fie balast fie drivere. Ele se vand cu specificatia: Alimentare 12V sau 12....14.4V

LED-urile tip chip SMD sau in general cele pe care le cumperi direct de la un magazin de piese, gen Comet, sunt doar chip-ul ca atare. Acestea functioneaza bine doar cu driver individual sau driver pe grup de led-uri legate in serie

Sursa de care vorbesti (12V 10A) e doar de tensiune constanta. Specificatia 10A reprezinta limita maxima de curent de care e capabila.

Nu e indicat sa alimentezi grupuri de LED-uri in paralel de la o sursa (indiferent de care) fara ca fiecare grup sa aibe fie un rezistor de egalizare fie un driver individual. Micile diferente de tensiune intrinseci fiecarui LED vor face ca LED-ul cu tensiune un pic mai mica sa preia un curent mai mare, incalzindu-se mai mult decat celelalte. Coeficientul de temperatura negativ face ca tensiunea intrinseca a acelui LED sa scada si mai mult,  curentul crescand in avalansa. Daca nu are radiator adecvat se va distruge repede. Chiar si cu radiator, curentul in exces fata de cel nominal il va face sa aiba viata foarte scurta (saptamani fata de multi ani).... De aceea LED-urile din lanternele chinezesti (in care se pun in paralel zeci de LED-uri)  au viata foarte scurta.

#737
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008
Mai pe limba mea.
Mai bine pun cate un driver (sursa) pentru fiecare corp de iluminat in parte decat unul pentru toate.
Mersi.

#738
ionutanton

ionutanton

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.02.2015

View Postcomozoi, on 26 ianuarie 2015 - 11:56, said:

Salutare,
Ma gandesc sa schimb tuburi neon cu tuburi LED. Merita?
Am citit ca pot exista probleme cu durabilitatea si interferente em.
  

Se merita. Mi-am luat lampa pe led si sunt foarte multumit. Am inteles ca are durata de viata foarte mare si am primit garantie 5 ani.

Pai parca erai nehotarat .  Vezi ca ai intrebat pe alt topic dupa ce ai cumparat lampa si esti multumit .... Nici reclama nu mai e ce era odata

Edited by ggelu, 10 February 2015 - 20:16.
reclama


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate