Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Iluminatul cu LED

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2610 replies to this topic

#73
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Am editat postul sa nu se inteleaga gresit .
Daca deja doi spuneti ca sunt ok cele de la Lidl miine cumpar doua bucati alb cald , cu primele m-am fentat pentru ca nu m-am uitat la temperatura de culoare , le-am luat in virtutea inertiei , dar merg excelent pe holuri unde ard foarte mult din cauza ca nu au lumina naturala , nu au geamuri .

#74
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,414
  • Înscris: 13.02.2006
Pentru hol ar merge si cele de 7W(dar nu cred ca merg pe intrerupator cu led fiindca nu sunt dimabile)

#75
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

View Postundercoverbrother, on 13 ianuarie 2014 - 15:15, said:

Un indice CRI bun nu inseamna ca si acopera relativ uniform spectrul vizibil ci doar ca lumina produsa este in mare parte in spectrul vizibil.
Intr-o camera alba sau cand te uiti direct la bec ai lumina puternica dar intr-o camera de alta culoare vei constata ca lumina poate fi mult mai slaba pentru ca fiecare obiect reflecta lumina in fc de culoarea lui iar daca acea culoare este prost acoperita de spectrul becului obiectul respectiv nu va avea ce reflecta si se va vedea intunecat.
Am mai pus imaginea asta si se vede cum atat CFLul si chiar si LEDul au cateva spikeuri pe anumite frecvente iar restul culorilor sunt prost acoperite.
http://www.olympusmi...rcesfigure3.jpg
CFLul e dezastru pe albastru spre verde, portocaliu si rosu.
CFL-ul nu da prea bine in albastru dar oricum o da mai bine ca un incandescent unde e mai criminal. Ledul are si el portiuni dupa cum se stie, vreo 2 varfuri spike in functie de sursa si filtru, dar per ansamblu este mult mai bun si mai liniar pentru ca filtrarea e de calitate si imprastie iar CRI confirma prezenta aproape a tuturor lungimilor de unda cu mici variatii, nu mai mari de 20% per ansamblu, vorbim de ledurile moderne  de wataj care au reminiscenta dupa ce le stingi, nu alea de putere mica cu care se fac chinezariile. Un bec de 9W bun se face cu numai 3 leduri cu calota. Am mai dat graficul CRI la un led bun dar acu nu stiu pe unde... 83% spre 90% au ledurile bune.
CRI este un sistem de masuratoare a cantitatii luminii in comparatie cu o suirsa ideala in spectrul vizibil. Ca atare se aduna spectrul si cu cat iese spre 100 cu atat sursa e mai buna si ofera toate lungimile de unda. Un CRI 60 inseaman ca unele lunghimi de unsa sunt mai slabe sau media lor e slaba deci o sursa e cu atat mai buna (apropiata de ideal) cu cat CRI e mai mare.

View Postrinaldoparaipan, on 13 ianuarie 2014 - 20:05, said:

Cel luat de la Lidl astazi pare a fi ok, sa vedem cat tine.
Ai prins Posted Image

View Postrinaldoparaipan, on 13 ianuarie 2014 - 20:23, said:

Becul de la Lidl de 10W l-am pus in locul unuia cu incandescenta de 75W.Lumineaza mai tare.Si merge si pe intrerupator cu LED Posted Image .
E putin mai directional, nu da mult in tavan, asta e una din cauzele pentru care pare mai puternic, a doua cauza este tensiunea de la retea, un incandescent da 75W numai la 230V, daca ai 220 sau 210 cand isi baga toti radiatoarele puterea poate scadea pana la 50-60w (se face un calcul) pe cand astea cu led pana la 210v cel putin dau cam la fel, dupa aia dimmeaza.
Apropo becul asta de la lidl e dimmabil, de aia merge si pe intrerupator cu led.

In poza se observa diferenta de culoare intre cfl 2700K de 24w la etaj si led 3000K de 10w la parter. E pozat cu dslr, culoarea are acuratete. Se vede putin pe zid si lumina portocalie a lampilor stradale.

Attached Files

  • Attached File  temp.jpg   110.08K   117 downloads


#76
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Am observat o chestie totusi. Cu cat e lumina mai puternica cu atat se estompeaza varfurile.

#77
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,414
  • Înscris: 13.02.2006

View Postandreic, on 13 ianuarie 2014 - 22:30, said:

Ai prins Posted Image
Adica cum, s-au si terminat?

#78
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003
Se imprastie / liniarizeaza.

#79
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Probabil e o caracteristica a ochiului sau, de ce nu, de la 'procesare'. N-ar fi singurul stimul care odata cu cresterea in intensitate devine sa zic mai liniar. Cum ar fi sunetul care la volum mic, mijlocul spectrului e perceput mai tare iar pe masura ce creste intensitatea dispare dif de perceptie intre extremele spectrului si mijlocul lui.

Chestia asta cu pierderea 'tentei' cand lumina e f puternica si umple f bine spatiul am observat-o si la incandescente si la leduri.

#80
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
am rămas plăcut surprins de lumina unor furtune cu LED, au 9 metri cred. Sunt montate în vitrina unui magazin. Luminează tot! Interior şi trotuar. Nu le găsesc pe net...

Edited by sarac.lipit, 14 January 2014 - 01:10.


#81
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
La becul ala de la Lidl nu da nici lumenii nici CRI. Durata de viata mi se pare mai mica decat altele (15000 ore) sau mai realist aproximata...
Cat e garantia data de Lidl?

#82
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,414
  • Înscris: 13.02.2006
Pentru @ sarac.lipit:Incearca aici
http://www.denergie....ibil-cu-led[85]
Sau aici
http://www.led-vtac....10-1-Tuburi-LED
@Hansolo:Ba da, da lumenii 7W-450 lm, 10W-730lm, 10w dimabil-810lm.
Garantia....cu bonul.

Edited by rinaldoparaipan, 14 January 2014 - 08:26.


#83
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

View PostHansolo, on 14 ianuarie 2014 - 08:21, said:

La becul ala de la Lidl nu da nici lumenii nici CRI.
Se da pe cutie chiar 810lm. CRI nu dau decat in fise tehnice si alea nu stiu de unde sa le iau la modelul asta. De garantie nu scrie nimic... 15k este viata minima realista a ledurilor, teoretic pot tine si 25000...

#84
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
Neon flexibil... Posted Image ... dar cu led...

Trasa de par denumirea, chiar ma asteptam sa fie un tub flexibil cu gaz, ma gandeam ca este ceva noutate tehnologica Posted Image

#85
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

View Postandreic, on 14 ianuarie 2014 - 08:45, said:

Se da pe cutie chiar 810lm. CRI nu dau decat in fise tehnice si alea nu stiu de unde sa le iau la modelul asta. De garantie nu scrie nimic... 15k este viata minima realista a ledurilor, teoretic pot tine si 25000...
Eh, n-am fost atent la poza, scria 810 dar nu se vede lm.
Mai mult, pe a doua poza da si Ra, media aritmetica a CRI. Pentru cunoscatori http://en.wikipedia....rendering_index, pe mine deja ma depaseste calculul.
Garantia trebuie intrebat de ea. Un magazin din Tg-Jiu nu da garantie la Philips/Osram (LED sau CFL) dar da la Lumen 2 ani, dupa cum le da si producatorul/importatorul. La pretul de la Lidl daca intr-adevar are 810lm (poate are cineva un lumenometru Posted Image  ca si lumenii aia depind mult de distanta fata de care masori) e un pret bun daca nu se arde in 3 luni si nu ai garantie. Daca tine 2 ani e un pret excelent...

Apropo de iluminat, interesant si textul de la wiki relativ la CRI LED:
Problems have been encountered attempting to use otherwise high CRI LED lighting on film and video sets. The color spectra of LED lighting primary colors does not match the expected color wavelength bandpasses of film emulsions and digital sensors. As a result, color rendition can be completely unpredictable in optical prints, transfers to digital media from film (DI's), and video camera recordings. This phenomenon with respect to motion picture film has been documented in an LED lighting evaluation series of tests produced by the Academy of Motion Picture Arts and Sciences scientific staff

Edited by Hansolo, 14 January 2014 - 18:24.


#86
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
@rinaldoparaipan astea sunt cele 150 de leduri de 1W pe care le-am comandat pentru diverse experiențe :http://www.ebay.com/...ME:L:OC:IT:3160 Posted Image

#87
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,414
  • Înscris: 13.02.2006
Daca nu ai comandat si radiatoarele star
http://www.sesled.ro...n-radiator.html
sau asa
Attached File  5tsp.jpg   76.43K   45 downloads
le-ai luat degeaba.
Cum le lipesti si izolezi terminalele?

#88
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Asta-i bună !,păi la prețul ăla mai caut calul de dar la dinți ?,păi dacă mă iau după prețurile alea „nesimțite”pe site-ul pe care mi l-ai pus,ar fi trebuit să plătesc 750 lei pe cele 150 de led-uri care le-am luat de pe ebay cu nici 20$ și transport moka până în Românica!,deci băieții ăia le vând de peste 10 ori mai scumpe,că deh! să mănânce și gura lor ceva „caviar”.Dă-le naibii de radiatoare că le fac eu din tablă de aluminiu sau din cupru și pun izolant mica sau silicon izolant pentru temperaturi de 1200°C,găsesc eu o soluție mai bună decât să dau 9 lei pe o „kăkărie” de radiator,care nu știu cum se cheamă în engleză,dar sigur pe ebay o găsesc poate de 10 ori mai ieftin să cumpăr cu sutele.Posted Image

Hai Dane că le-am găsit și pe astea cum le cheamă și uite preț de preț pentru 200 de bucăți cu transport gratis până în România,nicidecum cu 9 lei bucata de la „jmenarii” noștri :http://www.ebay.com/...=item5653a0a937

Edited by Viorelsolar, 15 January 2014 - 00:02.


#89
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,414
  • Înscris: 13.02.2006
Viorel, ti-am dat site-ul ca exemplu, nu ii fac reclama.
Le gasesti si cu 1 (un) leu bucata la noi, daca vrei iti spun eu de unde sa le iei.
Altfel nu ai cum sa le lipesti fara a atinge terminalele.Sau poti, da e munca de chinez.
Eu vreau sa te ajut si tu sari de fund in sus.Posted Image

Edited by rinaldoparaipan, 14 January 2014 - 23:50.


#90
windsurfing1

windsurfing1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.01.2009
Becurile de 7w cu socluri diverse =500 lumeni  la Dedeman . Am cumparat 15 bucati cu soclu G5 la 220V si sunt multumit  . Am inlocuit  15 spoturi halogene de 12V  X  50W . Lumina e mult mai puternica acum .

http://www.dedeman.r...-7w-lohuis.html

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate