Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Iluminatul cu LED

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2610 replies to this topic

#649
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007

 Quantum, on 24 noiembrie 2014 - 08:29, said:

Am vazut aici ca sunt forumisti care chiar se pricep sa recomande ceva. Am deschis un topic aici: http://forum.softped...-reflector/  

Insa cineva mi-a sugerat sa pun un proiector cu led... pentru ca il tin mult aprins.  La led m-ar interesa o lumina foarte apropiata de lumina naturala, nici cald, nici rece, sau mai degraba putin spre cald.
Voi sta mult cu ea aprinsa, pictez, e iarna si lumina de afara nu e buna deloc. Problema e ca daca lumina e prea intensa sau prea calda, voi face culorile prea reci si prea inchise, si invers... deci trebuie ceva echilibrat ca intensitate si caldura....

Ce proiector (sau proiectoare) si ce lampi led imi recomandati (sau caracteristicile lor), care sa lumineze uniform suprafete dreptunghiulare: 1x2 mp sau 2x3 m sau 3x4m, de la o distanta de 3-4m ?
(cinstea de sezon o dau cu placere in weekend Posted Image )


Eu nu iti pot recomanda LED pentru ce vrei tu. Asta pentru ca tie iti trebuie un spectru continuu, iar led-ul are o banda ingusta de lumina disponibila. Vei avea surprize mari cand vei muta tabloul in spatii luminate normal / natural in care avem culori din intregul spectru vizibil.

Cel mai bun compromis, in cazul tau, eu il vad asa:
1 - 4 reflectoare de genul
[ http://i00.i.aliimg.com/wsphoto/v0/2054385920/27cm-Sparkler-font-b-Reflector-b-font-E27-Brolly-Head-Photo-font-b-Light-b-font.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
2- la fiecare reflector sa folosesti cate un bec din asta
[ http://www.germanelectronics.ro/productimages/ce/3000_3999/3600/3610/3613/Bec_halogen_sygonix__E27__18_W__alb_cald--361335_BB_00_FB.EPS_150.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

'economic' cu halogen. Este posibil ca 4 becuri de 70w consumati (280w), directionati cu proiector, sa iti ofere o intensitate luminoasa apropiata cu ce obtii acu cu becul de 500w.

Le conectezi 2 cu 2, sa tii doar 2 in perioadele de relax, amestecat culori, cautat inspiuratie. beut bere, aprinzi inca 2 cand bagi pensula in panza Posted Image .

#650
searcher8206

searcher8206

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 21.06.2009

 searcher8206, on 19 noiembrie 2014 - 12:00, said:

google my friend, cauta dupa optonica led, v-tac, etc sunt multe siteuri care vand si vreo cateva firme care produc. pretul undeva la 30-40 ron
eu am luat dupa un site, benefitplus e firma, a fost interzisa aici pe forum, nu stiu motivul, nu pot pune link

Daca e situl care aparea la fiecare 2-3 postari cu " cel mai ieftin led " io zic ca stii foarte bine motivul.  Pentru reclama se trece intai pe la casierie.

n-am nicio idee, nici nu ma intereseaza dar presupun ca de vreme ce insisti atat are vreo legatura. Vad ca e o obsesie mare pe siteul asta ca nu cumva sa-si faca cineva reclama fara cotizeze. Sa stii ca siteul respectiv nici macar nu vinde marca optonicaled, in schimb, o vinde o firma de-a romstalului,grup in care lucrez si eu si de la care se cumpara la mine in firma.  Daca vrei sa ma acuzi de reclama , poti incepe cu reclama pt romstal nu pt benefitplus, de la benefiplus iti pot arata facturile (da, au fost mai multe comenzi), nu pot sa zic ca e cea mai tare firma, si nici cea mai ieftina, nici macar nu pun accentul pe comunicare.
Pot sa te ajut cumva sa scapi de obsesia asta cu reclamele?

#651
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 andreic, on 24 noiembrie 2014 - 09:33, said:

Ar trebui definita lumina naturala... pentru ca e de foparte multe ori, la amiaza, cer acoperit, umbra samd... nu de lata tar tehnic vorbind lumina naturala este 5200-5500Kelvin iar in casa nu ar fi asa placuta o lumina dinasta,s e prefera calda in jur de 2700Kelvin.
Cineva imi recomanda in partea celalalta, led spectru continuu de 5.600 K +  (vezi aici: http://www.mediafun....CFYvItAodgWsAXQ ). Eu vreau de ceva ca lumina zilei, proiectata pe o panza, pentru a putea picta, dar cand pictezi nu lasi ca lumina zilei sa bata direct, ar fi mult prea puternica; uneori, la pranz, chiar si indirect, mai acoperi fereastra cu perdea groasa, partial sau total.  

La proiectoare Led sunt total necunoscator, asa ca sunt in mana voastra... sau poate imi recomandati sa ma duc intr-un loc unde le pot testa...

Edited by Quantum, 24 November 2014 - 15:03.


#652
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

 searcher8206, on 24 noiembrie 2014 - 13:50, said:

n-am nicio idee, nici nu ma intereseaza dar presupun ca de vreme ce insisti atat are vreo legatura. Vad ca e o obsesie mare pe siteul asta ca nu cumva sa-si faca cineva reclama fara cotizeze. Sa stii ca siteul respectiv nici macar nu vinde marca optonicaled, in schimb, o vinde o firma de-a romstalului,grup in care lucrez si eu si de la care se cumpara la mine in firma.  Daca vrei sa ma acuzi de reclama , poti incepe cu reclama pt romstal nu pt benefitplus, de la benefiplus iti pot arata facturile (da, au fost mai multe comenzi), nu pot sa zic ca e cea mai tare firma, si nici cea mai ieftina, nici macar nu pun accentul pe comunicare.
Pot sa te ajut cumva sa scapi de obsesia asta cu reclamele?

Probabil ca vorbim de chestii diferite .  Nu tin minte sa iti fi  editat vreun link sau trimitere  , in afara de postul pe care te-am rugat sa il re-postezi - pentru ala se ia minim suspendare .
Daca  ai inclinatii de tamaduitor si parapsiholog iti recomand aria de medicale.
OK, acum ca te-ai descarcat   putem reveni  ontopic ?

Edited by ggelu, 24 November 2014 - 14:58.


#653
searcher8206

searcher8206

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 21.06.2009
Vorbești de parca ar seca Dunărea dacă mi-ai suspenda mie contul. Încearcă sa fii moderator nu inflamator. Dacă ne întoarcem la ontopic crezi ca poți te poți abține în a arata cu degetul către năluci?

#654
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Mai .. Posted Image .colegule ! De firma ta favorita n-am auzit ( spre rusinea mea ) Posted Image niciodata !  Istoria la care faci trimitere e o chestie de prin august . Eu , cu toata   rautatea de care pot face dovada ,  nu puteam interveni si  tempera discutiile  pentru  motivul ca sunt moderator doar de la juma'tea lui octombrie.  Asa ca daca mai vezi naluci Posted Image , sau  te simti anti-inflamator , chestii dintr-astea para ... , cauta-te la doctorul potrivit .
Revenim la subiect ,  invitatie inclusiv pentru colegul searcher8206.   Si o perioada va rog sa va abtineti de  postat linkuri catre magazine locale pentru a nu repeta peripetiile anterioare .
Multumesc de intelegere si scuze catre ceilalti colegi pentru off topic.

Edited by ggelu, 24 November 2014 - 18:20.


#655
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Quantum, din ce am vazut eu cu LED-urile, si ptr ca ma pricep si la foto (am lucrat mult in tinerete) as zice ca un set de 1 x Cree de 40W la 4000K 3500 lumeni combinat cu 1 x halogen de 75W ar iesi numai bine. Halogenul iti va da cca 1200 de lumeni de lumina aurie iar LED-ul de 4000K iti va da cca 3500 de lumeni incluzand albastrul care aproape ca lipseste din spectrul halogenului. Cele doua se vor compensa almost perfect.

Pentru ca lumina sa fie mai difuza, le indepti sa bata spre o umbrela mare reflectorizanta cum sunt cele din atelierul foto. Sau mai bine spre o simpla hartie alba de dimensiuni medii, care sa fie asezata ca o oglinda spre lucrarea ta. Bineinteles ca in acest caz nu va reflecta toata lumina, ci doar vreo 30%, dar s-ar putea sa fie numai bine. Becul de 500W iti dadea cca 7000 de lumeni. Daca iti trebuie totusi multa lumina, va trebui sa folosesti 2 LED-uri si 2 sau 3 halogene.

#656
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 21.03.2012
La primul Craciun in casa noua, cred ca ar fi frumos sa punem niste lumini pe la exterior. Conturul acoperisului, ferestrelor, usa, coloane si eventual bradul din curte. Deci doresc sa cumpar furtun luminos cu LED-uri, dar de calitate, sa nu se strice dupa cateva folosiri!  Multumesc anticipat pt raspunsuri. Am gasit on-line, dar preturile sunt destul de variate (nu stiu daca sa iau de reper pretul!!) si de aceea apelez la cei din domeniu sau care folosesc.

#657
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
http://special.myled...ampaign=Special nu mi se par scumpe Posted Image

#658
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 Batranelul, on 24 noiembrie 2014 - 12:44, said:

Eu nu iti pot recomanda LED pentru ce vrei tu. Asta pentru ca tie iti trebuie un spectru continuu, iar led-ul are o banda ingusta de lumina disponibila. Vei avea surprize mari cand vei muta tabloul in spatii luminate normal / natural in care avem culori din intregul spectru vizibil.
Le conectezi 2 cu 2, sa tii doar 2 in perioadele de relax, amestecat culori, cautat inspiuratie. beut bere, aprinzi inca 2 cand bagi pensula in panza Posted Image .
Deocamdata voi merge pe halogen 3000k 500w + variator +1-2 reci de 5600k - la fel cum am mers pana acum. Consumul si caldura emisa sunt mari - dar va plati clientul, nu? hehe Plus ca o sa ma vedeti bronzat pe maini si ceafa si in cursul iernii!  Insa claritatea e perfecta.

Cel mai mare neajuns vazut de mine la led e claritatea (CRI) care e mult mai slaba fata de halogen (100%).
Voi incerca din ianuarie si o combinatie led la 4000k + rece.

Vesti bune ar fi ca s-au inventat ledurile albastre si albe (premiul Nobel in fizica anul asta), asa ca in urmatorii ani ne asteptam la ceva schimbari la tot ce foloseste led.

#659
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
CRI nu are treaba cu "claritatea". Este doar un index de omogenizare spectrala care nu se traduce in claritate ci in reproducere de culori in raport cu un gradient stabilit ISO.

Edited by andreic, 29 November 2014 - 09:01.


#660
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
mda... nu e claritatea culorilor... firmele producatoare gresesc cand se refera la claritate... http://en.wikipedia....pectroscope.jpg

Edited by Quantum, 29 November 2014 - 18:56.


#661
searcher8206

searcher8206

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 21.06.2009
nu gresesc, e doar marketing
pana la urma ca e lumina neclara sau culori cu care ochiul nu e obisnuit, tot lumina neclara ii vom spune majoritatea

#662
annastan

annastan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 25.11.2014
nu as incerca cu led-uri, lumina e prea slaba

intr-adevar este mai ieftin cu leduri

Edited by ggelu, 03 December 2014 - 17:18.


#663
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
annastan, tu ai vazut doar LED-uri de prin obor, nu cred ca ai vazut LED-uri "adevarate". Inchipuie-ti un LED care ilumineaza cat un halogen de 350W.....

Addy, e doar in trecere . 20 postari in 5 minute ....

Edited by ggelu, 04 December 2014 - 18:12.


#664
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008
Cum vi se pare led-ul urmator?

http://www.ebay.co.u...=item1c447ed0b5

Mie imi place ca are 360 grade, ceea ce mi-ar cam trebui mie la lustra.

Am mai vazut unele SMD care imprastie lumina totasa la 360 grade.

#665
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Am vazut si eu unul de-asta in realitate, intr-adevar, foarte dragut efectul

#666
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008
Da, dar si pretul ....
Plus ca mi-ar fi placut ceva mai cald.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate