Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Iluminatul cu LED

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2610 replies to this topic

#523
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

View Postaeon, on 16 octombrie 2014 - 12:55, said:

hmm, cum ai dedus ca un triac e prost/ineficient??
Controlul cel mai eficient la LED-uri se face prin PWM. Ala cu triacul pe 220 nu cred ca face prin pwm ci prin modificarea tensiunii AC. Vezi un exemplu http://www.maximinte...dex.mvp/id/4472

#524
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

View PostHansolo, on 13 octombrie 2014 - 16:28, said:

Tot respectul pentru efortul DIY si posturile tale, dar lumina aia de la LED-ul tau e la fel/mai proasta ca un CFL. M-am uitat la inregistrarea ta si am inceput sa fac spume Posted Image


Cu alte cuvinte numarul de lumeni la o sursa nu spune nimic fara a preciza utilizarea. De exemplu pot sa am un LED de 10 lumeni (sa spunem) cu o oglinda parabolica si care sa ilumineze perfect o carte. Va ilumina toata camera? Evident ca nu.
Asa si cu caldura de la radiatoarele cu infrarosii, e mentionata eronat eficienta, se realizeaza o incalzire directionala a obiectului, nu a camerei.
Pana la urma un bec cu incandescenta are o eficienta mai ridicata in spectrul luminos + infrarosu decat un LED, daca tinem cont de caracterul rezistiv al becului si de pierderile reactive in retea ale sursei de la LED.


Ce se vede pe camera e una ,ce este in realitate este alta.Lumina ledurilor din filmulete este 6000 kelvin nu 2500-3000 ca la cfl de zici ca e lumanare.Fiecare cum ii place .Eu peste 5500 incep sa ma simt comod.

View Postdanpet, on 15 octombrie 2014 - 10:14, said:

Scuze pentru off-topic,dar va rog,nu mai afirmati ca exista randament de 100% in universul cunoscut de noi!
Intr-adevar,incalzirea electrica are randament foarte mare,poate 98-99% dar in niciun caz 100%.Acest randament e atins si de centralele termice in condensare,dar:curentul electric e de peste 3 ori mai scump decat gazul (in acest moment).Echivalat la kWh.De aceea e de 3 ori mai scumpa incalzirea electrica decat cea pe gaz.
Tot off topic ,incalzirea electrica nu este neaparat mai scumpa ca cea pe gaz.
Daca ai o centrala electrica de 4-6Kw incalzeste cu sub 200 de ron 80-120 mp.In schimb la gaze ,factura sub 300 de ron nu prea am vazut.Si nici centrala pe gaz de 6kw,a carui randament este si de 0.7.Romanul are cateva tampenii impamantenite in cap care nu i le poate scoate nimeni nici cu tarnacopul:

*Lumina se masoara in watti
*Sunetul se masoara in watti
*casele de lemn sunt de rahat
*gazele sunt cele mai ieftine

mai treceti un pic peste balivernele astea de marketing si mai ganditi si cu caputul vostru ,si daca se poate completa gandirea si cu o carte de fizica si una de matematica (pentru a calcula preturile si valorile reale) ar fi si mai bine.

Gandeste liber,critic si nu hali tot ce zboara.


Replica ta devine greu de urmarit cad citezi integral o postare in loc de o fraza   .

Edited by ggelu, 16 October 2014 - 18:01.
Citarea integrala a posturilor


#525
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Te rog frumos sterge partea cu gazele ca acolo n-ai nimerit-o.
Daca pe gaz te costa 300 RON ca sa ai un anumit confort termic, pe curent (centrala electrica) te va costa 900 RON pentru acelasi confort termic.
Daca pe curent (centrala electrica) te costa 200 RON, atunci pe gaz te-ar fi costat vreo 70 RON.

#526
searcher8206

searcher8206

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 21.06.2009
temperatura de culoare care poate face ca ochii sa se simta odihniti difera de la persoana la persoana, e si in functie de starea de oboseala de la momentul respectiv si de momentul zilei. Ochiul uman a fost obisnuit sa se trezeasca dimineata devreme, cand cerul este albastru, vorbim de lumina alb rece, apoi, la pranz avem alb neutru, seara alb cald la apusul soarelui. Depinde si de dispozitia fiecaruia, daca esti obosit si ai alb cald ti se va parea si mai obositor, daca in schimb esti obosit si vrei sa dormi si, inainte culcare mai aprinzi pentru cateva minute lumina, care e alb rece, creierul tau va fi usor stimulat, s-ar putea sa dispara somnul. De aceea nu e recomandat sa se foloseasca smartphoneul/tableta/laptopul inainte de culcare si de aceea generatiile mai noi de televizoare au, in modul cinema, culori calde, pentru ca, dupa film, sa te ia somnul mai usor.
De aceea eu am mers pe un bec alb neutru puternic, care face ochiul sa se simta confortabil dar e de preferat sa nu fie folosit imediat inainte de culcare si pe alb cald care e oarecum asemenator cu clasicele becuri cu incandescenta. De fapt tinde mai mult spre culoare de la OSRAM de 18 de watti, daca ati avut cfl-ruri d-astea dar parca e mai clara, cele 2 de 12w pe care am in sufragerie, desi au un flux luminos mai mic decat OSRAM cfl de 18 (parca 18 si nu 20), scot o lumina mai clara. Consumul nu a scazut f mult, intre 24 de w si 36 nu e o diferenta notabila, imi raman bani de cafea cum zicea cinema mai sus. Dar oricum si diferenta de pret e tot ceva asemanator, in lo de 20 ron am dat 30. Nu se da gaura in buget cu ledurile si nici nu va veti imbogati dupa, depinde si ce solutii alegeti si care e scopul. La mine au contat toate: eliminarea becurilor cu mercur, consumul, durata de viata, timp de aprindere.

#527
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View PostCarapicho, on 16 octombrie 2014 - 15:54, said:

....
*gazele sunt cele mai ieftine

mai treceti un pic peste balivernele astea de marketing si mai ganditi si cu caputul vostru ,si daca se poate completa gandirea si cu o carte de fizica si una de matematica (pentru a calcula preturile si valorile reale) ar fi si mai bine.

Gandeste liber,critic si nu hali tot ce zboara.

cartea de fizica ar trebui sa o studiezi dumneata

in primul rand gazul chiar este mai ieftin decat curentul electric
1mc gaz = ~10kw echivalent electric= ~1.5 lei, adica ~0.15 bani/kw
1kw electric costa cam 50 bani
(nu am pretentia de cifre exacte)

matematic vorbind,  15bani  < 50 bani
bineinteles ca intervin si alte variabile gen randament, dar aplicand toate pierderile ramane totusi o diferenta de costuri foarte mare, cam de 3 ori in plus la curent electric (deocamdata, cine stie cum vor evolu preturile in viitor)

asa ca, daca nu ai inventat cine stie ce masinarie magica  care scoate energie din nimic, asta e realitatea, la acelasi confort termic platesti cam de trei ori in plus la energie electrica (normal ca vorbin de aceeasi locuinta, nu comparam vila in camp de 250mp incalzita cu gaz cu un apartament de 50 mp incalzit electric, desi s-ar putea sa fie costuri apropiate Posted Image)

facturi lnare mai mici se obtin cu pompe aer-aer si mai ales apa-aer, care au "randamente" supraunitare
dar costuri initiale pe masura... nu stiu in cati ani amortizezi investitia initiala

Edited by ggelu, 17 October 2014 - 09:54.


#528
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008

View Poststefanjihad, on 15 august 2014 - 16:52, said:

am ales softpedia , avand expunere si adresandu-se unor oameni inteligenti. asa o sa facem. succes cu doamna. doamnele devin incandescente in preajma banilor, dar li se arde sursa cand banutii nu mai sunt...bineinteleg exista si exceptii, si despre asta era vorba in propozitie. Posted Image

Si v-ati gasit voi sa ne jigniti inteligenta "mintind poporul cu televizorul" Mai bine un site cu perdelute roz decat unul cu balarii. Nu tin partea nimanui, eu cumpar de pe ebay dar nu pot tolera lauda bazata pe minciuna.

Attached Files



#529
searcher8206

searcher8206

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 21.06.2009
si care-i minciuna? nu ma prind...

presupun ca nr de lumeni per watt...

#530
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Exact, 600 lm diferenta (in plus) fata de site-ul producatorului inseamna destul de mult. Despre preturi nu comentez ca nu-i prost cine cere.
On topic.
Am dotat si eu holurile de trecere cu spoturi incastrate de 5w (5 x 1w) lumina calda. Le-am luat din HK foarte ieftin si a meritat investitia. Montarea a avut loc in iarna/primavara pe etape. In prima vara calduroasa ce a urmat au inceput sa pice cate unul. Nu sursa ci cate un led din cele 5 inseriate. La prima demontare si constatare am comandat 20 de led-uri de acelasi tip si un tub de 30g de pasta termoconductoare. Producatorul pt a reduce costul de fabrica, minimiza flagrant cantitatea de pasta dintre baza diodelor, radiatorul cablajului si radiatorul extern. Astfel se supraincalzeau si se distrugeau. Din 13 bucati au picat deja 8 in doua veri. Repararea costa (fara timpul si placerea mea) cca 1.5 lei si le completez si lipsa pastei. Am si un proiector de exterior de 50w  6000 K cu releu crepuscular separat ce merge de 3.5 ani fara nici o problema.
Pe mine, CFL-urile m-au dezamagit si prin urmare directia mea este spre LED.

#531
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,606
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsearcher8206, on 20 octombrie 2014 - 11:35, said:

si care-i minciuna? nu ma prind...
presupun ca nr de lumeni per watt...
E o greseala, nu sunt 90 lumeni pwr watt, probabil sunt 80 in realitate.

#532
searcher8206

searcher8206

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 21.06.2009
asa e pare o greseala
eu am cumparat ledurile e27 dupa acelasi site si informatiile au fost ok prezentate, chiar mult mai ok decat alte siteuri online care prezentau un led de12 w ca echivalent al unui bec cu incandescenta de 100w. Dar, intr-adevar, acolo e o eroare notabila,intentionata sau nu asta e alta discutie.

totusi vad ca albul rece are informatiile corecte, adica 3900 de lm
la albul cald nu sunt dati nr de lumeni in total ci per watt, pare mai mult o greseala de operare

#533
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Hai sa imi spun si eu parerea din experienta personala:
M-am mutat la casa acum aproape 5 ani daca nu ma inseala memoria si de atunci am avut intr-o majoritate covarsitoare becuri CFL. Restul au fost neoane si becuri normale cu incandescenta.
Becurile CFL au fost montate in zonele cele mai des folosite, majoritatea lor au fost luat de la IKEA, pentru cine le stie pe cele mai patratoase, nu stiu exact ce putere au. Alte brand-uri Osram, Philips, Pullman si cateva no-name-uri locale si becuri cu incandescenta. LED-uri am de cateva luni, 3 Philips de 9,5W si mai multe chinezarii.
- Primele care au cedat au fost neoanele. Ca sa scap de probleme am fost nevoit sa cumpar startere electronice - am luat tot niste chinezarii foarte ieftine insa pana acum nu a cedat nici unul. Daca in primul an am schimbat aproape toate neoanele, de cand am schimbat starterele nu am mai schimbat nici un neon. Din 13 bucati s-a mai ars doar unul in aproximativ 4 ani. Toate au fost Philips de la inceput si le-am schimbat tot cu Philips. Lumina e foarte buna si acum se aprind instantaneu nu ca inainte - ma refer la aprindere nu la maximul de lumina oferit.
- Au cedat dupa 2-3 ani si din CFL-urile din interior insa foarte putine. Problema mea este ca au cedat toate Philipsurile si Osram-urile cam dupa 2 ani. Cele mai folosite, din bai si bucatarii sunt IKEA, inca rezista. De cand m-am mutat au cedat doar doua din 21. Inca sunt surprins de ele. Nu se mai aprind la fel de repede ca la inceput si poate nu mai dau aaceeasi lumina insa asta e o problema minora, atata timp cat in bucatarie si la locul de luat masa am 6 bucati. Am schimbat doua cu LED Philips de 9,5W. Din care unul a cedat deja, nu se mai aprinde. Ca idee, lumina Philipsului de 9,5W e identica cu a unuia de la IKEA, becurile sunt montate unul langa celalalt pentru o comparatie mai buna. Avand cumparate 3, l-am schimbat tot cu LED Philips.
- Iluminatul exterior e tot cu CFL-uri unde au cedat toate Osram-urile ramanand doar chinezariile in functiune. Ce a cazut a fost inlocuit cu cele doua CFL-uri de la IKEA din bucatarie. Tot iluminatul exterior e numai cu becuri CFL IKEA si niste no-name-uri de pe la noi. Fara probleme. Pullman-urile de la interior si exterior s-au dus de mult.
- Am schimbat niste becuri cu socul G cu LED-uri - pe casa scarii - au picat ambele in mai putin de 3 luni: materialul cu care erau acoperite s-a ingalbenit si chiar are pe alocuri arata urat tare. Le-am schimbat inapoi cu becuri cu incandescenta.
- Toate becurile cu incandescenta pe care le-am avut sunt in continuare ok: in camera fetitei - din cauza lustrei - in mansarda, in zonele de depozitare din pod si in podul de deasupra garajului. In afara de cele din camera fetei, restul sunt folosite rar deci ar fi normal sa reziste. Lustra fetei am schimbat-o acum 3 ani cred si de atunci are aceleasi becuri incandescente.
Din experienta mea, deocamdata am avut cel mai putine probleme cu becurile CFL de la IKEA si cu cele cu incandescenta - putine e adevarat. La LED-uri am avut rata mare de cadere considerand ca un Philips costa cat trei CFL-uri de putere asemanatoare. gaura cea mai mare in buget mi-au facut-o LED-urile, aproximativ 120 de lei in doar 6 luni.
Deocamdata, pana se mai maturizeaza cele LED eu raman la CFL-uri cu toate problemele lor.

Edited by Cristist50, 21 October 2014 - 03:35.


#534
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Când se vor maturiza led-urile te vei bucura poate de o juma” de an din viața lor,chiar crezi că există vreo firmă care are interesul să le prelungească viața ??? Posted Image

#535
puzzlewood

puzzlewood

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 05.01.2007
Ce parere aveti despre becurile cu led Osram? E o promotie la benzinariile Mol, de ex. bec Osram led star 10w e27 806 lm la 30 lei, se merita?

#536
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Camsonat, dintre toti de aici cred tie iti folosesc cel mai putin ledurile.
Vara se ard iar iarna te  incalzesti cu panouri radiante.

#537
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

View Postpuzzlewood, on 21 octombrie 2014 - 14:51, said:

Ce parere aveti despre becurile cu led Osram? E o promotie la benzinariile Mol, de ex. bec Osram led star 10w e27 806 lm la 30 lei, se merita?

Pe timpuri la de la benzinarii cumparam combustibil, acum poti cumpara si becuri la promotie.

Gresisem, nu era cel de 10 W.

Edited by teknotronik, 21 October 2014 - 21:04.


#538
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008

View Postundercoverbrother, on 21 octombrie 2014 - 18:05, said:

Camsonat, dintre toti de aici cred tie iti folosesc cel mai putin ledurile.
Vara se ard iar iarna te  incalzesti cu panouri radiante.
Alea de se ard au fost ieftine si le repar si imbunatatesc usor. Orice Kwh economisit ma face mai putin tributar unei companii fomiste. Legatura cu incalzirea casei e alt subiect ce credeam ca l-am lamurit in alta parte.

#539
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Fa te rog daca poti un topic despre repararea becurilor LED. Promit ca ma abonez la el. Macar sa stiu cum il repar pe cel care a picat.

#540
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Ca sa repari ceva,trebuie mai intai sa-l desfaci si sa gasesti ce s-a defectat.Si eu am reparat un bec LED de 3W (tip spot).Un amarat de condensantor isi perduse capacitatea si becul abia mai lumina cu 0,6W.Acum merge ca nou (are vreo 5 ani).
Unui alt bec tip "cucuruz" (stiulete) cu 132 LEDuri tip 5050,becul de18W si care lumina slab de nou,luat de pe net (Brasov),i-am marit luminozitatea (dar si consumul-la 25W).LEDurile erau alimentate cu un curent mai mic decat ar fi suportat...Oricum,sunt din cele mai proaste/ieftine (ca randament si culoare-LEDurile ).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate