Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 

Iluminatul cu LED

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2610 replies to this topic

#451
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
La 3 W  ar trebui sa ai o camera foarte mica . Glumesc,  eu pentru hota am luat din Dedeman cele mai puternice  spoturi pe care le-am gasit - parca 7  W . Si dau lumina buna dar nu cat sa ilumineze toata bucataria.
Se uneste cu " Iluminatul cu LED"

#452
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postchristig, on 17 septembrie 2014 - 08:29, said:

eu am platit la 2 camere luna trecuta 280lei corentu. asta cu un AC de 9000btu ce consuma 3Aadica vreo 700W mergand aproape toata luna august. n pcde vreo 150W nonstop. frigider, masina spalat, fier calcat, aspirator etc. bine, e nonstop cineva acasa si consuma ca am bebe..si totusi, 120kw pe luna la un apartament e ff putin. probabil pleci la 8 si vii la 20. evident, la mine becurile reprezinta ceva nesemnificativ in consum. media e la un 120-130 luna, exceptie fu vara cu Aerul Cond.

Enorm. Eu la 2 camere cu tot electric in casa platesc in medie 100 ron + - 20 Si vara nu fac rabat la AC

#453
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

View PostMembruAnonim, on 17 septembrie 2014 - 20:13, said:

Si vara nu fac rabat la AC

700W x 24h = ~17KW x30zile = 510kw

eu am ac in sufragerie si ca sa ajunga in camera tre sa las usa deschisa. merge saracu in gol la putere maxima, neapucand sa mai intre in pauza ca nu-si atinge temperatura de stop.

alta e sa stai cu el in camera si cu usa inchisa. face repede temperatura si apoi ai oaresce pauza. dar am bebe si nu pot sa-l tin in camera cu AC.

la factura mea de 280lei, becurile economice  chiar ca nu mai conteaza. btw. mi-a mai crapat un cfl. 3 din 10 la 6luni! sursele.

Edited by christig, 17 September 2014 - 21:28.


#454
danirosan

danirosan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 14.10.2009
Vreau si eu sa pun led-uri in 2 scafe, una va avea perimetru de aproximativ 16m, iar cealalta cam 11 m. Exista benzi led asa lungi? Eu ce am vazut pe net erau de 5m doar. Sau trebuie sa le adaug eu?

#455
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,379
  • Înscris: 13.02.2006
Benzile cu leduri au lungimea limitata la 5m din considerente de intensitate a curentului pe care o suporta cablajul de cupru pe care sunt aplicate ledurile.
Pentru lungimi mai mari de 5m se folosesc 2 sau 3 benzi alimentate separat(nu din in paralel, din una in alta, ci cu fire separate)
Ma bucur ca topicul initiat de mine are asa "priza".

#456
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Exista pana si de 20 de metri:

http://www.ebay.es/i...=item3f378134fa

#457
danirosan

danirosan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 14.10.2009
Pai alimentate separat inseamna in paralel. Ce zici tu e ca nu am voie sa le pun in serie, nu?
Am mai aprofundat problema si am vazut si la noi pe ceva site romanesc cu lungime de 15m. Iar pe youtub am vazut ca exista conectori, iar benzile au locuri unde se pot taia/ adauga(din 3 in 3 led-uri, sau din 5 in 5, depinde de lungimea benzii).
Totusi e bine sa fie in paralel si nu inseriate datorita faptului ca exista pierdere de tensiune , iar pe lungimi mai mari asta ar insemna ca ultimele leduri vor avea o intensitate luminoasa mai mica.
Cele care au controller cu telecomanda pot fi controlate si de pe telefon?

#458
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,379
  • Înscris: 13.02.2006

View Postteknotronik, on 18 septembrie 2014 - 23:10, said:

Exista pana si de 20 de metri:

http://www.ebay.es/i...=item3f378134fa
Daca intrii pe "comanda" o sa vezi ca cei 20m sunt compusi din 4 role a 5mPosted Image
@danirosan:alimentarea se face tragand cate doua fire la fiecare banda de 5m.NU se alimenteaza o banda cu fire din alta banda, ci cu fire direct din sursa.
Cele de 15m probabil sunt la 220V, unde le-ai gasit?Da-mi te rpg linkul pe PM.
Da, exista controllere ce pot fi comandate cu o aplicatie de Android.

Edited by rinaldoparaipan, 19 September 2014 - 10:43.


#459
electroaudioro

electroaudioro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 23.04.2014
Banda led fie ea cu chip 5050 sau 3528 ( cele mai comune) vine in role de 5 metri.
pentru montaje de exemplu 20 de metri cum se vorbea mai sus avem nevoie de o sursa ( se calculeaza consumul per metru x lungime ) si se pun in cazul benzii cu lumina alba de exemplu si in serie si in paralel.
in cazul in care dorim sa folosim o banda cu led RGB ( DE CULORI ) folosim sursa ( se calculeaza consum banda per metru x lungime ) avem nevoie de controller si de aici punem banda. pentru a nu avea probleme  cu semnalul acesta trebuie amplificat , de exemplu dupa fiecare 10 metri / 2 role amplificam semnalul cu amplificatoare de semnal rgb ,asa nu apare problema ca primul metru sa fie verde puternic si ultimii 4 din cei 20 sa fie aproape stinse.
in cazul in care doriti ceva cat de cat frumos va invit sa nu cumparati banda cu chip 3528 , e foarte ieftina dar in cazul celei RGB fiecare chip are o culoare , mai pe intelese daca per 5 metri de banda avem 300 de led-uri 100 sunt albastre , 100 sunt rosii si 100 verzi. Cea cu chip 5050 rgb are 300 de led-uri fiecare este capabil sa faca toate culorile . ( diferenta de pret este mica dar rezultatele sunt diferite total )

Cat despre controllere ele pot fii cu IR ( INFRAROSU ) cu RF ( RADIOFRECVENTA ) si WIRELESS ( controlabile cu smartphone / tableta )

ultimul proiect realizat ca sa va demonstrez ca nu vorbesc aiurea :
[ http://sebesanul.ro/wp-content/uploads/2014/09/10639460_1546735348876201_4616416114435149912_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

banda de sub bar este digitala / dream led  controlata cu un controller special pt dream led pe RF si ce se observa in spatele barului este banda normala 5050 rgb cu 60 led / metru interior controlata cu un decodor DMX 512 si integrata in controlul luminilor din sala.

tot materialul este achizitionat de pe www.ledul cel mai bun .ro ( sper sa nu se supere nimeni ca pun link-ul aici )

Edited by ggelu, 23 September 2014 - 12:48.
daca nu insistai cu linkul mai ca as fi crezut ca e o intamplare.


#460
searcher8206

searcher8206

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 21.06.2009

View Postmariovrs, on 17 septembrie 2014 - 06:42, said:

Pai ma complic sa comentez pentru ca titlul este "Iluminatul cu LED locuinta-pareri". Adica am si eu o parere.

Ma rog..asta cu economii(daca se pot numi asa) de 20-30 de lei pe luna nu ma intereseaza.
Ce sa zic..cred ca imi scapa ceva. Daca unora li se pare viata mai frumoasa cu 20 de lei in plus(daca nu se ard becurile pana isi recupereaza investitia),n-au decat.
Pai,cate becuri ai in casa prietene? De 5 milioane cumperi vreo 50 de becuri.

Asocierea becului cu factura de curent,nu e decat un reflex al vremurilor comuniste.
La iluminatul stradal poate o fi vreo smecherie,cu toate ca si acolo becurile cu descarcare in sodiu au ramas cele mai eficiente. Dar pentru un utilizator casnic e o prostie.


Scopul becurilor economice si led este sa reduca consumul. Despre calitatea luminii nu vorbim nu e mai buna decat la becurile cu incandescenta. Un bec economic la vremea cand le-am luat eu era 20-30 ron si acum tot pe-acolo se invart cele de calitate.
Am in jur de 20 de becuri * 20 - 25 ron, fa tu singur calculul. Deasemenea 30-40 ron economisiti intr-o luna inseamna 4-500 de ron pe an adica echivalentul investitiei. Nu cred ca i-ar strica nimanui suma asta de bani.
Replyul meu se referea la postul anterior in care se specifica ca cei mai mari consumatori sunt frigiderul &etc. Nimic mai fals, cei mai mari consumatori sunt becurile cu incandescenta iar daca se merita sau nu sa investesti in becuri led sau economice depinde de fiecare. Eu am decis sa trec la becuri led deoarece noi nu mai dorim becuri cu mercur in casa. Momentan nu mi se par mai eficiente din punct de vedere financiar, chiar daca au consumul ceva mai mic sunt  si f scumpe iar consumul nu mai poate scade intr-atat de mult incat sa justifice pretul. Dar e vorba de durata de viata, de eliminarea unei surse de mercur si de sentimentul ca poluam mai putin.
Desi, la un moment dat, cand vom folosi toti becuri economice, va creste pretul la curent. SI pe deasupra, desi economica, vom avea din ce in ce mai multa aparatura care sa consume. Imedia dupa anii 90 un asemenea bec ar fi fost bibelou in casa , acum e ceva banal.
Mi-as permite sa platesc factura de curent si fara sa fie nevoie de economie dar asta nu inseamna ca nu-mi place eficienta energetica. Daca nu asociem becul cu factura de curent atunci pentru ce ne mai ostenim atat?

Edited by searcher8206, 19 September 2014 - 12:53.


#461
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
economia este si mai importanta cand ai casa, curte si mai multe anexe.. in total ai peste 20 de becuri merg simultan cam toata seara

#462
danirosan

danirosan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 14.10.2009
Se pare ca cei 15 m erau intr-un kit, deci cel mai probabil erau 3 benzi x 5 metri.
Sa inteleg ca economia e mai mare daca se folosesc led-uri la 12V fata de cele la 220V?

#463
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
puteti recomanda un magazin (chiar si on-line) cu produse de calitate (becuri led si corpuri iluminat)? sper ca raspunsul sa nu fie considerat reclama. Multumesc anticipat.

Edited by talica, 23 September 2014 - 07:26.


#464
electroaudioro

electroaudioro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 23.04.2014
buna, cum am spus si mai sus intr-un post am 2 magazine de unde cumpar in functie de ce necesitati am . unul de pe germania si unul din romania . cel din romania nu are mii de produse dar poate gasesti ceea ce cauti www.ledul cel mai bun.ro
eu la tipul cu magazinul ii dau un 10 pt atentie .

montez si fac instalatii in baruri si case , pana acum nu am avut probleme

Edited by ggelu, 23 September 2014 - 12:49.
e a doua oara in ultimele doua posturi . Prima oara am considerat ca e doar o intamplare .


#465
Ingerik

Ingerik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 31.10.2005
Pot folosi lampile cu  led sau halogen daca le montez senzor de prezenta!?
Care rezista mai mult in timp ?

#466
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Pai si senzorul de prezenta  tot un contact are . Nu vad de ce ar fi problema mai mare decat la actionarea manuala . Regleaza-i o intarziere de cateva zeci de secunde sau un minut pentru a elimina  semnalele false .

#467
jules81

jules81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 14.05.2013
are cineva becuri (E27) cu led, lumina calda ? cum sun comparativ cu becurile economice cu lumina calda ? eu am acum ~12 becuri economice 20-23W cu lumina calda si ma bate gandul sa schimb din ele. macar in camera unde ard tot timpul 5 becuri, mai ales ca vine iarna.

#468
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Acolo unde ard mult timp becurile,merg foarte bine cele CFL (economice).Becurile cu LED sunt recomandate mai ales acolo unde se aprind si se stig des de ex:baie,holuri,bucatarie.Asta pentru ca becurile CFL au un numar limitat de aprinderi,iar LED-urile nu.Ca si consum (randament) sunt asemanatoare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate