Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Recomandari rasa caine

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#37
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Eu cam stiu ce le poate pielea terrierilor ca am avut foxterrieri. Terrierii nu seamana cu alti caini. Sunt inteligenti, oportunisti, pusi pe hartza, cum te simt mai moale, cum si-o iau in cap. Daca ai terrieri trebuie sa fii tot timpul in priza ca altfel te smekeresc de nu te vezi. Acum am alta rasa si ma minunez cat e de inocent, de bun. Nici nu viseaza sa-mi iasa din cuvant.

#38
mirceasb

mirceasb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.02.2013

View PostKneegrow, on 18 februarie 2013 - 21:13, said:

@marr Multumesc pentru raspunsul dvs la obiect.Din ce ati spus dvs si din ce am mai citit, imi e din ce in ce mai clar ca Amstafful este cainele de care as avea nevoie. Inteleg ca aceasta rasa este extrem de prietenoasa cu oamenii, dar intrebarea mea este: in ce circumstante? Daca cineva intra seara la mine in curte, cainele cum va stii daca familia mea este sau nu intr-un pericol iminent? Este foarte important acest lucru, si anume sa fie prietenos cu prietenii familiei dar nu la fel de amabil cu strainii.
@Der_Anfang_Angriff Recunosc ca nu am experienta in ingrijirea cainilor, ci doar a felinelor.Dar sunt absolut sigur ca eu si familia mea ne-am putea descurca si cu un caine cu o personalitate mare, cum este Amstafful.Iubitor de animale sunt, dar asta nu inseamna ca nu putem avea un "ideal" spre care sa tanjim.Ca nu-l putem avea, este alta treaba.
Daca chiar esti hotarat , uite aici una din cele mai serioase canise din tara .

http://www.ducipal-a...Pui_amstaff.htm

Din ce stiu eu , mai sunt disponibile 2 femele .
Toti puii au pedigree si parintii testele de displazie efectuate , iar de rezulatele parintilor in diversele competitii nationale si internationale o sa afli .
Si sa stii ca pretul nu e chiar asa mare cum se vehiculeaza , dar ramane sa contactezi tu crescatorul .
Daca rezista sau nu iarna afara , doar daca construiesti o cusca bine izolata , de preferat sa fie si un bec cu infrarosii, dar tot e mai bine in casa .
Referitor la ce spune colegul Marr ,
Ciobanescul belgian Malinois este mai putin raspandit in ROmania (in opinia mea)  din doua motive:
- este o rasa "descoperita" relativ recent;
- fiind un caine excelent de munca (in special pt. politie, graniceri, jandarmerie) cererea este mare, oferta mica = preturi mari. Un pui dintr-o linie buna (de exemplu la Centrul Chinologic) ajunge lejer la 1000 Euro.

Centrul chinologic din Sibiu , nu vinde catei .Si rasa malinois e destul de raspandita in Romania , iar pretul unui pui cu pedigree , din parinti cu drept de monta nu ajunge in nici un caz la 1000 euro. E foarte bun de paza , dar de asemenea e un caine extrem de activ , trebuie lucrat foarte mult cu el.
Dar uite aici un forum mai util
http://www.animale.r...rdshire-Terrier
Bafta oricum in alegerea catelului .

Edited by mirceasb, 21 February 2013 - 14:08.


#39
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
Eu sunt amica cu un caine care-i jumate labrador, jumate pittbull. Familia respectiva are cateva pisici pe care le ignore cateaua. Nici nu latra aiurea (daca ma aude venind latra, daca-i zic deva, tace imediat - spre deosebire de labrador care iubeste pe toata lumea), are blana medie, nu stiu cat de comuna e combinatia, dar nu e rea pentru ce vrei tu.

#40
mirceasb

mirceasb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.02.2013
Din pct. meu de vedere nu exista cainele perfect pt. paza , orice hot care se respecta si considera ca merita va sti sa neutralizeze cainele .
Dar depinde ce iti doresti tu , eu de exemplu am un golden retreiver , evident ca nu e bun de paza , doar ca sonerie . Daca ai copii , eu iti recomand cu caldura aceasta rasa . Probabil ca rezista afara la orice temperatura , doar ca la noi a fost o situatie mai speciala , l-am luat anul trecut in febr . si fiind pui si geruri afara , s-a obisnuit in casa si nu m-a lasat inima sa il las singur in curte , el nu vrea decat sa fie in compania oamenilor .
Asa cum iti doresti tu , si fiind pui probabil se va obisnui cu pisicile , este ciobanescul de Asia Centrala . Foarte devotat membrilor familiei si fioros cu ceilalti , rezistent la frig , nu latra decat daca e cazul .
Uite aici un pui , de la un crescator serios.
http://www.animale.r...e-Asia-Centrala

Edited by mirceasb, 22 February 2013 - 09:17.


#41
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Daca imi permiti, cu riscul de a deranja si a ma repeta:
Cainele (aproape) perfect ptr. curte este Ciobanescul German.
Bineinteles ca exista si alte variante, nu neaparat mai 'slabe', dar totusi la noi in tara exista o traditie privind aceasta rasa. Ciobanescul Belgian este superb, devotat, excelent ptr. paza, dar totusi eu as inclina spre cel German.
Chestie si de preferinte estetice etc.

Succes!

#42
jeejack

jeejack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 22.04.2010
Eu merg tot pe mana ciobanescului german

Edited by jeejack, 22 February 2013 - 23:12.


#43
Kneegrow

Kneegrow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 12.08.2011
Cred ca m-am oprit la ciobanesc german chiar daca nu corespunde intru totul cerintelor.Multumesc pentru sfaturi tuturor.

Edited by Kneegrow, 24 February 2013 - 18:49.


#44
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Asteptam poze cu catelul tau...
Succes!

#45
Scorpion

Scorpion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 22.09.2004
Un caine foarte bun pt paza, rezistent la frig, foarte protector ar fi si ciobanescul romanesc (pt blana mai scurta = carpatin). Sunt caini foarte destepti, au "paza-n sange", destul de buni pe langa casa omului. Posibil sa se impace si cu pisicile, fostul meu carpatin fugarea maidanezii (si asta probabil pt ca-l latrau cand era mic si mergeam cu el la dresaj), cu pisicile n-avea treaba.

#46
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Scorpion, nu vreau sa fiu rau, dar a compara Ciobanescu' German cu cel Carpatin, e ca si cum ai compara un  BMW cu Dacia Posted Image

Edited by dan_slack, 24 February 2013 - 22:49.


#47
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View Postdan_slack, on 24 februarie 2013 - 22:48, said:

Scorpion, nu vreau sa fiu rau, dar a compara Ciobanescu' German cu cel Carpatin, e ca si cum ai compara un  BMW cu Dacia Posted Image

Poti detalia? Care ar fi diferentele dintre cele doua rase? Nu stiu aproape nimic despre ciobanescul carpatin decat ca e bun de paza si m-ar interesa sa aflu amanunte.

#48
Scorpion

Scorpion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 22.09.2004

View Postdan_slack, on 24 februarie 2013 - 22:48, said:

Scorpion, nu vreau sa fiu rau, dar a compara Ciobanescu' German cu cel Carpatin, e ca si cum ai compara un  BMW cu Dacia Posted Image

Nici eu nu vreau sa fiu rau, dar sigur n-ai avut carpatin de-l compari cu o Dacie. Sunt superiori multor rase.
Ca si caine utilitar e mai bun ciobanescul german (mai ascultator, mai usor de dresat, mai mic etc), dar pt paza la curte cred ca ar fi mai bun carpatinul (are personalitate mai puternica = e mai greu de dresat, mai incapatanat, insa e mai curajos si faptul ca e foarte protector ajuta, rezista la frig, e mai masiv etc).

#49
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Repet, nu am avut niciodata Ciobanesc Carpatin, nu stiu multe despre el...
Din ce spune colegul de forum insa rezulta ca e mai greu de dresat, ca e mai masiv (mare) si mai incapatanat.
Toate astea eu le vad ca pe niste dezavantaje ptr un incepator in ale cainilor.

Cat despre comparatia cu Dacia, asta fiind singura masina produsa (deocamdata) in Romania, n-am gasit alt echivalent al Carpatinului. Nu e nicio rautate la mijloc.

Am cautat doua poze cu cele doua rase, spuneti si voi care va place, care ar fi BMW-ul si care... hai sa spunem Skoda Posted Image

Attached Files


Edited by dan_slack, 25 February 2013 - 20:58.


#50
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Sincer, eu as alege carpatinul pentru paza. C.G. doar cel din linie de lucru, cu spatele drept. Astia cazuti de shale care sunt acum in voga arata de parca i-a ologit cineva.

#51
Scorpion

Scorpion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 22.09.2004
Al meu era "Mercedes"  Posted Image [ http://imagecurl.com/images/98896587261373807310_thumb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://imagecurl.com/images/27461187002836400147_thumb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Intr-o curte cu ciobanesc german parca mai ai curaj sa intri, dar intr-o curte cu carpatin... numai cand latra iti vine sa fugi:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hC4zjqJqC04?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/K1y1Sv3lCiQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca vrei sa fie si mai frumos, alegi mioritic si gata:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JB7Aoee-kRo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ai0EdY2CZY0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Scorpion, 26 February 2013 - 01:15.


#52
mirceasb

mirceasb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.02.2013

View PostFreddy12, on 25 februarie 2013 - 23:59, said:

Sincer, eu as alege carpatinul pentru paza. C.G. doar cel din linie de lucru, cu spatele drept. Astia cazuti de shale care sunt acum in voga arata de parca i-a ologit cineva.
In privinta ciobanescului german sunt de acord cu tine . De altfel e singura rasa pt. care nu mi-as lua niciodata un caine cu pedigree .
De cativa ani la Sibiu , s-au adus cateva exemplare din liniile de lucru din fosta Germanie de Est .

http://www.scoaladed...pui-vanzare.php

Referitor la carpatin , eu personal as opta pt. ciobanesc romanesc de Bucovina .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/50UmA1dmRHw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#53
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
Ciobanescu' german, din cauza popularitatii, a fost imperecheat in exces si-au iesit, prin urmare, exemplarele astea care-s jumate caine, jumate broasca.

#54
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
River,

Tu chiar crezi ca nemtii au creat o rasa de caine "jumatate caine, jumatate broasca" de dragul popularitatii?!
Ai vreo cunostinta despre sistemul de standarde de rase de caini, despre ciobanescul german, sau despre caini, in general?!
Crezi ca daca dai cu bata-n balta, lumea o sa alerge sa cumpere ce caine recomanzi tu?!

Have fun!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate