Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Motosapa -partea a-II-a

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8782 replies to this topic

#7579
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Nea Vasile, respect.
Nene Scaiba, nici daca ma pui pe scaunul electric nu beau cerneala. Tuica de pruna este MUUUUULT mai dulce.

#7580
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010

View Postsandy76, on 06 decembrie 2015 - 13:28, said:

Asta nu o cred, am bagat in solar mic 12/5 si nu a ramas nimic nelucrat...
Poate ca avem scule diferite... ori altceva!
Am un motocultor  cu freza tractata Grillo G85 cu motor Honda GX200!

Nene sandy bell, avem pareri diferite despre ce inseamna lucrare bine facuta in solar. Pune te rog frumos matale poza cum vine freza lu' Grillo asta la 3 cm de coltul solarului ca mie imi da cu virgula si am freza laterala care incape muuult mai bine si tot raman acolo 30 cm de colt unde vine sfanta sapa.

Edited by e_miron, 06 December 2015 - 19:41.


#7581
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Si tu Miron,,,,cauti pete in soarePosted Image  . Merge brici freza tractata in solar ,,,,mai lasi totusi 5 cm pina linga margini ca sa nu busesti constructia . Cum o manevrezi ?,,,cel putin la mine , poti ingusta rotile sub latimea de de frezare , poti roti coarnele in unghi de 90  ,,!,da e suficient vreo 60 poti folosi marsarierul  . Rmane doar un patrat cu latura de 30-40 cm in cele patru colturi ale solarului .. Hai noroc si la revedere...ma duc sa ma uit la un film cu Svartenegar Posted Image

Edited by nelucroitoru, 06 December 2015 - 20:48.


#7582
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Exact de coltu' ala vorbesc si eu.

Si apoi Grillo e scula serioasa. buna dar costa pe masura. Nu merita investitia pentru 100mp. E undeva la 8-9 mii de lei iar un chinez e vreo 2 mii. Iti dai seama cata bere se poate bea de diferenta? :).

#7583
orex

orex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.07.2010
Multumesc mult tuturor colegilor care mi-au raspuns si celui ce a pus acest site in "miscare" Ca sa aveti o idee despre ce face nestiinta, va spun cu sinceritate ca-ci eram convins ca-ci motoarele Honda GX sunt maximul.Acum m-am decis,voi cumpara varianta cu motorul Robin-Subaru.Un coleg scria daca este mai ieftin cu 100 euro Robin-Subaru atunci .......
Probabil m-am exprimat gresit,si fac corectia de rigoare:e mai scump cu 100 euro.Referitor la pamantul pe care intentionez sa il lucrez,asa cum am precizat  deja, vorbim de vie, mai bine de jumatate de hectar  si diferite parcele la parinti,socri si la mine.Distanta dintre randurile de vie este destul de mare,va trebui sa trec de doua ori(cred)pentru a inlatura iarba.Avand in vedere ca-ci motosapa are posibilitatea de a misca coarnele nu cred sa am probleme.Acum o sa postez si link-rile.Daca sunt probleme pentru ca apar preturile, rog admin sa faca corecturile de rigoare si imi cer scuze in anticip

http://www.agrieuro....aru-p-5527.html

http://www.agrieuro....200-p-5424.html

Si acum o ultima intrebare: accesoriile se pot cumpara si din tara?Ati vazut asa ceva prin tara?

https://www.google.i...jy5nuEuiLwB92I=

Sunt ideali pentru a taia iarba printre randurile de vita de vie si nu numai.Daca a-ti vazut pe undeva asa ceva va rog sa-mi spuneti.
Inchei aici, inca odata multumind pentru informatiile pe care cu mult profesionalism le-am primit din partea colegilor.
Va multumesc.
Razvan

#7584
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Wow. Hai ca Subaru mai treaca mearga, dar atatia bani pe Honda mi se pare un pic...... Nu ca nu ar merita.

Accesoriile astea , cauta un pic pe la prietenii rusi pe tube si ai sa vezi gramada facute acasa. Ceva scule, ceva indemanare si se rezolva.

#7585
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014

View Postorex, on 06 decembrie 2015 - 21:33, said:

Multumesc mult tuturor colegilor care mi-au raspuns si celui ce a pus acest site in "miscare" Ca sa aveti o idee despre ce face nestiinta, va spun cu sinceritate ca-ci eram convins ca-ci motoarele Honda GX sunt maximul.Acum m-am decis,voi cumpara varianta cu motorul Robin-Subaru.Un coleg scria daca este mai ieftin cu 100 euro Robin-Subaru atunci .......
Probabil m-am exprimat gresit,si fac corectia de rigoare:e mai scump cu 100 euro.Referitor la pamantul pe care intentionez sa il lucrez,asa cum am precizat  deja, vorbim de vie, mai bine de jumatate de hectar  si diferite parcele la parinti,socri si la mine.Distanta dintre randurile de vie este destul de mare,va trebui sa trec de doua ori(cred)pentru a inlatura iarba.Avand in vedere ca-ci motosapa are posibilitatea de a misca coarnele nu cred sa am probleme.Acum o sa postez si link-rile.Daca sunt probleme pentru ca apar preturile, rog admin sa faca corecturile de rigoare si imi cer scuze in anticip

http://www.agrieuro....aru-p-5527.html

http://www.agrieuro....200-p-5424.html

Si acum o ultima intrebare: accesoriile se pot cumpara si din tara?Ati vazut asa ceva prin tara?

https://www.google.i...jy5nuEuiLwB92I=

Sunt ideali pentru a taia iarba printre randurile de vita de vie si nu numai.Daca a-ti vazut pe undeva asa ceva va rog sa-mi spuneti.
Inchei aici, inca odata multumind pentru informatiile pe care cu mult profesionalism le-am primit din partea colegilor.
Va multumesc.
Razvan
Transmisia la ce ai ales tu este ideala pt motoroto.....3 viteze....doua cu rotatii la ax asa cum au majoritatea iar una de fortza rotatie la ax foarte mica.....
Varianta chinezeasca este weima wm1000 pe care am vazut'o si arata foarte bine si mai ai varianta semichinezeasca sep 113 la omac pe care il poti prinde la 3000 lei in oferta dar carcasa reductorului este cam scurta ceea ce iti va crea niscavai probleme daca vrei sa'i pui roti pt a tracta ceva sau pt deplasare. Cei de la omac ofera niste roti care se monteaza in extremitatile frezelor si care sunt strict pt deplasare.....
Verifica aspectul asta cu rotile......pt ca eu tind sa cred ca nu vei gasi manicoate lungi ca sa'i scoti rotile in afara aripilor.....au cei de la rotakt pe site dar figureaza lipsa stoc din totdeauna.


#7586
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
Eu stiu ca tipul asta de transmisie are axul de 23 mm si tinand cont ca vei avea un motor mare subaru 9 cp.....greutate totala 110 kg la motoroto(si asta din cauza motorului)....nu cred ca niste manicoate lungi cu diam de 23 mm vor tine fara sa se indoaie in timp....
Carcasa reductorului tau este ca la lc90 ....scurta dar astia au pus ax de 32 mm prin urmare manicoate mari si rezistente......
Toate motoroto cu ax de 23 mm gen apollo 100 au carcasa reductorului suficient de inalta ca sa ii intre rotile sub aripi cu manicoate scurte......


#7587
alin_ag2003

alin_ag2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 27.02.2010

View Postscaiba, on 06 decembrie 2015 - 13:21, said:

N-are treabă cu ingineria ce ți-a spus colegul, sunt noțiuni de fizică elementară.

Daca tot sant notiuni elementare de fizica si  va pricepeti poate ne faceti o demonstratie matematica aici  sa aflam si noi cum e cu inaltimea asta de refulare....eu va dau datele:
-lungime refulare 250 m coloana principala
-diametru furtun 2"
-h aspirare 2m
-lichidul transportat apa
-temperature apei 15 grd Celsius
caracteristicile pompei : h maxim 30-32m Q max 36 mc
-Turatia motor 3000

Daca va lipseste ceva  din date vi le pun la dispozitie...
Daca as considera correct calculul lui Miron care este empiric  ar fi trebuit ca inaltimea de refulare sa fie cativa metri aprox 3...
Dupa alte formule simplificate pierderile sant considerate 15 si chiar 20% or in cazul asta pentru cei 250m de furtun in plan apa nu ar fi trebuit sa ajunga la capatul celalalt?
Dupa notiunile dv elementare de fizica cum am putut sa pompez apa la o inaltime considerabila 15-20-25m...sau cat o fi fost...Puteti dv sa calculati pentru ca fizica si matematica sant stiinte exacte si nu sant punctual meu forte la ce inaltime am pompat  apa? pentru ca eu nu prea am baut cerneala la scoala....
In alta ordine de idei colegul Grig are dreptate inaltimea maxima de absortie teoretica si maxima e pe aproape ce a spus dansul...adica mai exact 10.33 m
La calcul puteti folosi curba  H si Q  de la pompa WP 20...care cred ca sant apropiate...

#7588
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
dale dracu de calcule colegu indiferent cum vei face socoteala iti spun eu ca pompa aia nu este pompa de presiune. aia baga maxim 3,5 bari nicidecum 6 bari.
pompele cu rotor tip melc sint pompe de presiune.
cum erau pompele de la motopompele ceausiste cu motor de leu sau 650.am avut un am una dasta si daca aceleram motorul la maxim spargeam tevile de aluminiu de irigat
mergeam cu 36 de aspresoare.
pompele astea de acum sint de debit dar iti faci treaba cu ele si in irigatii...cu toate ca nu iese fum din aspresoare..
eu am pe loc si hidrant de la statia de presiune,si sint primul de la coloana principala......sa vezi acolo presiune .daca dai mai mult de un filet drumu pocneste tevile de aluminiu una dupa alta ,rupe clemele la tevi ,sar aspresoarele.....

#7589
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
@orex, confirm cele scrise de mettre legat de axe, roti, manicoate.

La Weima 1100D, 9CP benzina, axele rotilor sunt tot hexagon de 32 mm.

Axele alea de la roti duc tot greul. Am citit ca este vorba de jumatatea hectar de vie si cateva gradini.
In situatia asta sigur iti va trebui si  remorcuta, atat pentru deplasari cat si pentru momentul recoltatului la vie.

#7590
aghet

aghet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 03.09.2007
Buna ziua.
Multumesc de sfaturi,totusi pareri vis a vis de cele trei motorizari BCS(*aprox30mil) Loncin benzina(26mil) sau Loncin motorina(45mil)?
Livada are nevoie de coasa mai des,nu prea indragesc coasa de umar!!!!
Cu respect

#7591
alin_ag2003

alin_ag2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 27.02.2010

View Postsilesax, on 07 decembrie 2015 - 10:16, said:

dale dracu de calcule colegu indiferent cum vei face socoteala iti spun eu ca pompa aia nu este pompa de presiune. aia baga maxim 3,5 bari nicidecum 6 bari.
Pai asta vreau si eu sa spun.... daca pompa are 3 bari cum am ajuns la 6-7 dupa "acele notiuni de fizica elementara"....dupa acele calcule la presiunea asta a pompei  trebuia doar ca apa  sa umple furtunul de 250m ....numai ca eu am mai urcat cu ea si doua dealuri.....

Edited by alin_ag2003, 07 December 2015 - 11:53.


#7592
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 31.01.2010
Acei aproximativ 6 bari ii gasesti la racordul de iesire al pompei cind aceasta alimenteaza furtunul de care se face vorbire.
De pe ce ai scris rezulta ca ai un debit de 32Mc/h la o inaltime de 30m in conditiile in care pompa trage apa de la o adincime de 2m ( prin asta se intelege distanta de la luciul apei pina la nivelul
unde e pusa pompa, aia poate fi bagata in fintina dar si pusa in pod! )si o refuleaza pe o conducta de 2".
Totusi inclin sa cred ca pe acea lungime de 250ml pompa aia nu va debita 32mc/h la o inaltime de 30m, mai repede pe un furtun de  fix 30m.
Acea pierdere de presiune apare la conducte lungi in regim dinamic, cind curge apa prin furtun si asa se aproximeaza in goana calului, 1 bar/100ml.
Asta nu inseamna ca pompa daca are presiunea de 3 bari nu va ridica apa pe un furtun lung de 400 ml daca inaltimea nu este peste 30m, o va duce insa debitul
va fi atit de mic incit este nejustificata folosirea ei, vina aia de apa isi pierde viteza si nu ai debit.
Aveti un manual in engleza pentru a va mai lamuri.
Eventual sa si faci un mic calcul sa vezi cam ce putere trebuie pentru a muta atita apa, 32000 kg la 30m inaltime, chiar ar fi interesant



Grig

Edited by Ion_Bumbu, 07 December 2015 - 13:31.


#7593
alin_ag2003

alin_ag2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 27.02.2010

View PostIon_Bumbu, on 07 decembrie 2015 - 13:20, said:

Acei aproximativ 6 bari ii gasesti la racordul de iesire al pompei cind aceasta alimenteaza furtunul de care se face vorbire.
De pe ce ai scris rezulta ca ai un debit de 32Mc/h la o inaltime de 30m in conditiile in care pompa trage apa de la o adincime de 2m ( prin asta se intelege distanta de la luciul apei pina la nivelul
unde e pusa pompa, aia poate fi bagata in fintina dar si pusa in pod! )si o refuleaza pe o conducta de 2".
Totusi inclin sa cred ca pe acea lungime de 250ml pompa aia nu va debita 32mc/h la o inaltime de 30m, mai repede pe un furtun de  fix 30m.
Acea pierdere de presiune apare la conducte lungi in regim dinamic, cind curge apa prin furtun si asa se aproximeaza in goana calului, 1 bar/100ml.
Asta nu inseamna ca pompa daca are presiunea de 3 bari nu va ridica apa pe un furtun lung de 400 ml daca inaltimea nu este peste 30m, o va duce insa debitul
va fi atit de mic incit este nejustificata folosirea ei, vina aia de apa isi pierde viteza si nu ai debit.
Aveti un manual in engleza pentru a va mai lamuri.
Eventual sa si faci un mic calcul sa vezi cam ce putere trebuie pentru a muta atita apa, 32000 kg la 30m inaltime, chiar ar fi interesant

Attachment Army Hydraulic manual - new5499.pdf

Grig
Pai incep sa fiu de accord cu dv....adica la capatul celor 250m aveam presiune mica si nici decum 32 mc...sant de accord
Cum sa am 6 bari la racordul pompei ca ea baga maxim 3 conform curbei H -Q a pompei?
Astia 3 ar fi trebuit conform unor calcule sa plimbe apa pe orizontala pe cei 250m coloana....cum am mai ridicat-o si peste cele 2 dealuri?...
Nu am facut niciodata afirmatia ca la capatul celor 250m aveam 32mc/ora...nu stiu daca aveam un metru cub....
Multumesc de ajutor...eu raman la parerea ca aveam 3 bari la racordul de iesire al pompei...si nu mai mult...
Ati facut niste constatari corecte..cu privire la reducerea vitezei si debitului care reies si din calcule...

Edited by alin_ag2003, 07 December 2015 - 14:27.


#7594
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 31.01.2010
Acei 6 bari ii ai la o pompa care poate duce presiune, aia ridica si la peste 30m, ii ramine rezerva de presiune si
ai in consecinta debit, la capat arunca apa din ea , nu face pipi ca boul, despre una din aia vorbeau colegii.
La aia cu 3 bari , 30m inaltime si 250ml de furtun abia daca duce un pic de apa , de, 1mc fata de 30 mc e o diferenta maaare.
Despre pierderea aia prin frecare hidrodinamica e vorba, daca aia nu era, aveai debit si la 250m de furtun , e vorba de viteza
apei din furtun.


Grig

#7595
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014

View Postaghet, on 07 decembrie 2015 - 11:48, said:

Buna ziua.
Multumesc de sfaturi,totusi pareri vis a vis de cele trei motorizari BCS(*aprox30mil) Loncin benzina(26mil) sau Loncin motorina(45mil)?
Livada are nevoie de coasa mai des,nu prea indragesc coasa de umar!!!!
Cu respect
1. Asteapta ianuarie februarie....luni moarte pt comercianti deci reduceri mari.
2. Lc 90 e bun pt sapat, tractat etc dar in niciun caz pt cosit......( ghidon prea scurt ii trebuie niscavai adaptare)
3. Pt cosit e bun ceva gen apollo 100 cu ghidon lung.....sau weima etc
Pt un motoroto nou cu cositoare la pachet.....te duci frumusel la bsr pe soseaua alexandriei....cu bani cash....te tiganesti cu ei binisor si vei capata o reducere adevarata

#7596
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 30.07.2003
Lectia de fizica:

Cei x bar declarati pe pompa o sa-i poti obtine pe manometru doar daca tragi de la nivelul pompei, daca tragi din put, la manometrul de pe pompa nu ai cum sa obtii valoarea declarata pe pompa.

Sa fim mai exacti, daca pompa e pe un put de 30 m adancime, atunci nu ai sa masori cei 6 bar (sau 4 sau 10) nicaieri, ci ai sa-i socotesti asa:
-(adica minus)3 bar presiunea negativa la intrarea in pompa, data de greutatea coloanei de apa pana la luciul de apa. O iei ca valoare pozitiva si o aduni cu ceea ce poti masura cu manometru la iesirea pompei:

+ x bar, presiunea necesara la intrarea in coloana ca sa si parte de:
1. suficienta presiune ca sa urci apa pana la inaltimea celui mai inalt deal de pe coloana. Iar debitul marit rezulta in putere necesara semnificativ marita (vezi lucrul mecanic necesar ridicarii unui kil de orice de pe fundu' putului in varful dealului, cum a sugerat un coleg mai devreme = aprox 300 Joul la 30m ). La 3l/s (180l/min = 10.8mc/h) rezulta 900W (1.2cp) putere necesara. Dar asta-i nimic, ca urmeaza:
1.1. inca nitica presiune suficienta ca sa invarta aspersorul de pe varful celui mai inalt deal de pe coloana.
2. suficienta presiune ca sa impingi apa prin coloana cu debitul necesar alimentarii a y aspersoare. Cu cat debitul e mai mare, frecarile sunt mai mari deci iti trebuie presiune la intrare mai mare. Cresti debitul? Cresti si necesarul pe la punctul 1.
2.1 si inca nitica in surplus pentru ca si ultimul aspersor sa aiba parte de presiune nu de un pipi mic.


Daca mai pui si randamentele subunitare ale pompei si ale transmisiei (sigur mai pierzi un sfert de putere acolo), rezulta o putere destul de mare necesara unei motopompe, nu e chiar asa joaca de copil. Deci, da, motorul ala pare ca a fost destul de forjat.

Edited by til, 07 December 2015 - 15:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate