Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Motosapa -partea a-II-a

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8782 replies to this topic

#7057
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,422
  • Înscris: 05.02.2009

View Posttil, on 13 octombrie 2015 - 11:30, said:

. Ajungi la cele ~53kg motosapa + freze, cum a cantarit mc-john o-mac-ul 750.
Presupun ca e bine cu frezele cele mari, dar n-am avut ocazia sa incerc.
O mică corecție :
~53kg motosapa + ~ 15 kg frezele.
Frezele mai mari scoate solul mai bolovănos ! Cred !!!
Abia anul viitor mă pot pronunța.
Să zicem că Omac-ul intră mai adînc decit Briggs-ul și de aici bolovanii. Dar anul viitor ar trebui să nu mai fie bolovani, căci nu mă las mai jos decît am frezat anul acesta.

Mai am un rînd de cuțite mari pe care le vrea Cipri. După ce le testează, își va da și el cu părea, deși solul său nu e ca și al meu. Eu nu am văzut bolovani la el în curte.
Eu ar trebui să cumpăr 2 mașini mari de 40 mc de nisip, să le împrăștii prin curte. Ca să fac solul mai “moale”, cum e la Cipri sau Cati. Da ... de unde bani ?! :(

#7058
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Nu cred ca frezele sunt de vina.
Am si eu o bucata de gradina... oricat am macinat in primavara, cu freza tractorasului, cu cutite noi, turat bine si mers incet, tot a ramas bolovanos. La un vecin a iesit faina, fara sa fi fost arat inainte. La el e nisipos.
Acum in toamna, cand era cam uscat, a iesit faina si la mine, doar din aratura :D
E foarte cleios cand e umed.

#7059
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
100% e vorba de sol.....la mine cu omacul nu a iesit niciodata bolovanos decat la prima trecere care o fac in mai rapid....

#7060
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Asta am observat-o si eu, daca solul este mai humos si umed nu se toaca "fin", daca acelasi sol este tare/uscat se toaca marunt, acum doi ani mi-a ramas o parcela nefrezata din cauza ploilor cind intr-un final am ajuns la ea dupa ploi si o perioada de seceta acea parcela era "beton" de nici nu-mi venea sa ma uit la ea daramite sa o mai si frezez insa dupa ce mi-am facut curaj am ramas placut surprins sa constat ca paminul  sa frezat bine si nici nu a fost greu parca mai usor a mers la acesta decit la celalalt...

Edited by NickRvl, 13 October 2015 - 16:05.


#7061
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,422
  • Înscris: 05.02.2009
Am înțeles !
Povesteam cu ceva timp în urmă că am dat la un vecin la cîteva sute de metri depărtare cu frezele și are un pămînt printre vie , pufos ca zațul de cafea.
Ideea ar fi ...
Atunci cînd bagi plugul, apoi bagi frezele, automat adîncimile de lucrare a solului diferă !
Eu m-am gîndit că Omac-ul intră mai adînc decît Briggs-ul cu 5 cm iar solul desprins de jos, odată ajuns la suprafață arată ca niște cărămizi. Suficient de mari și dure.

Acum mă gîndesc că dacă luam BSR-ul 500 , cu frezele obișnuite (ca cele ale Briggs-ului), nu aș mai fi obținut acei bolovani, deoarece frezam la aceeași adîncime.
Dar am fost fermecat de cuțitele acelea MARI .
Mă rog, zarurile au fost aruncate ! Și chiar mă bucur că este ușurică. Nici eu nu arăt ca Arnold ! Și dacă ar fi fost mai grea ca mine... m-ar fi rupt de șale ! :)
La revedere !

#7062
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
McJohn am observat ca ti-ai facut piscina.
Cand ai sapat nu ai dat de nisip?
Daca DA - atunci stii de unde sa aduci/scoti nisip.
Daca NU - trebuie sa cauti pe la un vecin asa ceva , ori sa sapi mai adanc.
La mine in zona gasesc nisip incepand de la 120 cm adancime. Pe la 200 - 250 cm adancime gasesc nisip ceva mai mare.

#7063
Octavian_A

Octavian_A

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 09.02.2015
Dacă vrei un pământ ușor de frezat pune gunoi de grajd.

#7064
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,422
  • Înscris: 05.02.2009

View Postgrifonul_alb, on 13 octombrie 2015 - 19:43, said:

.
Cand ai sapat nu ai dat de nisip?
Da ! Ce-s nebun ! Să săp 2000 m la 1 m adîncime ! :angry:


View PostOctavian_A, on 13 octombrie 2015 - 19:45, said:

Dacă vrei un pământ ușor de frezat pune gunoi de grajd.
Am rugat într-un an mai mulți vecini să arunce gunoiul la mine în curte , și mi-au ieșit la bălării de m-am săturat.
Eu nu am animale :( !

#7065
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Nuuuuuu. Sapi intr-o zona/suprafata mica de la 1-1,5 m adancime pana la ce adancime gasesti nisip bun (cat mai mare -  nu pufarin) si poti sa-l scoti usor la suprafata. De aici poti scoate 20-30 mc de nisip care sa-l imprastii in toata gradina ta.
Groapa  rezultata o umpli cu pamantul decopertat pana la nisip si cu alte gunoaie rezultate de prin gradina.

#7066
Octavian_A

Octavian_A

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 09.02.2015
La mine trebuie să sap 4 m ca să găsesc o găleată de nisip

#7067
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006

View Postgrifonul_alb, on 13 octombrie 2015 - 19:59, said:

... (cat mai mare -  nu pufarin) ...

Daca nici eu nu-s mare... Am trecut de  mult de 100kg in viu.

#7068
Octavian_A

Octavian_A

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 09.02.2015

View Postmcjohn, on 13 octombrie 2015 - 19:54, said:

Am rugat într-un an mai mulți vecini să arunce gunoiul la mine în curte , și mi-au ieșit la bălării de m-am săturat.
Eu nu am animale Posted Image !
Ca să nu ai probleme cu buruienile gunoiul îl lași să putrezească cel putin 2 ani înainte să-l pui în gradină. Un vecin de-al meu strângea gunoiul într-o groapă și-l lăsa acolo câțiva ani să putrezească.

#7069
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
Am si eu nevoie de gunoi de grajd.....dar cer banditii 100 lei pe caruta.....
Asa ca ma lipsesc

#7070
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Pt cei din zona Giurgiu,gunoiul de pasari, este gratis...Este o platforma betonata in zona c chimic I  unde sunt depozitate sute de tone de gunoi de la ingrasatoriile de pui...

#7071
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
@mettre: Piata face pretu'... N-ai animale, platesti sau nu folosesti. Daca nu gaseste clienti, scade pretu'. Doar atunci...

View Postgcom61, on 14 octombrie 2015 - 12:36, said:

Pt cei din zona Giurgiu,gunoiul de pasari, este gratis...Este o platforma betonata in zona c chimic I  unde sunt depozitate sute de tone de gunoi de la ingrasatoriile de pui...
Interesant...
Ne putem asocia cativa gospodari si daca incarcatul si transportul unei basculante ajunge la un pret rezonabil se poate discuta. Se poate descarca in curtea (mai mare) a unuia dintre noi, dupa care ne intelegem.. Sau si mai tare, stabilim un traseu si 'lasa' nenea cantitatea aproximativ proportionala cu intelegerea prealabila. Sigur pentru cei dintr-o anumita zona... M-as baga si eu. Miram-as sa nu existe oarecine intreprinzator acolo sa nu se fi prezentat cu vreo vola pentru incarcat. Chiar si cu transport...

Daca, de pilda, aranjam ca o basculanta sa plece acolo (adresa, etc...), exista oarece utilaj de incarcare (stabilit inainte ora si costul operatiei) acolo?

Insa gunoiul de la pasaret (fermentat, ca sta de multa vreme, inteleg) e bun pentru substantele nutritive. Ma tem ca nu prea afaneaza solul ca cel de origine animala...

Edited by FaneDuru, 14 October 2015 - 12:56.


#7072
martyt13

martyt13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 20.02.2005
Til, spune-mi, te rog, ce diametru au frezele la BSR500?
Multumesc.

#7073
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Imi permit sa folosesc o poza pusa de mcjohn cu nu stiu ce freze. Atat au si cutitele mele de la hexagon la varf: 12-13cm. Deci diametrul e 2 x 12 cm + grosimea hexagonului. Adica aprox 28 cm?
http://forum.softped...tach_id=1548861

Iar frezele mele se vad aici: http://forum.softped...4#entry16500383

Edited by til, 14 October 2015 - 14:08.


#7074
martyt13

martyt13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 20.02.2005
Cum e mai bine: sa ai freze mici sau mari? Am citit undeva ca alea mari au diametru de 32, sper sa nu gresesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate