Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Motosapa -partea a-II-a

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8782 replies to this topic

#6517
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010

View Postmcjohn, on 02 august 2015 - 03:19, said:


Eu m`am referit la astea!


Si la fel de sincer, tie cred ca nimeni nu mai are ce`ti face!

Grig

#6518
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,422
  • Înscris: 05.02.2009

View PostIon_Bumbu, on 02 august 2015 - 08:59, said:

Eu m`am referit la astea.
Si la fel de sincer, tie cred ca nimeni nu mai are ce`ti face!
Te-ai referit ... vag !
Nu ai lăsat nici un link, nici o indicație.... De unde era să bănuiesc eu la ce te referi ?
Dar putea-i privi data. Acelea mari, sînt puțin mai mici decît acestea.
Attached File  uploadfromtaptalk1438510872622.jpg   78.57K   23 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1438510889874.jpg   64.74K   23 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1438510907431.jpg   62.12K   28 downloads
Acelea sînt de aici
Attached File  uploadfromtaptalk1438512339426.jpg   102.16K   29 downloads
Aici , cele mici sînt frezele Briggs-ului, iar cele mari le-am comandat de la Rotakt. Cam ca acelea mari sînt cele de la O-Mac. Iar cele de la Loncin 75 sînt (erau) mai mici ca cele de la Briggs.

#6519
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
Dupa cum bine stiti si eu am o mac 750  exact un an de cand este la mine si nu a trebuit decat sa ii schimb bujia dar un an a fost folosita nu gluma, atat la remorca cat si la freze , plug de bilonat , scos cartofi si asta intensiv dar fara a trece peste puterile ei. Asa cum zicea candva colegul nostru Nelu si eu tin la utilajele mele si le intretin dar nu trec peste ele , oare nu este vinovata si persoana care le manevreaza in anumite situatii?

#6520
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Ar putea fi vinovata. Dar la Apolo sau Omac 750 protectia la suprasarcina cred ca este acel ambreiaj-transmisie pe curea. Ar trebui sa patineze atunci cand ea este fortata peste puterile ei.
Eu am Apolo 100 si protectia ei consta in decompresor. Cand dau in ceva tare sau ,de exemplu, pamant umed si clisos, se opreste indiferent cat de turata este ea. La inceput am crezut ca are vreun defect. Perioada de rodaj am facut-o intr-un pamant care fusese sapat in toamna si mers bine. Apoi m-am dus la un var ce avea terenul arat in luna februarie, si nu degerase aratura, plus genul de sol clisos. Cam in 10-30 metri se oprea, mai ales cand intram intr-o zona mai tare/uscata deasupra si in adancime era cam moale/umed. Si radeau de mine vecinii varului ca am luat o panarama de motosapa. Si am sapat etapizat. Prima zi am sapat doar o trecere pe deasupra. A doua zi am intrat un pic mai adanc. A treia zi le aratam vecinilor varului cum trebuia sa iasa din primele doua treceri, dar solul este clisos si-i greu de lucrat.
John cred ca a nimerit o motosapa cu un defect de fabricatie. Si cred ca pinioanele pe care "sta" lantul au avut ceva probleme - o bavura, si nu lantul in sine. Spor la treburi John ,cred ca ai ramas un pic in urma cu ele .

#6521
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Imi poti indica te rog unde vine decompresorul asta la A100, te rog?.

La mine nu se opreste neam, oriunde dau cu ea, si m-am lovit de cateva ori de situatii dificile. Singura ocazie cand are protectie e la inclinare, daca motorul nu e cat de cat orizontal senzorul de ulei taie contactul. Si pe teren dificil, cum am mai explicat anterior, nu se da din prima pana la fund sa te lauzi la vecini, ca nu ei platesc reparatia. Tragi de ea strict de la caz la caz, dupa tipul terenului si scopul lucrarii. Am avut desteleniri unde am dat de 4 ori si parca parca mai mergea odata dat. Alte terenuri, a iesit din prima pamant de flori si frezele mergeau subteran. Deci cam asta e ideea. Lasa vecinii cu caprele lor.

#6522
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,422
  • Înscris: 05.02.2009
Am dat și eu la un vecin în vie. Avea un pămînt parcă era “zaț de cafea” !
Pe unde am mai dat , am intrat pînă la ax din 2 treceri, dar la acest vecin mergea axul frezelor pe sub pămînt, din prima trecere. Nu tu bulgări sau bolovani, nimic !

#6523
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014

View Postgrifonul_alb, on 02 august 2015 - 17:25, said:

Ar putea fi vinovata. Dar la Apolo sau Omac 750 protectia la suprasarcina cred ca este acel ambreiaj-transmisie pe curea. Ar trebui sa patineze atunci cand ea este fortata peste puterile ei.
Eu am Apolo 100 si protectia ei consta in decompresor. Cand dau in ceva tare sau ,de exemplu, pamant umed si clisos, se opreste indiferent cat de turata este ea. La inceput am crezut ca are vreun defect. Perioada de rodaj am facut-o intr-un pamant care fusese sapat in toamna si mers bine. Apoi m-am dus la un var ce avea terenul arat in luna februarie, si nu degerase aratura, plus genul de sol clisos. Cam in 10-30 metri se oprea, mai ales cand intram intr-o zona mai tare/uscata deasupra si in adancime era cam moale/umed. Si radeau de mine vecinii varului ca am luat o panarama de motosapa. Si am sapat etapizat. Prima zi am sapat doar o trecere pe deasupra. A doua zi am intrat un pic mai adanc. A treia zi le aratam vecinilor varului cum trebuia sa iasa din primele doua treceri, dar solul este clisos si-i greu de lucrat.
John cred ca a nimerit o motosapa cu un defect de fabricatie. Si cred ca pinioanele pe care "sta" lantul au avut ceva probleme - o bavura, si nu lantul in sine. Spor la treburi John ,cred ca ai ramas un pic in urma cu ele .
Nu cred ca e normal sa faca asa......cred ca ai probl cu senzorul de ulei

#6524
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Nu cred ca am probleme cu senzorul de ulei.
Pentru ca am observat ca imediat ce motosapa da de o "suprasarcina" - se opreste.
Am dat cu motosapa in vie la camp unde este un teren nisipos de-ti este mai mare dragul sa lucrezi. In acest teren nu mi s-a oprit decat de doua ori:
1- am dat intr-un ciot de butuc care iesea prea mult din randul de vie;
2- incercand sa ma feresc de o sarma prinsa aiurea pe un stalp de vie, am intrat cu motosapa intr-un pom care era pe calalalt rand de vie, si pana sa iau mana de pe maneta rosie de siguranta ori sa actionez ambreiajul, motosapa se oprise deja.
Probabil este un pic mai sensibila acum, la inceputurile ei, la suprasarcina.
In perioada asta strang materiale pentru a-mi face o remorca. Sa vad ce voi face , ca am in cap/schema doua modele cu basculare.

Din care una este ca a lui Ilinca Ionut, dar nu dau de el sa-i cer cateva detalii de constructie.

Edited by grifonul_alb, 02 August 2015 - 22:04.


#6525
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Alte baiuri are motosapa ta. Si daca nu ma insel, decompresor au doar motoarele diesel, asa incat A100 exclus sa aiba. Oprire la sarcina mai mare, ori mergi subturat, ori e ceva pe traseul alimentare, carburator sau filtru aer. La mine se opreste doar daca iau mana de pe maneta rosie, inclinare mare sau raman fara gaz. Altceva ioc.

#6526
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
Din categoria: cum sa distrugi o motosapa
https://m.youtube.co...h?v=gXFTm4YKuEY

#6527
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010
Decompresor au toate clonele de Honda, doar ca`i automat , pe axa cu came e pus .
Cautati pe Honda si va arata foto la axa.

Grig

#6528
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013

View Postmettre, on 03 august 2015 - 22:21, said:

Din categoria: cum sa distrugi o motosapa
https://m.youtube.co...h?v=gXFTm4YKuEY
si ma rog de ce ar distruge-o? ce sa- i faca,  s-o mangaie?  doar de aia o are sa munceasca. e bibelou?

#6529
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
nu este conceputa pt asa ceva..........d'aia se duc dreq pinioane lanturi ax freze rupte motoare distruse carcase rupte etc etc
cele sub 120 kg sunt pt sapat pamant umed in niciun caz pamant beton............eu n'am sapat niciodata pamant uscat bocna cu ele nici cu lc90

#6530
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,422
  • Înscris: 05.02.2009

View Postmettre, on 03 august 2015 - 22:21, said:

Din categoria: cum sa distrugi o motosapa
Mama, da ala e dement rău !
Daca as face asa ceva cu a mea ... in 10 min as aduna șuruburile de pe jos !
Dar după ce termina de decopertat, poate s-o vândă ! Cine o ia , norocul lui !

#6531
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Mie nu mi se pare ca face cine stie ce bravura... doar ca exagereaza cu acceleratia. Daca ma vedeati si pe mine cum topaiam pe brazde , la fel ati fi zis :D
Motpsapa din video va rezista, ca doar e Loncin :P si astea duc bine la solicitari :D

#6532
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007

View PostIon_Bumbu, on 03 august 2015 - 22:23, said:

Decompresor au toate clonele de Honda, doar ca`i automat , pe axa cu came e pus .
Cautati pe Honda si va arata foto la axa.

Grig


Asa am vazut si eu in niste scheme pe internet. Dar nu le-am mai gasit sa vi le arat exact sa vedeti unde este acel decompresor. Sau poate-l confund cu regulatorul de sarcina ??

#6533
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

View PostRazvanGL1, on 04 august 2015 - 06:01, said:

Mie nu mi se pare ca face cine stie ce bravura... doar ca exagereaza cu acceleratia. Daca ma vedeati si pe mine cum topaiam pe brazde , la fel ati fi zis Posted Image
Motpsapa din video va rezista, ca doar e Loncin Posted Image si astea duc bine la solicitari Posted Image

Nici cu acceleratia nu mi se pare ca ar exagera...
Frezele se invart aproape liber si cand incearca sa racaie pamantul tare si atunci cand sapa/marunteste partea pe care o cara cu roaba mai tarziu. Poate doar zdruncinaturile suplimentare sa afecteze eventualele suruburi nestranse bine...

#6534
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,596
  • Înscris: 01.12.2007
ala din videoclip nu face nici o bravura, daca cedeaza dintr-atat este petarda, eu am sapat patruzeci de gropi pentru pomi in stilul ala si a mai mers vre-o cinci ani.

@grifonul_alb eu am o vaga banuaiala referitoare la problema ta, nivel prea scazut in camera cu nivel constant sau un jigler decalibrat. Incearca sa mergi cu socul tras pe o bucata in care stii ca se opreste, daca nu se opreste si cu socul tras inseaman ca ai una din cele doua probleme ( nivel sau jigler ) si nu decompresor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate