Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Motosapa -partea a-II-a

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8782 replies to this topic

#6211
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Pricepusem...
Cand am zis doua, ma refeream la doua perechi de cutite prinse pe acelasi ax.
Iar 4 cutite intoarse ar cam insemna cate doua de fiecare parte. In masura in care un cutit e prins la jumatate si are doua capete taietore (ca in cazul meu...). Am vazut, insa si freze cu fiecare cutit montat separat... Poate la astea te referi.

Edited by FaneDuru, 07 July 2015 - 12:38.


#6212
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KIzwxp48-jo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Mettre , filme ,,pe masura ce mai adun ceva banuti sa cumpar un telefon , si pe masura ce cumpar si. celelalte accesorii  . Deocamdata nu am decat frezele de adancime si cuiul opritor cumparate . E scump dar merita . Accesoriile nu ma mai apuc sa fac nimic pentru el de capul meu ,,,cumpar originale caci sunt de prima mana , si apoi e pacat sa umblu cu nazbatii la asa utilaj ....am spus ca aici ma opresc cu toata treaba cuutilajele astea . M'am lamurit ce si cat poate fiecare ...mi'a luat 4 ani si o gramada de bani . Sa ia aminte cine ma citeste ca daca dau un sfat ,il dau ca sa i'i fie bine nu cum am patit eu la inceputuri . Da ....wm 1100 c tot nu i'l vand ca e bine sa aibe omul 2 scule pe linga casa Posted Image . Promit si filmulete ,poze ,,,chiar mai ''chinuite'' . Mai sunt doi colegi care au kipor....poate mai intra si dansii pe aici la ''o barfa'' .ca nu sunt prea multi ''kiporasi'' .

Edited by nelucroitoru, 07 July 2015 - 12:58.


#6213
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View PostFaneDuru, on 07 iulie 2015 - 10:38, said:

In primul rand, renunti la aparatoare... Inghiti ceva mai mult praf, dar altarul agriculturii merita ofrande, cred...Posted Image N-am inteles care e smecheria cu intorsul frezelor dinspre exterior. La motosapa mea sunt identice. Au niste discuri la capete, dar astea sunt separate de freza propriu-zisa. Daca el a facut asta si i s-a parut ca e bine, cu siguranta ale lui au vreun spil...
De ce as renunta, aparatoarea trebuie sa treaca la 5 cm de porumb,pe o parte si pe alta prin ea ma ghidez!
-Cum freza are exact 58+5+5=68cm, distanta intre randuri fiind 70!
-Eu zic ca aparatoarea ma protejeaza pe mine si porumbul, mai repede cred ca as intra cu freza in randul de porumb fara aparatoare!
-Daca vreau sa fie mai mica freza mai scot din cutite si o fac de 47 ori 37 cm!  Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2Z1m_AmYjzU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sandy76, 07 July 2015 - 14:40.


#6214
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
La banii aceia,personal as fi optat la cel mai bun motocultor vazut pana acum,cu voan si 4 roti pe nume Hebei 150
Attached File  56040333_1_644x461_tractor-chinezesc-hebei-alba-iulia.jpg   34.65K   30 downloads
http://olx.ro/oferte/q-tractor-hebei/
As adauga citeva de pe tr...as.ro cum ar fi o freza,o coasa si om as fi.
Jumba85 stie el ce stie,nu degeaba si-a cumparat altul dupa ce-l vandu-se pe primul de fraier.

Edited by alexbjorg, 07 July 2015 - 16:08.


#6215
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

View Postsandy76, on 07 iulie 2015 - 14:36, said:

De ce as renunta, aparatoarea trebuie sa treaca la 5 cm de porumb,pe o parte si pe alta prin ea ma ghidez!
-Cum freza are exact 58+5+5=68cm, distanta intre randuri fiind 70!
-Eu zic ca aparatoarea ma protejeaza pe mine si porumbul, mai repede cred ca as intra cu freza in randul de porumb fara aparatoare!
-Daca vreau sa fie mai mica freza mai scot din cutite si o fac de 47 ori 37 cm!  Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2Z1m_AmYjzU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Intelesesem ca ai probleme in a incapea cu ea printre randuri... Iar daca si cutia e micsorabila even better. Sorry

Edited by FaneDuru, 07 July 2015 - 16:58.


#6216
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009

View PostFaneDuru, on 07 iulie 2015 - 12:36, said:

Am vazut, insa si freze cu fiecare cutit montat separat... Poate la astea te referi.
In primul său mesaj a spus că întoarce cuțitul (cuțitele) de pe exterior pe interior. O operație cam anevoioasă, după mintea mea.
Uite cîteva dimensiuni orientative (de la O-Mac). Și cred că mare diferență nu este între acestea de 7 CP.
Attached File  uploadfromtaptalk1436287715387.jpg   181.5K   37 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1436287774415.jpg   129.6K   37 downloads
Deci dacă excluzi talerele și mai întorci și cuțitele exterioare către interior... scoți o lățime mai mică a frezelor .

#6217
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View Postalexbjorg, on 07 iulie 2015 - 15:56, said:

La banii aceia,personal as fi optat la cel mai bun motocultor vazut pana acum,cu voan si 4 roti pe nume Hebei 150
Attachment 56040333_1_644x461_tractor-chinezesc-hebei-alba-iulia.jpg
http://olx.ro/oferte/q-tractor-hebei/
As adauga citeva de pe tr...as.ro cum ar fi o freza,o coasa si om as fi.
Jumba85 stie el ce stie,nu degeaba si-a cumparat altul dupa ce-l vandu-se pe primul de fraier.
Da...poate ca asa as fi facut si eu daca vroiam sa fac si la altii, dar dupa cum am spus numai in gradina la mine si maxim 1ha de porumb printre randuri, nu peste ele!

View PostFaneDuru, on 07 iulie 2015 - 16:56, said:

Intelesesem ca ai probleme in a incapea cu ea printre randuri... Iar daca si cutia e micsorabila even better. Sorry

-Motorisca a fost luata exact pentru ca se incadreaza cu rotile si freza intre 2 randuri de porumb!
-Adica asta-i calul meu la prasit, chiar daca-i mecanic!  Posted Image

Edited by sandy76, 07 July 2015 - 19:46.


#6218
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Sandy,sincer,ma refeream dar numai partial la tine,caci tu ai avut un motiv SERIOS sa optezi pt. ACEA scula si nu alta.
Restul era pentru ciclul"tot tiganul isi lauda calul",unde desi are dreptate ca conteaza enorm si calitatea pieselor,sa nu utiam totusi ca un c.p. noname de vapor gen wm,bsr sau progarden este egal cu 1 c.p. de kipor,deci,de fapt,diferenta o face transmisa,altfel spus,felul in care este transmis acel cp la roata,pe urma conteaza "pata de contact",in cazul nostru frecarea care se obtine o data prin greutatea totala a utilajului si ai in al 2lea rand de profilul si latimea rotilor si de-abia pe urma calitatea pieselor,lucru clar dovedit in nenumarate randuri de userii forumului care stiu ce vor si opteaza in primul rand pe motor diesel (de ce oare?),pe urma pe greutate,pe urma pe profilul rotilor si de-abia la urma,eventual,pe marca (subaru,honda,kipor sau bsr,wm,etc.)
99% sigur ca daca schimbam acel motor de kipor da calitate superioara (si asta doar teoretica,nu intram in polemica)si montam un alt motor de aceeasi putere,obtinem acelasi rezultat efectiv si momentan (nu vorbim de durata de viata).Deci,decit sa iau un kipor,dac imi permit,as prefera sa iau un hebei 150 sh.
De ce?4 roti si un scaun cu volan fac diferenta.Probabil si o lucrare mai de calitate,cu un efort mai mic sau alea-alea dar astea deja sint doar variatiuni pe o tema data.
Nu contest kipor-ul,se stie,este una din preferintele mele datorita cuplajului separat pe fiecare roata,asemanatoare cu monoaxul si a posibilitatii adaptarii a unei freze tractate,,insa daca pot,mai bine sa dau bani pe cauciucuri decit pe opinci,energizante si alte ajutaje.
Cel mai bun cal este cel pe care il ai in ograda pentru ca nu te rogi de nimeni.
Bafta sa aveti amandoi de sculele din dotare si sa dea Al De Sus sa le lasati mostenire,in aceeasi stare,fara reparatii capitale.

Edited by alexbjorg, 07 July 2015 - 20:46.


#6219
nicu_gh

nicu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.12.2013

View Postmcjohn, on 07 iulie 2015 - 18:54, said:

Deci dacă excluzi talerele și mai întorci și cuțitele exterioare către interior... scoți o lățime mai mică a frezelor .
da dar coboara in adancime pana pune capra pe burta(reglajul cuiului de adancime nu mai are nici un efect) si nu inainteaza decat impinsa, am incercat eu la niste randuri de cartofi, dupa primul rand am renuntat...

#6220
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Alex , vorbesti in necunstinta de cauza . Nu orce motor se aseamana se aduna sau sunt la fel . Nu degeaba un kipor ca al meu costa la producator cat un monoax de 8-12 cp . Nu tot ce e masiv e si mai bun . La fel deci si cu motoarele de pe kipor sunt proiectate pentru lucru continuu in sarcini si conditii dure si fara sa piarda dupa un anumit timp de lucru din putere . Asta e valabil si pentru benzinare . Deci inca odata i'ti zic ca nu stii ce zici . Kipor , honda si altele de talia asta ...pe curele....sunt alta ''mancare de peste'' si pina nu ai contact cu un utilaj din asta cam e greu sa realizezi diferenta . Asta e .

#6221
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Acu` am vazut si eu clipul cu freza tractata la Kipor.
E tare faina scula, ce ma pune un pic pe ginduri e distanta dintre picioare si cutite, e un pic mica dupa mine...

Grig

Edited by Ion_Bumbu, 07 July 2015 - 21:34.


#6222
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
E faina scula nea Bumbu . Cu freza tractata se lucreaza cu coarnele intro parte ,la 30 grade,,,se modifica inclusiv pozitia schimbatorului de viteze ( pina la 180 grade ) dar tipul din film nu a facut manevra . Eu am fost la iasi la un furnizor kipor ,,,nu m'am inteles cu dansii totusi,,,si am vazut accesoriile kipor ,inclusiv freza tractata . Sunt facute din cele mai dure materiale ,,,inclysiv a lucra in sol mai stancos . Daca vezi caliatea la accesorii ,sincer cam i'ti pare rau daca ai alta scula . Freza tractata se segmenteaza de la 90 cm la 40 cm parca , rotile la fel se pot modifica de la 65 cm la 27 cm latime . Scula a fost gandita cu cap si sa bagat in ia tehnologie buna,,,face si treburi dure cu randament foarte mare dar si treburi care par mai fine ,tot cu acelasi randament si calitate . La axul frezelor au turatie de la 27 -240 turatii pe minut ,,,,la freza tractata sigur e mai mult . Sa nu crezi ca freza asta zgarie pamantul....lucreazabin optim la 18-20 cm iar daca iti pui mintea si mai dai o tura o bagi si mai mult . Frezele diverse tipuri ce se pun la ax sunt mai mari si solide ca la orce motosapa pe curele si pinioane . Merge si cu roti de 500.12 lejer , chiar si mai mari ,,,da nu'i nevoie . Am rotile de 500.12 de la wm1100 si le schimb oricand,,,se potrivesc suruburile . Cine vede un kipor si mai si face vreo doua manevre cu el isi schimba parerea .

Edited by nelucroitoru, 07 July 2015 - 22:06.


#6223
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Nelu, reciteste ce a scris alex.Calul putere e cal putere, indiferent de tara. Diferenta o face transmisia. De aia cele pe pinioane sunt mai bune ca cele pe curele, desi au acelasi motor. Tu insuti ai spus asta de nenumarate ori, dupa ce ai luat Weima. Noi te intelegem ca esti entuziasmat, te felicitam pentru achizitie si sa o porti sanatos multi ani de acum inainte.

Dar totusi, hai sa nu repetam polemica cu Weima vs restul lumii.

Tu spui ca cei 5 CP ai tai fac mai mult decat 10-13 CP. Nu e adevarat, 13 CP dau cu 5 de pamant la orice ora din zi si din noapte. Si cei 7 de la weima bat pe cei 5 de la kipor .

Pretul ridicat al utilajului tau vine din calitatea materialelor si probabil si designul, marca, etc dar sa fim realisti . Nimeni nu neaga ca Kipor e bun, ba chiar foarte bun, eu am vazut doar pe net si imi place, dar de aici pana la ''ce am eu bate tractoarele profesionale'' adica repetam istoria cu weima, e cale lunga.

#6224
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
E scula buna Kipor, treaba aia cu transmisia pe curea s`a discutat , e o solutie buna la utilaje ce lucreaza cu socuri si are si rol de protectie la suprasarcina.
Daca intinzi cu simt curelele in momentul in care blochezi freza ele patineaza.
Ca dezavantaj ar fi doar randamentul un pic mai mic al transmisiei fata de cea cu pinioane.
Avantajul pe linga cel  susmentionat este simplitatea si pretul de cost mic al solutiei , sa nu spun si flexibilitatea in atasarea utilaje ce necesita
actionare de la motor.
Una peste alta nu`i o solutie proasta , e ieftina, rezonabil de fiabila ( in functie de pretul curelei !) si usor de reparat mai ales.
In alta ordine de idei , Kipor chiar fac motoare bune si in final platesti calitatea, nu neaparat marca.
Asa cum s`a mai discutat, calitatea , chiar chinezeasca costa.
Inca un avantaj la Kipor e sistemul de craboti de la roti , poti vira suepr usor cu el in felul asta.
Ca utilaj eu cred ca isi merita banii cu virf si indesat.

Grig

#6225
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
De acord cu absolut totul.

Eu ma refeream doar la circul care e pe cale  sa apara, kipor vs restul. Toata iarna/primavara a fost weima vs restul.

La faza cu caii putere, vorbeam odata cu cineva care pasionat fiind de BMW, decreta sus si tare ca caii putere germani sunt mai puternici decat cei francezi. Acu apuca-te tu si explica fizica unuia care sustine asta. Eu nici macar nu am incercat. L-am lasat sa creada ce vrea el.

#6226
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
Ps. Kipor este copie honda :)) deci......

#6227
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

View Poste_miron, on 08 iulie 2015 - 00:16, said:

De acord cu absolut totul.

...La faza cu caii putere, vorbeam odata cu cineva care pasionat fiind de BMW, decreta sus si tare ca caii putere germani sunt mai puternici decat cei francezi. Acu apuca-te tu si explica fizica unuia care sustine asta. Eu nici macar nu am incercat. L-am lasat sa creada ce vrea el.

Nu ati procedat tocmai bine...Si eu...,mult timp am procedat asa.Rezultatul a fost ca in unele conjuncturi,parerea mea nu mai era luata in seama.Singura solutie era ,ca in discutia respectiva,sa il trimit pe respectivul atotstiutor,sa mai citeasca ceva manuale ,si apoi sa sustina ce spune...

#6228
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010

View Poste_miron, on 08 iulie 2015 - 00:16, said:

La faza cu caii putere, vorbeam odata cu cineva care pasionat fiind de BMW, decreta sus si tare ca caii putere germani sunt mai puternici decat cei francezi.


Ceva dreptate are omul....
Au din pacate`s pe graba da revin cu o explicatie perfect plauzibila si cu una care se pare ca`i adevarata.

Grig

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate