Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Motosapa -partea a-II-a

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8782 replies to this topic

#6103
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 05.02.2009

View Postanknic, on 27 iunie 2015 - 23:24, said:

probabil ca sigur e sa iau una de 140 mil...dar daca una de 50 ar putea sa faca fix ce vreau eu? e o diferenta f.mare totusi...
Mă bag și eu în discuție, dar stau f prost cu timpul liber.
Eu sînt de acord cu BSR-ul 900.
Eu am una similară (dar mai ușoară). Cu frezele intră lejer la 25 cm. Cu plug, nu am încercat și nici nu voi folosi vreodată .
Dar îți dau o idee. In loc de plug folosești "freză de bilonat".
Nu am găsit alt link (dar poate mă ajută colegii ce au acest dispozitiv), http://www.agromall....-kipor-ktpm60/.

Am uitat să adaug, apropo de adîncimea plugului.
Dacă solul este nisipos ca a lui Unykat ... de ce să nu meargă plugul cu 3 cormane ?
(Dacă te duci PE PLAJĂ la Marea Neagă nu bagi plugul la 30 cm ? Deci, depinde și de calitățile pămîntului.)

#6104
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 05.02.2009
Am găsit ceva în telefon, poate te ajută.
Attached File  uploadfromtaptalk1435817605232.jpg   25.68K   71 downloads

#6105
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmcjohn, on 02 iulie 2015 - 07:15, said:

(Dacă te duci PE PLAJĂ la Marea Neagă nu bagi plugul la 30 cm ?
Nu.
Pentru ca ori e nisip uscat afanat in care ai sa patinezi, ori e ud si batut, pe care n-o sa-l poti intoarce de greu ce e.
Cum ziceam, din start Anca a cautat altceva decat motosapa, de fapt.
Ideea ta e interesanta, ca alternativa. Sigur e mai lenta, trebuie vazut si daca inalta pamantul suficient. Daca cele doua conditii sunt acceptabile (viteza mai mica si inaltimea e suficienta), atunci merge asa, mai low-cost.


Vasile, ce tot zici de forta dinamica/statica. Te referi la forta care imprima acceleratie, F(orta) = m(asa) x a(cceleratia) ? Pai si aia nu e tot o forta pe care trebuie s-o imprimi cu rotile? E o componenta a fortei cu care trage utilajul.
Forta de tractiune pleaca de la roti. Rotile au nevoie de doua chestii ca sa traga: aderenta (iar coeficientul a fost deja estimat la 0.6 de un alt coleg) si de apasare (adica greutate). Deci, pe scurt, forta = grutate . QED.
Mai departe e treaba ta daca folosesti forta aia pentru dinamica (accelerare, plecare de pe loc) sau munca (intors brazda etc). Sau ambele, ca forele se compun, conform manualului de fizica de clasa a IX-a pe vremea mea.

Eu am dat o explicatie simpla, sa fie inteleasa de toata lumea. Poftim mai sus si explicatia mai pe indelete.

Edited by til, 02 July 2015 - 10:42.


#6106
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

View Postmcjohn, on 02 iulie 2015 - 07:15, said:

(Dacă te duci PE PLAJĂ la Marea Neagă nu bagi plugul la 30 cm ? Deci, depinde și de calitățile pămîntului.)
Il bagi cu siguranta. Dar nu cred ca-l mai scoti (cu motocultoru'), altfel decat ridicand de coarne...
Cu siguranta, calitatile pamantului reprezinta un element important. De-aia se recomanda sa ari 'in optim'... Iar butucii din vie au prostul obicei sa 'cultive' si oarecari radacini laterale. Nu prea vanjoase, ca sunt 'aranjate' in fiecare toamna, dar se opun si astea oarecat.

Edited by FaneDuru, 02 July 2015 - 11:38.


#6107
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Nici o motosapa din lume ,benzen sau disel nu sapa lejer la 25 cm . Doar daca ai vre'un petec de pamant pe linga casa si'l muncesti constiincios an de an . In rest ,,,vise . Cand te duci la x la treaba in 90 % din cazuri dai de pamant tare ,din varii motive . Nici in vis nu intri cu motosapa la 25 cm ...nu din prima si nici din a doua trecere si nu cu orce motosapa . In nici un caz cu vreun x 500 sau x 900 . Dapoi da mai ari cu astea .

#6108
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Cu plug cu trei 'foi'...
Eu sunt convins ca isi astupa butucii in felul ala, dar amenajarea aia (desteapta...) stia sa racaie pamanul de pe interval si sa-l urce peste acestia (butuci). In nici un caz nu sapa la 30 cm adancime cum credea doamna si incerca si pe noi sa ne convinga ca masina de frezat zapada putea... Cred ca i-a imbolnavit de cap pe 'injinerii' din familie, ca ce mare filozofie sa gasesti asa ceva, ca intra ia pe forum si cum umbla cainii cu astfel de motosape in coada, o sa afle unde sa-i astepte (pe caini...) si primeste si ea una. Ca doar e dispusa sa plateasca peste 100 milioane (vechi...).
Mai sunt curios ce oferte o fi primit pe PM. Sunt (aproape) convins ca nimeni nu i-a oferit si 'plugul de vie' care sa poata fi tras de motocultor, dar ce conteaza daca "omu' care a folosit- stie ca poate'? Adevarul este ca daca o gasca isi ofera asa transparent penele, ar fi pacat sa n-o jumulesti...

Ce nu prea pricep este cum de nu m-a luat si pe mine la rost (pana acum...)... Desi dupa ce am incercat s-o inteleg si sa-i sugerez sa fie mai ponderata in a impune solcitari oamenilor care nu-i sunt datori in nici un fel, n-am prea menajat-o. Nici sa cred ca s-ar putea sa-mi dea dreptate nu-mi prea vine sa cred...

#6109
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
nu-mi prea vine... (n-am mai putut edita)

#6110
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
Cine mi.a scris pe PM nu vinde...dar detine si lucrand cu respectiva masinarie mai multe tipuri de teren stie ce si cat poate...nu emite doar supozitii din dorinta de a parea superior...in fata unei femei :)

Interesant este ca acel plug de vie exista in dotarea unui motocultor, nu standard...dar se achzitioneaza separat.

#6111
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
E minunat! Baga un link sa ne bucuram si noi...
Daca nu vinde chiar ca nu inteleg deloc de ce PM si nu postare publica sa ne luminam si noi. Niste carcotasi...

P.S. Am un limbaj mai colorat, de felu' meu, si ma bucur cand am ocazia sa-l exersez... Nu incerc deloc sa par superior. Doar ca te infoiasi fara rost (dupa gustul meu...) si am simtin nevoia sa te atentionez cumva...

Edited by FaneDuru, 02 July 2015 - 16:23.


#6112
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Hai mai anca,baga niste poze sau link cu produsele respective (motocultor,plug de...vie) sa nu murim prosti.
Ala din PM sa iti trimita o poza-2,tu le salvezi pe calc si pe urma le pui pe forum,ce mare scofala?
Sau acum sintem mai catolici decit Papa?
Si eu pot arata clip facut in State cu motocultor cu plug cu aratura la aprox. 30 cm dar e de acum 50 de ani si nu e de vanzare.

L.E nu il mai gasesc,stiu ca era ceva de enul zilele agricole si erau mai multe motocultoare si tractorase mici,si fiecare tragea un plug.Asta de care zic era si plug rotativ,cit jumate de motocultor-asta era de dimensiunea celui monoax si semana cu ceva italian.

Edited by alexbjorg, 02 July 2015 - 18:46.


#6113
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AaUGZQTTJQo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pareri adincime aratura?40cm pina in varf,cam 30cm pana la nivelul solului?Pamint lucrat...restul e tacere Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/o_t-QcB7tz4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alexbjorg, 02 July 2015 - 18:47.


#6114
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Eu am mari indoieli ca daca treci fioroseniile alea prin intervalul dintre doua randuri de vie (la laltimea precizata de anknic) nu scoti butasi pentru inca un rand nou... Primul ara, oricum, perpendicular pe o alta aratura preliminara. Nu mai precizez ca tractau cate un plug cu o singura cormana...

#6115
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 05.02.2009
Mesaj cu dedicație ptr prietenul meu cîrcotaș ! Gigi Contra ! Deși nu era la fața locului, deși nu a văzut nimic, acest "Nostradamus" le știe pe toate. Mă refer la dl Nelu !
Atunci cînd am frezat suprafata măsurată astăzi, nici prin gînd nu mi-a trecut că voi face această măsurătoare ! Dacă aș fi știut mă coboram cu frezele pînă nu se mai vedeau și scoteam 30, poate 35 cm. (Am să fac mîine acest clip).
Dar nu vreau s-o vînd, ci doar imi lucrez modest grădina.
Clip.


#6116
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.09.2009
Esti tare, solul este moale.(hai ca rimeaza).
PGS-ul meu, ~300Kg, 10 CP (diesel) nu trece de 25cm => motor de 2 bani.

Edited by vasile59, 02 July 2015 - 23:28.


#6117
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Tine si de tehnica de frezare, cred... Daca te invartosezi si-l tii mai mult pe loc (apasand pe tija opritoare, sau cum s-o fi numind...) cred ca depasesti recordul lui mcjohn daca incerci sa umbli si la tehnica.
O sa randa unii de mine, dar eu am o nastrusnicenie cu motor Honda de 5.5 si (dupa ce m-am prins ca e nevoie de oarece ca s-o tina pe loc...), ingrop frezele complet. A durat o vreme pana sa ma prind cum sa apas astfel incat sa mearga continuu cam la aceeasi adancime. Marturisesc, insa, ca freza mea n-a avut in dotare un astfel de 'opritor' si nici vanzatorul nu mi-a povestit oarece despre nevoia de a folosi asa ceva si in prima primavara in care am folosit-o, intai m-a alergat ca pe hotii de cai, dupa care m-am prins ca fac treaba buna doar daca reusesc s-o tin mai mult pe loc. Simteam ca-mi smulge bratele din umeri dar ma indarjeam sa rezist... Imi imaginam ca sunt la sala. Credeam ca sunt destept si clocisem un astfel de dispozitiv pe care imi propusesem sa-l construiesc, pana am intrat pe net sa vad cum frezeaza altii si abia atunci am avut o refelatie. Am descoperit forumul asta abia al treilea, sau patrulea (nu-mi mai amintesc exact cand am cumparat-o...) cu ocazia problemei pe care am avut-o atunci cand s-a blocat deschisa supapa de admisie. Ca si experienta initiala, a fost oarecum trista... Eu scriam, testam oarece si tot eu raspundeam povestind cum am rezolvat problema...
De-atunci am setat sa primesc automat noile postari si atunci cand cred ca pot sa ajut cu vreun sfat, o parere (atentionare...), in masura timpului disponibil, nu evit sa particip...

P.S. Tehnica povestita se potriveste doar la saraciile (de 1 ban) care trag chiar cu freza... La cele cu priza de putere s-ar putea sa existe alta tehnica. Nu-mi dau seama cum poti sa apesi, dar nu sunt sigur ca nu se poate, astfel incat s-o tii cu partea din fata in sus. Nu chiar ca pe Titanic, dar oarecat... Poate si constructia frezei conteaza. In sensul adancimii la care ar intra atunci cand priza de putere e paralela cu solul...

P.P.S. Doar in scop demonstrativ (vazand cum evolua unu' pe net) am reusit sa sap un sant din care cu greu am reusit sa scot motosapa... Am lasat doar jumatate de freze, scoteam pamantul cu lopata, dar era mult mai usor decat sa fi evoluat la cazma...

Edited by FaneDuru, 03 July 2015 - 10:00.


#6118
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
-Pentru ca s-a discutat mult despre vie...
2 pluguri de vie, unu vrea tractor de 30-50 CP, altul de 60-90 CP
http://www.utilajeag...luguri-vie.html

-Asta Italian baga la 30cm dar trebuie tractor de 60-90 CP

Attached Files


Edited by sandy76, 03 July 2015 - 10:31.


#6119
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Da' pentru motosapa nu gasisi, bre, vreunu'...?

#6120
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View PostFaneDuru, on 03 iulie 2015 - 10:30, said:

Da' pentru motosapa nu gasisi, bre, vreunu'...?
Pentru motosapa nu cred sa existe... poate confectionate...dar cine opreste proprietarul viei sa-l foloseasca si cu o motosapa...de fapt nu cred ca-l poate urni!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate