Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Motosapa -partea a-II-a

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8782 replies to this topic

#4411
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Astia de la dedeman sunt putin marsavi. Pt a reduce pretul modifica echiparea standard. Din ce stiu eu, lc90 are aceleasi freze ca la lc1350. Asa fac si la apollo 135. Inainte erau, intr-adevar, echipate cu freze numite "tip 1'', dar acum o-mac le echipeaza cu freze ''tip 2'' ca ale mele, de 35cm in diametru. Dupa masuratorile mele, direct pe fotografie(cu aplicatie rigla din pacate) si calcule, o bucata freza are 21cm

Edited by RazvanGL1, 26 March 2015 - 13:44.


#4412
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Azi am pus remorcuta cea veche(handmade) pe chinezul cel nou...trebuie modificata ca sunt prea aproape coarnele de ea si nu poti vira si mai are si pana pe o roata Posted Image .
Pana o sa o modific uitati-va va rog la cupla chinezului...asa e si a voastra? e prinsa in doua suruburi in partea de sus si doua in partea de jos de grup...nu e cam slaba? imi e frica sa nu o smuceasca o data remorcuta si sa o rupa din grup...ma gandesc oricum ca aluminiu ala din care e facut grupul e totusi tratat si rezista la niste forte ca altfel nu ar mai trage nimeni remorcuta sau plug cu asa ceva...
M-am urcat un pic in ea si am facut 2 metri in fata si 2 in spate si mi s-a parut ok...abea astept sa o modific si sa ii fac pana si sa ma dau cu ea prin sat Posted Image

Attached Files



#4413
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Apoi la cit costa chiar credeti ca o sa fie aluminiu forjat de inalta rezistenta?
Nu poate fi mare forta de tractiune, e cu "protectie" , patineaza morosapa cind e prea grea remorca.
Ca idee motosapa nu`i facuta sa traga remorci , e pentru sapat.
Daca e sa cedeze , cedeaza filetul si atunci cauti sa bagi un insert sa`l repari sau refiletezi pentru surub mai mare.
La prima vedere cred ca poti trage si o remorca auto cu acea cupla, suruburile sa fie strinse doar.


Grig

#4414
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Am o motosapa Dragon, cu motor Honda de 5,5 cp. Am lucrat numai cu patru freze, de cand am cumparat-o. Dar am observat ca a inceput sa moara motorul cand pun sase freze. Trebuie sa lucrez mai atent. Totusi banuiesc ca ar trebui curatat carburatorul.
Cand am cumparat-o cele care aveau transmisie pe curele si lant, erau ff scumpe.
Pot spune ca m-a servit exemplar pana acum, nu am mai vazut "zilieri smecheri" prin curtea mea.

Edited by vasilemet, 26 March 2015 - 20:12.


#4415
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

View Postpaul_pablo, on 26 martie 2015 - 16:31, said:

..........
Pana o sa o modific uitati-va va rog la cupla chinezului...asa e si a voastra? e prinsa in doua suruburi in partea de sus si doua in partea de jos de grup...nu e cam slaba? imi e frica sa nu o smuceasca o data remorcuta si sa o rupa din grup...ma gandesc oricum ca aluminiu ala din care e facut grupul...............

La tine transmisia e din aluminu? nu se prea vede clar cupla la tine, pun o poza cu cea de la moto a mea care se aseamna la "perfectiune" cu moto a ta:
Attached File  cu.jpg   55.79K   87 downloads

cu mentiunea ca transmisia e din fonta.

#4416
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

View PostNickRvl, on 26 martie 2015 - 20:15, said:

La tine transmisia e din aluminu? nu se prea vede clar cupla la tine, pun o poza cu cea de la moto a mea care se aseamna la "perfectiune" cu moto a ta:
Attachment cu.jpg

cu mentiunea ca transmisia e din fonta.

Tot cam asa ceva e dar cu carcasa din duraluminiu....ca mai toate modelele din categoria asta de prin magazine, identic ca si constructie cu un loncin lc75 de exemplu
Si ca toate motosapele care sapa si sapa si iar sapa mai si cosesc sau trag cate o remorcuta sau cate o prasitoare ca daca vrei sa uzi ii pui si pompa de apa...ca deh...daca numai ar sapa jumate din noi nu isi luau asa ceva.

#4417
xk1daL

xk1daL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.09.2014

View Postvasilemet, on 26 martie 2015 - 20:10, said:

Am o motosapa Dragon, cu motor Honda de 5,5 cp. Am lucrat numai cu patru freze, de cand am cumparat-o. Dar am observat ca a inceput sa moara motorul cand pun sase freze. Trebuie sa lucrez mai atent. Totusi banuiesc ca ar trebui curatat carburatorul.
Cand am cumparat-o cele care aveau transmisie pe curele si lant, erau ff scumpe.
Pot spune ca m-a servit exemplar pana acum, nu am mai vazut "zilieri smecheri" prin curtea mea.
Si eu am acelasi tip de motosapa si cu 6 freze merge perfect. Nu am remarcat nici o diferenta iar motorul nu face figuri absolut de loc. Curata carburatorul, filtrul de aer, uleiul sa fie curat si nu are cum sa faca figuri.

#4418
danchi

danchi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 17.03.2007

View Postpaul_pablo, on 26 martie 2015 - 16:31, said:

Azi am pus remorcuta ................................................
..................................................

Imi pare ca legatura catre moto este rigida Posted Image
Ar fi necesar sa se poata roti  Posted Image  atunci cand moto se inclina lateral fata de remorca Posted Image
De rezistat rezista Posted Image daca rezista la noi , care avem jucarii asemanatoare, nu vad de ce ar ceda la tinePosted Image

Edited by danchi, 26 March 2015 - 22:09.


#4419
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

View Postdanchi, on 26 martie 2015 - 22:07, said:

Imi pare ca legatura catre moto este rigida Posted Image
Ar fi necesar sa se poata roti  Posted Image  atunci cand moto se inclina lateral fata de remorca Posted Image
De rezistat rezista Posted Image daca rezista la noi , care avem jucarii asemanatoare, nu vad de ce ar ceda la tinePosted Image

Nu e rigida! moto se poate inclina independent de remorcuta. bara care duce la cupla se roteste...

#4420
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009

View Postpaul_pablo, on 26 martie 2015 - 22:19, said:

Nu e rigida! moto se poate inclina independent de remorcuta. bara care duce la cupla se roteste...
Cum se comporta la sapat? Intra destul de adanc?

#4421
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Pentru vie ( araci sau spalieri) coarnele trebuie sa fie cu cel putin cu 20cm mai putin late decat latimea randului ( la 1m latime rand maxim80cm latime coarne, 60 cm ideal) ca sa nu va juliti la maini si nici vitele de cie. La ce fiare cu greutate se vechiculeaza pe aici am mari indoieli ca pot intra pe randuri din cuaza coarnelor si nu din cauza de segmentaare freze.

#4422
florin01bz

florin01bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 15.02.2014
https://youtu.be/-BZ...ySo motosapa mea BSR 900 la frezat!Posted Image

Edited by florin01bz, 27 March 2015 - 11:02.


#4423
Marianmbw

Marianmbw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 11.02.2013
Am verificat uzura găurii centrale de la cupla de tracțiune de la Apollo 100 al meu și am constatat că are cam 4 mm. Am vrut să încarc cu sudură, dar am ales o altă variantă. Am decupat dintr-o țeavă cu interior de 16 mm și am sudat-o în locul uzat. Am din nou gaura de 16 mm +. De asemenea am încărcat cu sudură și uzura de la bolț. Utilajul are 2 ani în aprilie, uzura se încadrează în limite normale, sau e prea avansată?

#4424
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Prea avansata daca ai facut cu ea lucrari doar la tine + ocazional pe la vecini.

Daca ai tras de ea pe la altii sa scoti bani atunci posibil sa fie in limite.

#4425
Marianmbw

Marianmbw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 11.02.2013
Lucrez decât grădina mea, vreo 30 ari, și 10 ari unde am vie, dar solul din grădină este cam compact, deși e lucrat anual cu motosapa și câteodată arat de toamna cu tractorul.

Edited by Marianmbw, 27 March 2015 - 11:28.


#4426
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Materialul prost.

#4427
nicu93c

nicu93c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 11.03.2014

View Postmcjohn, on 26 martie 2015 - 13:15, said:

Aici ai un link .
Cuțitul mic este cel cu care a venit motosapa. Cel mare este cuțitul cu care este echipat Omac-ul, (cele cumparate de mine) !
Acum pune si tu un metru pe ale tale si arata-ne si noua ! Ca ochiul meu...nu e gradat !
Nu stiu de ce , dar am impresia ca tu "susții ca rața împunge , când ea măcăie si fuge" !
Daca sinteti Dumneavoastră amabil si puneți o ruleta, măsurând distanta din ax, in vârful cuțitului vom ști si noi ce dimensiune au acele cuțite . La mine este de 13,5 cm, asa cum se poate observa in prima poza.
Attachment 2014_04_24__11_54_09~01.jpg Attachment 2014_05_06__17_16_00.jpg Attachment 2014_05_06__17_15_19.jpg Attachment 2014_05_06__12_22_05.jpg Attachment 2014_05_06__12_25_52.jpg Attachment 2014_05_06__12_26_14.jpg Attachment 2014_05_06__12_26_46.jpg



cutitele la lc90 sunt de 16 cm ;;)

#4428
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Banuiesc ca masurate din dreptul axului, nu?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate