Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Motosapa -partea a-II-a

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8782 replies to this topic

#3655
robinejjan

robinejjan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.11.2013
Salutare. Ce spuneti de asta,ca zice ca e motosapa,si de fapt cred ca este ca frezele merg prinse pe ax,dar e diesel si are cutie de viteza mecanica,oare se merita?Nu am experiente cu utilaje de genul motosapa motocultor dar ma intereseaza,de asta fac intrebarea unora care se pricem. Va multumesc,astept sa vad ce credeti.....
http://www.tocmai.ro...l-22323208.html

#3656
danchi

danchi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 17.03.2007
Eu prefer utilajele noi Posted Image pe cat este posibil Posted Image din care sa nu curga uleiul pe la toate imbinarile Posted Image
Avand in vedere ca la un pret apropiat gasesti wm sau hs 1100 noi si cu caracteristici similare Posted Image nu vad de ce as cumpara asa cevaPosted Image
Daca pretul este rezonabil Posted Image jumatate pana la maxim 2/3 din pretul echivalentului nou Posted Image devine interesant Posted Image doar daca iti place sa surubarestiPosted Image
Scula nu are diferential ci cuplaj cu clichet la fiecare roata Posted Image nu neaparat foarte solid Posted Image

Edited by danchi, 31 January 2015 - 10:09.


#3657
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Apropo de motoare pentru motosapele-motocultoarele noastre , loncin nu sunt cu nimic mai bune decat orce motor chinezesc . Eu personal nu am auzit de vre'un motor de motosapa stricat de ani si ani de cand sunt motosapele astea prin zona mea cel putin . Cu motoarele astea loncin ,pur si simplu ''gargara'' e mare caci stiu si vanzatorii si altii interesati ca trebuie sa promoveze un brand sa fie mai ''cu mot'' .....ca asa iese banul .....da ai loncin .....nu ? . Deci repet ,,,,nu am auzit de motoare stricate . Daca era vorba de honda ,,,,da . Astea sunt ceva mai bune , da loncin dai banii de pomana doar ca sa te simti mai ''barosan'' .

#3658
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.09.2009
Aia 16 CP spun f. multe.

#3659
asterisc

asterisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 22.11.2005

View Postnelucroitoru, on 31 ianuarie 2015 - 14:01, said:

Apropo de motoare pentru motosapele-motocultoarele noastre , loncin nu sunt cu nimic mai bune decat orce motor chinezesc . Eu personal nu am auzit de vre'un motor de motosapa stricat de ani si ani de cand sunt motosapele astea prin zona mea cel putin . Cu motoarele astea loncin ,pur si simplu ''gargara'' e mare caci stiu si vanzatorii si altii interesati ca trebuie sa promoveze un brand sa fie mai ''cu mot'' .....ca asa iese banul .....da ai loncin .....nu ? . Deci repet ,,,,nu am auzit de motoare stricate . Daca era vorba de honda ,,,,da . Astea sunt ceva mai bune , da loncin dai banii de pomana doar ca sa te simti mai ''barosan'' .
Si iara incepe...


#3660
rodos10

rodos10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.01.2014
Am fost incantat la MTD 330M de greutate(45kg),motor Briggs&Stratton german,2 roti spate cu reglaj adancime de lucru si latimea de lucru 30-60cm. Eu nu am nevoie de mai mult de 60cm,deoarece intre randurile de zmeura sunt 2,5m si frezez jumatate de metru de o parte si jumatate de cealalta a randului pentru a nu lasa buruienile sa invadeze zmeura.Restul distantei dintre 2 randuri o las cu iarba si o cosesc.Multumesc pentru recomandari dar din ce-am vazut sunt grele(70-90kg) si ma doare spatele doar cand ma gandesc ca trebuie sa le deplasez sau sa le urc in masina.Am dat astazi comanda si pe marti cred ca o primesc. Va spun atunci daca e de bine sau nu.

#3661
asterisc

asterisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 22.11.2005

View Postrodos10, on 31 ianuarie 2015 - 14:39, said:

Am fost incantat la MTD 330M de greutate(45kg),motor Briggs&Stratton german,2 roti spate cu reglaj adancime de lucru si latimea de lucru 30-60cm. Eu nu am nevoie de mai mult de 60cm,deoarece intre randurile de zmeura sunt 2,5m si frezez jumatate de metru de o parte si jumatate de cealalta a randului pentru a nu lasa buruienile sa invadeze zmeura.Restul distantei dintre 2 randuri o las cu iarba si o cosesc.Multumesc pentru recomandari dar din ce-am vazut sunt grele(70-90kg) si ma doare spatele doar cand ma gandesc ca trebuie sa le deplasez sau sa le urc in masina.Am dat astazi comanda si pe marti cred ca o primesc. Va spun atunci daca e de bine sau nu.
Cam scumpa la ce stie sa faca. Motosapa nu se ia in carca. Motosapa se cam dirijeaza mai mult. Merge si ea pe roti sau se ridica putin pt transportul pe roata din fata. Asta nu inseamna ca ridici toata greutatea ei. Dar acum ai luat-o. Nu mai conteaza. Sa o stapanesti sanatos!

#3662
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006

View Postrodos10, on 31 ianuarie 2015 - 14:39, said:

...motor Briggs&Stratton german,
B&S nu este german Posted Image este de origine americana.

#3663
asterisc

asterisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 22.11.2005

View Postpufarin, on 31 ianuarie 2015 - 15:20, said:

B&S nu este german Posted Image este de origine americana.
Da, este de origine americana. Asa este.

E frumos numele, are rezonanta asa. Cand zici Briggs and Stratton...

Dar mai mult ca sigur cred ca este tot made in P.R.C.

Cel putin ce se pune pe motosape si alte utilaje mici....

#3664
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010

View Postrodos10, on 31 ianuarie 2015 - 14:39, said:

Am fost incantat la MTD 330M de greutate(45kg),motor Briggs&Stratton german,2 roti spate cu reglaj adancime de lucru si latimea de lucru 30-60cm. Eu nu am nevoie de mai mult de 60cm,deoarece intre randurile de zmeura sunt 2,5m si frezez jumatate de metru de o parte si jumatate de cealalta a randului pentru a nu lasa buruienile sa invadeze zmeura.Restul distantei dintre 2 randuri o las cu iarba si o cosesc.Multumesc pentru recomandari dar din ce-am vazut sunt grele(70-90kg) si ma doare spatele doar cand ma gandesc ca trebuie sa le deplasez sau sa le urc in masina.Am dat astazi comanda si pe marti cred ca o primesc. Va spun atunci daca e de bine sau nu.


Acu faptul e consumat, dar nu era rau sa fi citit un pic topicul mai in urma, eventual intrebai colegi care au scule similare si iti explicau ei cum e cu prea usor si fara mers inapoi.( daca nu gresesc, mcjohn si alexbjorg au/aveau ceva asemanator.)

Nici 45 kg nu le ridici in spate chiar usurel, si in momentul cand trebuie sa dai inapoi , neavand roata frontala de sprijin o sa trebuiasca sa o ridici efectiv in spinare. La prima utilizare e OK, dar  dupa ceva ore de munca si zece ridicari, o sa vezi diferenta. Rotile alea mici vor fi complet inutile, pentru ca inapoi dai pe pamant frezat si se vor afunda.

Usor mai inseamna ca o sa topaie destul pana intra in brazda si bratele tale te vor certa :) . Pt cosit, daca luai gardelina sau echivalente, puteai monta o coasa cu discuri pe la 800 lei , la asta nu cred ca se poate pune.

Sa o stapanesti sanatos si sa pui poze cu dihania.

#3665
Marianmbw

Marianmbw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 11.02.2013
Nu înțeleg de ce toți întreabă ce motosape să-și ia, dacă până la urmă fiecare cumpără ce are în gând. Apropo de motoare. Motorul de la fosta motosapă, care a decedat după 10 ani de lucru, Tecumseh, era made în USA, dar acum, când l-am demontat, am văzut că e fabricat în Italia. Are oarecare uzură la cilindru și segmenți, dar problema gravă e că s-a rupt biela. Ce părere aveți, se merită să-l mai repar?

#3666
asterisc

asterisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 22.11.2005

View PostMarianmbw, on 31 ianuarie 2015 - 16:11, said:

Nu înțeleg de ce toți întreabă ce motosape să-și ia, dacă până la urmă fiecare cumpără ce are în gând. Apropo de motoare. Motorul de la fosta motosapă, care a decedat după 10 ani de lucru, Tecumseh, era made în USA, dar acum, când l-am demontat, am văzut că e fabricat în Italia. Are oarecare uzură la cilindru și segmenți, dar problema gravă e că s-a rupt biela. Ce părere aveți, se merită să-l mai repar?
Daca gasesti piese si nu sunt scumpe, eu zic sa o repari. Nu strica acolo in gospodarie. Eventual o vinzi.  A doua varianta ar fi rematul... daca mai iei ceva pe fierul ala... :)

#3667
robinejjan

robinejjan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.11.2013
Multumesc de sfat danchi,cu toate ca 12,13 cai nu sunt aceiasi cu 16,si cred ca daca e mare si masiva ai mai multe avantaje,dar lucrul nou e lucru nou,nu se compara cu ceva uzat mai mult sau mai putin. O sa negociez putin sa vad pana la cat poate lasa pretul,ma gandesc ca la un 2500 poate merita si vazita de aproape,daca nu...raman pe lucru nou.

#3668
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
Rodos 10 sa o stapanesti sanatos , multi ani fara reparatii dar... fac pariu ca nu o sa treaca multa vreme si o sa vii aici si o sa zici ,, ce buna era daca era mai grea si mai ales daca stia sa mearga si inapoi" , asa cum au venit si alti colegi ai nostrii .Robinejjan pana sa negociezi vezi daca se gasesc si piese perntru utilaj ca altfel poate ajunge la remat,mai bine ai alege varianta lucrului nou  .

#3669
rodos10

rodos10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.01.2014
Multumesc pentru urari.  Mi-as fi dorit o motosapa cu mai multe viteze dar toate au greutate mare si volum mai mare,iar eu nu am masina de transport decat un VW Passat berlina in care cu siguranta nu mi-ar fi incaput un utilaj de 90-100kg(nici asa nu sunt sigur ca incape fara sa o desfac).Ca putere cred ca este destul de puternica pentru mine deoarece eu doresc o mobilizare a solului la 10-15cm adancime si in special sa distrug buruianul. O sa revin cu poze. Sa aveti o zi buna.

#3670
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Stai linistit ca dimensiunile sunt cat de cat la fel, doar  cele peste 9-10 CP  sunt sensibil mai mari.

#3671
robinejjan

robinejjan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.11.2013
UnyKat tocmai asa faceam acum,discutam de pret si daca piesele in cauza si altele sunt disponibile. Se gasesc piese pentru motor potrivit codurilor la preturi se pare destul de corecte,adica pompa de injectie in cauza undeva pana in 100 euro noua. Ma tenteaza sa o vad si sa imi fac o parere.

#3672
Adigo

Adigo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.11.2012

View PostMarianmbw, on 31 ianuarie 2015 - 16:11, said:

Nu înțeleg de ce toți întreabă ce motosape să-și ia, dacă până la urmă fiecare cumpără ce are în gând. Apropo de motoare. Motorul de la fosta motosapă, care a decedat după 10 ani de lucru, Tecumseh, era made în USA, dar acum, când l-am demontat, am văzut că e fabricat în Italia. Are oarecare uzură la cilindru și segmenți, dar problema gravă e că s-a rupt biela. Ce părere aveți, se merită să-l mai repar?

Norocosule! Posted Image Tecumsehul meu când l-am luat de la Ruris ziceau că e motor american, dar după 2 ani începuse să se prelingă ulei pe la îmbinarea băii de ulei și se punea praf mult și arăta urât. Când l-am desfăcut pe piesele interne erau ștanțe chinezești. Merge de mers motorul și acum dar s-a dus transmisia melcată(după 7 ani de utilizare brută și fără prea multă grije cu schimbatu uleiului!)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate