Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Motosapa -partea a-II-a

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8782 replies to this topic

#3439
wizard5

wizard5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 22.03.2007
Nu prea se vinde la Basarom, este? :)))

#3440
danchi

danchi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 17.03.2007

 wizard5, on 20 decembrie 2014 - 18:02, said:

Nu prea se vinde la Basarom, este? Posted Image))

Habar n-am Posted Image ca eu am luat de la Travandi  Posted Image

Edited by danchi, 20 December 2014 - 18:17.


#3441
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014

 danchi, on 20 decembrie 2014 - 17:53, said:

Nu stiu ce rost poate avea busonul din partea de sus a cutiei de vitezePosted Image

Buson.jpg
Elimina presiunea din cutie. Iti va curge ulei pe acolo, nu mult, si doar cand o folosesti intens, nu te speria, asta este rolul busonului.
Eu am patit-o si am sunat la reprezentanta. A mea e alta Marie dar tot cu asa palarie.

#3442
danchi

danchi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 17.03.2007

 tatuc, on 20 decembrie 2014 - 18:44, said:

Elimina presiunea din cutie. Iti va curge ulei pe acolo, nu mult, si doar cand o folosesti intens, nu te speria, asta este rolul busonului.
Eu am patit-o si am sunat la reprezentanta. A mea e alta Marie dar tot cu asa palarie.

Multumesc Posted Image am pus aproape doi litri de ulei si sper sa-si faca treaba daca e prea mult Posted Image
Oricum o sa fac rodajul cu activitati usoare Posted Image

#3443
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Sa o porti sanatos.
  Faza cu marsarierul e cam aiurea la inceput, dar pe urma te inveti. Si e normal sa trebuiasca sa scoti pe liber, nu poti avea cuplate simultan mersul inainte si cel inapoi.
  In ce priveste smucitura de la ambreiaj, cred ca se datoreaza transmisiei prin roti dintate care nu are joc spre deosebire de curele. Eu m-am invatat sa dau acceleratia foarte la minim, aproape la relanti si sa las ambreiajul treptat, exact ca la masina. pe urma accelerezi dupa necesitati.

#3444
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Buna achizitie Danchi . Sa i'ti fie de bine si sa va aduca satisfactii in familie , la munca .
Cu ambreiajul te obisnuiesti in timp si dupa un timp o sa trebuiasca sa reglezi lungimea cursei .
Ulei la transmisie baga'i 2,3 litri ,adica pina atinge partea superioara a varfului striat al jojei ,daca e la fel ca la wm 1100 meu . Pot sa te asigur ca e ''scula puternica'' care nu prea face probleme.

#3445
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009

 e_miron, on 20 decembrie 2014 - 21:29, said:

Sa o porti sanatos.
  Faza cu marsarierul e cam aiurea la inceput, dar pe urma te inveti. Si e normal sa trebuiasca sa scoti pe liber, nu poti avea cuplate simultan mersul inainte si cel inapoi.
  In ce priveste smucitura de la ambreiaj, cred ca se datoreaza transmisiei prin roti dintate care nu are joc spre deosebire de curele. Eu m-am invatat sa dau acceleratia foarte la minim, aproape la relanti si sa las ambreiajul treptat, exact ca la masina. pe urma accelerezi dupa necesitati.
Nu exista transmisie cu roti dintate fara "joc".

#3446
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010

 vasile59, on 21 decembrie 2014 - 00:40, said:

Nu exista transmisie cu roti dintate fara "joc".

Nu ai inteles nimic din ce am spus, chit ca nu am folosit poate chiar cele mai potrivite cuvinte.

Prin joc ma refeream la faptul ca la curele nu se transmite miscarea brusc, exista o plaja progresiva de crestere a fortei de frecare intre curea si fulie ( determinata de  intinzator)  care permite o plecare de pe loc sa zicem mai lina, fara smucituri. La roti dintate nu exista acea plaja, contactul fiind direct intre dintii rotilor, lasarea brusca a ambreiajului determina plecarea de pe loc la viteza maxima determinata de treapta de viteza selectata si de pozitia manetei de acceleratie.  De aceea sfatul meu a fost sa se concentreze pe manevrarea lina a ambreiajului, exact ca la masina.

Daca lasi ambreiajul brusc la masina ta , si este bagata in oricare treapta de viteza ce crezi ca se intampla?, ajunge de la zero la 100 in jumate de secunda?. Nu, moare motorul, asta se intampla pentru ca momentul de  inertie al  masinii depaseste cu mult momentul pe care il dezvolta motorul. La motosape, fiind greutatea relativ mica comparativ cu puterea motorului, nu moare motorul dar sare ca o capra inainte. Motorul are puterea supradimensionata fata de masa relativa a motosapei pentru ca pe langa deplasarea propriuzisa , mai trebui sa mai actioneze si accesoriile, freze, plug ,remorca si cate alea.

#3447
raul_azz

raul_azz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 28.12.2011
danchi înseamnă ca ai fost cuminte...  Mos Crăciun ti-a adus un cadou excelent, sa o stapanesti sănătos !

#3448
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

 e_miron, on 21 decembrie 2014 - 01:40, said:

Nu ai inteles nimic din ce am spus, chit ca nu am folosit poate chiar cele mai potrivite cuvinte.

Prin joc ma refeream la faptul ca la curele nu se transmite miscarea brusc, exista o plaja progresiva de crestere a fortei de frecare intre curea si fulie ( determinata de  intinzator)  care permite o plecare de pe loc sa zicem mai lina, fara smucituri. La roti dintate nu exista acea plaja, contactul fiind direct intre dintii rotilor, lasarea brusca a ambreiajului determina plecarea de pe loc la viteza maxima determinata de treapta de viteza selectata si de pozitia manetei de acceleratie.  De aceea sfatul meu a fost sa se concentreze pe manevrarea lina a ambreiajului, exact ca la masina.

Daca lasi ambreiajul brusc la masina ta , si este bagata in oricare treapta de viteza ce crezi ca se intampla?, ajunge de la zero la 100 in jumate de secunda?. Nu, moare motorul, asta se intampla pentru ca momentul de  inertie al  masinii depaseste cu mult momentul pe care il dezvolta motorul. La motosape, fiind greutatea relativ mica comparativ cu puterea motorului, nu moare motorul dar sare ca o capra inainte. Motorul are puterea supradimensionata fata de masa relativa a motosapei pentru ca pe langa deplasarea propriuzisa , mai trebui sa mai actioneze si accesoriile, freze, plug ,remorca si cate alea.
Asta imi place mie aici, gasesti explicatii de genu ca intelege si taranii agricultori da si aia de la bloc.
Bine/ai ales cuvintele acu.
Bravo.

Edited by ddaannii, 21 December 2014 - 20:26.


#3449
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
Craciun fericit tuturor!

#3450
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Craciun linistit tuturor colegilor ,mai vechi si mai noi . Multa sanatate si spor la treaba in viitorul sezon .

#3451
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Sarbatori fericite pentru toti.

#3452
Marianmbw

Marianmbw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 11.02.2013
Crăciun fericit!

#3453
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Un Craciun Fericit tuturor !!!

#3454
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Sarbatori fericite, tuturor

#3455
Adigo

Adigo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.11.2012
Crăciun fericit softpediștilor!
Attached File  urare de craciun.png   703.44K   29 downloads

#3456
sosta

sosta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.02.2004
Craciun fericit!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate