Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Motosapa -partea a-II-a

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8782 replies to this topic

#3061
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009

 silesax, on 22 octombrie 2014 - 05:19, said:

da ,mai lamurit bustean....tot ii bun ca nu esti islamist ...
Păi eu ți-am scris în privat , căci viața mea privată nu face parte din subiectul topicului, iar tu faci circ, răspunzând "public"!
Nu-i frumos !!!

#3062
Trutzisb

Trutzisb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.10.2014
Buna,
Doresc sa imi achizitionez si eu un motocultor, nu stiu exact pt ce sa optez..Ruris 730k sau Apollo 100,stiu ca sunt ambele chinezesti dar as dori o parere,care ar fi mai OK.

Sau poate sunt alte alternative la acest pret,nu doresc sa dau mai mult de 2500 ron.

Multumesc

#3063
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009

 Trutzisb, on 30 octombrie 2014 - 16:16, said:

Buna,
Doresc sa imi achizitionez si eu un motocultor, poate sunt alternative la acest pret,
Nu doresc sa dau mai mult de 2500 lei

Dacă depui puțin efort și mergi în urmă 1-2 pag, Anastasia își dorea și ea o motosapă . Citește ce s-a discutat și revii cu "nelămuriri" !
La revedere !

#3064
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Sfaturile colegilor de forum sunt foarte bune. Daca citesti un pic in urma vei avea raspuns la aproape toate intrebarile.
Multumesc colegilor inca o data!

#3065
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014

 Trutzisb, on 30 octombrie 2014 - 16:16, said:

Buna,
Doresc sa imi achizitionez si eu un motocultor, nu stiu exact pt ce sa optez..Ruris 730k sau Apollo 100,stiu ca sunt ambele chinezesti dar as dori o parere,care ar fi mai OK.

Sau poate sunt alte alternative la acest pret,nu doresc sa dau mai mult de 2500 ron.

Multumesc
La banii astia nu cred ca vei gasi altceva decat chinezesti. Si eu am cautat cea mai buna oferta cam tot de banii astia. La mine s-a potrivit ROTAKT ROG90, de care sunt f. multumit pana acum. L-am folosit la frezat si arat. Am devenit agricultor din acest an, dar un vecin care se pricepe mi-a zis ca a pregatit ok pamantul. Cand l-am cumparat am sunat la firma si oferta ce mi-au facut-o a fost cea mai buna de pe piata.

#3066
asterisc

asterisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 22.11.2005

 tatuc, on 30 octombrie 2014 - 21:36, said:

La banii astia nu cred ca vei gasi altceva decat chinezesti. Si eu am cautat cea mai buna oferta cam tot de banii astia. La mine s-a potrivit ROTAKT ROG90, de care sunt f. multumit pana acum. L-am folosit la frezat si arat. Am devenit agricultor din acest an, dar un vecin care se pricepe mi-a zis ca a pregatit ok pamantul. Cand l-am cumparat am sunat la firma si oferta ce mi-au facut-o a fost cea mai buna de pe piata.

N-ai fi zis! Acest ROG90, spaima tractoarelor la arat! Cand il bagi in brazda face furori! Posted Image

S-a potrivit de bine, nu? Mai ales la arat!

Mai să fie! Cea mai bună ofertă de pe piata zici? Ma duc sa-mi iau si eu ce sa mai!

Ia zi, pana la cat ai program acolo?

#3067
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014

 asterisc, on 30 octombrie 2014 - 22:36, said:



N-ai fi zis! Acest ROG90, spaima tractoarelor la arat! Cand il bagi in brazda face furori! Posted Image

S-a potrivit de bine, nu? Mai ales la arat!

Mai să fie! Cea mai bună ofertă de pe piata zici? Ma duc sa-mi iau si eu ce sa mai!

Ia zi, pana la cat ai program acolo?
Eu nu am program acolo. Cred ca tu ai o problema cu cei care nu folosesc ce recomanzi tu.
Aratura a iesit f bine. Te oftici? I-ați un breloc cu ghiare.
Atea fiind zise poți posta orice, am sa te ignor fiindca rolul topicului este altul decat polemica ieftina ce o faci tu.

#3068
wizard5

wizard5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 22.03.2007

 tatuc, on 30 octombrie 2014 - 21:36, said:

La banii astia nu cred ca vei gasi altceva decat chinezesti. Si eu am cautat cea mai buna oferta cam tot de banii astia. La mine s-a potrivit ROTAKT ROG90, de care sunt f. multumit pana acum. L-am folosit la frezat si arat. Am devenit agricultor din acest an, dar un vecin care se pricepe mi-a zis ca a pregatit ok pamantul. Cand l-am cumparat am sunat la firma si oferta ce mi-au facut-o a fost cea mai buna de pe piata.

de unde stii ca a fost cea mai buna de pe piata? Nu am nicio treaba... dar chiar miroase a reclama!

#3069
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014

 wizard5, on 31 octombrie 2014 - 00:23, said:



de unde stii ca a fost cea mai buna de pe piata? Nu am nicio treaba... dar chiar miroase a reclama!
Foarte simplu, am cerut oferte de la toți "producatorii", mai puțin de la Ruris despre care citisem atât aici cât şi pe alte forumuri că au probleme cu asigurarea garanției. Am luat la pachet motocultor, plug, roți metalice şi prăşitoare, iar cei de la Rotakt mi-au oferit prețul cel mai mic. Față de următoarea oferta cam 400 lei. Am vrut un motocultor de 100 kg sau peste, iar la câți bani am avut a ieşit ROG90, care nu cred că este mai bun sau mai rău decât alt model din această clasă. Cred că m-am făcut înțeles.

#3070
wizard5

wizard5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 22.03.2007
Comerciantule, pai spune-ne omule ce oferta ti-au facut. La ce pret?!?! Ce o mai lungesti aici cu noi. Chiar sunt curios sa vad la ce pret ti-au facut marii "producatori" din valcea care nu fac altceva decat sa cumpere din china si sa-si treaca numele lor pe produse. La fel ca Rurisul.....

#3071
asterisc

asterisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 22.11.2005

 tatuc, on 30 octombrie 2014 - 21:36, said:

Am devenit agricultor din acest an, dar un vecin care se pricepe mi-a zis ca a pregatit ok pamantul.

Zau? A pregatit bine pamantul,nu?  Tare vecinul asta al tau!
Eu le recomand pe toate prietene inclusiv rotakt, dar nu ai avut timp sa citesti forumul fiindca esti ocupat cu vanzarea de motocultoare. Sau daca nu esti ocupat cu asta probabil esti ocupat sa faci aratura cum trebuie sa-ti iei OK-ul de la vecinu'. Acest GURU al araturii cu motocultorul.

Pastreaza-ti prietene brelocul cu gheare si eventual pune-l la pachet cu un motocultor de-al tau. Poate asa ajungi la cel mai bun pachet dupa piata!

Sper sa te tii de cuvant si sa ma ignori. Cum spunea cineva pe-aici:

"La revedere"! Posted Image

Edited by asterisc, 31 October 2014 - 11:42.


#3072
Trutzisb

Trutzisb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.10.2014
Multumesc,pentru raspunsuri, am citit o gramada de pagini si din prima parte,insa nu am citit ce trebuia...:))

O zi buna sa aveti, o sa otez probabil Apollo 100,este suficient la ce il voi folosi(nu am de gand sa ar cu el).

#3073
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Mno, sper că aveți sufletul răcorit și putem merge mai departe.
Și poate vă focalizați pe cine votați duminică, parcă-i mai important...

ps: tot ce va mai fi offtopic după acest post voi șterge fără explicații, cine-l continuă o face pe propria-i barbă.
Să votați înțelept !

#3074
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013

 Trutzisb, on 31 octombrie 2014 - 11:45, said:

Multumesc,pentru raspunsuri, am citit o gramada de pagini si din prima parte,insa nu am citit ce trebuia...Posted Image)

O zi buna sa aveti, o sa otez probabil Apollo 100,este suficient la ce il voi folosi(nu am de gand sa ar cu el).

Trebuie sa te hotarasti ce anume vrei sa faca utilajul si eu zic sa te gandesti si la segmentarea frezelor . Si eu cand am luat utilajul meu eram in dilema si am cerut sfaturi aici si pot zice ca am primit sfaturi bune si sunt multumit de alegerea facuta.

#3075
gelone21

gelone21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 15.05.2010
SI EU AS VRE SA-MI CUMPAR UN MOTOCULTOR din cate am inteles motosapele cam sar ca mingiiile de pingpong pe teren nearat de 5-6 ani asa ca va cer parerea despre (sper ca nu mi-o luati in nume de rau sau ca fac reclama) progarden HS1100B-2 DIESEL DE 9CP ar fi fiabil pe un teren de 3000 mp nedestelenit de 5-6 ani ???
va multumesc (eventual un rotark rog135???)

#3076
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Motosape sunt amandoua, daca vrei motocultor cauta ceva cu freza purtata nu cu freze pe care te chinui sa le schimbi cu rotile. Sare o motosapa, dar nici rea nu este cand aduci terenul la un nivel lucrabil, chiar s-ar putea sa preferi o combinatie motosapa + motocultor (tractoras).

#3077
asterisc

asterisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 22.11.2005

 gelone21, on 02 noiembrie 2014 - 12:12, said:

SI EU AS VRE SA-MI CUMPAR UN MOTOCULTOR din cate am inteles motosapele cam sar ca mingiiile de pingpong pe teren nearat de 5-6 ani asa ca va cer parerea despre (sper ca nu mi-o luati in nume de rau sau ca fac reclama) progarden HS1100B-2 DIESEL DE 9CP ar fi fiabil pe un teren de 3000 mp nedestelenit de 5-6 ani ???
va multumesc (eventual un rotark rog135???)
Depinde si de suprafata de teren pe care o ai. Daca ai pana in 1000 mp degeaba te orientezi la motocultoarele diesel.

#3078
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Orice motocultor sare in pamint nelucrat de 5-6 ani,exceptie (cred eu) facind cele "monoax" cu 300+ kg.
Pe 30 de ari recomand acel hs1100b-2 diesel,insa e cam greu de inlocuit rotile cu freze.Desi se poate face in 2 minute,ca mine,fara ajutaje de nici un fel,insa nu am facut poze.Explicatii mai tarziu.

@asterisc,daca ai bani,mai bine iei un moto... greu,chiar diesel,insa exclus solar.Ai freze mai late si greutate,automat productivitate sporita.
Vorbesc din experienta,fiind la al 2-lea moto... .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate