Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

Motosapa -partea a-II-a

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8782 replies to this topic

#2791
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,423
  • Înscris: 05.02.2009

 alexbjorg, on 19 septembrie 2014 - 15:02, said:


De curios pentru toata lumea:ati facut careva un test de viteza?Adica sa zicem 10m liniari,la 15cm,1 trecere,cronometrat,in scopul obtinerii unui randament real.
Ar fi indicat un fel de tabela gen moto-marca exacta,nr cp,tip sol,randament.
Eu am făcut !
Am postat și clipuri pe youtube.
Parcă 2 min la 10 m.  O singură trecere, la 20-25 cm adîncime (cu pauze de 10-20 sec cam la 5 m ptr smuls buruiana de pe freză).
Am să verific și revin !

#2792
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
Mariusb 74 de tine depinde ce anume vrei sa faci cu utilajul , la ce anume il folosesti. Atentie la pret ca tare mult difera de la o firma la alta desi caracteristicile sunt aceleasi doar numele este altul.Citeste aici macar ultimele 50 de pagini ca sa iti formezi o parere.

#2793
wizard5

wizard5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 22.03.2007
Va multumesc pentru raspunsurile voastre.
Am mers pe mana voastra. Am prins loncin lc90 la oferta zilei cu o reducere de pret. Nu am mai stat pe ganduri si l-am cumparat.
O sa revin cu un feedback dupa ce il bag la sapat.
Noroc bun!

#2794
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Sa-l muncesti sanatos! Buna alegere!

#2795
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010

 mariusb74, on 21 septembrie 2014 - 19:02, said:

as vrea sa cumpar un motocultor de 7 cp.
din toate ofertele pe care le-am vazut, rotakt rog80 mi s-a parut interesanta.
cei care aveti acest tip de motocultor sinteti multumiti?
aveti si alte oferte bune?(mentionez ca sint un novice iar parerea mi-am facut-o doar din cele citite si vazute pe youtube)
va multumesc anticipat pt informatii si sfaturi care imi vor fi folositoare la cumpararea motocultorului!!!!
Eu am preferat ROG 90 e semnificativ mai greu, fapt pentru care poti folosi mai sigur alte utilaje in afara de freze. Plugul si prasitoarea de la ei pare ok, cel putin constructiv, inca nu le-am folosit. De aceeasi parere a fost si un vecin tractorist, care mi-a spus ca sunt bune dar sa le dau la un forjor sa le ascuta ca lumea.

#2796
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009
Despre motocultoare vorbim de la BCS 720 in sus, pe ala a lui Boier @Scaiba nu il mai punem ca iar sarim o clasa

#2797
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Sa l stapanesti sanatos. O sa fii extrem de multumit. Consuma cu pipeta:)

#2798
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014

 vasile59, on 23 septembrie 2014 - 09:41, said:

Despre motocultoare vorbim de la BCS 720 in sus, pe ala a lui Boier @Scaiba nu il mai punem ca iar sarim o clasa
Asa o fi da la cat costa .....daca aveam atatia bani imi faceam piscina si renuntam la agriculturaPosted Image

#2799
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,423
  • Înscris: 05.02.2009

 tatuc, on 23 septembrie 2014 - 19:06, said:

...daca aveam atatia bani imi faceam piscina si renuntam la agriculturaPosted Image

Eu mi-am făcut și pișcina și mi-am luat și motosapă. Una peste alta m-a costat aproape 30 mil. Dar accesoriile m-i le-am luat în timp !
Ptr anul viitor, dacă mă ajută Domnul, vreau să o dau pe acesta și să-mi iau și eu una mai mare. Tot de 7 CP.
La revedere !

#2800
hymura9

hymura9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 30.10.2011
Intrebare intrebatoare pentru cei ce au apolo 100
Are cumva 2 prize de putere ?
Pt ca eu ce am vazut in pozele de pe site cam asa ar
parea ca are 2 prize de putere dintre care una din ele ar fi pt accesorii si cealalta
pt remorca cu tractiune ,adica remorca sa se cupleze la priza de putere si sa aibe tractiune 4x4.
Si unde as putea gasii o astfel de remorca pt moto ?
Daca cumva ma insel asta e .
Si acum dilema si mai mare ar fi lc90 sau apolo 100 ?
La pret la fel, putere motor la aproximativ la fel, cam acelasi pret greutate apolo cu 5 kg in plus fata de lc 90
transmisie presupun ca la fel .
Si inca ceva , frezele la lc90 : sant cate 4 pe o parte si 4 pe cealalta si nu se desfac decat 3 cu 1 pe amandoua partile
la apolo se desfac toate 4 sau tot asa 3 cu 1 sau 2 cu 2 sau separat cate 1 .
Dilema totala .
bafta

#2801
hymura9

hymura9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 30.10.2011
Ce as mai vrea si eu unu din asta :P
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/a36xHty1YsA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2802
stef_ab

stef_ab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 23.06.2013

 hymura9, on 23 septembrie 2014 - 22:47, said:

Intrebare intrebatoare pentru cei ce au apolo 100
LC90-ul e mai robust si mai bine lucrat , in plus il poti gasi la un pret mai mic  la O-MAC in oferta .
Cred , nu sunt sigur ,ca cea de a doaua iesire la Apollo este cea de la axul motorului .

#2803
Marianmbw

Marianmbw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 11.02.2013
Apollo 100 are două prize: una pe axul principal cu decuplare prin ambreiaj, a doua sincronizată, pentru remorcă (cea de jos).

#2804
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007

 hymura9, on 23 septembrie 2014 - 23:20, said:

Ce as mai vrea si eu unu din asta Posted Image
Daca ai banul,se poate orice.
Ori in Timisoara,ori in Ucraina.

#2805
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,423
  • Înscris: 05.02.2009

 hymura9, on 23 septembrie 2014 - 22:47, said:

Intrebare intrebatoare  ?
....
  La pret la fel, putere motor la aproximativ la fel, cam acelasi pret greutate apolo cu 5 kg in plus fata de lc 90
transmisie presupun ca la fel .
Si inca ceva , frezele la lc90 : sant cate 4 pe o parte si 4 pe cealalta si nu se desfac decat 3 cu 1 pe amandoua partile
la apolo se desfac toate 4 sau tot asa 3 cu 1 sau 2 cu 2 sau separat cate 1 .
Dilema totala .
bafta

" Motocultorul Apollo 100 îmbină perfect puterea și performanța cu ușurința în folosire. Cu acest model ai garanția unei lucrări agricole bine realizate, fiind dotat cu o tehnologie inovatoare. Motocultorul conține un sistem de protecție împotriva pietrelor și a impactului accidental.

Puterea nominală a motorului este de 7 CP, iar greutatea totala a masinii este de 87 kg ".

  "Motocultor Loncin LC 90

  Loncin LC 90 este un motocultor fiabil și excelent pentru activități de frezare sau săpare. Acesta este destinat folosirii intensive, chiar și în condiții dificile.
Motorul dispozitivului este omologat cu sistemul de evacuare al noxelor Euro2 iar puterea nominală a acestuia este de 6,5 CP, ceea ce face din acest motocultor un dispozitiv agricol puternic și rezistent la lucrări îndelungate. Lățimea de lucru de 105 cm și viteza de rotație la freză de 120 rpm pot acoperi suprafețe mari de teren într-un timp mai scurt."

Ia vezi mata ce putere are unul și ce putere are celălalt !?!
Ciudat este că Loncin 75 și Loncin 90 au aceeași putere, diferă doar greutatea !
Cei 0.5 CP atîrnă foarte mult, părerea mea ! Și știu ce spun !

Frezele ... nu vei găsi motosapă cu 4 segmenți de freză (decît dacă-i faci tu personal). Am întîlnit 2+1+1, 2+1 și 3+1. Se poate să existe și 2+2, nu știu!
Oricum o sculă de 90 kg nu va reuși să stea pe 2 freze (una pe stinga și cealaltă pe dreapta). Abia o ții pe 4 freze, pe una de 75 kg.
S-ar putea să zică cineva că, el lucrează ușor cu LC 90 pe 4 freze, dar atunci, greutatea utilizatorului TREBUIE să fie cel puțin egală cu cea a sculei !
Pe 4 freze, îi văd lucrînd pe cei cu Honda 5,5 CP ! Dacă eu am pus 6 freze la B&S meu, s-au luat de mine, că omor motorul, cînd au mai văzut și șina în bot, m-au pus s-o dau jos, că cică sînt nebun.
  Eu cu scula de 50 kg, lucrez mai bine (are stabilite mai bună) pe 6 freze.
La revedere !

Edited by mcjohn, 24 September 2014 - 09:23.


#2806
hymura9

hymura9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 30.10.2011
Din punct de vedere al greutatii al utilizatorului nu sant deloc usurel .
Intru la categoria pana de 125 de kg si 1,85 m inaltime asa ca nu cred sa fie asta o problema
Sant in dilema si nu stiu pe care sa ma axez acum mai mult pe lc90 sau apolo 100 .
La freze as face altceva , as lua si freze de lc90 pt apolo 100 si sa vad cum le imbin si sa fie suprafata de frezare mai mare
asta pt terenul pe care il am la camp , iar in gradina revenire la frezele initiale .
Si de unde gasesc remorca cu tractiune .

#2807
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006

 mcjohn, on 24 septembrie 2014 - 08:56, said:

...
Puterea nominală a motorului este de 7 CP, ...
...

E o laie, aia este puterea obtinuta pe stand, fara toba si filtru de aer in mediu controlat, real este mult mai putin. oricum pentru motocultor 4x4 puterea este prea mica, cauta de la 9 cai in sus diesel.

#2808
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Apollo 100 are 2 prize de putere,cel putin la omac in poze.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate