Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Motosapa -partea a-II-a

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8782 replies to this topic

#2665
marcomani17375

marcomani17375

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 30.03.2013
Salut vezi ca unul din firele de la bobina daca il pui la masa intrerupe scintea de la bujie si motoru se opreste  afla care e si monteazai un buton unde vrei tu de recomandat pe miner , la unele motocultoare daca dai acceleratia la minim pune in scurt bobina .

#2666
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
Pune o poza cu firele alea sa vedem si noi despre ce fire vorbesti . Verifica unde duc cele patru fire si ia pe cel ce este legat la masa si cel care iasa de la aprindere si le pui pe intrerupator, in mod normal asta este.
PS: Uite ca deja a aparut solutia.

Edited by UnyKat, 24 August 2014 - 17:05.


#2667
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 23.05.2013
rog un pic de ajutor pe topicul de accesorii:

http://forum.softped.../page__st__1044

Multumesc

Edited by bogdanhbc, 03 September 2014 - 11:18.


#2668
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Buna ziua domniilor voastre!
In mod as face un pol cu aceptiunea Boierului sau al Doctorului,dar potez totusi in acest mod,pentru a putea fi pe acest topic in continuare,pentru a ajuta si pe altii.
Se dau 2 tipuri de motocultoare,amble pe benzina,pret sensibil apropiat.
Motocultor BSR 1100D cu 9CP Benzina, Roti 500x12mm+Freze 140cm
Motocultor ProGARDEN HS 1100D benzina 13CP
Problema este ca cel de 13cp este virat cu freze de 110cm vis-a-vis de cel de mai sus,la 140cm.
Consumul este clar mai mare la cel de 13cp,insa si manji mai multi.
Voi,pentru uzul d-voastra personal,pe care l-ati alege?
Cit mai multe pareri as dori,sint tare nehotarat.
Am sunat de mai multe ori la k2tools care asigura transport gratuit si inca nu au primit extensiile,nu se stie cind le vor primi(ma gandesc eu,daca le vor primi).
Si la alte magazine cel de 13cp este tot cu 110cm freza.
Pareri?Ce ati face in locul meu?

Edited by alexbjorg, 05 September 2014 - 10:26.


#2669
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Io zic sa le vezi, sa pui mana pe ele si te hotarasti atunci.

Cel de 13cp:

Suportul pentru unelte:
Motocultorul permite tractarea unei game variate de unelte. Aceste se monteaza in spatele motocultorului
si se fixeaza cu ajutorul unui bolt, fara a fi necesare chei sau alte unelte.

Cel de 9cp:

Priza de Putere pentru adaptare Cositoare Rotativa sau pompa de apa

Acuma decizi ce vei folosi mai mult.
Bine, se pot adapta chestiile astea, dar facute din fabrica parca-i altceva! Posted Image

#2670
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Wow, freza de 1.4 pe motocultor. Se leaga dupa el, sau pui freza in locul rotilor?
Daca o pui in locul rotilor, o sa fie greu de stapanit.

#2671
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 23.05.2013
initial tine sa te tenteze, cel de 13 datorita puterii dar nu zice nimic de priza de putere....

eu as inclina spre cel de 13 cp, cu conditia sa aiba priza de putere ca sa il poti folosi si cu o cositoare, nici nu sti cand vine vremea sa iti cumperi si o cositoare.

Eu spun asta, pentru ca mie unu asta-mi lipseste si chiar ii simt lipsa ( unei cositori) . iar la genul asta de motocultoare/,motosape, cositorile si accesoriile sunt usor de gasit!

#2672
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Pe ala mai mare, probabil ca au aceiasi cutie de viteze doar motorul difera.

#2673
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Are priza de putere dati poza maritasi pe sageti.ma refer la cel de 13cp


Is pe mobil.scuze

Edited by alexbjorg, 05 September 2014 - 11:36.


#2674
stef_ab

stef_ab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 23.06.2013
Salut ,
As merge pe ProGarden pt. ca are transmisia din fonta .
O varianta buna dar la 6.5 cp este  LC90-ul.

#2675
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Parerea mea, este ca cel mai usor de folosit ar fi cel cu freze si accesorii tractate. Vecinul meu a cumparat de la Basarom o scula de 13 cp pe motorina si acum blestema, cand trebuie sa schimbe rotile cu frezele, iar cand are montate frezele are nevoie de spatiu sa intoarca scula. Dupa ce a frezat, trebuie sa aleaga terenul pentru a monta cricul si a schimba frezele cu roti.

#2676
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Alex , mergi pe BSR caci cu siguranta este motocultor bun . Eu am BSR 1100C , cu aceiasi transmisie si cutie de viteza , roti la fel de mari si freze de 135 . Are motorul doar de 7 CP dar nu iti face tu probleme din cauza cailor de la motocultoarele astea . Nici din astia 7 cai nu ai sa folosesti niciodata maximum . Cu astea cu transmisie pe pinioane rar cand lucrezi cu turatia peste 50% ( si aici ma refer la asta de 7cai ) caci au o putere foarte mare ,,,puterea motorului chiar e transmisa eficient la freze . Iar pe roti ,in treapta 2 cu roti de 500. 12 nu te poti tine dupa el daca misti un pic acceleratia peste relanti. Deci 9 cai sunt mai mult decat vei folosi tu vreodata . Eu BSR ul il recomand deci din experienta . Bafta .Ps...loncin lc 90 iese din discutie...nu e in aceiasi categorie cu astea grele . Are si el un frate mai mare ,,,ceva cu 1000 si nu stiu cat care e cam la fel cu ce vorbim noi acum . Chiar ma intrebam Alex daca ai cumparat un motocultor pina acum .

Edited by nelucroitoru, 06 September 2014 - 18:57.


#2677
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Schimbarea frezelor poate fi foarte usoara,daca se confectioneaza 2 picioare ajutatoare.Practic ,pe fiecare parte ,o bucata de teava(sau orice profil)fixat de moto la un capat,si care... atunci cand este proptit de pamant cu capatul liber ,face ca moto sa se ridice pe partea respectiva(bineinteles ajutat de motor).Eu folosesc ceva asemanator ,pt suspendare la U445;practic,un profil ''U'' cu un [V] la partrea superioara si un [ L ] la partea inferioara.Scula este fixata sub aripa din spate(pt transport) si atunci cand am nevoie sa ridic tractorul pe o parte(fata sau spate),pun [V] -ul sub osie (de fapt il proptesc) si mergand spre in fata roata cu pricina se ridica pe profil; sigur si eficient.

#2678
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Fotografii ca intelegem mai bine.

#2679
alin_ag2003

alin_ag2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 27.02.2010

 alexbjorg, on 05 septembrie 2014 - 10:25, said:

Buna ziua domniilor voastre!
Se dau 2 tipuri de motocultoare,amble pe benzina,pret sensibil apropiat.
Motocultor BSR 1100D cu 9CP Benzina, Roti 500x12mm+Freze 140cm
Motocultor ProGARDEN HS 1100D benzina 13CP
Pareri?Ce ati face in locul meu?

Eu as merge pe motorina...din mai multe considerente:
-motorul este fiabil si consuma putin...are cuplu mare si lucreaza in sarcina mare la turatii mici...
-suporta inclinati mari daca esti in zona de deal munte...are pompa de ulei si lucreaza normal la inclinatii de 30 grd...suporta pentru scurt timp chiar si 35 grd
-cutiile de viteze si transmisiile sant identice...
-motorul ala de 13 cp consuma mult mergand turat in sarcina
Eu am un diesel de 9 cp de vreo  4 ani si merge bine..de tras pe el am tras mult in comparatie cu cat l-ai folosi intr-o gospodarie normala....infiintat plantatii arbusi in panta adica frezat in sol compact la adancime mare terasat  etc....pot sa spun ca la ora asta e amortizat complet...si-a scos cu varf si indesat banii...

#2680
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

 ciprian_vladis, on 06 septembrie 2014 - 21:42, said:

Fotografii ca intelegem mai bine.
...Ciprian,cand merg la tara nu stiu de ce sa ma apuc mai repede.De ex ieri am procurat materiale pt o tocatoare rotativa dupa leut,care este prima urgenta pt eliberarea terenurilor in vederea araturii.La un moment dat mi-am adus aminte ca trebuia sa pozez cuplajul dintre cablul de turometru si motor(leut) si ma gandeam sa fac poze si cu blocajul satelitilor de la grupul conic pe care-l folosesc(pt brush hog).Te rog sa ma crezi ca,practic a fost imposibil;eram atat de murdar pe maini ca nici nu putea fi vorba de a pune mana pe telefon pt poze.

#2681
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007

 til, on 05 septembrie 2014 - 11:02, said:

Wow, freza de 1.4 pe motocultor. Se leaga dupa el, sau pui freza in locul rotilor?
Daca o pui in locul rotilor, o sa fie greu de stapanit.
I wish...
Despre stapinre nush ce sa spun.

 nelucroitoru, on 06 septembrie 2014 - 18:54, said:

Chiar ma intrebam Alex daca ai cumparat un motocultor pina acum .
Da,am un loncin pubert lc55 cam de 4.5-5 cp cu 1 viteza,din cel cu transmisie finala pe lant,deci cu "burta" cam pe jos.Si cam slabut pentru mine,freze 85 cm,in gradina e perfect dar vreau mai mult.

 alin_ag2003, on 07 septembrie 2014 - 10:30, said:

Eu as merge pe motorina
Si eu,dar de nou pretul este prihibitiv pentru mine.Drept este ce zici privind pompa de ulei.Dar 5000Roni sint,totusi,o caruta cam mare de bani la debitul meu (am si capra si varza si lup de impacat).mai si niste constructii de la anul,deci bugetul este "la surub cu pas fin"

 bogdanhbc, on 05 septembrie 2014 - 11:06, said:

eu as inclina spre cel de 13 cp...ca sa il poti folosi si cu o cositoare,
Am vazut si un model de 9cp cu cositoare cu tot,dar trebuie si la el roti de 400,mie imi tre" cu roti de 500 de incalecat sirul de cartofi.
Ufff,greu,dom'le!

#2682
alin_ag2003

alin_ag2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 27.02.2010

Si eu,dar de nou pretul este prihibitiv pentru mine.Drept este ce zici privind pompa de ulei.Dar 5000Roni sint,totusi,o caruta cam mare de bani la debitul meu (am si capra si varza si lup de impacat).mai si niste constructii de la anul,deci bugetul este "la surub cu pas fin



Dieselul o sa-ti pape undeva o medie de 1.3-1.5  l /ora iar benzinarul un 2.5 spre 3 l/ora ajungand pe la un consum maxim de 3.7 l / ora ceea ce e extrem de mult...ia un motor pe benzina mai mic..altfel o sa bagi banii in benzina..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate