Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Motosapa -partea a-II-a

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8782 replies to this topic

#1459
MTehnicus

MTehnicus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.04.2009
Salut,
Am o motosapatoare Bronto 500 de vreo 3 ani. A mers bine si inca mai merge dar in toaman cand i-am facut pregatirea de hibernare( schimbat filtru de aer si uleiul) am constatat ca uleiul pus a curs si nu stiu pe unde sau de ce?
Pana acum nu a curs deloc. Pe cel vechi l-am scurs eu pe la surub. Se vede ca vine de undeva parca din partea de sus. Am facut ceva poze cu telefonul sper sa fie relevante.
Daca aveti idee sau banuiti de ce a curs uleiul va rog cu un sfat?( cumparat de la Selgros, special pt moto sapatoare parca W30-100)
Multumesc.

#1460
nicu_gh

nicu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.12.2013

View PostMTehnicus, on 20 ianuarie 2014 - 16:38, said:

Salut,
Am o motosapatoare Bronto 500 de vreo 3 ani. A mers bine si inca mai merge dar in toaman cand i-am facut pregatirea de hibernare( schimbat filtru de aer si uleiul) am constatat ca uleiul pus a curs si nu stiu pe unde sau de ce?
Pana acum nu a curs deloc. Pe cel vechi l-am scurs eu pe la surub. Se vede ca vine de undeva parca din partea de sus. Am facut ceva poze cu telefonul sper sa fie relevante.
Daca aveti idee sau banuiti de ce a curs uleiul va rog cu un sfat?( cumparat de la Selgros, special pt moto sapatoare parca W30-100)
Multumesc.

indicativul asta pentru ulei nu exista, asa ca nu ne dam seama daca a curs uleiul din motor (de obicei 10w-30)sau uleiul din grup (80w-90 de exemplu)

#1461
MTehnicus

MTehnicus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.04.2009
Din pacate nu am cutia la mine, este la tara si abia Sambata ma duc acolo. Bidonul era verde cred ca 500ml si avea pe el o poza cu o motosapatoare, asta daca va ajuta cu ceva pana cand am sa fac o poza la bidonas.
Am pus si doua poze.

Attached Files



#1462
nicu_gh

nicu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.12.2013
Urata treaba, dupa imagini e vorba de uleiul din motor, aproape nu mai are importanta de care a fost si pe unde a curs, ci mai mult cat a functionat fara ulei, e foarte posibil ca motorul sa fi avut de suferit, eu l-as desface complet pentru o evaluare, dupa care se poate vorbi de reparatie sau inlocuire...

#1463
MTehnicus

MTehnicus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.04.2009
Treaba este ca nu a functionat deloc fara ulei. Toamna trecuta am pregatit motosapatoarea pentru iernare ca in fiecare an.
Am golit uleiul vechi pe la surub si am pus unul nou, curat si schimbat filtru de aer.
Zilele trecute am scos motosapa sa o folosesc si am constatat ca tot uleiul era scurs.
Ulei cumparat dupa sticla veche folosita, adica acelas ca inainte( nu stiu exact denumirea) recomandat de producator.
Doar sa fi fost ceva cu uleiul dar l-am cumparat de la un supermarket si nu cred ca se incurca ei cu rebuturi.

Edited by MTehnicus, 22 January 2014 - 15:49.


#1464
nicu_gh

nicu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.12.2013

View PostMTehnicus, on 20 ianuarie 2014 - 16:38, said:

dar in toaman cand i-am facut pregatirea de hibernare( schimbat filtru de aer si uleiul) am constatat ca uleiul pus a curs si nu stiu pe unde sau de ce?

View PostMTehnicus, on 22 ianuarie 2014 - 15:48, said:

Treaba este ca nu a functionat deloc fara ulei. Toamna trecuta am pregatit motosapatoarea pentru iernare ca in fiecare an.
Am golit uleiul vechi pe la surub si am pus unul nou, curat si schimbat filtru de aer.
Zilele trecute am scos motosapa sa o folosesc si am constatat ca tot uleiul era scurs.
in primul post spui ca ai constatat lipsa uleiului in toamna cand ai vrut sa o parchezi, in ultimul post ca de fapt ai turnat ulei in toamna iar acum dupa o pauza sa volatilizat, noi ce sa mai credem, cum sa te ajutam daca te contrazici in afirmatii?
Decupleaza motorul de transmisie si vezi daca nu ai ulei acolo,verifica semeringul de la axul motorului, daca nu ai rasturnat-o e singurul loc pe unde poate curge. Sau poate mai are cineva acces la ea...

Edited by nicu_gh, 22 January 2014 - 18:09.


#1465
VELIU

VELIU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 11.10.2012
Buna seara,
Revin cu o intrebare mai concreta:
Dintre  marcile de Motocultoarele  enumerate mai jos,  pe care l-ati alege:
1.BCS
2. Honda

Multumesc!

#1466
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Citi bani vrei sa cheltuiesti?
Asta e prima intrebare, dupa aia poti avea raspunsuri daca mai spui:
la ce `l folosesti, suprafata, culturi .

Grig

#1467
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.09.2009
BCS cu motor Honda

#1468
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Veliu,depinde cit ai de lucru si ce,pe urma marca si tipul exact.

#1469
MTehnicus

MTehnicus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.04.2009
Scuze,poate m-am exprimat putin confuz, dar cand am spus ca a pierdut uleiul pus, era vorba de cel nou schimbat. Sambata trecuta cand am vrut sa sap am vazut ca nu mai avea ulei.

#1470
xuma

xuma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 11.07.2007
Deci nu are nimeni Texas Eltex 750 sa-si spuna parerea? Nu gasesc review-uri pe net despre ea. Posted Image

#1471
VELIU

VELIU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 11.10.2012

View PostVELIU, on 14 ianuarie 2014 - 01:14, said:

   Doresc sa lucrez  intr-un mod cat mai OPTIM , o suprafata de 2 ha teren (legumicultura), din care 2000 mp , acoperiti de solar...
Din diverse motive ...printre care si financiare..mi-am indreptat atentia catre un MOTOCULTOR NOU,
Interesandu-ma de diverse modele...pe la vanzatori am avut ocazia sa observ UNELE  "hienele"..din asa zisul "comert autohton", totusi :
Mi-au fost recomandate urmatoarele marci: HONDA sau BCS.
Am un buget de max 10.000 ron .Asadar, desi am cititdeocamdata doar  o parte din sutele de pagini (timpul nu mi-a permis sa citesc inca tot) apelez la bunavointa voastra si va intreb: CE IMI RECOMANDATI?
Va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri!

Pace, sanatate si noroc tuturor!

Scuze, am omis sa comunic  conjunctura in care  doresc sa folosesc motocultorul,
Am " citat" mai sus conjunctura!
Multumesc!

#1472
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Personal,du-te pe tractoras.ro.
Ia legatura cu cine mai are,tot aici pe forum,discuta in privat,si every body happy.
Repet,parerea mea!La banii aceia!

Eu personal cred ca nu face honda sau bcs banii aceia cind gasesti alte modele la juma de pret,calitativ aproape aceleasi,sau in aceeasi bani ceva muuult mai tare,cu ambreiaj la fiecare roata separat,si nu cu monoax.
parti.Eu as face cum ti-am recomandat.

Edited by alexbjorg, 23 January 2014 - 19:02.


#1473
alin_ag2003

alin_ag2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 27.02.2010

View PostVELIU, on 22 ianuarie 2014 - 22:27, said:

Buna seara,
Revin cu o intrebare mai concreta:
Dintre  marcile de Motocultoarele  enumerate mai jos,  pe care l-ati alege:
1.BCS
2. Honda

Multumesc!

Eu n-as alege nici una dintre astea.....Grupul BCS produce in China pentru a mentine costurile reduse...http://cnbttools.en....BT-DT8004-.html

Apoi 2 hectare e mult pentru un motocultor....o Honda nu stiu daca rezista....poate ceva din gama de sus...
In alta ordine de idei gandeste-te inainte bine...pentru munca in solar iti trebuie ceva cu freza reductibila la probabil 30 cm...ceea ce probabil e foarte greu pentru multe motocultoare sa faca asta....apoi dimensiunile motocultorului pentru solar trebuie ceva micut compact puternic si rezistent...
Exemplul asta de abia o reduce la 46 cm..http://www.ebay.co.u...e-/290998713446
Pentru suprafata ta as sine cont de:
-cutie de viteze puternica din fonta sferoidala
-motor de firma(Honda, Subaru...etc) pe benzina pentru spatii semideschise(solar)
-reductibilitate frezei...de la 80-la 40-30 cm
Pentru a munci elegant 2 ha cu motocultorul iti trebuie scula puternica si fiabila....altfel in primi 3 ani e praf...

#1474
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Haide-ți băieți! Cum merg lamele la deszăpezit? Acum este momentul potrivit :D

#1475
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Eu inca n-am ce impinge... abia 5-7 cm... S-a vedea maine dimineata...

#1476
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Mda... Nici la mine n-ai avea în ce s-o testezi; Decat... 40cm zapada:| În această seară am dat la lopata și mă gândeam la motosapele și motocultoarele domniilor voastre. Oricum cea mai buna varianta ar fi o freza de zăpadă. Greu de realizat în curte din păcate....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate