Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

Motosapa -partea a-II-a

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8782 replies to this topic

#1441
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Multumesc de intelegere si bunavointa,astfel s-ar risipi multe neclaritati.

#1442
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009
Poate te lamureste urmatorul articol:
http://www.e-automob...arametrica.html
In final cred ca conteaza mai mult cum transmitem, la roata sau freza, puterea sau cuplu de care dispunem.

Edited by vasile59, 15 January 2014 - 16:28.


#1443
relu-d

relu-d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 26.03.2013
alexbjorg la un tractor toata transmisia cutie de viteze reductoare etc sunt gantite sa reduca turatia si implicit sa multiplice puterea
la motosape noi avem nevoie si de ceva putere dar si de viteza de rotatie a frezelor (turatie) asa ca cei 5-10-15 cp trebuie folositi ca atare pe cand la tractoare se transforma toata puterea motorului in forta de tractiune

#1444
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,561
  • Înscris: 31.01.2010
No, amu chiar ne-ai lămurit pe toţi!
Posted Image

Grig

#1445
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Hai sa vorbim da caii aceia putere la axul motorului, altfel pot pune un motor de drujba sa traga 10t dupa el daca ii pun un reductor/cutie de viteze dar sa nu intrebati cu ce viteza se deplaseaza, dar cum masor eu caii aceia la ax?

#1446
alin_ag2003

alin_ag2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 27.02.2010

View Postalexbjorg, on 15 ianuarie 2014 - 11:37, said:

Multumesc de intelegere si bunavointa,astfel s-ar risipi multe neclaritati.

Poate te ajuta articolul asta:
http://www.e-automob...tere-motor.html

#1447
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009

View PostNickRvl, on 15 ianuarie 2014 - 18:45, said:

Hai sa vorbim da caii aceia putere la axul motorului, altfel pot pune un motor de drujba sa traga 10t dupa el daca ii pun un reductor/cutie de viteze dar sa nu intrebati cu ce viteza se deplaseaza, dar cum masor eu caii aceia la ax?
Poti calcula; caii de la motor X randamentul transmisiei = caii la roata, ax etc

#1448
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

View Postvasile59, on 15 ianuarie 2014 - 19:07, said:

Poti calcula; caii de la motor X randamentul transmisiei = caii la roata, ax etc

E vorba de axul motorului, acolo cum ii aflu? dar cred ca vreau eu prea mult, dar as fi curios totusi daca moto a mea are sau nu 7cp, si unde, la axul motorului sau la freze?

Edited by NickRvl, 15 January 2014 - 19:39.


#1449
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,561
  • Înscris: 31.01.2010
Aia e simplu de tot , cauti tipul motorului şi apoi caracteristicile lui.
Dacă chiar vrei să măsori puterea  trebuie să cauţi un stand dinamometric şi rezolvi problema.

Grig

#1450
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

View PostIon_Bumbu, on 15 ianuarie 2014 - 19:44, said:

Aia e simplu de tot , cauti tipul motorului şi apoi caracteristicile lui.
Dacă chiar vrei să măsori puterea  trebuie să cauţi un stand dinamometric şi rezolvi problema.

Grig

Nu am eu acces la standuri..., dar acei 7cp in cazul meu sint pentru motor, nu? cel putin teoretic.

#1451
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,561
  • Înscris: 31.01.2010
Da, la utilaje se da puterea motorului.

Grig

#1452
gtibi

gtibi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 07.04.2004

View Postnicu_gh, on 11 ianuarie 2014 - 11:01, said:

intradevar nu s-a infasurat nimic pe dupa ax, doar un pic langa cutie dar acolo nu am nimerit eu exact forma si poate ar trebui sa-mi ascut mai bine cutitele, in concluzie cred ca trebuie studiat in continuare

Se pare că există încă un model:

Attached Files



#1453
alin_ag2003

alin_ag2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 27.02.2010

View Postgtibi, on 15 ianuarie 2014 - 23:13, said:

Se pare că există încă un model:

Exista un singur patent...de fapt este doar o imbunatatire a ideei....a sistemului de prindere..

#1454
nicu_gh

nicu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.12.2013

View Postalin_ag2003, on 16 ianuarie 2014 - 15:31, said:

Exista un singur patent...de fapt este doar o imbunatatire a ideei....a sistemului de prindere..

Pai sa le scoata la vanzare ca vrem si noi sau inca nu a gasit chinezul care sa i le faca ieftin...

#1455
alin_ag2003

alin_ag2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 27.02.2010

View Postnicu_gh, on 17 ianuarie 2014 - 06:21, said:

Pai sa le scoata la vanzare ca vrem si noi sau inca nu a gasit chinezul care sa i le faca ieftin...


Pai e posibil sa le gasim facute de chinezi  cat de curand....Daca grupul BCS-FERRARI-PASQUALI produc in China....la ce sa ne mai asteptam...???? poate la un singur lucru ca chinezii sa creasca calitatea produselor la nivelul celor europene....sau aproape similare...
Ce ziceti de povestea asta????........., :
http://www.alibaba.c...ller_HM330.html

#1456
nicu_gh

nicu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.12.2013
Radem noi de chinez dar imi aduc aminte ca acum 35-40 de ani purtam niste tenisi made in china care dupa un zezon primavara-vara-toamna inca nu erau rupti, renuntam anul urmator la ei findca imi erau mici, asa ca eu cred ca chinezul produce dupa cum i se cere, calitatea costa indiferent daca e produsa in China sau Mexic(DeWalt SUA de exemplu)

#1457
marin_asw123

marin_asw123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.06.2013

View Postnicu_gh, on 17 ianuarie 2014 - 22:09, said:

Radem noi de chinez dar imi aduc aminte ca acum 35-40 de ani purtam niste tenisi made in china care dupa un zezon primavara-vara-toamna inca nu erau rupti, renuntam anul urmator la ei findca imi erau mici, asa ca eu cred ca chinezul produce dupa cum i se cere, calitatea costa indiferent daca e produsa in China sau Mexic(DeWalt SUA de exemplu)

View Postnicu_gh, on 17 ianuarie 2014 - 22:09, said:

Radem noi de chinez dar imi aduc aminte ca acum 35-40 de ani purtam niste tenisi made in china care dupa un zezon primavara-vara-toamna inca nu erau rupti, renuntam anul urmator la ei findca imi erau mici, asa ca eu cred ca chinezul produce dupa cum i se cere, calitatea costa indiferent daca e produsa in China sau Mexic(DeWalt SUA de exemplu)


#1458
xuma

xuma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 11.07.2007
Buna,
As dori un sfat pt o amatoare in ale agriculturii. Doresc sa achizitionez o motosapa usoara, electrica, pt sapat, prasit mici portiuni din gradina, pe langa rosii, flori, vie, etc.
As vrea sa stiu daca modelul Texas Eltex 750 este suficient de fiabil si se preteaza pt asa ceva sau chiar e o jucarie. Nu cunosc calitatea produselor Texas iar aici am citit discutii despre motocultoare, ma rog, masini mai avansate.
Multumesc anticipat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate