Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Motosapa -partea a-II-a

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8782 replies to this topic

#1405
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010

 scaiba, on 09 ianuarie 2014 - 19:07, said:

................ cei de la Ruris au scos denumirea de motocultor de la motosape.
Semn că mai citesc și domniile lor pe topicul ăsta și nu mai vor nici ei să nască controverse Posted Image
Și dacă au zis chiar și ei că numai cel cu freză tractată-i motocultor iar cel cu freze-n loc de roți este motosapă, nu pot decât să mă bucur că are anul semne bune Posted Image

Perfect adevărat:
Aici
Grig

Edited by Ion_Bumbu, 10 January 2014 - 15:45.


#1406
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 23.05.2013
da insa sunt catalogate ca Profesionale! - ofera deci patalama ca esti motosapator profesionist. Posted Image)

#1407
andrey21m

andrey21m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.12.2013
salut,                                                                                                                                                                                                                                                                                                           poate cineva sa spuna daca motosapa bsr 500(yz75) daca poti cu plugu la arat in gradina

#1408
nicu_gh

nicu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.12.2013
eu am incercat, nu am reusit, poate voi reusi dupa ce ii mai fac un reductor, roti metalice si inca vreo 50 de kile pe ea, asa ca anul asta am frezat pana in aripi Posted Image

#1409
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006

 bogdanhbc, on 10 ianuarie 2014 - 15:49, said:

da insa sunt catalogate ca Profesionale! - ofera deci patalama ca esti motosapator profesionist. Posted Image)

Dar nu vreau sa fiu motosap-ist profesionist,  pentru amatori nu au?

#1410
nicu_gh

nicu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.12.2013

 gtibi, on 02 ianuarie 2014 - 14:09, said:

Această temă chiar merită să fie dezvoltată. Sunt curios dacă cineva de pe forum (nu cred ca are importanţă dacă are motosapă pe curele sau nu Posted Image ) a pus ideea în practică.

Taiat, gaurit, indoit platband si astazi iesit in gradina. Prima fotografie in gradina mea unde a fost frezat in toamna, am fost curios daca se afunda fara probleme, merge ok zic eu. Foto 2 si 3 in balariile de la vecin (de vreo 4 ani nu s-a mai ocupat nimeni de ea), intradevar nu s-a infasurat nimic pe dupa ax, doar un pic langa cutie dar acolo nu am nimerit eu exact forma si poate ar trebui sa-mi ascut mai bine cutitele, in concluzie cred ca trebuie studiat in continuare

Attached Files


Edited by nicu_gh, 11 January 2014 - 11:04.


#1411
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010

 pufarin, on 10 ianuarie 2014 - 19:46, said:

Dar nu vreau sa fiu motosap-ist profesionist,  pentru amatori nu au?

Au şi d`alea:
http://www.ruris.ro/www3/motosape.html

Grig

Edited by Ion_Bumbu, 11 January 2014 - 14:55.


#1412
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Nu este de amatori ca nu scrie :) In schimb zice asa: "Motosapa Ruris cu cutie de viteze in doua trepte revolutioneaza sectorul de utilaje agricole din intreaga lume."  O fi cineva atat de prost pe lumea asta sa creada ca Ruris-ul a inventat cutia de viteza? Daca nu erau ei cu revolutionea ramanea intreaga lume intr-o viteza, cei mai, le-a rupt gura celor de la JohnDeere & comp. care au doar o singura viteza! Posted Image

#1413
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Salutare!
Am citit si eu cam tot ce s-a scris pe aici si pentru ca am vazut ca sunt cativa posesori de motocultoare Honda va supun atentiei urmatoarele:
Am (  sau am avut) din 2008 o Honda F560 cu care am lucrat o suprafata de 3 Ha cultivate cu legume, pomi, vie, porumb, etc. Pana in 2013 am schimbat 2 curele (93 lei bucata) filtrul de aer (180 lei bucata) si frezele (660 lei) si cam atat. Anul trecut in toamna au inceput problemele si anume a inceput sa scoata fum din ce in ce mai mult, s-a rupt cablul de ambreiaj, s-a rupt arcul de la demaror, s-a spart corpul filtrului de aer si toate au culminat cu spargerea cutiei de transmisie.
Cutia am desfacut-o si am observat ca acolo unde a aparut gaurica se vedeau doua dungi paralele lasate de lant pe interiorul carcasei. Cu toate astea in cutie nu am gasit nimic stricat doar multi rulmenti cu diferite grade de uzura.
Bineinteles ca am solicitat la reprezentanta preturile la reperele cu probleme si raspunsul m-a cam dat pe spate desi eram obisnuit cu preturile lor din experientele anterioare pe care le-am si expus mai sus.
Problema este ca atunci cand s-a uzat prima curea am incercat mai multe curele de calitate care nu au rezistat mai mult de cateva ore dupa care am folosit in continuare cureaua originala care era foarte uzata multe zile pana cand am primit o alta curea de la reprezentanta curea ce a rezistat cam 2 ani.
Acum un rulment uzual 6205 costa la ei 50 lei iar lantul costa la ei 460 lei si are cam 60 cm lungime si la un depozit de piese de schimb am gasit ceva asemanator la 135 lei - 5 metri lungime.
Vreau sa va intreb daca a mai avut cineva experiente cu preturi atat de deosebite la piesele de firma sau este specific doar firmei Honda?

#1414
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Orice scula cu stelute are si preturi pe masura.Ex drujba husky 235 segmentat si 2 rulmenti 300 ron.

#1415
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
eu zic ca daca gasesti piese compatibile sa iei din alta parte ........sau laso stricata.

#1416
andrey21m

andrey21m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.12.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xUKjeK_CsKA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

un bsr daca are contra greutati merge la arat bine

#1417
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
De aceea il impinge....
Sincer,decit aratura ca aceea,mai bine frezare.
In gradina de legume sa zicem ca e ok,eventual prin vie,dar ce te faci cind ai 20-40 de ari?Basca curba de nivel,damb-vale,etc.
Nu cobesc,nu-s rau,doar realist.

#1418
andrey21m

andrey21m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.12.2013
nu poti sa ai pretenti sa faca aratura de tractor

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bfOEHoWJACs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

a pus 2 greutati in fata a facut 2 roti din fier si merge struna destul de adinc si nu se forteaza

#1419
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Nu am pretentii,ma repet-sint realist.

 alexbjorg, on 12 ianuarie 2014 - 13:32, said:

In gradina de legume sa zicem ca e ok,eventual prin vie,dar ce te faci cind ai 20-40 de ari?Basca curba de nivel,damb-vale,etc.
Nu cobesc,nu-s rau,doar realist.
Cunoastem clipul de pe forumul vechi si am avut chiar citeva discutii cu el,atat eu cit si altii.Tot el filma si cum scoate cartofii cu plug de scos,cu aceeasi motosapa.Bravo lui!
Pentru 30-40 de ari mai bine bagi tractorul.
Intrebare pentru cei care au:ce latime de freza aveti la "tractorasul cu 2 roti"?
Intreb pentru ca eu am parcele de 150m,late de 10,de-alungul curbei de nivel (undeva de 5-6 grade in unele locuri),cu panta de 25-30 gr intr-unul din capete.

Prefer asa ,chiar daca nu am cu ce Posted Image Cine stie,stie de ce!Cine nu,il trimitem In Timis sa ia lectii :D

Edited by alexbjorg, 12 January 2014 - 15:53.


#1420
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
1m.

#1421
nicu_gh

nicu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.12.2013

 andrey21m, on 12 ianuarie 2014 - 13:08, said:

un bsr daca are contra greutati merge la arat bine
Nu cred ca este suficient, ar mai trebui un reductor si un plug reglabil, motosapa din clip desi are motorul de 6,5cp (168F) are 4 viteze inainte cu o gama de 1,3-10km/h iar plugul se poate regla, urmariti minutul 7:30, dupa parerea mea cu wm500 (cum am eu) wm900 sau altele care au cea mai mica viteza in turatie maxima undeva la 5-6km cu plugul nu o sa facem altceva decat sa zgariem pamantul, asa ca o frezare iese mai bine.
Eu un reductor 1:3 pe lant la axul planetar tot imi fac pana la urma, pana atunci stau cuminte cu plugul.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OXgNxrtLXZk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by nicu_gh, 12 January 2014 - 17:26.


#1422
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
In clipul de mai sus daca luam rotile de 45cm si cam 10 rot/15sec avem undeva la 40rot/min adica cam 6kmph.Daca punem si solul acela dubios (nisipos zic eu,dar..),zicem ca avem scula ideala in conditii ideale.Per total avem 95kg +2x13kg,deci cam 120 kg.
Insa realitatea,respectiv un sol greu sau mai uscat,oare ce ar zice?
Capra si varza:sa zicem,ca se poate,in anumite conditii si la un anumit nivel.

P.S. @pufarin,multumesc.Iar am uitat.Ce zici,transformi?
Varianta frezei

Mai sus (post 1419) de fapt la asta ma refeream,respectiv asta.

Edited by alexbjorg, 12 January 2014 - 17:50.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate