Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Motosapa -partea a-II-a

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8782 replies to this topic

#1225
maraskinos

maraskinos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.08.2009
CRACIUN FERICIT!SARBATORI FERICITE!UN AN NOU CU BUCURII!...pentru toti colegii de pe acest forum...Posted Image

Edited by maraskinos, 24 December 2013 - 21:20.


#1226
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Si din partea mea , un Craciun cu pace si liniste pentru toti colegii de forum ,si sa ne auzim cu bine in cele ce vor veni .

#1227
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Posted Image
eu am reusit azi sa sparg blocul motor la motosapa mea......am pus acceleratia pe direct ocolind acceleratia centrifugala......dar s-a invirtit pirghia acceleratiei centrifugale (sau cum io zice) si ambielajul poc ...i-a tras una in timpul mersului de a crapat blocul motor....acum sa iau electrozi de aluminiu sa sudez crapatura.
cu acceleratia pe direct se tureaza tare mult ...stie cineva de ce?

#1228
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 23.05.2013

View Postsilesax, on 25 decembrie 2013 - 17:03, said:

Posted Image
eu am reusit azi sa sparg blocul motor la motosapa mea......am pus acceleratia pe direct ocolind acceleratia centrifugala......dar s-a invirtit pirghia acceleratiei centrifugale (sau cum io zice) si ambielajul poc ...i-a tras una in timpul mersului de a crapat blocul motor....acum sa iau electrozi de aluminiu sa sudez crapatura.
cu acceleratia pe direct se tureaza tare mult ...stie cineva de ce?


no , pai azi ti-ai gasit si tu sa umbli la astfel de treburi?

#1229
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
da ca ma plictisesc ingrozitor .....

#1230
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 23.05.2013

View Postsilesax, on 25 decembrie 2013 - 17:18, said:

da ca ma plictisesc ingrozitor .....

Posted Image  acu ti-ai gasit de treaba !

si eu muncesc la proiectul cu rotile metalice pentru motocultor si am doar o roata terminata, dar cand e sarbatoare nu pun mana pe nimic.
In zi de sarbatoare nu-i de facut astfel de treburi, ca nu-ti merge bine! e lege universala!

P.S. Studiaza pe youtubePosted Image motosape, motocultoare, etc :)

#1231
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012

View Postsilesax, on 25 decembrie 2013 - 17:18, said:

da ca ma plictisesc ingrozitor .....

Citeste o carte !! Posted Image Sau vezi o telenovela...Posted Image ..fa un gest de caritate.....
Oricum ai  spune Mos Craciun a venit la tine!!   Posted Image Posted Image Posted Image  Posted Image
http://forum.softped...e/page__st__810
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uI3HKU_8y-Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cristian68n, 25 December 2013 - 20:49.


#1232
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu prea inteleg ce vrei sa spui?? link ??filmuletu??
pare ca te bucuri .....

#1233
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 23.05.2013

View Postsilesax, on 25 decembrie 2013 - 17:03, said:

Posted Image
eu am reusit azi sa sparg blocul motor la motosapa mea......am pus acceleratia pe direct ocolind acceleratia centrifugala......dar s-a invirtit pirghia acceleratiei centrifugale (sau cum io zice) si ambielajul poc ...i-a tras una in timpul mersului de a crapat blocul motor....acum sa iau electrozi de aluminiu sa sudez crapatura.
cu acceleratia pe direct se tureaza tare mult ...stie cineva de ce?

intre timp, ai facut ceva fotografii? arata-ne si noua cat de grava e spartura

Edited by bogdanhbc, 26 December 2013 - 11:57.


#1234
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ia de aici..
este din aluminiu ?se sudeaza cu electrozi de aluminiu?

#1235
maraskinos

maraskinos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.08.2009
Se sudeaza perfect dar ... de catre un meserias....Nu incerca tu cu electrozi de Al, la traful tau ,ca sigur vei strica mai rau....asta in cazul in care nu esti meseriasul de care vorbeam la inceput...Posted Image

Edited by maraskinos, 26 December 2013 - 15:02.


#1236
robuadr

robuadr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.07.2011
@silesax

         Dansatoarele la bara, muncesc, mai ales in zile de sarbatoare.
         Ospatarii, muncesc, mai ales in zile de sarbatoare.
         Preotii muncesc numai in zile de sarbatoare.
Toti acestia nu pacatuiesc? Parerea mea e ca in zile de sarbatoare, omul trebuie sa se indeletniceasca cu ceva nobil. Mai nobil decat munca exista oare ceva?

#1237
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
eu am un invertor de sudura , nu transformator .
sper sa se sudeze .cu electrozi de aluminiu.

#1238
maraskinos

maraskinos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.08.2009
Succes!Ne pui si noua poze...cu ce a iesit....

#1239
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 23.05.2013
Mama ei de sudura! Apuca te de sudat doar daca sti ca poti face un snur perfect. In caz contrar faci sita.

Sudatul pare simplu la prima vedere. Eu am topit vre-o 3-4 pachete de electrozi pana acu(balamale la porti; incuietori, toate accesoriile la motocultor) si tot nu-mi iese snurul intotseauna consistent si drept.

#1240
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
iote ce am io.. nu garanteaza ca iese bine dar sigur am sudat mai mult ca tine.
sincer aluminiu nu am sudat ....decit asta primavara la tevile de irigat putin.
dar am mai fost eu si la meseriasi care dupa ce m-au usurat de 50 de lei pentru o sudura de 10 cm a doua zi s-a rupt piesa respectiva ....asa ca incercarea moarte nare

#1241
maraskinos

maraskinos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.08.2009
O sudura bine facuta nu este aceea care ni se pare noua ca este buna.Anul asta am fost la ghebe.Ar fi trebuit sa las masina in marginea padurii dar din comoditate am mai mai inaintat citeva sute de metrii si am dat cu baia intr-un bolovan ascuns in iarba.Rezultatul este usor de intuit ...am spart baia de ulei ,am pierdut uleiul ,am f...cuzinetii etc,etc.Am dus masina la mecanic,a demontat baia si a dus-o la meserias sa o sudeze.Am avut si am tangente cu fiarele ,in general,sudez ,zic eu ,bine piese de otel ,nu am sudat in viata mea Al dar am vazut cum se incerca sa se sudeze ani in urma cu autogen.Iesea ceva dar nu era calitate.Cind am vazut cum a sudat meseriasul baia am ramas mut.Meserieeee....

Edited by maraskinos, 27 December 2013 - 09:41.


#1242
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 23.05.2013

View Postsilesax, on 27 decembrie 2013 - 07:36, said:

iote ce am io.. nu garanteaza ca iese bine dar sigur am sudat mai mult ca tine.
sincer aluminiu nu am sudat ....decit asta primavara la tevile de irigat putin.
dar am mai fost eu si la meseriasi care dupa ce m-au usurat de 50 de lei pentru o sudura de 10 cm a doua zi s-a rupt piesa respectiva ....asa ca incercarea moarte nare


Da SIle! alta treaba!

Totusi eu stiu ca sudura in si cu aluminiu e sensibila tare si nu iti permiti sa gresesti la asa o piesa.

Nu mai degraba ai incerca varianta de mai jos? e mai simpla si ai putea sa o faci cu o lampa de aia smechera pentru cupru. Cand mi-am schimbat tevaraia in casa, amicul care a facut lucrarea avea o astfel de lampa profi si a sudat doua bucati de cupru la cald. E ca un autogen in miniatura!


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TaSORWC-BMU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate