Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Motosapa -partea a-II-a

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8782 replies to this topic

#109
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si??!!de ce mai vrei sa iti cumperi??daca tot nu stii sa o tii.

#110
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,422
  • Înscris: 05.02.2009

View Postgubi_dutu, on 21 februarie 2013 - 09:21, said:

mcjohn, poţi să-ţi iei liniştit o motosapă pe ax melcat. Cu cât mai simplă, cu atât mai fiabilă. Vezi-ţi de treabă că transmisia te va ţine mulţi-mulţi ani, şi nu e chiar atât de scumpă, aşa cum te-a speriat sile (preţuri între 100 şi 150 de lei, dar pe care o schimbi peste vreo 7 ani; cam câte curele se schimbă în perioada asta?). Dacă ai posibilitatea, ia-ţi un Briggs.

In primul meu mesaj am scris (pag 3)
"Vreau sa-mi iau și eu o motosapa .
Daca sinteti amabili sa-mi dați niște sugestii , iar mai apoi eu sa iau o decizie .
Nu ma pricep de nici o culoare ! Nici la motoare , nici la mecanica !
Asa eu m-am orientat către Briggs & Stratton sau Honda . Am văzut Honda la 18 mil si B&S la 23 mil . As vrea cu transmisie cu ax melcat , pentru ca nu știu cum pot intercala reductorul la cea cu transmisia pe lanț.
Am cautat ieri pe net și am găsit una B&S model TX602TG .
Acum sunt putin confuz ... Are doar 4,5 CP dar poate suporta brazda de 33 X 85 cm pe când celelalte merg la abia la 15-22 cm adâncime .
Sa fie doar publicitare ?
Eu as dori sa intre la 30 cm adâncime, ceva la vreo 5,5 CP
(sau 4,5). Nu mult peste 20 mil.
Aștept sugestii ! "
Am văzut aici ceva ce va ce mi-a plăcut ! ( http://go-shopping.r...ign=direct_link )
Am vorbit acum cu reprezentantul vânzări  , dar cică nu e Brigss si transmisia e pe lanț . S-o iau ?
Mulțumesc !

#111
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

View PostIon_Bumbu, on 22 februarie 2013 - 08:54, said:

E normala comportarea , angrenajul acesta e cu "autoblocare".
Nu`l poti invirti decit din partea surubului melcat.
In acelasi timp daca`l folosesti la caseta de directie acolo e un avantaj , nu mai ai "recul" de la roati cind dai in
sleauri sau gropi mai mari.Riscul sa te alegi cu degete sau chiar mina rupta e mult mai mic la sistemul asta si nici nu
mai lupti cu masina sa o tii pe directie in functie de calitatea drumului.

Grig

Da da da, exact, e "normal" la astfel de transmisie sa se manifeste asa dar la motosapa nu-mi comvine absolut de loc, iar volan cine stie cind si daca o sa-i "inventez"....

View Postandrei_ci, on 22 februarie 2013 - 09:01, said:

Cum se "descurcă" cu fulia mai mare? Cutia de viteze nu are de suferit?
Tot pentru mărirea "puterii la roată", eu vreau să fac un reductor (1/2), dar la axul frezelor. Sper că aşa voi putea folosi motosapa (cu greutăţile aferente) şi la arat.
Dacă la aceeaşi reducţie montez roţi de Dacie, sper că va avea cam aceeaşi viteză când tractez remorcuţa, ca şi cu cele originale, montate pe axul frezelor.

Nu am pus-o la arat ca nu am avut nevoie insa viteza i-i scade destul ca sa poti ara, cauta in vechiul topic la "liblicnic" parca, el a arat in astfel de configuratie, chiar si "pufarin": http://forum.softped...0#entry10729155, "gubidutu" http://forum.softped...post&p=11177067, sau in topicul lui "alexbjorg", nu stiu cum se manifesta transmisia insa mi-e teama totusi ca nu e facuta pentru asa ceva dar totusi sa arat cu ea dupa cum se vede la "altii", de acea intentionez sa-i trec pe dedesubt un ax cu pinioane cu lant totodata sa fie si reductor in asa fel incit sa suporte el toata greutatea motosapei si sa-i pun roti mai mari, auto, dar nici chiar de Dacie, sint prea mari, ideal ar fi cele "agricole" cu rizuri in V... deci acesta e planul meu de viitor indepartat, probabil.



Acum in cea ce priveste tipul de reductoare, este ceva care le diferentiaza clar si din acea cauza am optat pentru transmisia curea si reductor cu pinioane, avind remorca pusa la motosapa cu motorul oprit si scoasa din viteza o pot impinge cu mina fara probleme, la celalalt tip de motosapa cu ax si roata melcata nu se poate asa ceva.....


L.E.
"mcjohn"
uite eu asa ceva am: http://www.rotakt.ro...kt-rog80 are    (rog 80) cica are 85Kg, doua + unu viteze si transmisie din fonta, daca vrei strict doar sa frezezi (cea ce nu cred) ia ce prezinti tu, eu i-am pus si remorca si de acea am vrut cu doua viteze, de altfel cauta pe net dupa 7Cp, 2 viteze inainte  1 inapoi si transmisie din fonta, sint multe oferte mai ieftine, nu conteaza culoarea in categoria lor toate sint la fel, la tipul meu de moto nu mai trebuie reductor are 2 viteze, daca totusi vrei viteza mai mica pentru "arat" cum am spus mai sus i-i poti pune o fulie, acum sper ca-ti este clar si sper sa nu se supere scaiba pe mine......, si totusi "intrebarea" ta au pus-o multi, sint convins ca daca citeai topicul era imposibil sa nu-ti faci o parere, eu si multi altii asa am facut.

Edited by NickRvl, 22 February 2013 - 17:03.


#112
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,422
  • Înscris: 05.02.2009

View Postsilesax, on 21 februarie 2013 - 13:24, said:

mcjohn, nu iti lua motosapa cu ax melcat ca nu e buna de nimic.
are un motor care nu se accelereaza ci merge in acelasi ritm mereu.
gindestete ca poate o sa ii pui roti si poate o sa vrei sa mearga incet ...nu o sa poti face asta.
gindestete ca la aia pe fulii si curele schimbi pur si simplu o fulie de pe ax si o curea si obtii alte trepte de turatie.
gindestete la 2 viteze inainte su una inapoi.
nu lua panarama aia cu ax melcat ca nu e buna de nimic.

Eu nu vreau sa te contrazic în nici o privință , căci tu vorbești din experiență (tu ai asa ceva) , iar eu din auzite ! (Ce aud de la unu sau de la altul). Daca greșesc , sa ma corectezi !
Astea cu ax melcat au un reductor care costa cam 5 mil . Acest reductor păstrează turația motorului (cred) dar scade viteza de înaintare . Vecinul mi-a spus ca il montează când bagă plugul , ca sa nu fuga după ea .
"gindestete la 2 viteze inainte su una inapoi."
​Nu ma interesează vitezele ci adâncimea !
La revedere !

#113
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Vezi ma sile, batusi seaua ca sa priceapa iapa.

#114
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ce adincime bre ???
astea nu fac si aratura.au mai incercat ....iese o tentativa de aratura.
cit despre adincimea de frezat .....viteza e un atuu .
ps-nu stiu de ce imi pare ca esti un fel de gica contra.....

#115
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,422
  • Înscris: 05.02.2009

View Postsilesax, on 22 februarie 2013 - 15:57, said:

si??!!de ce mai vrei sa iti cumperi??daca tot nu stii sa o tii.

Pai nu-ti spuse-i frate !
"Celor cu tractoare mari le este sila sa are in curți . Avem un vecin cu un tractoras micuț , care este suprasolicitat ! L-am chemat si eu acum 2 ani , abia de Paști a venit . Am mai vorbit cu alți 4 tractoriști dar erau ocupați cu  toții ! Abia la începutul lui Mai am început sa semăn si eu ! De aceea vreau sa-mi iau si eu un motoraș . Nu foarte scump ca nu am bani ! Undeva la 20 mil .+ - ceva ."

Stai putin ! Tu atunci cind te-ai suit pe bicicleta , deja știai sa mergi pe 2 roti ? Ciudat ?
Cind ti-ai luat mașină tu nu a trebuit sa faci scoala de soferi căci știai sa conduci de la tata nu !
E , eu sint ceva mai prost decit tine ! Dar promit sa învăț !
Promit !

Edited by mcjohn, 22 February 2013 - 17:13.


#116
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010
Si vrei sa pui plug la motosapa aia?

Grig

#117
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
Se pare ca "mcjohn" are deja o parere facuta, chiar convingere, la care nu-i mai inteleg intrebarea pusa, pentru ce? poluara-m topicul degeaba, el batman, batman....
"silesax" ce ai dom-le cu ala de-i tot dai la "oo", sau e invers? Posted Image

#118
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
frate ioane...cineva te-a pacalit spuninduti ca poti face aratura buna cu motosapa.
da cai nu ai pe acolo ??...un cal si un plug bun iti face aratura ca si holderu ala mare.

#119
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,422
  • Înscris: 05.02.2009
L.E.
"mcjohn"
uite eu asa ceva am: http://www.rotakt.ro...kt-rog80 are    (rog 80) cica are 85Kg, doua + unu viteze si transmisie din fonta, daca vrei strict doar sa frezezi (cea ce nu cred) ia ce prezinti tu, eu i-am pus si remorca si de acea am vrut cu doua viteze, de altfel cauta pe net dupa 7Cp, 2 viteze inainte  1 inapoi si transmisie din fonta, sint multe oferte mai ieftine, nu conteaza culoarea in categoria lor toate sint la fel, la tipul meu de moto nu mai trebuie reductor are 2 viteze, daca totusi vrei viteza mai mica pentru "arat" cum am spus mai sus i-i poti pune o fulie, acum sper ca-ti este clar si sper sa nu se supere scaiba pe mine......, si totusi "intrebarea" ta au pus-o multi, sint convins ca daca citeai topicul era imposibil sa nu-ti faci o parere, eu si multi altii asa am facut.
Editat de NickRvl, Azi, 17:03.

Intrebare :
Daca pun cultura (porumb) la 70 cm pot intra printre rânduri sa dau cu rarița ? In rest imi place ! Prețul e mic am vazut (sub 20).
Cit consuma ?

Edited by mcjohn, 22 February 2013 - 18:08.


#120
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

View Postmcjohn, on 22 februarie 2013 - 18:03, said:

..........................................................

Intrebare :
Daca pun cultura (porumb) la 70 cm pot intra printre rânduri sa dau cu rarița ? In rest imi place ! Prețul e mic am vazut (sub 20).
Cit consuma ?

Am experimentat-o si pe asta, mai intii am incercat sa prasesc printre rindurile de porumbi pusi manual la distanta mica, nici o sansa, ca sa intre printre am apropiat rotile la maxim din care cauza mi-a fost imposibil sa o tin dreapta, cadea ba in stinga ba in dreapta de-mi venea sa-i pun roti ajutatoare, dupa m-am "documentat" si am vazut ca rindurile se pun la 70 cm, la distanta asta da, incape fara probleme printre, anul acesta am deja in lucru o semanatoare si cu putin noroc o termin pina in insamintari, atunci o sa pun porumbii la distanta de 70 si o sa pot da si cu prasitoarea, asta daca ma inteleg cu partea virstnica care "ei de cind se stiu porumbul asa se pune.....)

Consumul este "nesemnificativ", mic, nu pot spune precis.

Edited by NickRvl, 22 February 2013 - 19:38.


#121
gubi_dutu

gubi_dutu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.05.2009
Nick, pune, şi tu, poze sau schiţe cu semănătoarea. Şi eu sunt în lucru cu una, dar m-am împotmolit la cutiile cu linguriţe.

#122
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

View Postgubi_dutu, on 23 februarie 2013 - 11:10, said:

Nick, pune, și tu, poze sau schițe cu semănătoarea. Și eu sunt în lucru cu una, dar m-am împotmolit la cutiile cu lingurițe.

Momentan nu am nimic pe linga mine, pe topicul vechi printre ultimele pagini am o poza cu tot ansamblu, moto, carut, semanatoare asa cum vreu sa il fac, dar alte detalii nu am linga mine, la "locul faptei" ajung doar cind e timpul frumos sau la primavara, vreau sa o fac cu disc, deja l-am facut 80%, acel disc se roteste lipit de un perete vertical al cosului de boabe, are "ligurite" pe el si o decupatura/fanta in spatele lor pe unde cade bobul doar atunci cind este "lingurita" in cel mai inalt punct, discul va fi rotit de o janta auto plina sau aproape plina cu beton (ma mai gindesc) printr-un lant, sapa sau cum se numeste cea care taie drum prin pamint am facut-o cu un pinten ascutit in asa fel incit sa se infiga si sa faca drum chiar daca terenul nu e "maruntit", a fost/este cineva care are doua semanatori dupa o moto una cumparata si alta "copiata" si sa plins de acest "fenomen", daca terenul nu este plan si bine maruntit nu poate semana, sint prea "usurici". In cea ce priveste numarul de boabe pe rind, alte "emotii" atunci cind o sa o probez.....

#123
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,422
  • Înscris: 05.02.2009

View PostNickRvl, on 22 februarie 2013 - 19:37, said:

Am experimentat-o si pe asta, mai intii am incercat sa prasesc printre rindurile de porumbi pusi manual la distanta mica, nici o sansa, ca sa intre printre am apropiat rotile la maxim din care cauza mi-a fost imposibil sa o tin dreapta, cadea ba in stinga ba in dreapta de-mi venea sa-i pun roti ajutatoare, dupa m-am "documentat" si am vazut ca rindurile se pun la 70 cm, la distanta asta da, incape fara probleme printre, anul acesta am deja in lucru o semanatoare si cu putin noroc o termin pina in insamintari, atunci o sa pun porumbii la distanta de 70 si o sa pot da si cu prasitoarea, asta daca ma inteleg cu partea virstnica care "ei de cind se stiu porumbul asa se pune.....)

Consumul este "nesemnificativ", mic, nu pot spune precis.

Eu la 70 cm pun porumbul , tu la cit in punea-i (de spui ca se rasturna) ?

Edited by mcjohn, 23 February 2013 - 19:37.


#124
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

View Postmcjohn, on 23 februarie 2013 - 19:27, said:

Eu la 70 cm pun porumbul , tu la cit in punea-i (de spui ca se rasturna) ?

30-40Cm, rotile strinse la maxim 27Cm:
Attached File  a.jpg   87.46K   475 downloads
Attached File  b.jpg   124.52K   477 downloads

#125
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,422
  • Înscris: 05.02.2009
Esti tare domn'le !
Am vazut ca ai modificat rotile asa cum vroiam eu sa le fac (sa le bag crampoane) ca  am înțeles ca altfel patinează !
Dar din ce am văzut eu transmisia e pe curene ! Nu ?
La revedere !

#126
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Curele si lant. Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate