Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Monofazic "stabil" din trifazic

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
alungu

alungu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 23.10.2005
Salut,

As vrea sa stiu daca se gaseste la magazinele de specialitate un releu, sau alt aparat care sa selecteze in mod automat o faza care sa fie stabila.

Ma intereseaza pentru locuinta de la tara unde am instalat trifazic, iar instalatia este facuta inainte de a instala trifazic.

Cum tensiunea este destul de variabila ma intereseaza daca este un aparat care sa monitorizeze cele trei faze in si out sa fie monofazic stabil. Pentru trifazic cu monitorizare si intrerupere am vazut, dar nu ma intereseaza deocamdata.

Multumesc anticipat

#2
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
nu sunt sigur ca am inteles bine ce vrei tu acolo. vrei o scula in care sa intre
trifazic, sa monitorizeze activ fazele si sa-ti comute pe cea "stabila"? in primu'
rand nu e practic si nici indicat, pentru ca in casa ai aparate sensibile chiar si
la perioade de intreruperi mici.

cel mai simplu e sa folosesti un AVR cu servomotor, dar daca variatiile de tensiune
sunt multe si bruste, mai bine mergi pe varianta cu relee. nu sunt sigur daca in cazul
tau ai putea folosi un trafo de separatie 380/220 pentru o parte din aparatura ce-o
ai in casa. ala ar insuma in inductie trifazicul si l-ar scoate in monofazic, deci nu prea
ar trebui sa fie afectata tensiunea de iesire de variatiile de pe o faza.

#3
alungu

alungu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 23.10.2005
Ceva similar cu cel din link, doar ca atunci cand este o cadere pe  faza "in uz" sa comute pe o alta faza  

http://www.dedeman.r...80v-380179.html

nu sunt foarte priceput incerc doar sa aflu daca este un produs care sa satisfaca nevoia mea

#4
XVictor

XVictor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 06.12.2011
Nu, releul respectiv nu te satisface. Se poate realiza o schema cu mai multi contactori si relee. Insa te complici inutil. Poti sa tragi un circuit separat de pe o alta faza pentru un iluminat, ceva de urgenta, daca-ti cade faza principala-oricum asta nu poate dura mult: ori cad si celelalte, ori revine tensiunea...

#5
alungu

alungu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 23.10.2005
Multumesc,

credeam ca este un releu, comutator, aparat care sa corespunda cerintelor mele, si sa fie si avantajos la pret,

se pare ca trebuie sa mai astept, si nu cred ca va fi fabricat

cine isi construieste, isi face circuitul pe trifazic sau mono fazic, putini cred ca sunt in situatia mea ...

#6
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

 alungu, on 20 februarie 2013 - 20:31, said:

Multumesc,

credeam ca este un releu, comutator, aparat care sa corespunda cerintelor mele, si sa fie si avantajos la pret,

se pare ca trebuie sa mai astept, si nu cred ca va fi fabricat

cine isi construieste, isi face circuitul pe trifazic sau mono fazic, putini cred ca sunt in situatia mea ...

Sunt de mult fabricate,sistemele  de comutare si stabilizare a tensiunii,doar ca costa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate