Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Căsuță de veveriță P+M

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3025 replies to this topic

#1
squirrel_2013

squirrel_2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 07.02.2013
Salut tuturor,
sunt un utilizator nou pe acest forum, cont creat special pentru a mai culege pareri si impresii, de la cei care au trait experienta construirii unei case in regie proprie, asa cum dorim si noi sa facem din aceasta primavara.
Detinem un teren de 550 m, teren pe care actualmente avem construita o cabana din lemn si un wc, restul terenului fiind plin de pomi fructiferi si buruieni de tot soiul.Avem canalizare, gaze si curent, deci cam toate utilitatile cu exceptia apei.
Am achizitionat proiectul casei care ne-a costat 1000 de euro ( arhitectul din Bistrita si nu din Bucuresti ), am facut cadastrul terenului  ( care a durat cam 2 luni ca odata cu masuratorile parcelei noastre am aflat ca vecinii si-au mai luat fiecare de la sine putere inca 12-15 metri fiecare, metrii pe care acum ni i-au platit ca doar nu ii puneam sa-si darame gardurile si sa umblu cu judecata si alte balarii, bani si timp irosit inutil in conceptia mea, asadar din 600m cat stiam ca detinem inainte de cadastru, am ramas cu 550m efectiv ), am luat pana acum avizele de la salubritate, canalizare, l-am depus pe cel de la gaze si il ridicam in 23 februarie, iar azi a depus si la Enel cu rezolvare in 30 zile zic ei.La mediu vom depune saptamana asta cererea si actele pentru aviz.
Pana acum am platit dupa cum urmeaza:
- la cadastru am platit 1200 ron suma totala cu toate modificarile facute la notar, taxa de cadastru + taxa celor care ne-au facut masuratorile si s-au ocupat de acte
- avizul de la Enel a costat 70 ron
- avizul canalizare + salubritate cate 150 ron / fiecare

Acum incepe partea grea.Ne-am vazut pana acum cu 8 echipe de constructori, unii din Bucuresti,  altii din Ilfov.Preturile pe care le-am primit pentru manopera la casa la rosu sunt incredibile pana acum in viziunea noastra:intre 30.000 si 40.000 euro doar manoepra.
Am gasit o echipa care ne-a placut foarte tare, au facut niste minunatii de case, pretul pe manopera pe care ni l-au cerut pentru casa la cheie este 40.000 euro, bani in care intra absolut tot: defrisare si pregatiorea terenului pentru constructie,casa la cheie,instalatiile, gardul, curtea pavata, curtea aranjata, absolut tot.Dar...dar astia vor un avans de 3000 euro.Acum nu stim efectiv pe cine sa alegem, nu stim exact ce preturi se mai practica in piata la ora actuala.
Asteptam sfaturi, pareri, idei de la voi despre mesteri si constructori, ce ar trebui sa le cerem, cum ar trebui sa-i alegem, se percepe avans, etc.
Atasez si 2 poze cu interiorul casei.

Attached Files



#2
gimi44

gimi44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 22.08.2011
daca faci casa cu patru etaje 40 ooo euro nu e mult ,dar pentru P+M mi se pare jecmaneala pe fata

#3
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
Bine ai venit pe forum!
Bine punctat, de la primul mesaj, bravo!
Despre pret: ai primit oferte de 40k, pt la rosu?
si tot asa, ai gasit o echipa tot cu 40K, la gata (cheie), care cere 3k, la debut?
Ce referinte ai despre cei din urma, de unde ai aflat despre ei?
In general, in ziua de azi, cine cere avans, cam este neserios.
Dar si sa-ti faca o casa la gata si sa alerge dupa ultimii 3k, nu e ok!
So... vei mai primi oferte si de la constructorii de pe aici...

#4
squirrel_2013

squirrel_2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 07.02.2013

View Postgimi44, on 11 februarie 2013 - 12:20, said:

daca faci casa cu patru etaje 40 ooo euro nu e mult ,dar pentru P+M mi se pare jecmaneala pe fata
in banii astia este inclusa manopera pentru tot, structura, instalatii, finisaje, tot.Ti se pare mult?Avem multe "rotunduri" care ii sperie pe domnii constructori

#5
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Nu comentez proiectul pt ca l-ati cumparat deja. Am vrut si eu sa lucrez cu ei cand ma batea si pe mine gandul sa economisesc luand un proiect tip dar m-am decis sa merg la un arhitect care sa-mi personalizeze casa.
Eu nu inteleg ce suprafete aveti voi acolo de vi s-au cerut sumele alea. Poate fi OK sau poate fi mult si in functie de ce fac de banii astia. Cred ca vreo 30000EU manopera am platit si eu per total la 200mp construiti, incluzand totul de la gard la montat prize.
Hai cu 3D-uri si desene ca alea sunt poze.

#6
squirrel_2013

squirrel_2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 07.02.2013

View Postbudrom, on 11 februarie 2013 - 12:22, said:

Bine ai venit pe forum!
Bine punctat, de la primul mesaj, bravo!
Despre pret: ai primit oferte de 40k, pt la rosu?
si tot asa, ai gasit o echipa tot cu 40K, la gata (cheie), care cere 3k, la debut?
Ce referinte ai despre cei din urma, de unde ai aflat despre ei?
In general, in ziua de azi, cine cere avans, cam este neserios.
Dar si sa-ti faca o casa la gata si sa alerge dupa ultimii 3k, nu e ok!
So... vei mai primi oferte si de la constructorii de pe aici...
Bine v-am gasit ! Posted Image
Da, am primit oferte si de 50.000 euro la rosu de la unii din Bolintin.Cred ca unii mesteri care nu vor sa se bage la constructie cer niste preturi astronomice ca sa-i excluzi din start, altfel nu-mi explic cum naiba sa ceri banii astia pe  timpurile astea de criza?!
Ultima echipa ( ca si toti ceilalti) au fost gasitit numai prin recomandari de la apropiati de-ai nostri, dar stii cum e, ala care castiga 3.000 de euro /luna i se pare ca o casa cu 150.000 de euro e un mizilic.Mie mi se pare un pret nebun.Depinde de fiecare cum vede situatia si ce buget are.
Am intrebat ce reprezinta acest avans si mi-a spus seful echipei ca aici intra plata muncii lor pe primele 2 saptamani, defrisarea, etc.
D-asta intreb ce si cum?!

View Posthdi, on 11 februarie 2013 - 12:24, said:

Nu comentez proiectul pt ca l-ati cumparat deja. Am vrut si eu sa lucrez cu ei cand ma batea si pe mine gandul sa economisesc luand un proiect tip dar m-am decis sa merg la un arhitect care sa-mi personalizeze casa.
Eu nu inteleg ce suprafete aveti voi acolo de vi s-au cerut sumele alea. Poate fi OK sau poate fi mult si in functie de ce fac de banii astia. Cred ca vreo 30000EU manopera am platit si eu per total la 200mp construiti, incluzand totul de la gard la montat prize.
Hai cu 3D-uri si desene ca alea sunt poze.
Casa este personalizata in functie de nevoile noastre, casa standard nu arata asa.In plus, noi suntem prea mici si prea saraci ca sa vreau exclusivitate si nu un proiect tip, de aceea am considerat ca fiind dispus arhitectul sa modifice planul initial in functie de ceea ce doream noi economisim niste bani la proiect.
Suprafata noastra totala este de 256 m cu tot cu terasa.

#7
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Din cate m-am informat eu pana acum la rosu o medie ar fi de 150 eur/mp materiale + manopera iar la cheie, in functie de finisaje - pleaca de pe la 350 eur/mp  pana la cat vrei tu (inclusiv pretul la rosu).

Eu am vorbit chiar ieri cu 2 amici (unul proiectant de structuri si unul arhitect) care isi fac case si estimarea lor este ca ies la 350 eur/mp la cheie in conditiile in care nu au platit proiecte, lucreaza de ani buni in constructii si stiu cu ce se mananca si apeleaza la constrcutori cunoscuti. Unul era cu casa la gri (invelita, cu geamuri si instalatii montate) si unul la rosu.

Oricum totul e relativ. Depinde de foarte multi factori, incepand cu proiectul si terminand cu asteptarile tale de la viitoarea casa in materie de confort si finisaje.

Edited by scufitzu, 11 February 2013 - 12:46.


#8
squirrel_2013

squirrel_2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 07.02.2013

View Postscufitzu, on 11 februarie 2013 - 12:46, said:

Din cate m-am informat eu pana acum la rosu o medie ar fi de 150 eur/mp materiale + manopera iar la cheie, in functie de finisaje - pleaca de pe la 350 eur/mp  pana la cat vrei tu (inclusiv pretul la rosu).

Eu am vorbit chiar ieri cu 2 amici (unul proiectant de structuri si unul arhitect) care isi fac case si estimarea lor este ca ies la 350 eur/mp la cheie in conditiile in care nu au platit proiecte, lucreaza de ani buni in constructii si stiu cu ce se mananca si apeleaza la constrcutori cunoscuti. Unul era cu casa la gri (invelita, cu geamuri si instalatii montate) si unul la rosu.

Oricum totul e relativ. Depinde de foarte multi factori, incepand cu proiectul si terminand cu asteptarile tale de la viitoarea casa in materie de confort si finisaje.
Scufitzu, un calcul estimativ apropiat celor spuse de tine ne-am facut si noi, mai mult de 90.000 euro nu avem de unde si nici nu dam.Multumesc mult pentru raspuns!

View Posthdi, on 11 februarie 2013 - 12:24, said:

Nu comentez proiectul pt ca l-ati cumparat deja. Am vrut si eu sa lucrez cu ei cand ma batea si pe mine gandul sa economisesc luand un proiect tip dar m-am decis sa merg la un arhitect care sa-mi personalizeze casa.
Eu nu inteleg ce suprafete aveti voi acolo de vi s-au cerut sumele alea. Poate fi OK sau poate fi mult si in functie de ce fac de banii astia. Cred ca vreo 30000EU manopera am platit si eu per total la 200mp construiti, incluzand totul de la gard la montat prize.
Hai cu 3D-uri si desene ca alea sunt poze.
ce anume desene?Posted Image  in 3D am doar o poza aici, la birou, restul ulterior.

#9
gimi44

gimi44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 22.08.2011
3000 euro doua saptamani defrisare?da ce pomi ai frate pe plantatie sequoia?

#10
squirrel_2013

squirrel_2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 07.02.2013

View Postgimi44, on 11 februarie 2013 - 12:53, said:

3000 euro doua saptamani defrisare?da ce pomi ai frate pe plantatie sequoia?

Gimi Posted Image , am ras in hohote...Cred ca nu s-a inteles corect ceea ce am scris eu.Defrisarea + 2 saptamani munca oamenilor reprezinta cei 3000 de euro avansul.Nu am sequioa, am un nuc si restul pomi fructiferi.

#11
gimi44

gimi44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 22.08.2011
cauta sa platesti la etapa finalizata nu la timp ca o sa te faca la portofel,daca totusi te intelegi cu ei la timp ,impune-le un termen de finalizare/etapa

#12
squirrel_2013

squirrel_2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 07.02.2013

View Postgimi44, on 11 februarie 2013 - 13:11, said:

cauta sa platesti la etapa finalizata nu la timp ca o sa te faca la portofel,daca totusi te intelegi cu ei la timp ,impune-le un termen de finalizare/etapa
Asa am si hotarat, dupa fiecare etapa finalizata le fac plata, facem si un contract in care va fi impus si un termen de finalizare al lucrarii .Ar fi bine sa stabilim si termene de finalizare ale etapelor?
P.S: cum adaug poze intr-un raspuns la citat? merci

#13
pahai

pahai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 23.07.2005
o singura baie pentru 3 dormitoare? nu i cam putin? in ziua de azi cand se practica dormitorul si baia?

#14
squirrel_2013

squirrel_2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 07.02.2013
Am uitat sa precizez ca vom face din caramida constructia, ne-am gandit la porotherm de 30 ca sa facem izolatia de 10.

#15
gimi44

gimi44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 22.08.2011

View Postsquirrel_2013, on 11 februarie 2013 - 13:40, said:

Asa am si hotarat, dupa fiecare etapa finalizata le fac plata, facem si un contract in care va fi impus si un termen de finalizare al lucrarii .Ar fi bine sa stabilim si termene de finalizare ale etapelor?
P.S: cum adaug poze intr-un raspuns la citat? merci

pai altfel la ce mai stabilesti etapele?

#16
squirrel_2013

squirrel_2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 07.02.2013

View Postpahai, on 11 februarie 2013 - 13:41, said:

o singura baie pentru 3 dormitoare? nu i cam putin? in ziua de azi cand se practica dormitorul si baia?
suntem doar 3 persoane si avem o baie si la parter, ne super ajung cele 2 bai.Eu, personal, chiar nu vad scopul unor bai in plus cand suntem putini ca si numar de persoane, daca eram 6-7 insi in casa atunci adoptam o alta varianta, dar noua ne super ajung cele 2 bai.In cea de jos vom avea si acolo o cabina de dus,chiuveta si toaleta, asadar cine doreste / nu mai rezista sa astepte la utilizat baia mare de sus, are unde si cum sa se descurce

View Postgimi44, on 11 februarie 2013 - 13:45, said:

pai altfel la ce mai stabilesti etapele?
am discutat in mare de termenul final, ne-a spus ca in "cam ' 6 luni va fi gata casa.Habar nu am daca e un termen ok sau nu, parerile variaza, fiecare echipa ne-a dat un alt termen, de la 3 luni la 1 an si jumatate, fiecare are alta parere despre tot, suntem total debusolati, de la felul in care izoleaza casa pana la felul in care ne dau solutii pentru instalatia sanitara.E jale pe vale cu constructorii astia.

cum adaug o foto a casei fara sa folosesc un URL, ci direct din pc? multumesc

#17
squirrel_2013

squirrel_2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 07.02.2013
Am gasit si pozele 3D cu casuta noastra.

Attached Files


Edited by squirrel_2013, 11 February 2013 - 14:31.


#18
chemada

chemada

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.09.2010
Salutare si mult succes cu proiectul de casa,


Din propria experienta pot sa iti spun urmatoarele: in nici un caz (indiferent de asa zisele avantaje) nu trebuie sa dai bani multi inainte ... eu sunt ars si acum sunt prin procese cu o firma. Un avans modic se poate da urmand ca la etapa sa dai diferenta pe ce s-a lucrat (deci nimic inainte) ... daca insista sa dai inainte mai bine evita firma respectiva. Dupa ce am renuntat la firma respectiva eu am ales sa merg in regie proprie am angajat o echipa doar pentru manopera. Avantajul este ca ai control permanent asupra banilor dar dezavantajul este ca ai ceva mai mult de alergat si de clarificat privind constructia (in cazul in care sunt unele probleme in proiect).

Mult succes si rabdare :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate