Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Fierastrau pendular - lungime panza

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
ion24

ion24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,031
  • Înscris: 05.02.2013
Buna ziua,

Am o mica intrebare legata de un pendular Bosch PST 700e si sper ca ma puteti ajuta. Am acest pendular si la specificatii spune ca suporta:

Quote

Adâncime de tăiere în lemn: 70 mm

De asmenea panzele recomandate pentru el sunt de max 70 mm. Intrebarea mea este daca pot folosi o panza mai lunga pe el, mai exact T 344 DP sau T 344 DF, cu o lungime de taiere mai mare, de 5-100 mm.

Ce se poate intampla daca pun aceasta panza si incerc sa tai lemn putin mai gros ? Se poate rupe panza ? Pendularul nu are suficienta putere pentru a taia ? etc..

Multumesc !

#2
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Dau eu intr-un Black&Decker de 370w cu panze Bosch sau alte modele (nu porcarii din bazar) de 10 cm, am taiat muuuulte chestii, de la carne (da, am sectionat porcul fara probleme, ca sa pun carnea la afumat sau pentru congelat, trece prin oase ca prin unt) pana la metal. Pune panza buna pe el, dar nu te impinge tare daca grosimea materialului de debitat este mare. Daca fasesc blisterul cu panze, iti spun si ce marca folosesc preponderent. Revin mai pe seara.

#3
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
tare faza cu taiatul porcului cu pendularul......eu am curatzat hrean cu peria de sarma monrata pe bormasina,a mers rapid si fara multa lacrimi....

#4
Fred_Vasilescu

Fred_Vasilescu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 177
  • Înscris: 21.07.2011

 ion24, on 05 februarie 2013 - 14:45, said:

Ce se poate intampla daca pun aceasta panza si incerc sa tai lemn putin mai gros ? Se poate rupe panza ? Pendularul nu are suficienta putere pentru a taia ? etc..

cu cât e mai lungă pânza, cu atât se bălăngăne mai tare la vârf şi o să ai o tăietură neregulată. Depinde de ce vrei să obţii...
contează şi cât e de puternic e fierăstrăul, cât de bune sunt ghidajele pentru lamă, etc....

Edited by Fred_Vasilescu, 05 February 2013 - 16:58.


#5
ion24

ion24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,031
  • Înscris: 05.02.2013
Multumesc pentru raspunsuri !

Nu-mi trebuie precizie mare, asa ca o sa cumpar asa ceva:

www.tehmag.ro/index.php/panza-pentru-ferastrau-vertical-t-344-df-bosch.html  - T 344 DF

Este de 15cm (total) si este bimetalică, spune ca este mult mai rezistenta decat cele HSS sau HCS.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate